seo uyumlu içerik yazımı

Bilindiği üzere SEO uyumlu makaleler içeriğin ve sitenin arama motorlarına görünüm seviyesini belirlemektedir. SEO uyumlu içerikler üreterek üst sıralara çıkabilir, sitenin görünümü arttırabilirsiniz. Bu yazımızda SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna yanıt aradık. Cevaplar madde madde şeklinde verilecektir.

SEO’ya Uygunluk Kadar Anlamda Önemlidir

SEO açısından uygunluk, içerikler için yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda içeriğinizde anlamlı şeylerden bahsetmeniz gerekmektedir. Bir anlam içermeli, anlam bütünlüğü sağlanmalıdır. Bütün SEO kurallarına uygun olsa bile bir makale ya da içerik anlamlı değilse, SEO açısından uygun değil demektir. Google, kullanıcıdan daha zeki olarak hangi içeriğin anlamlı olup hangisinin olmadığını rahatlıkla ayırt edebilmektedir. Bu nedenle içeriğin anlamlı olması da gerekmektedir.

Kullanıcılar içeriğinizi görüp tıkladıklarında var olan içerik onlar için anlamsız SEO kuralları açısından uygun ise işlem tamamlanmamış demektir. Peki, Google bu durumu nasıl fark eder? Hemen çıkma oranlarından. Yani kullanıcılar sitenize girip hemen çıktığında bu durum Google tarafından fark edilmektedir. Çeşitli araçlar yardımıyla bounce rate yani hemen çıkma oranı rahatlıkla görülebilmektedir. İçerik, kullanıcıya fayda sağlamıyorsa, hemen çıkma oranları artış gösterecektir. Bu durum Google tarafından fark edilir ve alt sıralarda konumlanabilirsiniz. Bu nedenle SEO uygunluğu kadar içeriğin anlamlı olması da önem arz etmektedir.

İçerik Özgün Olmalı

Makalede kullanılan cümleler tamamen özgün bir şekilde size ait olmalıdır. Google, kopya içerikleri rahatlıkla tespit edebilmektedir. Bu durumda değil üst sıralarda konumlanmak, daha alt sıralarda bile yer alabilirsiniz. Bu nedenle içerik, ilgili konu hakkında yeteri kadar araştırma yapılıp, tamamen özgün bir şekilde, kopyaya yer vermeden sıfırdan yazılmalıdır. İçerikleri para ile satın almanız da mümkün. Fakat kendiniz üretmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yazdığınız makaleyi internette çeşitli araçlar yardımıyla özgünlük yönünden kontrol edebilirsiniz. %1 veya %2 oranında özgünlük sorunları normal karşılansa da yine de %100 özgün bir içerik üretmeye gayret göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede üst sıralarda konumlanabilirsiniz.

Site İçi Optimizasyona Dikkat Edin

SEO, bilindiği gibi önce içeriden başlamaktadır. Buradan hareketle sadece SEO uyumlu makale yazarak üst sıralarda yer almanız mümkün değildir. Aynı zamanda site içi optimizasyon işlemlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu optimizasyon işlemlerindeki ayarlar dikkatle yapılmalıdır. Bunlar URL yapısının ayarlanması, title, description, meta etiketlerden oluşmaktadır.

Örneğin meta tag, arama motorları tarafından sitenizin tanınması için kullanılmaktadır. Yani arama motoruna belli mesajlar vermenizi sağlamaktadır. Title, tarayıcı sekmesinde yer alan isimdir. Site ile alakalı bir şekilde mümkün olduğunca kısa yazılması gerekmektedir. Description ise bir sayfada ne anlatılacağının yazıldığı kısımdır. Bu da mümkün olduğunda kısa hazırlanmalı ve içeriği anlatmalıdır. URL yapısı ise sayfaların teknik olarak nasıl bağlı olduğunu göstermektedir.

Peki, bu ayarlamaları yapmak neye yarar? Kullanıcılar bir içeriğin öncelikle başlıklarını incelemektedir ve daha sonra açıklama kısmına bakmaktadır. Buna göre içeriğin bir işe yarayıp yaramayacağının kararını verirler. Hazırlamış olduğunuz makaleyi ne kadar iyi yazarsanız yazın, başlık ve açıklama bölümleri yeteri kadar ilgi çekmiyorsa o makale okunmayacaktır. Tıklama oranları azalacak, hemen çıkma oranları artış gösterecektir. Anahtar kelimeler ise mutlaka içerik ile alakalı olarak belirlenmektedir.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

 • Başlıklar, metinlerin esas kısmını oluşturmaktadır. Kullanıcıların ilk dikkatini çeken nokta başlıklardır. Başlıklar en az üç ve en fazla beş kelimeden oluşmalıdır. Sırf dikkat çekmek uğruna içerik ile alakasız başlıklar kullanılmamalıdır. Anahtar kelime en az bir defa başlıkta geçmek zorundadır. Boşluk karakterler dâhil olarak maksimum 60 karakterden oluşmalıdır. Dikkat çekici başlıklar güzeldir fakat içerik ile alakası yoksa SEO açısından uyumsuz bir yapı ortaya çıkabilir. Bu durumda sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Anahtar kelime dağılımı diğer önemli hususlardan birisidir. Anahtar kelimeler makale içerisinde dengeli olarak dağıtılmalıdır. Yazının başında yoğun olmak üzere yazının ortasında ve sonunda anahtar kelimelere yer verilmelidir.
 • Yazı uzunluğu, diğer önemli konulardan birisini oluşturmaktadır. Arama motorları uzun yazıları sever fakat kullanıcılar uzun yazıları sevmemektedir. Bu nedenle kelime bazında 300 – 650 kelime aralığında bir makale yazmanız uygun olacaktır. Tabi detaylı ve teknik bir konu yazıyorsak bu kuralı biraz çiğneyebiliriz. Sadece SEO için değil, aynı zamanda kullanıcılar içinde makale hazırladığınızı unutmamanız gerekmektedir. Genel anlamda bu kurala uyum göstermek size fayda sağlayacaktır.
 • Güncel durumları kontrol edip bu konularla alakalı içerikler üretmeniz gerekmektedir. Herkes tarafından bilinen bir konu her zaman için kullanıcıya hitap etmeyebilir. Bir konu hakkında blog sayfaları takip ederek, haberler okuyarak sürekli olarak günceli takip edebilir, buna uygun metinler hazırlayabilirsiniz.
 • Makalenize ekleyeceğiniz görsel mutlaka içerik ve anahtar kelime ile alakalı olmalı ve görselin açıklamasında anahtar kelime geçmelidir. Görsel ismi mutlaka yazı ile alakalı olmak zorundadır. Alakasız isimler ile Google görseller araması ile sitenize gelecek olan ziyaretçiyi kaybedebilirsiniz.
 • URL’de anahtar kelime mutlaka geçmelidir. Aynı zamanda URL kısa tutulmalıdır.
 • Yazıya başlık eklediğinizde mutlaka H1 etiketini kullanmak zorundasınız. Açıklama H2, diğer başlıklar H3 ve H4 etiketi ile yazılmalıdır. Bir makalede ancak bir adet H1 ve H2 etiketi kullanabilirsiniz. Basit olan bu kuralları uygulayarak SEO uyumlu makale yazabilir, sitenizi daha üst sıralarda konumlayabilirsiniz.

Bonus: SEO Uyumlu Makale İçin Kullanılabilecek Programlar

 •  Wordtracker

Bu program basit bir kullanım yapısına sahiptir. Bu program ile en çok kullanılan anahtar kelimeleri bulabilmek, kısa sürede mümkün olmaktadır. İlgili anahtar kelimede rekabet oranının ne olduğunu görebilmeniz mümkündür. SEO uyumlu makale açısından anahtar kelimelerin önemi belli olduğu için program da önem kazanmaktadır. Anahtar kelime bulabilir, ilgili oranları görebilirsiniz.

 • UberSuggest

Google anahtar kelime planlayıcısı ile bulunmayan kelimeleri bulabilme özelliğine sahiptir. Buna ek olarak aramış olduğunuz kelimenin farklı varyasyonlarını da sizlere sunmaktadır. Aramış olduğunuz anahtar kelimede hangi sitelerin bulunduğunu da göstermektedir. Böylelikle rekabet durumunu kontrol edebilir, anahtar kelime seçiminde buna göre bir tercihte bulunabilirsiniz.

 • MOZ

Doğru anahtar kelimeyi bulma konusunda yardımcı olabilmektedir. Anahtar kelime seçiminde hangisine öncelik vereceğinizi bilmiyorsanız bu aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 •  QueText

Bu araç sayesinde yazmış olduğunuz makalenin özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz. Piyasada bulunan en iyi özgünlük kontrol araçlarından bir tanesidir. Eşleşme durumuna göre özgün olmayan cümleler kırmızı ya da turuncu rengi ile sizlere gösterilmektedir. Bu program bir IP’ye tek bir kontrol hakkı tanımaktadır. Devamında üye olmanız gerekmektedir. Ücretli olan bu program sayesinde özgünlük kontrollerinizi yapabilirsiniz.

 • Small Seo Tools

Bir diğer özgünlük kontrolü aracı da Small Seo Tools aracıdır. Site üzerinden içeriklerinizi özgünlük testinden geçirebilirsiniz. Bu sayede makalelerinizin ne kadar özgün olduğunu görebilirsiniz. Tek bir kontrol işleminde maksimum 1000 kelime kontrolü yapabilmektesiniz.

 • Website Auditor

Bu program yardımı ile içerik analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. SEO açısından pek çok işlevsel özellik sunan bu program sayesinde ilgili analizleri gerçekleştirebilirsiniz. Basit kullanımı sayesinde her kesimden kullanıcıya hitap etmektedir. Aynı zamanda hatalı linkler, kopya içerik kontrolü, meta açıklamalarının uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir