seo uzmanı

Seo uzmanı kimdir sorusunu cevaplarken öncelikle seo nedir? Bu çalışmalar kapsamında neler yapılır? Gibi sorulara cevap verilmesi gerekir. Zira Seo uzmanı bu uygulamaları gerçekleştirir. Oldukça kapsamlı ve hassas bir süreç olan seo hizmetini sunan kişilerin seo uzmanlığı bir gerekliliktir. Seo gelişigüzel yapılabilecek bir uygulama olmadığı gibi, uzun vadeli neticeler alabilmek için doğru strateji ile pazarlama odaklı çalışmaların yapılması da zorunluluk arz eder.  Tek bir yönden bakılarak yapılan seo işlemleri, yetersiz olabileceği gibi, uzun vadede zararlı da olabilir. Şimdi SEO nedir ve neler yapılır? Sorularına cevap verelim.

SEO Nedir?

Seo, seo uzmanının sitenizin arama motorlarında öne çıkması için gerçekleştirdiği işlemlerin tamamıdır. Bu işlemler, sitenizin içeride ve dışarıda SEO uyumlu hale getirilmesi için yapılır. Arama motoru optimizasyon kuralları algoritmik olarak zaman içerisinde değişmekle birlikte aşağıdaki bileşenleri kapsar.

  • Sitenin İç Düzenlemesinin Yapılması
  • Sitenin Dışarıda Pazarlamasının Yapılması

Sitenin iç düzenlemesi teknik bir süreçtir ve ciddi düzeyde yazılım bilgisi gerektirmemekle birlikte sitenin efektif çalışmasını sağlayacak düzeyde bilgi teknolojileri ve internet teknolojileri bilmeyi gerektirir. Yazılımın efektif çalışmasını sağlayacak araçlara sahip olan seo uzmanı, gerekli ise çözüm ortaklarını kullanarak burada etkili sonuçlar çıkarabilir veya kendisi süreci sevk ve idare edebilir.

Site dışında yapılacak çalışmalar ise son derece kritik uygulamalardır. Seo uzmanı burada sitenizin ve markanızın internetin genelinde duyurulmasını sağlar. Bu işlemlerin pazarlama boyutu ile birlikte teknik seo boyutu söz konusudur Siteniz dışarıda ne kadar aktif ise arama motoru tarafından  o kadar değerli sayılır ve öne çıkarılır.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

Profesyonel seo hizmeti sunan bir seo uzmanı; sitenizin seo işlemlerini genel olarak organize eden bir çeşit danışmanlık hizmeti sunar. Ancak bununla birlikte uzmanın sunduğu hizmetlere teknik uygulama süreçleri olarak da bakılabilir. SEO uzmanı size sadece ne yapacağınızı söyleyen bir danışman olabilir veya bu işlemleri sizin için uygulayabilir. Yani seo uzmanı hem teknik, hem de pazarlama boyutunda ihtiyaçlarınızı karşılar.

Seo sadece birkaç boyutu olan bir çalışma değildir. Birçok bileşeni vardır. Seo uzmanları, bu işlemlerin tamamını kendileri yapabilecekleri gibi, çözüm ortakları kullanabilir veya geniş bir ekiple hizmet sunabilir. Seo uzmanı aşağıdaki hizmet gruplarını sunabiliyor olmalıdır

  • Sunucu yönetimi
  • Site yazılımı geliştirme
  • İç seo düzenleme
  • İçerik geliştirme
  • Görsel düzenleme
  • Reklam ve pazarlama stratejisi oluşturma (dış)
  • İçerik stratejisi ve pazarlama stratejisi oluşturma
  • Siteyi düzenli olarak izleme ve gerekli olması halinde düzenlemeleri yapma

Bu maddelerin ışığında seo uzmanı birçok alanda uzmanlığa sahip olmak zorundadır diyebilmek mümkündür. Ancak yine değindiğimiz gibi, seo uzmanları bir ekipten oluşabilir ki, pek çok firmada bu şekilde yapılır.

Pazarlama stratejisi oluşturan uzmanlar, içerik geliştiricileri yönlendirirken, süpervizörlük yapan uzmanlar yazılım uzmanlarına sitenin parametrelerinin düzenlenmesi talimatını verir. Sonuca olarak bir ekip çalışması ortaya çıkar. Bu neden seo ciddi bir süreçtir ve aslında tek bir kişinin özellikle çok kapsamlı siteleri bütünüyle seo bakımından yönetebilmesi gerçekçi bir söylem değildir.

Her şeyden önce seo detayları içerisinde yer alan içerik geliştirme süreçleri profesyonel süreçlerdir ve uzmanlar bu süreçlerde yeti sahibi olmak durumunda değildir. Ciddi bir mesai gerektiren içerik geliştirme süreçlerinde olduğu gibi, görsel içeriğin geliştirilmesinde de yine profesyonellere başvurulur. 

Tüm bunlara rağmen seo uzmanı, fiilen uygulamada yer almıyor olsa da, süreçlere hakim olmak durumundadır. Aksi halde sürecin efektif ilerleyip ilerlemediği noktasında doğru sonuçların elde edilememe durumu söz konusudur. Sektörde seo uzmanı olduğu iddia eden ve gelişigüzel hizmet veren kişiler bulunur. Açıkça ifade etmek gerekirse, bu kişilerden olabildiğince kaçınmak ve en iyi hizmeti üretecek deneyimli ekiplerle çalışmak gereklilik arz eder.

Neden SEO Uzmanı İle Çalışmalısınız?

SEO, alanda uzman olmayan veya yeterli deneyimi bulunmayan sektör profesyonellerinin dahi verimli biçimde gerçekleştiremediği işlemleri kapsar. Bu neden bu işlemleri amatörlerin yapabilmesi oldukça zordur. Birçok personelin bir araya gelerek günler süren mesailerin neticesinde gerçekleştirdiği işlemleri, böyle bir insan kaynağı olmadan ve bu zamanı harcamadan yapabilmeni mümkün değildir. Bazı kaynaklarda belirtildiği gibi her site için çözüm aynı da değildir. Her site için farklı gereksinimler ve doğal olarak farklı uygulamalar söz konusudur. Buna bağlı olarak uzman kişiler ihtiyaçları karşılayabilir.

Açıkça ifade etmek gerekirse, seo uzmanlığı; oldukça ciddi bir iştir. Bu işi yapan uzmanlar ciddi maliyetlere katlanarak size bu hizmeti sunarlar. Elbette bunu sorumlu biçimde çalışan uzmanlar yapar. Bu uzmanlara erişmek için referansları incelemeli ve geçmişteki projelerinden elde ettikleri uzun vadeli efekti incelemelisiniz. SEO uzmanları, dinamik bir sektörün içerisindeki sürekli yenilenen işlemleri en iyi şekilde size sunabiliyor olmalıdır.

SEO Uzmanı Nasıl Bulunur?

SEO uzmanı kağıt üzerinde kolayca bulunabilir. Arama motoruna bu sorguyu girdiğinizde birçok uzmana erişirsiniz. Ancak, bu kişi ve kuruluşların hepsi size beklediğiniz hizmeti sunamayabilir. Bu hizmeti sunabilmek için herhangi bir lisans gerekliliği olmamasından dolayı, sektörde hizmet veren bir çok işletme de söz konusudur. Bu noktada dikkatli olmak ve en doğru seçimi yapmak hayati öneme sahiptir. Seo Uzmanı seçilirken, referanslarına hassasiyetle bakılmalı ve en etkili sonuçlar hedeflenmelidir.

Seo uzmanı fiyatları kesinlikle bir kriter olmamalıdır. SEO çok ucuza yapılabilecek bir işlem değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz kurallar kapsamında, bir çok maliyet gereklidir ve seo uzmanları bu maliyetlere katlanarak size hizmet sunar. Bu durumda size sektör ortalamalarının çok altında hizmet sunan kişi ve kuruluşlara karşı dikkatli olmanız gerekir.

Her site için veya her anahtar kelime için aynı fiyat teklifinde bulunmak olası değildir. Ayrıca daha önce aldığınız 10 birim fiyata karşılık verin 1 birim fiyat teklifi kesinlikle büyük risktir. Bir firmanın 10 birime yaptığı bir işin aynısını hiç kimse 1 birime yapamaz. Bu nedenle seçim yaparken, fiyatlar değil, referanslar dikkate alınmalı ve en iyi fiyata karşılık en geniş referanslara sahip seo uzmanı veya seo kuruluşu tercih edilmelidir.

SEO Uzmanı Ne Kadar Sürede İşinizi Büyütebilir?

Seo uzmanı ne kadar sürede işinizi büyütebilir sorusu tamamen göreceli bir cevaba sahiptir. Her sitenin yükseliş hızı farklıdır ki, bu noktada birçok parametreye bağlı olarak süreç değişir. Bu bakımdan bir site için işin geliştirilme süreci ile ilgili kesin bir süreyi ifade edebilmek mümkün değildir. Son güncelleme ile Google siteleri online yani gerçek zamanlı olarak değerlendirebilmekte ve çok hızlı sonuçlar alınabilmektedir. Ancak yine de seo hizmeti almaya yeni başlamış siteler için yapılacak bir çok işlem söz konusu olabilir ve bu süreçte sitenizin yükselmesi işlemlerin bitmesi ile mümkün olabilir.

Bu nedenle sitem ne kadar zamanda google’da öne çıkar sorusunun cevabı değişkendir. Bu konuda kesin bilgi elde edebilmek için seo uzmanı ile doğrudan iletişime geçmeli, analiz talep etmeli ve size verilecek teklif detaylarına göre tercihte bulunmalısınız. Bu şekilde çok daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir