SERP nedir

Web aleminde rekabet ortamı her geçen gün daha da kızgın hale gelmektedir. Bu yüzden firmalar ya da web sitesi sahipleri rakiplerinin önüne geçmeye çalışmaktadır. Web sitelerinize daha çok ziyaretçi çekerek rakiplerinizin önüne geçebilir ve gelirlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak bunun için arama motorlarında üst sıralara çıkmanız gerekmektedir.

Web siteniz Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarının çalışma prensiplerine uygun olmalıdır. Bunun için sürekli yapılan güncellemeleri takip ederek arama motorlarına uygun çalışmalar yapmalısınız. Arama motorlarında sizler için belirlenen sonuç sayfalarında yükselmek genel amaçtır. Burada devreye serp kavramı girmektedir. Bu kavramı öğrendikten sonra arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Serp Nedir?

Serp kelimesi “Search Engine Results Page” anlamında kullanılır. Türkçeye çevrilmiş hali ise “Arama motoru sonuç sayfası” olarak bilinmektedir. Yani Google girişi yapan kullanıcılar bi kelimeyi arattığında karşılarına gelen sonuçların olduğu sayfalara serp adı verilir. Bu terim daha çok SEO ile birlikte karşımıza çıkmaktadır. Ancak bir web sitesi için SEO çalışmalarının yapılabilmesi için SERP bilinmeli ve SERP optimizasyonu yapılmalıdır.

Serp optimizasyonu yapılmış bir sitede SEO çalışmalarından daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Birçok web sitesinde amaç arama motorlarında ilk sıralara çıkmak olduğu için Serp çalışmalarına özen gösterilmesi gerekir.  Web sitenizi daha iyi yerlere getirebilmek için bu konudaki optimizasyon çalışmalarını yapmalısınız.

Serp’de Nasıl Yükselebilirsiniz?

Web sitenizde Serp optimizasyonunu yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu sayede arama motorlarında yükselebilirsiniz. Google sizi sonuç sayfalarında böylece daha öne alacaktır. Yapılacak bağlantıları şöyle anlatalım;

Yazı Başlığı

Google sıralamalarında üst sıralara gelmenizin en önemli çalışmalarından bir ide yazı başlığı olacaktır. Başlığınız hedeflediğiniz anahtar kelimeye yakın olmalıdır. Bu sayede arama motorunda daha üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz. Bunun için anahtar kelimenizi aratarak başlık seçimi konusunda bir karar verebilirsiniz. Başlığınızda anahtar kelimeniz kesinlikle geçmelidir. Ayrıca karakter sayısı da en fazla 70 olmalıdır. Daha  yüksek karakterler Google’a spam yaptığınızı düşündürecektir.

Meta Description

Ziyaretçilerin Google aramalarında sitedeki açıklamalarda anahtar kelimelerin yer almasıdır.  Yani sitenin meta keyword ve meta description alanlarında ziyaretçilerin aradığı kelimeler yer almalıdır. Böylece arama motoru botları sitenizin kullanıcılara istediğini vereceğini düşünerek sizleri üst sıralara taşır.

URL

Web sitenizdeki sayfada kullanıcıların aradığı kelime grubunun geçtiği bir URL olması sizi üst sıraya taşıyacaktır. Bu yüzden hedeflediğiniz anahtar kelimeyi mutlaka URL içinde geçirmeye özen gösterin.  Böylece Serp’de kolayca yükselebilirsiniz.

Serp optimizasyonu küçük dokunuşlarla yapılır. Bu sayede kullanıcı deneyimlerini arttırmanız mümkün olur. Sonrasında ise Google sizleri kullanıcıları da referans alarak daha ön sıralara taşıyacaktır.

Kaynakça:

https://www.wordstream.com/serp

https://zeo.org/seo-araclari/serp-preview/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir