seo uzmanı

Her web sitesi sahibi web sitesine daha fazla trafik çekmek ister. Web sitenize trafik çekmenin yolu arama motorlarını anlamak ve arama motorlarına yönelik çalışmalar yapmaktan geçer. Sizler de arama motorlarının yapısını anlayarak arama motorlarına yönelik hamleler yapmak istiyorsanız bu içeriği dikkatli okumalı ve SEO uzmanlığı ile tanışmalısınız. 

SEO; web siteniz üzerinde arama motorlarının sıralama kriterlerine uygun olarak yapılan tüm müdahaleleri kapsamaktadır. Bu hamleleri yapma konusunda size destek olan kişi ise SEO uzmanıdır. SEO uzmanı; sizlerle çalışmaya başladığı ilk andan itibaren rakip firmaların internet sitelerini analiz eder ve gerekli karşılaştırmalar yaparak sizin eksikliklerinizi belirler. Daha sonra gerekli teknik ve iç optimizasyonu çalışmalarını yürütür. Sonrasında dış kaynaklarla ilgili çalışmaları belirler ve yürütür. Tüm bu hizmetleri içine alan SEO uzmanlığı nedir bir bakalım;

SEO Uzmanlığı Nedir?

SEO uzmanlığı; web sitenizde arama motorlarının yapısına uygun olarak yapılan site içi ve site dışındaki tüm çalışmaları kapsayan bir hizmetler bütünüdür. SEO danışmanı ya da SEO uzmanı tarafından yürütülen tüm çalışmaların çıkış noktasıdır. Web sitenizde yapılan tüm müdahaleleri yürüten kişinin yaptığı tüm çalışmalardır.

SEO uzmanlığı süreci bir SEO uzmanı tarafından yürütülür. SEO uzmanı web sitelerinizle ilgili projelerde arama motorlarının güncel kurallarına göre hareket etmelidir. Aksi halde çalışmalardan istediğiniz verimi alamazsınız. Bu yüzden çalışmaya başlamadan önce SEO uzmanınızı araştırmalısınız. Şimdi soru işaretlerinizi gidermek için SEO uzmanı ne iş yapar bakalım;

SEO Uzmanı Ne İşe Yapar?

SEO uzmanı web siteniz için birçok çalışma yürütür. Yaptığı çalışmalar web sitenizde ve web sitenizin dışında yürütülür. Bir SEO uzmanı tarafından yürütülen çalışmaları genel olarak açarsak;

 • Site Analizi: Bir SEO uzmanı öncelikle web sitenizin arama motorlarına uygunluğunu analiz eder. Web sitenizde yer alan tüm hataları bulur ve bu hataları düzelterek sitenizi SEO’ya uygun hale getirir. Ayrıca geçmişte yaptığınız tüm çalışmaları inceleyerek web sitenizin daha üst sıralara çıkması adına çalışmalar yürütür. Yaptığı analizlerde profesyonel ölçüm araçlarını kullanarak sizlere rapor sunar.
 • Rakip Analizi: Web sitenizin hizmet verdiği sektördeki güçlü rakipleri inceler. Rakiplerinizin başarılı çalışmalarını size uyarlar ve başarısız olan çalışmaları da uygulamanıza izin vermez.
 • Hedef Kitle Analizi: SEO uzmanı her çalışmasında hedef kitlenizi tanıyacak ölçümler yapar. Bu kitlenin demografik yapısını yaş, cinsiyet, ekonomik durum gibi farklı başlıklarda detaylandırır. Sonrasında hedef kitlenize yönelik çalışmalar planlar.
 • CSS ve HTML Kod Yazımı: SEO konusunda sizlere destek olan kişi web siteniz için kullanacağınız CSS ve HTML kodları yazacak donanıma sahip olmalıdır. Hazır kodlamalar yerinde web sitenize özel kodlamalar oluşturur. Ayrıca web sitenizde bulunan kodlama hatalarını belirleyerek düzenler.
 • Backlink Çalışmaları: Web sitenize dışarıdan organik ve kaliteli kaynaklar almak için gerekli çalışmaları yürütür. Tanıtım yazıları, blog kaynakları, güçlü sıralamaya sahip web siteleri gibi güçlü kanallardan sizleri için referans linkleri alır. Eski backlinkleri analiz ederek işlevini yitirenler hakkında düzenleme yapar. Yeni aldığı backlinkleri düzenli olarak denetler.
 • İçerik Üretim Koordinasyonu: Tartışmasız bir SEO çalışmasının en önemli bileşenlerinden biri içeriklerdir. Kaliteli ve özgün içeriklere sahip olmayan web sayfalarını  geleceği sıralama bir yerde bitecektir. SEO uzmanı web siteniz için içerik üreten içerik yazarları ve kontrolleri yapan editörleri yönlendirir. Web sitenize kullanıcıların aradığını bulacakları kaliteli içeriklerin eklenmesi konusunda tüm çalışmaları koordine eder.
 • Sosyal Medya Optimizasyonu: Web siteniz için yapılacak SEO çalışmaları sosyal medyayla desteklenirse çok daha etkili trafik çekebilirsiniz. SEO uzmanınız sizler için sosyal medya çalışmalarınızı koordine eder ve sosyal medya üzerinden web sitenize trafik çekmeye çalışır.
 • Dahili Linkleme: Kullanıcıların web sitenizde geçirdiği süre arttıkça arama motorlarında üst sıralara çıkarsınız. Kullanıcıların kalma süresini uzatmak için SEO uzmanınız web sitenizdeki benzer sayfalar hakkında bağlantı linkleri gerçekleştirir. Böylece kullanıcılar daha fazla sayfanızı ziyaret edebilir.
 • Görsel Optimizasyonu:  Web sitesinin hızı arama motorlarında bir sıralama kriteridir. Web sitenizdeki görseller sayfanızı yavaşlatabilir. Bu yüzden SEO uzmanınız tüm sayfaları analiz eder ve sayfanızda yer alan tüm görselleri kalitesini koruyarak sıkıştırır. Ayrıca alt etiket ve açıklama gibi görsel optimizasyon çalışmalarını da yürütür.
 • SEO Eğitimi: SEO uzmanı size ve ekibinize yönelik özel SEO eğitimleri düzenler. Sizler için verdiği SEO eğitimleriyle sizin de belli düzeyde çalışmalara katılmanızı sağlar. SEO eğitimleri size özel olarak istediğiniz alanlarda planlanır.
 • Reklam ve Tanıtım: Web siteniz için Google Adwords gibi birçok reklam aracındaki faaliyetlerinizi yürütür. Tanıtım yazılarınızı oluşturarak paylaşır. Web sitenize değer katacak tüm dijital reklam kanallarını  sunduğunuz bütçe kapsamında koordine eder. 
 • Kriz Yönetimi: İnternet dünyasında beklemediğiniz durumlar her an yaşanabilir. Bu yüzden SEO uzmanı beklemediğiniz bir kriz durumunda hemen sorunun nedenini anlar ve gerekli müdahaleleri yapar. Markanızın değer kaybetmesini önleyecek tüm sorunlara anlık müdahaleler gerçekleştirir.
 • Anahtar Kelime Analizi: Web sitenizde kullanılan ya da kullanılacak tüm anahtar kelimelerin aranma hacimlerini analiz eder. Trafik sayınızı arttıracak anahtar kelimeleri özel araçlar kullanarak belirler. Anahtar kelimelerin içeriklerde arama motoru kurallarına göre geçmesini sağlar.
 • Rapor: Sürecin en başından sonuna kadar sizlere yaptığı tüm çalışmalarda aldığı sonuçlar konusunda bilgilendirir. Sizlere haftalık, aylık ve dönemlik raporlar sunar. Elde ettiği başarıları ölçerek toplantılarda sizlere somut verilerle açıklar. Böylece yatırımınızın sağladıklarınızı görebilirsiniz. Ayrıca tüm elde ettiği verileri saklar ve yeri geldiğinde sizler için kullanır.
 • Bütçe Danışmanlığı: SEO çalışmaları için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda bir düşünceniz yoksa sizleri oluşturmanız gereken bütçe konusunda yönlendirir. Hedeflerinize en uygun bütçeyle ulaşmanıza yardımcı olur.

SEO Uzmanı Hangi Konulara Hakimdir? 

SEO uzmanı, web sitenizin arama motorları üzerinden organik trafik çekmesi için tüm çalışmaları profesyonel şekilde yürütür. İşte bir SEO uzmanının hakim olması gereken konular;

 • Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları anlar, yapılan değişiklikleri takip eder ve ileride yapılacak değişiklikleri ön görmeye çalışır.
 • Web sitesi için arama motoru optimizasyonu araçlarını kullanma konusunda deneyimlidir. Farklı çalışmalar için profesyonel analiz araçlarını kullanır, yorumlar ve uygular.
 • HTML ve CSS kod yazım bilgisine sahiptir.
 • Ortaya çıkabilecek problemlerde sorunun kaynağını tanımlayabilir. Tanımladığı sorunu yaratıcı bir yolla çözebilir. 
 • Stratejik hamleler yapma konusunda tecrübelidir.
 • Sözlü ve yazılı iletişim konusunda uzmandır.
 • Bir ekibi SEO çalışmaları boyunca yönlendirebilir. Bunun yanında bireysel çalışma becerisine de sahiptir. Liderlik özelliği bulunur.
 • Analitik ve lateral düşünme becerisine sahiptir. 
 • Sitenizin dışındaki çalışmaları yönetebilir. 
 • Site için optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirir.
 • Sektörünüzde yaşanan gelişmeleri takip edebilir ve web sitenize uyarlayabilir.

SEO uzmanı en basit tabiriyle dijital dünyada, arama motorlarında ve sizin sektörünüzdeki tüm çalışmaları takip eder. Web sitenizi arma motorlarında üst sıralara taşıyacak tüm operasyonel bilgiye sahiptir.  Arama motorlarını iyi tanımayan, web sitenizi iyi analiz edemeyen, web sitenize uygun çalışmaları belirleyemeyen bir uzman, yatırımlarınızın boşa gitmesine sebep olabilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Seo uzmanı olmak sanıldığı kadar kolay olmadığını bilmekte fayda var. Bilindiği gibi Seo her dakika kendini yenileyen ve güncellenen bir alandır. Bundan kaynaklı olarak Seo uzmanı bireyin yeniliği takip eden meraklı ve araştırmacı olması gerekmektedir. Aksi takdirde yenilikten haberdar olamaz ve geri planda kalır. Seo uzmanlarının en dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de yüksek vizyon sahipleri olması gerekmesidir. Bir Seo uzmanının vizyonun geniş olması kendisinin yapacağı çalışmayı doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden iyi bir okuyucu olmaları gerekmektedir.

Seo uzmanı olmak sadece Seo teknikleri bilmekten ibaret olmadığını bilinmesi gerek. Bu alanda deneyim ve tecrübe her şeyden önemlidir. Çünkü Seo’nun herhangi bir kesin verileri olmadığı için tecrübeler üzerinden hangi tekniği daha fazla fayda sağlayacağı, hangi tekniğin daha az fayda sağlayacağını tahmin edebilmektedir. Bu yüzden bu sektörde ne kadar pişmiş olunması o kadar başarılı bir Seo uzmanı olabilmeye olanak sağlamaktadır. Seo uzmanı olmak için bu piyasada popüler olan uzmanlardan eğitimler alabilirsiniz. Bu oldukça faydalı olacaktır.

SEO Uzmanı Hangi Araçları Kullanılır?

SEO uzmanları tarafından mutlaka kullanılması gereken bazı araçlar vardır. İnternet ortamında çok sayıda araç olsa da bazı araçlar SEO uzmanları tarafından mutlaka kullanılması gereken araçlar olarak karşımıza çıkar. SEO uzmanı tarafından kullanılabilecek başlıca araçlar;

 • Ahrefs 

SEO analizlerini etkili şekilde gerçekleştirmek isteyen SEO uzmanları için çok etkili bir araçtır. Bu araç daha çok anahtar kelime analizi çalışmalarında kullanılır. Ancak rakip linkleri analiz edebilir ya da hangi içeriğe daha çok link verildiğini de görebilirsiniz. Google sonrasında en geniş site tarayıcı araçtır.

 • SpyFu

Ücretli bir SEO aracıdır. Bazı SEO uzmanları ücretsiz versiyonunu da tercih edebilir. Ancak ücretli versiyonunda çok daha profesyonel ölçümler yapılabilir. Anahtar kelimelerinizin 1 ay süreyle ne sıklıkla arandığını size verebilecek bir araçtır. Ayrıca anahtar kelime sıralamanızı da gösterir. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri, aylık tıklanma oranlarını, Adwords uygulaması üzerinde oluşturdukları reklam kampanyalarını da detaylı olarak öğrenebilirsiniz.  Rakip analizi açısından son derece fonksiyonel bir yapıya sahiptir. SEO uzmanları için kullanılan araçlar içinde en gelişmiş özelliklere sahip olan araçlardan biri olduğunu itiraf edebilirim. 

 • SEOQuake

Ücretsiz şekilde tercih edilebilecek en etkili SEO araçları arasındadır. Chrome uzantısı olarak çalışan bir araçtır.  Bu araçta rakip sitelerle kendi web sitenizi karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca site içinde denetimler yapabilirsiniz. Sizlere dahili ve harici linkleri tanımlama şansı verir. Anahtar kelime yoğunluğunu ölçebilir, anahtar kelime analizleri gerçekleştirebilir ve detaylı raporlar alabilirsiniz. 

 • SEMRush

SEO dünyasında herkesin kulağına çalınmış olan bir araçtır. Pazarlama çalışmalarında sıklıkla tercih edilir. Bu araç sayesinde web sayfalarınızdaki içerikleri, sayfanızın ya da anahtar kelimelerinizin sıralamasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitenizin performansını detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz.  Domain özelliği, rakip siteler ile sizi karşılaştırır. Trafiklerinizi, sıralamanızı ve arama verilerini sizlere sunacak bir araçtır. Alan adı ve anahtar kelimelerinizi diğer araçlarla kıyaslamanıza izin verir. Ayrıca analiz sonuçlarında web sitenizin performansını arttıracak profesyonel öneriler ve ipuçları sunan bir araçtır.

 • Screaming Frog

SEO çalışmaları için kullanabileceğiniz en kaliteli araçlar arasında gösterilmektedir. Araç üstünde yaptığınız analizleri kısa süre içinde detaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Son derece hızlı bir şekilde sizlere birçok veriyi sunar.  SEO spider özelliğini tüm SEO uzmanları kullanmaktadır. Bu araç sayesinde kopya içeriklerinizi, sitenizde yer alan hataları ve link oluştururken geliştirmeniz gereken detayları sizlere hızlı bir şekilde sunmaktadır.

 • CORA

Kapsamlı veri analizleri yapmak için çok etkili bir araçtır. Orta ya da büyük ölçekli firmaların çalışmalarında SEO uzmanları tarafından tercih edilen bir araçtır. Firmalara zayıf ya da eksik yönlerini detaylı olarak sunan bir araçtır. Sitenizde yer alan SEO çalışmalarını daha profesyonel bir boyuta taşımak istiyorsanız mutlaka bu araca başvurmalısınız. Sizlere detaylı veriler sunarak çalışmalarınıza katkı sağlar.

 • Moz

Google güncellemelerini hemen uygulayan bir araçtır. Algoritmalarda yaşanan değişiklikleri ve sonuçlarını hızlı bir şekilde bu araç sayesinde görebilirsiniz. Site performansı yapmanıza yarayan bu araç, web sitenizin optimizasyon sürecinde sizlere destek olur. Mozbar araç çubuğu  sizlere birçok konuda kolaylık sağlayacaktır.

 • Majestic

Dijital pazarlama hizmetinde SEO uzmanları tarafından tercih edilen bir araçtır. Diğer araçlara göre sizlere çok daha farklı verileri sağlamaktadır. Değer kaybeden web sitelerinin mevcut durumunu Site Explorer özelliği sayesinde analiz edebilirsiniz.  Bununla birlikte anahtar kelime analizi ve sıralama takibi gibi farklı parametreleri de takip edebilirsiniz.

 • Answer The Public

Kullanabileceğiniz ücretsiz araçlar arasındadır. SEO uzmanları tarafından da sıklıkla kullanılan bir araçtır. Bu araçla blog adresinizde oluşturmanız gereken içerikler konusunda sizlere yardımcı olur. Belli anahtar kelimeleri tercih ederek içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Sizlere istediğiniz anahtar kelimeyle birlikte diğer alakalı kelime gruplarını da verir. ayrıca arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkarılan kısımları yakalamanıza yardımcı olur.   İçerik oluştururken sizlere detaylı bir liste sunar.

 • KWFinder 

Anahtar kelime analizi konusunda piyasadaki en kaliteli araçlardan biridir. Düşük rekabet ile başarı yakalamanıza yardımcı olacak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit etmek için SEO uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu araç hangi anahtar kelimenin en iyi olduğunu, bu anahtar kelimelerle ilgili linkleri ve SERP değerlerini size detaylı bir raporda sunar. Rank Tracker özelliği istediğiniz anahtar kelimenin sıralamasını takip etmenize yardımcı olur. Yeni anahtar kelime bulmanız konusunda da çok yetkin bir araçtır.

 • Siteliner

Web sitenizde yer alan kopya içerikleri size sunan bir araçtır. Bu araç sayesinde web sitenizin detaylı olarak tarayabilirsiniz. Ayrıca kopya içerik yanında kırık link, ortalama sayfa boyutu, sayfa hızı, sayfa başına dahili link sayısı gibi oldukça farklı verileri sizlere sunar.  Bu araçla analiz edilmiş diğer web siteleriyle kendi web sitenizi de kıyaslamanıza olanak tanır.

 • Fat Rank

Chrome uzantısı olarak çalışan bir araçtır. Site performansınızı çok hızlı bir şekilde ölçebileceğiniz pratik bir araçtır. Kullandığınız anahtar kelimeleri baz alarak web sitenizin sıralaması hakkında sizlere detaylı bilgi verir. Bununla birlikte belirlediğiniz anahtar kelimenin SERP içindeki sıralamasını sunar. İlk 100 içinde olmayan sonuçlarda sizlere detaylı bir analiz sunar. Bu analiz ile başarısız olduğunuz anahtar kelimelere yönelik bir çalışma yapabilirsiniz.

SEO Uzmanı İle Neden Çalışmalısınız ? 

Bir SEO uzmanı size birçok konuda destek olacaktır. SEO çalışmalarının temel amacı web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmaktır. İşte başarılı bir SEO uzmanı size bunu verecektir. Şimdi size bir SEO uzmanı ile çalışmanız için birkaç sebep;

 • Google arama sonuçlarında kısa süre içinde üst sıralara çıkarak burada kalıcı olabilirsiniz.
 • Web sitenize uzman gözünden başarılı müdahaleler gerçekleştirilir.
 • Yaşayabileceğiniz sorunlara karşı, hızla değişen bir dünyada kolaya sürçe ayak uydurabilirsiniz.
 •  Arama motoru optimizasyonu çalışmalar hakkında yeni bir bakış açısına sahip olabilirsiniz.
 • Web sitenizi arama motoru algoritmalarına uygun olarak düzenleyebilir ve web sitenizde yer alan tüm hataları ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Hedef kitlenize kaliteli bir deneyim yaşatabilirsiniz.
 • Web sitenizde kaliteli ve özgün içeriklere sahip olabilirsiniz.
 • Arama motoru optimizasyonu için ayırdığınız bütçenin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yaşanan algoritma değişikliklerinden kısa süre içinde haberdar olarak web sitenize uyarlanmasını gerçekleştirebilirsiniz.
 • SEO eğitimleri sayesinde arama motoru optimizasyonu çalışmaları konusunda yetkin hale gelebilirsiniz.
 • Gerçekleştirdiğiniz SEO çalışmalarından elde ettiğiniz sonuçları rapor olarak görebilir ve yaptığınız yatırımı somut verilerle görebilirsiniz.
 • Firmanızla ilgili enerjinizi başka alanlara harcayarak daha güçlü bir marka yaratabilirsiniz.

Son Söz

SEO uzmanlığı; web sitenizin arama motorlarında yükselmesine yönelik gerçekleştirilen tüm çalışmalarda sizlere destek olan SEO uzmanının yaptığı iştir. Bu çalışmalar sayesinde web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Bir SEO uzmanı projelerinizi yönetebilir, web sitenizi üst sıralara çıkarabilir, site içi ve site dışı müdahaleleri gerçekleştirebilir, sonuçları değerlendirebilir, ani durumlarda markanızı koruyabilir ve bütçenizi en iyi şekilde yönetebilir.

SEO uzmanlarıyla çalışmanın en temel faydası web sitenizin arama motorlarında rakiplerinizin önüne geçmesi ve üst sıralarda kalıcı olabilmesidir. SEO uzmanları da bunu sağlamak için çeşitli araçlar kullanmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir