Güvenilir SEO Uzmanı

Web sitenize daha fazla trafik çekmek, ziyaretçi sayınızı arttırmak ve web sitenizi daha görünür hale getirmek için SEO çalışmaları yürütmelisiniz. Çünkü en etkili trafik yolu arama motorlarıdır. Arama motorlarının kurallarına göre oynamadan kazanamazsınız. Arama motorlarının kurallarına göre oynamak için de web sitenizi SEO uyumlu hale getirmelisiniz.

Web sitenizi SEO uyumlu hale getirmenin en kolay yolu bir SEO uzmanı ile çalışmaktır. Ülkemizde faaliyet gösteren çok sayıda SEO uzmanı vardır. Peki,  SEO uzmanına nasıl güveneceksiniz? Bir SEO uzmanın güvenilir yapan özellikleri neler? Bir SEO uzmanı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Doğru SEO uzmanı nasıl seçilir?

İşte tüm bu soruların cevabı web siteniz için hedeflediğiniz yere gelmenizi sağlar. Web siteniz için anlaşacağınız SEO uzmanına şu soruları sormanız doğru olacaktır;

Site İçinde Yapılacak Çalışmalar Neler?

Başarılı bir SEO uzmanı, web sitenizin içinden çalışmaya başlar. Web sitenizde içeriklerden sitenizin hızına, site içindeki link yapısından site haritasına, kod yapısından görsel optimizasyonuna kadar tüm site içi çalışmaları arama motorlarına uyumlu şekilde yürütmesi gerekir. 

Web sitenizin içinde yer alan hataları bulup gidermeden yaptığınız SEO çalışmalarının hiçbir önemi yoktur. Bu yüzden web sitenize yönelik yapılacak çalışmalarda sitenizin içindeki hataları ortadan kaldırmalısınız. Ayrıca arama motoru botlarını da sitenizde doğru yönlendirerek daha etkili sıralama almanız sağlanmalıdır.

Backlink Alımları Nerelerden Yapılacak?

Web sitenizi arama motorlarında iyi yerlere getirecek önemli adımlardan biri de backlink çalışmalarıdır. Bu bağlantılar web sitenize değer katacak güçlü referanslardan alınmalıdır. Link çöplüklerinden alınan backlinkler web sitenize fayda yerine zarar getirir. Bu yüzden çalışacağınız SEO uzmanına backlink alımlarını nereden yapacağını sorun.

Ayrıca web sitenizin mevcut backlinklerini de düzenli olarak kontrol etmelidir. Bir bağlantı web sitenize zarar verdiği anda hemen ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca SEO çalışmasına başlamadan önce tüm backlinkleriniz kontrol edilerek faydalı olmayan bağlantılara son verilmelidir. SEO uzmanının backlink politikasını mutlaka detaylı olarak öğrenin.

İçerik Takvimi Hazırlanacak mı ve İçerik Ekleme İşini Kim Yapacak?

Web sitenize yönelik yapılan SEO çalışmalarının etkili olabilmesi için web sitenizin güncel olması gerekir. Dinamik olmayan web siteleri arama motorlarında sıralama alamaz. Bunun yolu da web sitenize belirli bir takvime göre içerik eklenmesi gerekir.

Çalışacağınız SEO uzmanına içerik takvimi oluşturup oluşturmayacağını mutlaka sorun. Ayrıca oluşturulan takvime riayet etmek de önemlidir. İçerikleri çalışacağınız SEO danışmanının ekleyeceğinden emin olun. İçerik ekleme işi sizde olursa başlık ya da meta açıklamaları konusunda hatalar yapılabilir. Bu hatalar da SEO çalışmalarını olumsuz etkiler.

Web Sitesine Eklenecek İçerikleri Kim Oluşturacak?

Web sitesine eklenecek içeriklerin kalitesi çok önemlidir. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için içeriklerin yeterli uzunlukta, kaliteli ve bilgi odaklı oluşturulması gerekir. Bu yüzden SEO uzmanlarının çalıştığı içerik yazarlarının niteliklerini öğrenin. Sektörünüze hakim, SEO uyumlu içerik üretimi konusunda profesyonel yazarlarla çalışıldığından emin olun.

Web siteniz için eklenecek içeriklerde anahtar kelime oranlarını doğru olmasına, anahtar kelimelerin dağıtılmasına, başlıkların uyumlu olmasına ve içeriklerin ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm bu detayları çözebilmek için SEO uzmanının içerikleri oluşturma noktasında destek alacağı içerik yazarları hakkında bilgi almalısınız.

Çalışma Öncesinde Sözleşme İmzalanacak mı?

Web siteniz için SEO desteği alacağınız uzmandan garanti istemeniz gerekir. Hiçbir uzman size Google’da direkt birinci sayfaya çıkma garantisi vermez. Buna ek olarak istediğiniz yere gelmeniz için net bir tarih veremez. SEO uzmanları çalışmalarınızı planlar. Hedeflerinize göre ortalama bir süre planı yaparlar. Bu konuda da sizlere sözleşme imzalayarak garanti verirler.

Web siteniz için yapılacak SEO çalışmalarında sözleşme hem SEO uzmanının sorumluluklarını hem de sizin hedeflerinizi yasal olarak kayıt altına alır. Bu sebeple SEO sözleşmesi imzalayarak çalışma politikası yürüten bir SEO uzmanı tercih etmelisiniz.

Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Nasıl Yapılacak?

Web sitenizi tanıtabilmek için hem  Google hem de farklı uygulamalar üzerinden reklam ve tanıtım çalışmaları yürütülmelidir. Dijital reklamlar en düşük maliyetlerle yüksek verim alabileceğiniz çalışmalardır. SEO uzmanıyla anlaşmadan önce yapılacak reklam ve tanıtım çalışmalarında nasıl bir politika izleneceği konusunda fikir almanız iyi olacaktır.

Analiz Yaparken Hangi Araçlar Kullanılıyor?

Bir SEO uzmanını tanırken öncelikle çalışma sistemine hakim olmanız gerekir. SEO çalışmaları öncelikle analiz edilebilir yapıdadır. Bu yüzden de SEO çalışmalarını analiz etme sürecinde kullandığı programları öğrenin. Profesyonel analiz araçlarını kullanabilen SEO uzmanları web sitenizi için daha etkili çalışmalar yapacaktır.

Anahtar kelime analizlerinde, site hızı analizlerinde ya da SEO çalışmaları için öneriler verecek analizlerde hangi araçların tercih edileceği çalışmaların kalitesini doğrudan etkiler. Bu yüzden SEO uzmanının kullanacağı analizlere özellikle dikkat edin.

Daha Önce Hangi Projelerde Yer Aldınız?

SEO uzmanlarının tecrübeleri daha önce yer aldıkları projelerden ve daha evvel çalıştıkları markalardan anlaşılır. Ne kadar başarılı projelerde yer alınırsa markanıza yönelik yapılan çalışmalar o derece başarılı olur. Bu yüzden çalışmak istediğiniz SEO uzmanının daha önceki projelerini inceleyin. Daha önce elde ettiği başarılar sizin çalışmalarınıza da olumlu yansıyacaktır.

Sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren referanslara sahip olan SEO danışmanları daha öne çıkabilir. Referansları incelerken özellikle kendiniz Google ve diğer arama motorları üzerinde ufak analizler yaparak çalışmaların niteliğini profesyonel destek almadan da görebilirsiniz.

Anahtar Kelime Politikası Nasıl Belirlenecek?

SEO çalışmalarının temelinin içeriğe dayandığını belirttik. İnternet kullanıcılarının arama motorlarında yaptıkları arama sorgularında kullandığı detaylar çok önemlidir. Bu yüzden de SEO uzmanları öncelikle anahtar kelimelere önem vermelidir. Anahtar kelimelerin nasıl analiz edileceği ve yapılan analizler sonunda hangi tarzda anahtar kelimelerin tercih edileceği önemlidir.

Çalışmayı düşündüğünüz SEO uzmanının anahtar kelime politikasını da öğrenin. Anahtar kelime politikasında bölgesel hedeflerin olup olmayacağı, uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirlenme durumu, rekabet oranı yüksek anahtar kelimelerin tercih edilme sıklığı gibi birçok konuda ayrıntılı bilgi almanız doğru seçimde etkili olacaktır.

Çalışmalar Konusundaki Değerlendirme Politikası Nasıl Olacak?

SEO uzmanı seçerken dikkat etmeniz gereken detaylardan biri de değerlendirme politikasıdır. SEO çalışmaları bir bütündür ve sürekli takip edilmelidir. Takip edilen veriler kayıt altına alınarak değerlendirilmeli ve yapılan değerlendirmeler yeni çalışmalarda da kullanılmalıdır.

Ortak olarak çalışma yürüteceğiniz SEO uzmanının sizlere hangi aralıklarla değerlendirmeler sunacağını öğrenin. Başarılı SEO uzmanları haftalık ve aylık olarak toplantılar düzenlemekte ve raporlar sunmaktadır. Ayrıca başarılı uzmanlar elde ettikleri verileri saklayarak ilerleyen çalışmalarda bu verileri kullanır.

Ekibimiz İçin SEO Eğitimleri Verilecek mi?

SEO çalışmaları sadece SEO uzmanı tarafından yapılacak çalışmalar değildir. Bu çalışmalar bir ekip işidir. SEO uzmanı kendisi bir ekiple çalışacağı gibi sürece sizin ekibinizi de dahil etmelidir. Bu yüzden anlaşacağınız SEO uzmanıyla öncelikle ekibinizi de eğitmesi konusunda anlaşmalısınız. SEO uzmanı başarınızı arttırmak ve sizin de SEO çalışmalarına olan algınızı geliştirebilmek için eğitimler düzenlemelidir. SEO uzmanınızın çalışmalarınızla ilgili eğitimler planlayarak ekibiniz üzerinde nasıl bir strateji uygulayacağını da sormayı ihmal etmeyin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir