SEO ve Adwords arasındaki farklar

Birçok kişi bu iki kavramı ve arasındaki farkı bilmemektedir. Bu nedenle bu yazımızda SEO ve Adwords arasındaki farklara değineceğiz.

Öncelikle SEO ve Adwords ne demek bunları bilmekte yarar var. Adwords, Google kuruluşuna ait ücretli bir reklam sistemidir. Google, arama sonuçlarında reklamlara yer vererek bu sistemin çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle SEO ile uğraşmak istemeyip direkt reklam ile üst sıralara çıkmak isteyen kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu sistemde tıklama başına ücret ödeme sistemi yer almaktadır.

SEO ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve daha üst sıralarda konumlanmak için yürütülen çalışmaları ifade etmektedir. SEO çalışmaları Adwords sistemine göre daha karışık ve zordur. İlk sayfada yer almak ciddi emek isteyen bir işlemdir. Bu çalışma düşük maliyet ile yönetilebilmektedir. Peki, SEO ve Adwords sisteminin artıları ve eksileri, yani kısacası farkları nelerdir bunları görelim.

  • Adwords sisteminde daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Reklamlar 15 dakika içerisinde görünmeye başlayabilirler. SEO ise uzun vadeli bir işlemdir. Rekabet durumuna göre süreler değişse de bu işlem için gereken süre 1 ay – 1 yıl arasında değişmektedir. Ortalama 3 – 4 aylık bir çalışma ile ilk sıralarda yer alabilmek mümkün olmaktadır.
  • Adwords sistemi maliyetlidir. Maliyeti önceden belirlenebilir. Tık başına ne kadar ücret ödeyeceğiniz bellidir. Dolayısıyla günlük ve aylık bütçenizi net olarak belirleyebilirsiniz. SEO sisteminde ise garantili bir şekilde hizmet almadıysanız maliyet tam olarak belirli değildir. Rakiplerinizden daha çok çalışmak ve daha kaliteli olmak zorundasınız.
  • Adwords sisteminden elde edilecek geri dönüşler az olmaktadır. Tık başına yüksek ücret ödeyerek bu geri dönüşleri arttırabilirsiniz. Ancak bu, daha çok maliyet demektir. SEO çalışmalarında ise alacağınız geri dönüş oranları daha yüksek olmaktadır. Ayrıca tık başına ücret ödenmeyeceğinden dolayı daha az ücret ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Adwords reklamları dönüşümlü bir şekilde gösterilmektedir. Reklamınız, her aramada gösterilmez. Özellikle aynı kişi benzer aramalar yapıyor ise reklamınız hiç görünmemeye başlayacaktır. SEO sisteminde ise siteye girdiğinizde daima orada olursunuz. Aynı kişiler aynı aramayı kaç kere yaparlarsa yapsınlar hep orada bulunursunuz. Bu ise size süreklilik sağlayarak istikrarlı olma fırsatını verecektir. Örneğin bir ürün satın alacaksa kullanıcı, detaylı bir araştırma yapmak isteyecektir. SEO çalışmalarında her arama yaptıklarında orada olacağınız için daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Reklam seçeneğinde ise bu durum böyle olmamaktadır. Aynı aramalarda aynı reklamlar gösterilmeyeceği için reklamınız daha az gözükecektir.
  • Adwords yapay bir sistemdir. Açıkçası paranız var olduğu kadar başarılı olursunuz. SEO ise tamamen doğal bir sistem olup bütün işlemler organik olarak yürütülmektedir.
  • SEO çalışmaları kalıcı niteliktedir. SEO çalışmaları sayesinde kalıcı olabilir, daha başarılı olabilirsiniz. Adwords sistemi ise geçici bir özelliktedir. Bütçeniz bittiği noktada son bulacaktır. Adwords sistemi her ne kadar hızlı bir şekilde sonuç verse de, uzun süreler boyunca üst sıralarda yer alamazsınız. Bu nedenle kalıcı şekilde varlığınızı sürdürmek istiyorsanız SEO çalışmaları yürütmelisiniz.

Yukarıdaki özelliklere ve farklara bakarak SEO ve Adwords arasında bir tercihte bulunabilirsiniz. Tercihte bulunurken bakacağınız kriterler, bütçe, maliyet, hız gibi kriterler olmaktadır. Eğer hız sizin için vazgeçilmez bir unsur ise Adwords sistemini tercih edebilirsiniz. Ama hız sizin için vazgeçilmez değilse ve kalıcılığı arıyorsanız daha uzun süre sürecek SEO çalışmalarını sürdürebilirsiniz. Bu şekilde başarıyı daha kalıcı hale getirebilirsiniz. Bu kriterler arasında iyice araştırma yaparak size en uygun olan sistemi tercih etmenizde fayda bulunmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir