sidebar nedir

Web sitesi tasarımı yaparken, kullanıcılara kaliteli deneyimler yaşatmak, arama motorlarının kurallarına uygun hareket etmek ve hedeflerinize yönelik müdahalelerde bulunmak gerekir. Web sitenizde içerik eklediğiniz, reklam verdiğiniz, kategorileri eklediğiniz alanlar yer alır. Kısacası web sitenizde çeşitli amaçlar için kullandığınız alanlar vardır.

Web sitenize eklediğiniz içeriklerde metinlerden ayırmak istediğiniz bilgi kutuları ya da reklam alanlarına ihtiyacınız vardır. Profesyonel tasarımlar gerçekleştirirseniz istediğiniz özel alanları kolayca oluşturabilirsiniz. Web sitenizde yan kısımlarda sizlere farklı kullanım amaçları yaratacak sidebar teriminden bahsedelim. İşte sidebar nedir, SEO  açısından önemli mi, nasıl daha etkili kullanılır?

Sidebar Nedir?

Sidebar; web sitenizin sağ ve sol kısmında yer alan kenar alanlarıdır. Türkçedekenar çubuğu olarak adlandırılır.  WordPress gibi birçok hazır CMS sisteminde bulabileceğiniz bir araçtır. Daha başka bir ifadeyle web sitenize yerleştireceğiniz bileşenler için hazır alanlardır. 

Sidebarlar web sitenizin orta kısmında yer alan içeriği tamamlayan bileşenlerdir. Bu alanları özelleştirebilme şansınız da vardır. Genelde widget yerleştirmek için tercih edilmektedir.  Yani hazır bir widget alanı olarak da görülebilir. Sayfanıza fazladan bilgi eklemek istediğinizde bu alanı kullanabilirsiniz. İşte şimdi sizlere sidebar ile SEO ilişkisinden bahsedelim;

Sidebar ve SEO İlişkisi

Bir web sayfasını tasarlarken temel amaç kullanıcı deneyimini (UX) arttırmaktır. Arama motorları da kullanıcılara kaliteli deneyimler yaşatan web sitelerini ön plana çıkarmaya çalışmaktadır. Bu yüzden sidebar alanlarında yaptığınız müdahalelerle kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Ayrıca web sitenizdeki bu alanları kullanıcıya istediğiniz aksiyonları yaptırmak için de kullanabilirsiniz.

Web sayfanızın sağ ve sol kısımlarında yer alan sidebar alanlarını kullanıcıların isteğine göre düzenlerseniz SEO çalışmalarınız için de fayda sağlayabilirsiniz. Sidebar alanları kullanıcı deneyimini arttırmak için kullandığınız anda arama motorlarında daha prestijli hale gelebilirsiniz. İşte şimdi sidebar alanını nasıl kullanabileceğiniz konusunda sizlere tavsiyede bulunayım.

Sidebar Etkili Bir Şekilde Nasıl Kullanılır?

Sidebar kullanımı tamamen kişisel deneyimlere dayalıdır. Ben bugüne kadar katıldığım projelerden elde ettiğim sonuçları dikkate alarak sizlere sidebar alanlarını en etkili şekilde kullanabileceğiniz bazı tavsiyelerde bulunacağım. İşte sidebar alanlarını etkili şekilde kullanabilmenin yolu;

  • İçerik Tavsiyeleri Koyun

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ne kadar fazla tutarsanız arama motorlarının dikkatini o ölçüde çekersiniz. Bu yüzden sidebar alanlarında web sayfanızdaki içerikle alakalı içerikleri ya da popüler içerikleri ziyaretçilerinize önerin. Böylece hem trafiğinizi arttırabilir hem de SEO performansınız yükselebilir. Okuma tavsiyeleri etkili bir yöntemdir.

  • Yapışkan Sidebar Kullanın

Arama motorları uzun içeriklerden hoşlanırlar. Bu yüzden web sitenize olabildiğinde uzun içerikler koymanızı öneriyorum. Ancak uzun içeriklerde tasarıma da dikkat edin. Uzun yazıları ziyaretçileriniz tamamen okuyabilmek için alta doğru kaydırır. Bu durumda sidebar alanlarınız üstte kalacaktır. Yapışkan sidebar kullanarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların her zaman bu alanı görmesini sağlayabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Hesaplarınızdan Esintiler Verin

Sosyal medya internet kullanıcılar için önemlidir. Bu yüzden sidebar alanlarınızda sosyal medya hesaplarınıza yönelik bazı bilgiler vererek etkileşiminizin yüksek olduğunu gösterebilirsiniz. Bırakın insanlar sizin ününüzü görsünler. Bunun için alanlarda takipçi sayılarınıza yer verebilir, içeriklerinizin paylaşılma sayılarını gösterebilirsiniz.  Özellikle yeni web siteleri için bu ok etkili olacaktır.

  • Paylaşım Butonları Koyun

Size ziyaretçi getirecek olan önemli bir kanal da web sitenizi ziyaret eden kullanıcılardır. İnsanlar web sitenizdeki içerikleri beğenirse bundan kendi kitlesine de bahsedebilir. Bunun için en etkili yollardan biri web sayfanızdaki içerikleri paylaşabilecekleri sosyal medya paylaşım butonlarıdır. Sidebar alanlarınıza sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz web sitenizi kolayca ziyaret edebilirler.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara tekrar ulaşmak önemlidir. Ayrıca insanlar da sizlerden beğendiğiniz içerikler olduğunda yeniden haberdar olmak isteyeceklerdir. Bu yüzden sidebar alanlarınıza e posta aboneliği için bir alan yerleştirebilirsiniz. Böylece insanlarla iletişime geçerek paylaşımlarınız hakkında bilgi verebilirsiniz.

  • Reklamlar Verin

Web sitenizde yer alan çalışmalardan biri de reklamlardır. Aldığınız reklamlarla kolayca gelir elde edebilirsiniz. Bunun için web sitenizde sidebar alanlarında kullanıcıları çekecek reklamlar verebilirsiniz. Böylece reklamlardan gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca bu alanlarda ürün ve hizmetlerinizi tanıtacak reklamlar ve bilgiler de sunabilirsiniz.

Bitirirken

Web sitenizin tasarımı hem kullanıcıları çekmek hem de arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemlidir. Web sitenize kaliteli içerikler eklemenin yanında diğer alanları da en iyi şekilde kullanmanız gerekir. 

Sidebar; web sitenizde sağ ve sol kısımda yer alan kenar çubukları olarak tanımlanabilir. Web sitesi sahipleri ve webmasterlar bu alanı farklı amaçlar için kullanmaktadırlar. 

Sidebar alanlarında kullanıcı deneyimini arttıracak müdahaleler yaparsanız arama motoru sonuçlarında da yükselebilirsiniz. Yani SEO çalışmalarınızın performansını arttırmada sidebar alanları son derece etkilidir.

Sidebar alanlarını kullanırken mail aboneliği sunabilirsiniz, reklamlar alabilirsiniz, sosyal medya paylaşım butonları koyabilirsiniz, sosyal medya etkinliklerinizi bildirebilirsiniz, diğer sayfalara yönlendiren tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Sidebar alanları web sitenize kullanıcı çekebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir