SEO’da Alt Başlık Kullanımı

SEO’da alt başlık kavramına geçmeden önce başlık kavramını açıklamakta yarar bulunmaktadır. Başlıklar, içeriklerin neye dair olduğu bildiren cümlelerden oluşmaktadır. SEO’da ise HTML başlık etiketleri kullanılarak içeriklere eklenebilmektedir. HTML başlık etiketleri H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklinde büyükten küçüğe doğru hiyerarşik bir şekilde gitmektedir. Kullanımı ise şu şekildedir.

<h1>Başlık</h1>

Özellikle H1 etiketinin kullanımı SEO açısından önem arz etmektedir. Google, bu etiketle atılan başlıkları daha hızlı okumakta ve üst sıralara çıkmakta bu etiket daha yardımcı olmaktadır. Diğer etiket türleri ise alt başlık şeklinde oluşabilmektedir. SEO’da başlıkların ve alt başlıkların kullanımı çok önemli bir konudur. Özellikle içeriğin ne hakkında olduğuna dair özetleyici cümlelerden oluşması, SEO açısından faydalı olacaktır. Kısa, sade, fazla uzatılmamış bir başlık, SEO açısından en uygun başlıktır. Başlık etiketlerini sayfada bol bir şekilde kullanmanızın herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Aksine anlam bütünlüğü açısından zararı bile olabilir. Paragraf başlarında başlıkları çok atarsanız, okuyan kişiler bundan sıkılacak ve okumayı bırakacaktır. O nedenle gereksiz başlık kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Eğer gereksiz başlık kullanmak istemiyorsanız <em> ve <strong> etiketlerini kullanmakta yarar vardır. Bununla beraber sırf fazla başlık kullanmamak için sayfada tek bir başlığın yer alması da doğru bir işlem olmayacaktır.

Alt Başlık Etiketlerinin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Başlık etiketlerini ve başlıkları anladıktan sonra başlık etiketlerinin kullanımının nasıl olacağına geçebiliriz. Başlık etiketleri SEO tekniklerine uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Bu noktada başlıkları gözden geçirirken kendinizi ziyaretçilerin yerine koymanızda büyük fayda var. Yazınızda önemli bölümlere başlık atmanız en doğru işlem olacaktır. Böylelikle önemli gördüğünüz yerler okuyucu tarafından gözden kaçırılmaz. H etiketlerinin doğru sayıda ve düzgün kullanılması SEO açısından oldukça faydalı bir işlem olmaktadır.

H1 etiketi en fazla bir kere kullanılmalıdır. İçerik başlığı olarak tercih edilebilecek bu bölüm, SEO açısından çok önemlidir. Genellikle SEO açısından önemli olması, bu aşamada gereken hassasiyeti göstermenin nedenini oluşturmaktadır.

H2 etiketi ise sayfada en fazla iki kere kullanılmalıdır. Birçok kişiye göre bu sayı 5’i geçmemelidir. H2 etiketiyle oluşturmuş olduğunuz başlığın H1 etiketiyle oluşturmuş olduğunuz başlığın hemen altında yer alması önerilir. Yani alt başlık olarak bu etiket kullanılabilmektedir. İçerik başlıklarını ve alt başlıkları atarken kullanabilirsiniz.

H3 etiketi 5 – 6 kereden fazla kullanılmaması önerilmektedir. Bu etiket, içerik başlığı atarken kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra paragraflara başlık atmak için de H3 etiketi kullanabilirsiniz. Sayfa başlıklarının hiyerarşik bir şekilde gitmesi de diğer önemli bir konudur. Yani H3 başlığı kullandığınız zaman H1 başlığına geçmemeniz önerilmektedir.

H4, H5, H6 etiketleri kategori başlıkları, konu başlıkları veya önemli olan yerleri belirtmekte kullanılabilmektedir. Bu etiketleri kullanırken de abartıya kaçılmadan kullanılması önerilmektedir.

Genel olarak özetle etiketlerin abartıya kaçılmadan kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber başlık içerikle alakalı olacak şekilde, anlam bütünlüğü sağlanarak atılmalıdır. Kısa, net ve sade ifadeler ile başlıklarınızı geliştirebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız başlık kullanım işlemleri, SEO açısından fayda sağlamakta ve sitenizi üst sıralara taşımanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca okuyucu açısından da düşünüldüğünde başlık kullanımı önemli bir konuyu yansıtmaktadır. Başlıkları doğru ve düzgün bir şekilde atarak içeriğinizin okunabilirliğini arttırabilir, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Böylelikle sitede kalma oranları da artış gösterecektir. SEO açısından sitede kalma oranının çok önemli olduğu düşünüldüğünde bu önemli bir özelliktir. Öte yandan içeriklerinizi kaliteli bir şekilde hazırlamaya özen gösterin ve başlıkları doğru bir şekilde kullanın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir