seo uyumlu makale

SEO uyumlu makale nedir? sorusu son zamanlarda tüm site sahiplerinin yaygın biçimde sorduğu bir sorudur. Web sitelerinin içeriklerinin geliştirilmesi noktasında teknik bir terim olan seo uyumlu makale; metnin arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun olma durumudur. 

Arama motorlarının evrim süreci içerisinde seo uyumlu makale kriterleri de değişmek ve gelişmekte olduğundan bu iş profesyonel bir uğraş halinde sürdürülür. Pek çok site sahibi, seo uyumlu makale nedir bunu dahi bilmezken, bu  standartlara uygun metinleri üretebilmeleri de normal olarak mümkün değildir.

Bu noktada yanlış anlaşılan husus; seo uyumlu makalenin, diğer tür makalelerden içerik bakımından farklı olduğunun düşünülmesidir. Seo makaleleri; herhangi bir makale ile aynı içeriğe sahip olmakla birlikte, daha gelişmiş özellikleri barındırmak durumundadır. Yani buradan bakıldığında seo uyumlu makale, düz yazıdan çok daha gelişmiş özelliklere sahiptir demek mümkün olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale sağlıklı bir web adresinin temel taşlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Seo uyumlu makaleyi şu şekilde tanımlayabiliriz: Google ve benzeri arama motorlarının algoritmasını baz alarak kaleme alınmış bilgi içerikli ve özgün yazılar. Tüm Seo uyumlu metinlerde bu detaylar ve kriterler şarttır. 

Web adresiniz var ve kafanıza göre metin yazıyorsanız; bu oldukça yanlıştır. Seo uyumlu makale kaleme almadığınız sürece, metinlerini algoritmalar hizmet etmeyecektir. Algoritmaya hizmet etmeyen bir metin de ilk sıralara düşmeyecektir. İlk sıralara düşmeyen metin de kullanıcıyı web adresinize getirmez. Birbirlerine tamamen zincirleme içerisinde olan bu bağların tamamı doğru bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenilen sonuçlara erişilmesi mümkün değildir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Elbette seo uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusunun cevabı tek bir başlık altında toplanamaz. Bu başlık altında birçok parametre vardır. Google ve diğer arama motorları, yazara iki noktada dikkat etmesi gereken hususları sınıflandırır. Bunlar;

  • Seo özellikleri
  • Okunabilirlik özellikleri

Şeklindedir. 

Seo özellikleri; metnin anahtar kelime ve linkleme gibi özelliklerinin ayarlandığı kriterlerdir. Arama motoru siteyi gezip metni taradığında, metni belli başlı özellikleri ile sınıflandırır. Bunların başında metnin ne ile ilgili olduğu gelir. Anahtar kelime(ler) metnin ilgili olduğu kavram veya kavramların ifade edildiği kelimelerdir. 

Örneğin; Seo hizmetleri veren bir firmanın, seo uyumlu makale ile ilgili olarak yayınladığı bir yazıda anahtar kelimeler; “seo uyumlu makale” “makale” “seo makale” gibi kelimeler olmalıdır. Tam da şu anda okumakta olduğunuz metin esasında bunda doğru bir örnek olarak verilebilir. Bu metinde size seo uyumlu makalenin ne olduğu, nasıl yazıldığı ve hangi kriterlere sahip olması gerektiği gibi konulara değiniyoruz ki, metni incelediğinizde belli anahtar kelimelerin sistematik olarak tekrarlandığını göreceksiniz. Bu kelimeler arama motoruna, hangi kelimeye öncelik vermesi gerektiğini gösteren kelimelerdir.

Ancak bu anahtarlar elbette gelişi güzel kullanılamaz. Arama motorları günümüzde oldukça karmaşık algoritmalara sahiptir ve içeriğin ne kadar gerçekçi olduğunu kolayca çözümleyebilirler. Bir metin sadece anahtar kelimelerden oluşamaz örneğin. Veya anahtar kelime belli bir frekansın üzerinde yinelemez. Bu gibi durumlardan metin “spam” olarak işaretlenir ve yayımlandığı site ceza alır.

Anahtar kelime nasıl kullanılır?

Anahtar kelime kullanım frekansı ile ilgili pek çok teori vardır. Google elbette seo nasıl yapılır sorusuna bir cevap vermez. Zira firma, sitelerin doğal görünmesini ve verilen kriterlere göre motomod siteler değil, kullanıcıyı tam anlamıyla tatmin eden sitelerin geliştirilmesini ister. Tabii bu noktada siteleri belli kriterlere göre değerlendiriyor olması da bir handikap olarak tanımlanabilir. Google nasıl kullanılacağını beyan etmese de, seo uzmanları belli denemeler yaparak, arama motorunun neye nasıl tepki verdiğini ölçebilir. Buna bağlı olarak bu konuda farklı teoriler söz konusu olsa da dünyaca üzerinde hemfikir olunan parametreler elbette mevcuttur. Ancak arama motoru bu parametreleri sürekli değiştiriyor olduğundan, bu işi profesyonel ekiplere devretmeniz çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Okunabilirlik Kriterleri

Google tarafından son yıllarda anahtar kelime kriterlerinden daha fazla dikkat edilen kriterler olan okunabilirlik kriterleri, son derece karmaşık bir algoritmadır ki, kimi tam anlamıyla profesyonel olmayan yazarların ürettiği metinlerin bu standartlara yaklaşması dahi mümkün değildir. 

2019 yılı öncesinde algoritma itibariyle;

  • 100 kelimeden uzun olmayan paragraflar
  • 150 kelimede bir alt başlık
  • Mümkünse liste içerikleri kullanımı

Gibi temel kriterler izleniyorken, 2019 güncellemeleri ile işler oldukça karmaşık bir hale geldi. Öyle ki, Google artık dil bilgisine ciddi şekilde hakim. Yapacağınız kelime hataları, yanlış cümleler ve yasaklı kelime kullanımı gibi hatalar, derhal algılanıyor ve metin değersiz olarak işaretlenip, sistem dışına itiliyor. Bu durumda metnin özgün olmasının da bir önemi kalmıyor. Artık cümle uzunlukları, kullanılan kelimeleri, kelimelerin konu ile ilişki düzeyi ve daha pek çok kriter hassasiyetle inceleniyor ve 20’ye yakın kritere uygun olman metin, indekslere girse dahi yükselmeleri mümkün olmuyor.

İçerik genliği

Sitenizde yayınlayacağınız her sayfanın kullanıcı tarafından izlenme süresi, google tarafından takip edilir. Kullanıcı sitenize girdiğinde ne kadar kalıyor, hatta metnin daha çok hangi kısmını inceliyor gibi detaylar artık seo kriterleri arasında yer alır. 2019 güncellemesi ile bu rakiplere odaklı olma sisteminin yanında, bounce rate odaklı olma özelliğini artırmıştır. 

Kullanıcının kaçış hızı olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram, hali hazırda en önemli seo analiz kriteridir. Kullanıcının sitenizde uzun süre vakit geçirmesi, sitenizin google nezdinde değerlenmesini sağlar. Bunun için de olabildiğince uzun ve kullanıcının dikkatini çeken metinler oluşturmalısınız. Bunun yanında elbette diğer okunabilirlik ve seo parametrelerine uymanız gerekiyor.

SEO Uyumlu Makale Ne İşe Yarar?

Yukarıda belirttiğimiz gibi arama motorları siteleri tarar ve sahip oldukları içeriğe bağlı olarak siteye değer biçer. Eğer sitenizde içerik yoksa, zaten bu tarama mümkün olmayacaktır. Ancak her içeriği olan site seo bakımından etkili sonuçların ortaya çıktığı sitedir demek de doğru olmaz. Metin içeriğiniz belirttiğimiz kriterlere ne kadar uygunsa, efektif olarak arama motorunda yükselmesi de bu şekilde mümkün olabilmektedir. 

Yani SEO uyumu makale ne işe yarar sorusundan ziyade, bunu yapmak zorunlu mudur? Şeklinde bir soru soracak olursak, kesinlikle evet sonucuna ulaşırız. Sitenizin arama motorlarında görünür olabilmesinin en önemli kaynağı, sahip olduğu seo uyumlu içeriklerdir.

Seo Uyumlu Makale Yazdırma Süreci Nasıl İşler?

SEO uyumlu içerik yazabilmek bir iddiadır ve ülkemizde denetim mekanizması yoktur. Freelancer olarak bu işi yapan birçok kişi olduğu gibi az sayıda firma da size bu hizmeti sunabilir. Ancak belirttiğimiz gibi bu bir iddiadır ve seo uyumlu makale yazabilmek, belli düzeyde seo uzmanlığı veya seo uzmanları tarafından yönetilmeyi gerektirir. Yani “ben seo bilmiyorum, ama seo uyumlu makale yazarım” iddiası pek de güvenilir bir iddia değildir.

Seo uyumlu makale yazdırmak için size hizmet veren seo uzmanı ile görüşebilirsiniz. Kaldı ki, zaten seo uzmanı sizin için ihtiyacınız olan seo uyumlu makale miktarını ve özelliklerini belirleyecek ve sizin için planlayacaktır. Eğer seo hizmeti almıyorsanız (ki bunu önermiyoruz, mutlaka bu hizmeti almalısınız) doğrudan iletişim kuracağınız kişilerin ve firmaların alanlarında uzman kişi ve firmalar olduklarından emin olmalısınız.

Seo Uyumlu Makale Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seo uyumlu makale fiyatları, esasında belli sektör ortalamaları olan metinlerdir. Ancak elbette bir hizmet üretme süreci olduğundan bunun hakkında kesin ve net ifadeler kullanabilmek mümkün değildir. Fiyatların belirlenmesinde en büyük faktör zamandır. Yazar işe ne kadar zaman harcar, zamanın maliyeti nedir? Sorularına cevap verilirken maliyetler de ortaya çıkacaktır.

Kimileri tarafından “sadece yazı” olarak tanımlanan süreç, bir mühendislik süreci kadar karmaşıktır. Burada kişinin hem dil ve anlatım niteliklerine, hem seo özelliklerine hem de okunabilirlik özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Bu arada sektörel bilgi edinen yazar, konuyu en iyi şekilde okuyucuya aktarmaya çalışır.

Çok yaygın yapılan bir hatadır ki, yazılan metnin içeriğine dikkat edilmez. Oysa konu; kullanıcıyı sitenize getirmek ise ona sitenizde bir amaç sunmak zorundasınız. Bir şekilde arama sonuçları ile sitenize gelip, içeride hiçbir şey bulamayan kullanıcı, sitenize bir daha asla girmeyecektir. Ki bu da google tarafından çok geçmeden fark edilir ve siteniz arama sonuçlarında geri itilir.

Bu karmaşık süreci temin etmek ise elbette alanında uzman seo yazarları ve editörlerinin işidir ve bu kişiler en gelişmiş metinleri, makul zaman aralığında üretirler.

Bu noktada çok ucuz metin üreten kişi ve firmalara itibar etmemeniz önerilir. Zira yukarıda belirttiğimiz ciddi süreç, çok düşük maliyetlerle ortaya konamaz. Çoğunlukla düşük profilli işler alır ya da çok uzun zaman diliminde işe ulaşırsınız. Ancak pahalı metin iyi metindir demek de mümkün değildir. Bu sebeple, size hizmet veren uzmanın görüşlerine kulak vermeli, mümkün olduğunca onun yönlendirmeleri ile hizmet almalısınız.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir