SEO uzmanı, SEO çalışmalarını yürüten, uzman niteliğindeki kişidir. Bu yazımızda SEO uzmanının yapmış olduğu işe ve almış olduğu en düşük, en yüksek ücretler belirtilecektir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO uzmanı, bir siteyi hedef kitleler için doğru anahtar kelimeler ile ilk sıralara taşımayı bilen kişidir. SEO uzmanı, bir siteyi arama motorlarına göre yeniden düzenler ve üst sıralara çıkmasını sağlar. İyileştirmeler ve düzenlemeler gerçekleştirir. Bu süreçte analizden raporlamaya kadar tüm süreçleri sağlıklı bir şekilde yürütmektedir. Uygun stratejiler geliştirerek SEO süreçlerini en iyi şekilde geliştirmektedir.

SEO Uzmanı Görevleri Nelerdir?

 • Bir sitenin içeriğini, kod yapısını SEO çalışmalarına uygun hale getirir. Siteni analiz eder ve ilgili raporlamaları bilir, sunar. Bu şekilde yürütmüş olduğu çalışmalar ile bir web sitenin sıralama anlamında ihtiyacı olduğu bütün işlemleri yürütür.
 • Arama motorlarının yapmış olduğu algoritma güncellemelerini takip ederek bu güncellemelerin gerektirmiş olduğu işlemleri siteye uygular. Bu güncellemeler, bir web sitesi için hayati öneme sahiptir. Yani bir güncelleme karşısında tepkisiz kalan bir web sitesi sıralama kaybedebilmektedir.
 • Reklam kampanyaları oluşturur. Bu reklam kampanyalarını en iyi şekilde yönetir. Bu sayede site bilinirliğine önemli katkıda bulunmuş olur. Reklam kampanyaları her ne kadar SEO çalışmalarının asıl amacını oluşturmasa da bir parçasını oluşturmaktadır.
 • Stratejileri, verilen bütçeye uygun şekilde geliştirir. Bu sayede belirlenmiş olan bütçe ile en iyiye ulaşmayı hedefler, bunun için çalışır. Bu nedenle düşük bütçe ile yüksek performans arıyorsanız bir SEO uzmanına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Rakiplerin SEO analizlerini gerçekleştirir. Bu işin ayrılmaz parçalarından birisi de rakiplerdir. Unutmayın, bu süreçte rakipleriniz var ve onların neler yaptığını, nasıl stratejiler geliştirdiğini gözlemlemek durumundasınız. SEO uzmanı bütün bu işlemleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • SEO kurallarına uygun bir şekilde içerik üretmek. SEO çalışmalarının ayrılmaz bir parçasını içerikler oluşturmaktadır. Doğru anahtar kelimeleri hedefleyerek içerik oluşturmak ancak SEO uzmanının yapabileceği bir iştir. SEO uzmanı bu konuda bilgilidir ve tecrübesine dayanarak SEO uyumlu içerikler üretebilmektedir. Bu nedenle bu işlem için de bir SEO uzmanına ihtiyacınız olabilmektedir.
 • Sosyal medya yönetimi yapmak. Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte SEO açısından önemi artmış bulunmaktadır. SEO uzmanı sosyal medyada da içerikler üreterek SEO anlamında katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarının reklam sistemlerini bilir ve buna uygun olarak reklam kampanyaları oluşturur, yönetir. Bu şekilde sağlıklı bir SEO çalışması yürütülmüş olmaktadır.
 • Google Analytics kullanarak SEO ile ilgili verileri toplar, bunları kullanır. Google Analytics bilmek, SEO uzmanının görevlerinden birisidir. İlgili analizleri yaparak en iyi sonucu siteye uygular ve yönetir.
 • SEO çalışmalarının mobil kısmındaki hataları tespit eder ve yönetir. Bu hatalar SEO çalışmaları açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu sayede mobil görünürlük açısından da anlamlı katkılarda bulunur.
 • Sunucu kontrollerini düzenli olarak gerçekleştirir, hacklenmeye karşı önlemler alır.
 • Kelime performans analizleri yapar. Bu analizleri uygun bir şekilde kullanır ve süreci en iyi şekilde yönetir.
 • Site içi ve site dışı SEO çalışmalarını yürütür. Eğer SEO işlemleri için bir departman bulunmaktaysa bu departmandaki koordine işlemlerini sağlar. Düzenli SEO çalışmaları açısından bu da önemli bir görev tanımı olmaktadır.

SEO Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

SEO uzmanı maaşları tecrübe, bilgi seviyesi gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Yeni başlayan bir SEO çalışanı işe ortalama 2500 TL maaş ile başlamaktadır diyebiliriz. Uzmanlık seviyesine göre aylık bu maaş 7500 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle ortalama bir SEO uzmanının maaşı 4000 – 4500 TL arasındadır diyebilir.

Not: Kariyer.net verileri göz önünde bulundurulmuştur.

Kaynakça:

 1. https://www.kariyer.net/pozisyonlar/arama+motoru+optimizasyonu+seo+uzmani/maas
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir