Site Dışı SEO

Site dışı SEO çalışmaları, web sitenizi dijital platformlarda paylaşarak Google’a uygun backlinkler almayı, sosyal medya, forum, video gibi platformlarda paylaşarak backlink çeşitliliğini sağlamayı ifade etmektedir. Bütün bu işlemler site dışı SEO çalışmasını kapsamaktadır. Site dışı SEO çalışmaları, toplam SEO çalışmalarının %65’lik bir kısmını ifade etmektedir. SEO çalışmaları, sadece backlink çalışmalarından ibaret değildir.

Günümüzde backlink sayısından çok backlinklerin durumu ve kalitesi daha önemlidir. Örneğin kalitesiz çok sayıda backlink alan site ile kaliteli az sayıda backlink alan site karşılaştırıldığında, kalitesiz az sayıda backlink alan site Google nezdinde daha değerli olacaktır. Dolayısıyla site dışı paylaşımlarınızı yalnızda kaliteli sitelerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nelerdir ?

Site dışı SEO çalışması yaparken sık olarak sosyal medya platformları, reklam kanalları ve sosyal etiketleme kullanılmaktadır. Bu haliyle site dışı SEO çalışmaları şu işlemlerden oluşmaktadır.

 • Kullanıcı odaklı, özel ve paylaşma dürtüsü uyandırabilecek içerikler hazırlanmalıdır. Tabi bunun yanında arama motorlarında sıralama elde edebilecek içerikler üretmekte önemlidir. Site, içerik odaklı olmalı, içerikler kaliteli ve özgün bir şekilde oluşturulmalıdır. Her yaştan kullanıcıya hitap edeceğiniz için aynı zamanda sadelik ve anlaşılabilir olmak da çok önemlidir.
 • Sitenize ziyaretçi trafiği sağlamak için Google’ın web sitenin kaliteli olması hakkındaki yönergelerini dikkate almak, talimatlara uygun bir şekilde stratejiler geliştirmek de site dışı SEO çalışmalarından birisidir. Talimatlara uygun bir yapıda olursanız trafik çekmek konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Böylelikle kısa sürede yüksek sayıdaki trafiğe ulaşabilirsiniz.
 • Aynı zamanda üst sıralarda yer alan web sitelerinin analizlerini yapmak da önem arz eden bir konudur. Üst sıralarda yer alan web siteleri bunu nasıl başarmış? Bu ancak analiz sayesinde öğrenilebilir. Onların kullandığı backlinkleri de kullanabilirsiniz.
 • Backlink ihtiyacını otoriter konumda olan sitelerden ve arama motorlarında belli bir yer edinmiş sitelerden karşılamanız da site dışı SEO çalışmalarından birisidir. Backlink ihtiyacını bu şekilde karşılarsanız, site dışı SEO işlemlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek adına işlem yapmış olursunuz. Bu sayede backlink sayesinde elde edeceğiniz faydayı maksimize edersiniz.
 • Link çöplüğüne dönüşmüş sitelerden uzak durmak ve bu sitelerde tanıtım çalışması yapmamak. Unutmayın, link çöplüğüne dönüşmüş siteler size bir fayda sağlamaz ve aksine sitenize zarar verebilir. Bu nedenle link çöplüğüne dönmüş sitelerden uzak durmak, yapacağınız en akıllıca iş olacaktır.
 • Site dışı SEO çalışma planınıza göre sitenizdeki bütün linkleri nofollow – dofollow olarak ayarlamak. Bu şekilde site kalitesini koruyabilirsiniz.
 • Site dışı SEO çalışmalarından birisi de Google Search Console uygulamasını sürekli takip etmektir. Burada yer alan uyarıları dikkate alarak sitenizi yönetmelisiniz. Bu sayede site dışı SEO çalışmalarından en yüksek düzeyde fayda elde edebilirsiniz.
 • Sosyal medya platformlarından (Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn) pozitif bir şekilde yorum ve değerlendirmeler almak. İnternet dünyasına sektörünüzle ilgili kaliteli resimler yüklemek ve başkalarının bunları kullanmasını sağlamak. Bu sayede site bilinirliği artış gösterecektir.
 • Google Analytics veya diğer araçları kullanarak sitenize gelen linkleri sürekli kontrol etmek, olası spam durumlarını engellemek veya kontrol altında tutmak. Gelen linkler sürekli olarak kontrol edilmelidir. Aralarında eğer zararlı linkler bulunuyorsa bunlar engellenmeli, olası spam durumları da engellenmelidir.
 • Site içeriklerini hashtag kullanarak sosyal medya platformlarında paylaşmak. Bu sayede hedef kitlenizle sık sık etkileşim kurarak etkileşim sayınızı arttırabilirsiniz. Bunun SEO açısından faydası yüksek düzeydedir.
 • Okuyucuyu web sitesine çeken, ilgi çekici, iyi tasarlanmış reklamlar oluşturmak. Bu site trafiğinizi arttırarak sitenizin bilinmesini ve üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Tanınır bir site olmanın olmazsa olmaz koşullarından birisi reklam vermektir.
 • Firmanıza değer katacak bir şekilde anahtar kelimeler oluşturmak. Bunları Google, Yandex gibi arama motorlarında ön plana çıkartmak. Bütün bunlar site dışı SEO işleminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Başarılı bir web sitesinin olmazsa olmazları arasında site dışı SEO çalışmaları yer almaktadır. Sitenizde bulunan bütün içerikleri kullanıcı odaklı olarak hazırlarsanız ve SEO kurallarına da uygunsa site dışı SEO çalışmalarına uygunsunuz demektir. Unutmayın, rakipleriniz var ve bu bilgileri onlar da bilmekte. Rakiplerinizde çeşitli arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çalışmaktadır. Bir şekilde kendinizi pozitif olarak diğer sitelerden ayırmak zorundasınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir