Dijital dünyaya adım atmış bir firma ya da web sitesi sahibiyseniz en nihai amacınız daha fazla insana ulaşmaktır. İnsanların size ulaşması, web sitenizi ziyaret etmesi, içeriklerinizden faydalanması, ürün ve hizmetlerinizi satın alması için birçok çalışmalar yaparsınız. Ulaşılabilir olmanın yolu web sitenize doğal bir trafik çekmektir. Burada da devreye arama motorlarında rakiplerinizin önüne geçmek çıkar. Rakipleriniz web siteniz üzerinden size ulaşmak için arama motorlarını kullanırlar.

Web sitenizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu anlamak için sıra bulucu siteleri ve ölçüm araçlarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar üzerinde web sitenizin belirli anahtar kelimelerde ne durumda olduğunu kolayca görebilirsiniz. Google, Yandex ve Yahoo gibi birçok arama motorunda web sitenizin sıralamasını kolayca öğrenebileceğiniz çok sayıda ücretsiz web sitesi yer alır. 

Bahsettiğimiz siteler arama motorları üzerinde bir analiz yaparlar.  Sonrasında kullandıkları özel yazılım üzerinden web sitenizin hedeflediğiniz anahtar kelimede kaçıncı sırada yayında olduğunu gösterirler.  Bu uygulamalar sizlere detaylı raporlar sunar. Hatta bazıları önerilerde de bulunur.

Sıralama verilerini web sitenizde yaptığınız çalışmaların işe yarayıp yaramadığını görmek için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte uygulayacağınız site yükseltme çalışmalarını bu veriler üzerinden belirleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz sıra bulucu siteler her arama motoru özelinde değerlendirme yapar. Bizler sizin için Google sıra bulucu siteleri vereceğiz. Denenmiş ve başarısını ortaya koymuş Google sıra bulucu siteleri listemizde görebilirsiniz.

Google Sıra Bulucu Siteler 

Sizler için sunacağımız sıra bulucu programlar ücretli ya da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz uygulamalardır. Belirli bir anahtar kelime üzerinde Google arama motoru üzerinde kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sorgulamaları lokal bazlı yaparak yerel çalışmalarınızı da değerlendirebilirsiniz. Bu araçlar;

Serps.com: Ülkemizde SEO uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilen bir sitedir. Ücretsiz olarak hizmet verir ve hızlı işlem yapmanıza olanak tanır. Üstelik kullanımı son derece pratik ve ergonomiktir. En avantajlı yanlarından biri de hangi şehirde sorgulama yapmak istediğinizi seçme şansı vermesidir. Ayrıca mobil cihazlarda ve masaüstü sıralama durumunu ayrı ayrı rapor olarak alabilirsiniz.

Seomoz Rank Tracker: Belirli bir anahtar kelimede web sitenizin kaçıncı olduğunu görebileceğiniz en profesyonel sitelerden biridir. Online olarak hizmet veren bu araç ücretlidir. Geliştirme işlemleri SEO dünyasında yakından bilinen Moz firması tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yerel bazlı SEO sonuçlarını da değerlendirebilirsiniz. Geçmişe yönelik süreci takip etmenize de olanak tanır.

 Whatismyserp : Bir anahtar kelimede istediğiniz detayları listeleyebilirsiniz. Ayrıca farklı ülkelerdeki arama motorlarına yönelik arama yapabilirsiniz. Buna ek olarak anahtar kelime değişikliklerini de görebilirsiniz. Geçmişe yönelik değerlerinizi de grafik olarak sunan ücretsiz bir sitedir. Farklı sitelerin sıralamasını da görmenizi sağlar.

Allorank: Google Türkiye desteği üzerine 2014 yılında piyasaya çıkmıştır. Pratik ve sık kullanılan araçlardan biridir. Türkçe ara yüze sahip olması SEO uzmanlarının ilgisini çekmektedir. İsteğe bağlı olarak ücretli ya da ücretsiz versiyonlarını kullanabilirsiniz.

Keyrow: Etkili sonuçlar alabileceğiniz bir sitedir. Rakip siteleri birinci sayfada oldukları kelimeleri de analiz edebilirsiniz. Ancak  bir süredir veri tabanını yenilemediğini de belirtelim. Ancak yine de stratejilerinizi etkili şekilde belirleyebileceğiniz bir araçtır.

Vacval:  Google Türkiye desteği yoktur. Ancak yabancı sonuçları  bir web sitesini değerlendirmek için etkili bir araçtır. Pratik kullanımıyla ülkemizdeki SEO uzmanlarının tercih ettiği bir Google sıralama bulucudur.

Scriptalicious: Php scripler yaparak satan bir web sitesidir. Aracın demosunu web sitesi üzerinden bulabilirsiniz. Ayrıca tutarlı sonuçlar vermesiyle ün yapmıştır. Sisteme üye olmadan ya da mail bildirmeden anahtar kelime bazlı olarak arama motorlarında sıranızı kolayca bulabilirsiniz.

Ahrefs Rank Tracker: Bir web sitesinin hangi kelimelerde hangi sırada olduğunu 2017 yılının yaz aylarından itibaren takip edebilirsiniz.  Olumlu ve olumsuz sonuçlarda uyarı verebilir ve bildirim gönderebilir. SEO uzmanlarının oldukça yararlı bulduğu bir web sitesi test aracıdır.  En çok kullanılan sistemler arasında zirvede yer aldığını ifade edebiliriz.

Kaynakça:

https://www.natro.com/blog/en-iyi-google-sira-bulucu-siteleri-nelerdir/

https://netvantagemarketing.com/blog/7-free-rank-checking-%20tools/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir