Shopper Marketing

Shopper marketing,  yaklaşık 13 yıl önce tüketim malları şirketi ve perakende satış noktası Walmart’tan ortaya çıkan, müşteri için alışveriş deneyimini geliştirerek büyümeyi arttırmak için tasarlanmış bir pazarlama yöntemidir.

Başlangıçta süpermarket müşterilerinin davranışlarını anlamak için oluşturulmuş olsa da, alışveriş pazarlamasının prensipleri, her şeyin satın alınmasında uygulanabilir.

Bu olayı bir örnekle açıklamak gerekirse, bir markette bebek ihtiyaçları için alışveriş yapan bir ebeveyn olsaydınız, bebek maması, çocuk bezi ve diğer malzemeleri toplamak için çok sayıda koridordan geçmek zorunda kalırdınız.Çünkü bugün görmeye alıştığımız gibi bir bebek bölümü yoktu.Bunun yerine, farklı konumlarda farklı noktalar gösterilirdi.

Walmart bu noktada devreye girerek ilk defa shopper marketing için tüm bebek ürünlerini aynı noktada toplamıştır.Bu değişiklikten keşfettikleri şey, ebeveynlerin yeni düzende daha fazla zaman ve daha fazla para harcamalarıydı. Bu, mağazaların ve markaların ailelerle iletişim kurma ve pazarlama şeklini değiştirdi.Walmart’ın yaptığı bu değişiklik shopper marketing için yapılan ilk pazarlama örneğidir.

Alışveriş yapan kişinin davranışını değiştirme

Tüm işlerimizde büyümek için çalışıyoruz. Bunun gerçekleşmesi için, alışveriş yapanların davranışı değiştirmelerine ihtiyaç vardır. Markanızın yeni müşterilere müşterilere ihtiyacı olacaktır. Bunların her biri alışveriş davranışında bir değişikliktir. Bu değişiklikler olmadan büyüme gerçekleşmez.Bunu daha iyi anlamak içinde yapmamız gereken shopper marketing temellerini incelemektir.

Shopper Marketing Temelleri

Shopper marketing de her şey, alışveriş sepetini dolduran veya koridorlarda gezen müşteriye nasıl yaklaştığınızla ilgidir. Müşterilerin zihninde aylarca beklemekte olan radyo veya TV reklamlarının aksine, müşteri pazarlaması anında bir etki yapmaya ve davranışı doğrudan etkilemeye çalışır.Bu da pazarlama türü adına markanız için daha fazla satış yaratır. Shopper marketing temel aşamalarına bakacak olursak ;

 • Pazarlamacılar ürünleri ve hedef müşterilerini dikkatle analiz etmelidir.
 • Plan, vurgulayacağı özellikleri belirledikten sonra, şirket bu mesajı yansıtan pazarlama malzemeleri tasarlar. Pazarlamacılar bir ürünün nasıl paketlendiğini, rafa yerleştirilme şeklini, etrafındaki ürünleri ve bir mağazadaki genel yerini inceler.
 • Planın son adımı, durumu incelemek ve değerlendirmek olacaktır. Plan geliştirilirken, kampanyanın hedeflerini ve başarı ölçüleri açıkça tanımlanmalıdır. Bu satışları artırmaktan, bir rakibe göre avantaj elde etmek veya bir marka algısını değiştirmek anlamına gelebilir. Pazarlama süresi boyunca birden çok kez değerlendirilmeli ve hedeflere ulaşılmazsa, yeni pazarlama stratejileri denemelidir.

Shopper Marketing Etkileyen Faktörler

 • Paket tasarımları

Shopper marketing için paket tasarımları bir çok yönden minyatür bir reklamdır.Fiyat, kalite veya itibar için ürünün en çekici özellikleri vurgulanmalıdır.Böylece müşteriyi değersiz bir ürün alma korkusundan kurtarmış olacaksınız.

 • Mağaza Tasarımı

Shopper marketing için olmazsa olmazdır.Mağaza tasarımı, bir mağazanın düzenini ve diğer özelliklerini oluşturur.Yeni yerler belirlemek, alanı ürünlere uyarlamak ve müşterinin deneyimini en üst düzeye çıkartmak alışveriş pazarlamasını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Shopper Marketing Araçları

Shopper marketing farklı şekillerde geliştirilebilir.Bu, mağaza düzeninden, platforma kadar olabilir.

 • İstatistiklere göre mağaza müzikleri satışları %20 oranında arttıyor.
 • Social media marketing yaparak, gelecek ürünlerini tanıtmak ve promosyon kodu dağıtmak
 • Mobil uygulama hizmeti vermek, günümüzde tüketicilerin %70’i akıllı telefon kullanıyor.
 • Online ödeme hizmeti sağlamak
 • Ürün fotoğraf ve tanıtım kalitesi, müşterilerin %25’i fikirlerini olumlu yönde değiştirdiğini söylüyor.

Shopper Marketing Olumlu Dönüş Yaratmak

Bu birkaç nedenden dolayı kritiktir, shopper marketing’in katma değerini gerçekten gösteren kısım budur. Denklemin, tüketici pazarlamacılarına alışveriş pazarlamasının getirdiği değeri anlamalarına yardımcı olan bir parçasıdır.

Alışveriş davranışını değiştirerek yaratılan değer, tüketim üzerindeki etkisine bağlıdır. Bunu bir örnekle inceleyelim. Mağazadaki bir promosyon nedeniyle ekstra şampuan alırsam, saçımı daha fazla yıkamam sadece stok yapmış olurum.Bunun yerine beni başka bir satın almaya teşvik eden bir şey görürsem örneğin cips, stoklancak bir şey olmadığından onları tüketirim.Bu durumda shopper marketing yapan marka olumlu geri dönüş almış olur.

Başka bir örnekte Coca Cola’nın kola kutularına isimlerini veya duygusal mesajlar yazması bir dönemin trend satışlarından olmuştur.

Shopper Marketing Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Shopper Marketing Aşamaları Nelerdir?

 1. Tüketicilerin sergilediği alışveriş alışkanlıklarını ve tercih gösterdiklerini tespit etmek
 2. Tercih edilen kategorisel ürünleri, miktar ve ücretler hakkında yeterli veriye sahip olmak
 3. Elde edilen tüm verileri işlemek, analiz etmek, firmanızın sağladığı ürün ve hizmetleri gözde geçirmek, geliştirmek, gerekirse yeni ürünler ortaya çıkarmak
 4. Uygun stratejide pazarlama tekniklerini uygulamak, satışlar gerçekleştikçe analizler çıkarmak ve daha fazla satış için gerekli adımları hayata geçirmek.

Ünlü Markaların Shopper Marketing Örnekleri Nelerdir?

Coca Cola’nın sergilediği, cola kutularında yer alan “Love is the way” yazıları bir tür Shopper Marketing örneğidir. Aynı şekilde ünlü bir giyim markasının uygulama üzerinden ürünlerini satışa sunması da örnek olarak verilebilir.

Türk Müşterilerin Satın Alma Davranışında Sergiledikleri Unsurlar Nelerdir?

 • Ürünün ambalaj ebatları
 • Ürünün çeşitliliği
 • Ürüne dair promosyonlar
 • Ürünün fiyat tarifesi

Shopper Marketing’de Satın Alma Güdüsünü Tetikleyen En Büyük Faktör Nedir?

Araştırmalara göre en büyük unsur ürünün ambalajı yani dış görüntüsüdür. Ambalaj ne kadar kaliteli, ürünü ne kadar yansıtıyorsa o kadar çok satın alma güdüsü tetikleniyor demektir. Örneğin uygun bir ürünün dış ambalajında sanatsal bir örnek gösterilmişse müşterinin tepkisini çekiyor ve daha kolay satın alıyor.

Shopper Marketing’de En Fazla Satış Hangi Platformlarda Yapılır?

Klasik pazarlama yöntemleri ve satış kanalları kullanılabilir. Ancak en fazla satış fiziksel ortamlarda yürütülen satıştan ziyade dijital platformlarda gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ürün üretimi, geliştirilmesi, tanıtımı ve satışı için dijital ortamlarda yapılan hazırlıklara daha fazla önem verilmelidir.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Shopper_marketing

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir