Web adresine arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışması yapmak için çeşitli analiz yazılımlarına ihtiyacınız vardır. Bu analiz yazılımları sayesinde çeşitli durumları tahlil eder SEO programınızı belirler ve işlemlere koyulursunuz. SEO yazılımları da da tam olarak analiz yapabilmemize olanak sağlayan yazılımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Web adresinizi temel bir noktadan ele alarak en üst noktaya kadar çeşitli hataları, başarıları, eksiklikler ve teknik analizleri SEO yazılımları sayesinde yapabilmeniz mümkündür. Bu analizler içerisinde anahtar kelime tespiti, rakip site analizleri gibi oldukça mühim noktalar bulunmaktadır. Bu yüzden SEO işlemleri sırasında SEO yazılımları olmazsa, olmazlardandır.

SEO yazılımlarının olmaması durumunda bireysel veya kurumsal SEO yapılması gibi bir durumda söz konusu olmayacaktır. SEO hizmeti almak isteyen, SEO hizmeti vermek isteyen bireyler için yazılımlar şarttır. Bu araçlardan güncel algoritmalara dair bilgi alınması da önemli bir avantajdır. Örneğin anahtar kelimenizi sisteme tanımlamanız durumunda size çeşitli optimizasyonu görevleri ve bildirimleri gerçekleşmektedir. Haliyle bu araçlar bireylere oldukça büyük bir zaman tasarrufu armağan etmektedir.

En Çok Kullanılan SEO Yazılımları

SEO işlemlerini günümüzde yüz binlerce insan gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bu alana olan ilgi ve talep yoğundur. Haliyle birçok SEO yazılımının doğmasının sebebi budur. Onlarca farklı SEO yazılımları piyasada bulunmaktadır. Elbette bu SEO yazılımlarının her biri aynı görevleri gerçekleştirmeyip, farklı görevlerde gerçekleştirmektedir. Örneğin bir yazılım sitenizin Google üzerindeki sıralamanızı gösterir, diğer bir yazılım ise anahtar kelimelerinizi. Bu örnekler arttırılarak devam edebilir. Günümüzde en çok kullanılan SEO yazılımları ise şu şekildedir:

SEMrush

SEMRush son dönemlerin en popüler SEO yazılımlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital pazarlama aracı olarak da kullanılabilen eklenti, SEO sıralamasını da göstermektedir. SEO analiz, SEO izleme gibi çeşitli işlevsel özelliklere sahiptir. Kapsamlı SEO analizi yapan bireylerin mutlaka kullanması gereken bir araçtır. Özellikle rakip sitelerinizi analiz etmeniz için oldukça ihtiyacınızı görecektir.

SEO stratejinizi oluşturmanızda oldukça işlevsel olabilecek bir yazılım olan SEMRush kullanıcı sayısı milyonlara yakındır. Elbette ki SEMRush ücretli olarak kullanabilmektedir. Ücretsiz versiyonu da bulunmakta fakat önemli özellikleri kullanamamaktasınız. Yeni başlayanlar ve sitelerine rota olmasını isteyen bir eklenti arayan varsa, SEMRush’u kullanmaları faydalarına olacaktır.

Google Search Console

Google Search Console çok daha önce Google Webmaster Tools olarak da bilinmekteydi. Google’un kendisinin ürettiği ve onlarca farklı özelliği site sahiplerine ücretsiz olarak armağan ettiği bir hizmettir. Search Consel’e her site sahibinin mutlaka kullanması gereken bir özelliktir. Çünkü siteniz hakkındaki en gerçekçi bilgileri bu hizmet sayesinde öğrenebilirsiniz. Diğer eklentilerde ne denli doğruya yakın sayı, bilgi, skor verseler de Search Console direk Google’den verileri almaktadır. Bu yüzden eksiksiz tam doğruluk vardır.

Organik takipçi ve arama performansı hakkında analiz yapmanız için sizlere fırsat sağlayan Search Console optimizasyon için eşsizdir. Birçok sorun tespitini bu hizmet sayesinde fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google indeksleme ve tarama problemleri yaşamanız durumunda buradan problemi öğrenebilir, çözüme kavuşturabilirsiniz.

Ahrefs

Ahrefs geniş kapsamlı tarama özelliklerine sahip olan güçlü bir SEO yazılımıdır. Backlink ve indeksleme gibi önemli detayları es geçmeden bu eklenti sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. En iyi SEO yazılım araçlarından birisi de olan Ahrefs’i milyonlarca kişi kullanmaktadır. Anahtar kelime araştırması, SEO raporlamalarını Ahrefs sayesinde öğrenebilirsiniz.

Ahrefs’in önemli avantajlarından birisi de kullanışlı ve pratik bir ara yüze sahip olmasıdır. Her bireyin rahatlıkla ara yüzünü anlayabileceği ve kullanabileceği şekilde üretilmiştir. Yazılımın tek dezavantajı anahtar kelime yönetiminde zayıf kalmasıdır. Bunun dışında 10/10 bir eklentidir. Ahres 5 farklı paket, 5 farklı fiyat üzerinden satılmaktadır. 99 dolardan başlayarak, 999 dolara kadar çıkabilmektedir. Programda satın alma gibi bir durum olmayıp, aylık düzenli ödeme şartı bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunu da bilmekte fayda var.

 

Moz Pro

Dünyadaki en popüler SEO araçlarından birisi olan Moz Pro birçok avantajıyla dijital yayıncılara avantaj sağlamaktadır. Sıralama takibi, anahtar kelime araştırması, tarama ve buna benzer onlarca farklı konular üzerinden analiz yapabilmeniz mümkündür. Gün geçtikçe de kendini güçlendiren ve geliştiren bir noktada olması kullanıcılarına fayda sağlıyor.

Moz Pro kendi bünyesi içerisinde MozRank ve Moztrust gibi önemli verileri kullanıcıları ile paylaşan eklentilerin üretimini gerçekleştirmiştir. Bunları da beraber kullanarak her noktadan analiz yapabilirsiniz. Yazılımların tamamını tek bir platform üzerinden temin etme durumunuz bulunmaktadır.

SEO Yazılımlarını Kullanmanın Faydaları

SEO tamamen dijital bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital dünyada belirli detayları insan manuel olarak da hesaplayabilirken, farklı detayları manuel olarak hesaplayabilmesi mümkün değildir. Bu farklılık insan zihni ve dijital dünyanın muazzam genişliğinden kaynaklıdır. SEO uzmanının gerekli analizleri yapması ve tahlillerde bulunması için yazılımlara oldukça ihtiyacı vardır. Yazılımların olmaması durumunda SEO uzmanı oldukça büyük bir zaman kaybı yaşayacaktır. Manuel olarak tüm analizlerin yapılması büyük bir çılgınlık gibi görünüyor. Genel olarak SEO yazılımlarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğru ve net bilgiler elde edilir
  • SEO programlamasında fayda sağlar
  • Web adresini bir adım daha ileri taşır
  • Anlık sorun denetleme olanağı sağlar
  • Muazzam bir zaman tasarrufu yaratır
  • Site performansını denetleme
  • Web sitesine rota ve rehber olur

SEO yazılımları sadece SEO uzmanları tarafından değil, site sahipleri tarafından da kullanılması gerekmektedir. Çünkü sitenizi anlık olarak denetleme ve hangi konumda olduğunu öğrenebilirsiniz Birçok SEO yazılımının basit bir ara yüze sahip olması herkesin işlerini kolaylaştırmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir