seo ve sem farkları

SEO ve SEM arasındaki farklara geçmeden önce SEO ve SEM kavramlarının neleri ifade ettiğini bilmekte yarar var. SEO, arama motoru optimizasyonuna verilen genel isimdir. Arama motorunda daha üst sıralarda yer almak için yürütülen çalışmaların tamamına SEO denilmektedir. SEM ise bambaşka bir şeyi ifade etmektedir. Anlam olarak arama motoru pazarlamacılığı olarak tanımlanmaktadır. Reklam, kampanyalar ve tanıtım unsurlarını içermektedir. Öte yandan bu çalışmaların arama motorlarında görünmelerini sağlamaktadır. SEO ve SEM arasındaki farklara gelecek olursak şu şekilde listeleyebiliriz.

  • SEO ve SEM kavramları hız açısından değerlendirildiğinde farklılaşmaktadır. SEM, SEO’ya göre daha hızlı sonuç vermektedir. SEO çalışmalarında üst sıralarda yer almak için belirli bir zamana ihtiyaç bulunmaktadır. Bu zaman aralığı 1 ay da olabilir 1 yıl da. Fakat SEM, yani arama motoru pazarlaması çok daha hızlı sonuç verebilmektedir. Maksimum 3 günde sonuç vermeye başlar. Bu nedenle SEM, SEO’ya göre hız açısından daha avantajlı olabilmektedir. Böylelikle hız sizin için önemli ise SEM yöntemini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte SEM çalışmaları belli bir bütçe istediğinden dolayı bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. SEO çalışmalarının bütçesi ise çok daha azdır.
  • SEO ve SEM çalışmaları arasında ortaya çıkan bir diğer fark ise doğallıktır. SEO, doğal uygulamalar ile ön plana çıkmaktadır. İnternet kullanıcıları ise tercihini doğal ve yapay arasında doğal yönünde kullanmaktadır. Yani reklamları tercih etmek yerine doğal siteleri tercih etmektedirler. Çünkü SEO uygulamaları ile üst sıralarda yer alan siteler güvenilirlik algısı yönünden tam puan almaktadır. SEM çalışmaları ise yapay bir şekilde yürütülmektedir. SEM çalışmalarında reklam kullanarak belli bir sıralama elde edilebilmektedir. Bu nedenle SEO ve SEM arasında bu yönde bir fark meydana gelmektedir.
  • SEO ve SEM arasındaki farklarda üçüncü unsur maliyet unsurudur. SEO, SEM çalışmalarına göre çok daha düşük maliyetlidir. SEM maliyetleri durağan bir şekilde değildir. Sürekli artış göstermektedir. Bu nedenle SEO, SEM çalışmalarına göre çok daha düzgün ve sabit, düşük bir maliyet içermektedir. SEO çalışmaları, belli bir bütçe üzerinden sabit miktarlar ile yürütülmektedir. Bu nedenle eğer düşük bütçeye sahipseniz SEO, yüksek bütçeye sahipseniz SEM çalışmalarına ağırlık verebilirsiniz.
  • Dördüncü farklılık içerik kalitesidir. SEO çalışmalarında içerikler kullanıcıya fayda sağlama üzerine oluşturulmaktadır. SEM ise daha çok ticari odaklı olduğu için kullanıcıları tatmin etme noktasında biraz daha geri kalabilmektedir. Kaliteli içeriklere sahip olmak istiyorsanız SEO’yu rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • SEM çalışmalarından elde edilen sonuç geçicidir. Yani bütçenin yettiği noktaya kadar verim sağlanabilir. SEO çalışmaları ise kalıcı olmaktadır. Sürekli kendini yenileyen bir yapıda olduğu için bu fark noktasında SEO daha avantajlı konumdadır.

SEO çalışmalarının tercih skalasına bakıldığında firmalar tarafından daha çok tercih edildiği görülmektedir. Aslında yukarıda sayılan farklar SEO çalışmalarının neden tercih edildiğini anlatmaktadır. Bu noktada kendinizi kullanıcı yerine koymanızda fayda var.

Reklam görmeyi ne kadar seviyorsunuz? Hiçbirimiz sevmeyiz. SEM çalışmaları da reklamlar üzerine kurulduğu için bu çalışma türü dezavantajlı olabilmektedir. Bu nedenle ikisi arasında tercihte bulunurken bazı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Örneğin hız sizin için önemli bir faktör ise SEM, değil ise SEO’yu tercih edebilirsiniz. Öte yandan bütçeniz hangisi için yeterli ise onu tercih ederek bütçe yönünden de kendinize katkı sağlayabilirsiniz. SEO çalışmaları uzun çabalar isteyen bir çalışmalar bütünü olduğu için kalıcılığı da bu yönde olmaktadır. Bu nedenle tercihlerinizde yukarıda saydığımız faktörleri dikkate almanızda fayda var.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir