Site İçi SEO Analiz Araçları

Site içi SEO, sitenizdeki sayfaların her birinin tek tek detaylı olarak optimize edilmesini ifade etmektedir. SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan site içi SEO çalışmaları, birçok yönden önemli bir unsurdur. Bu derece önemli olan bir işlemi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz araçlar vardır. Bu yazımızda site içi SEO analizinde kullanabileceğiniz araçlara değindik.

Site İçi SEO Analizi Kullanabileceğiniz Araçlar

 • Moz Pro

Moz programını site içi SEO analizinde kullanabilmektesiniz. Küçük ya da büyük ölçekli site arasındaki fark gözetilmeksizin tüm siteler için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Site içi SEO analizi konusundaki verileri raporlayarak bu veriler daha kolay anlaşılabilmektedir. Moz Pro programının bir diğer avantajı link analiz işlemleri, sıralamaların takip işlemleri, rakip analiz işlemleri gibi birçok farklı özelliğinin bulunmasıdır. Peki, analiz nasıl yapılmaktadır?

 • Öncelikle ilgili web sitesinin bilgilerini girmek durumundasınız.
 • Bu bilgiler girildikten sonra sitenin Crawl edilmesi için bir süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle büyük çaplı bir e-ticaret sitesi incelenecekse, alt başlıklar çok olduğu için bu işlem birkaç gün sürebilmektedir.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra değerlendirme kısmına gelmiş olmaktayız. Bu değerlendirme işlemini en doğru bir şekilde, Google gözünden bakarak yapmak durumundasınız. Bunun nedeni, yapacağınız değişikliklere bu aşamada karar veriyor oluşunuzdur.
 • Crawl Dianostics sekmesine gelindiğinde, analiz edilen bütün sayfalar karşınıza çıkmaktadır. Sayfalardaki hataları ve dikkat edilmesi gereken yerleri bu sayfadan rahatlıkla görebilmektesiniz. Detaylı olarak sorunlar bu aşamada gösterilmektedir. Sağ tarafta ortalama kaç sayfada sorunların yaşandığını ve bu sorunların kaynağının ne olduğunu görebilmeniz mümkündür. Show butonu ile bunların hepsini görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Hata, bildiri, ihtar gibi başlıklar altında da bu sorunlar rahatlıkla görülebilmektedir.
 • Önemli hatalar olarak şunlara örnek verebiliriz. 500 kodlu hatalar, 400 kodlu hatalar, robots.txt tarafından engellenen sayfalar, kullanılmayan ya da eksik başlıklar, içeriklerin çift sayfada bulunması, başlıkların çift sayfada bulunması ve benzeri.
 • Hata sayısı fazla çıkarsa korkmamalısınız. Uygun stratejiler ile bu hataların üstesinden gelebilirsiniz.
 • Hatalar hakkında kafa karışıklığı yaşarsanız her hatayı detaylıca inceleyebilir, sorunu öğrenebilirsiniz.
 • Bu programda Crawl analizleri, analizi sonlandırmadığınız müddetçe belirli aralıklarda devam etmektedir. Bu sayede sitenin genel durumu hakkında size raporlama sunmaktadır. Bireysel kullanımda aylık 99 dolarlık Pro paketi yeterli olurken, ileri seviye kullanımlarda 199 dolarlık Pro Plus ve 499 dolarlık Pro Elite paketlerini kullanabilirsiniz.
 •  Screaming Frog SEO Spider

Organik aramalarda sitenizin performansını merak ediyorsanız ve yapacağınız değişiklikler ile Google botlarının sitenizi daha rahat ve sık bir şekilde ziyaret etmesini istiyorsanız bu araç sizin için kullanıma uygun olabilir. Bu program SEO ile tam uyumlu çalışmaktadır. Aynı zamanda kullanıcı dostu bir program özelliklerine sahiptir. Özellikle büyük projelerde sayfa sınırlaması yer almamaktadır ve bu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu sayede kendiniz analiz yaparken saatler sürecek bir işlemi dakikalara indirebilmektesiniz. Hatta bu program ile elde edebileceğiniz verilerin bazıları Google tarafından bile sunulmamaktadır. Bu nedenle önemli bir program görevi görebilir, veri madenciliği yapabilirsiniz. Kullanımı ise şu şekildedir.

 • Programın kurulumu gayet basittir. Bu sayede hızlı bir şekilde sürece başlayabilirsiniz.
 • İlgili sitenin URL’sini alana girerek start butonuna basmak ile süreç başlamaktadır.
 • Sürecin tamamlanmasının ardından bazı veriler ve sonuçlar ekranda gösterilmektedir.
 • Bu sonuçlar ilgili kategorilere ayrılarak listelenmektedir.
 • Gerektiği takdirde filtreleme işlemi ile daha farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz.
 • Örneğin internal olarak belirtilen kategoride hangi sayfalar arasında bağlantı olduğunu ve site içi linkleri görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanında yer alan status code sekmesinden bağlantı sağlanan sayfaların durumunu, bir sorun olup olmadığını, yönlendirme işleminin istediğiniz şekilde yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • External sekmesi de benzer şekilde site dışına verilen linkleri incelemek için kullanılmaktadır. Burada ayrıca adresin tam olarak linki, içerik ve yönlendirme şekilleri yer almaktadır.
 • Sunulan bir diğer analiz bilgileri ise meta descriptions ve page titles olmaktadır. Bu sonuçları inceleyerek çift başlıkları, eksik meta açıklamalarını ve bu tip sorunları rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Bunun yanında görsellerden H1 ve H2 başlık kullanımına kadar çeşitli analizleri yapabilmektesiniz.
 • Ayrıca structured data ve AMP gibi uygulamaları da bu program aracılığıyla analiz edebilmeniz mümkündür.

Şimdiye kadar programın avantajlarından bahsetsek de bazı eksikliklerinin bulunduğu da bir gerçektir. Örneğin çift sayma sorunu ile ilgili olarak çok fazla detaylı bilgi sunmaması verilebilir.

 • BrowSEO

Siteyi tam anlamı ile irdelemek ve Google botlarının kullanıcı gözüyle sitemizi nasıl gördüklerini anlamak için bu program vazgeçilmez bir araç konumundadır. Oldukça basit kullanımı ile ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında analiz sonuçları ile kendine farklı bir yer bulmaktadır. Vermiş olduğu bilgiler diğer programlara göre kısıtlıdır. Ancak internet sayfalarınızın yapısını tam olarak size net bir şekilde yansıtmaktadır. Kullanımı ve özellikleri ise şu şekildedir.

 • Ekranda görülen alana site URL’si girildiği zaman temel HTML yapısı ve sağ tarafta bazı analiz bilgilerine ulaşmaktasınız.
 • BrowSEO, özellikle internet sitelerinde, görselliği de oldukça arttırmaktadır.
 • Site içi ve site dışı linkleri farklı renklerle belirtmektedir.
 • Link sistemi hakkında sayısal ve görsel bilgiler vermektedir.
 • Head başlığının altında sitenin temel bilgileri yer almaktadır.
 • Bu program sayesinde internet sitenizi tamamen Google gözü ile görebilirsiniz. Önlemlerinizi ise buna göre alabilmektesiniz.
 • Sayfa içerisinde yer alan bütün başlıklar hakkında bilgi vermektedir.
 • Web tabanlı bir şekilde tamamen ücretsiz olarak servis edilmektedir.
 • 4Google Webmaster Tools

Site içi analiz bilgilerini anlamanın temel yolu, Google’dan bilgi almaktır. Bu nedenle Google Webmaster aracını etkili ve aktif bir şekilde kullanmak durumundasınız. Uzun vadeli bir site içi SEO başarısı istiyorsanız, bu aracı kullanmalısınız. Bu aracın en önemli özelliği, kullanımının basit ve sade olmasıdır. Böylelikle acemi kullanıcılar dahi rahatlıkla çözebilir, kullanabilirler. Diğer servislerden ayıran başka özellikle ise ücretsiz olması. Google Webmaster aracını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun yanında ek olarak mobil kullanım da mümkündür.

Bu aracın en büyük avantajı sitenizi Google gözünden görebilmektir. Bu durumu BrowSEO aracında görsek de o araç Google Webmaster aracı kadar detaylı bilgilendirme yapmamaktadır. Bu araç yardımı ile hangi anahtar kelimelerin Google botlarının analizlerine takıldığını görebilmek mümkündür. Hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeler Google tarafından algılanmamış ise rahatlıkla stratejinizi değiştirebilir, içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Diğer bir avantaj ise tarama hatalarını net bir şekilde gözler önüne sermesidir.

Bunun yanında sitenizi Google gözü ile görebilir, ilgili düzeltmeleri yapabilirsiniz. Bu size kontrol sağlamaktadır. Bu sayede sitenizi Google gözünden görebilir, içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Bu araç sayesinde olumsuz SEO detaylarını görebilir, ilgili düzeltmeleri yapabilirsiniz. Google Dizini sekmesinde ise, dizine eklenen sayfa sayısına, engellenen içeriklere, bu süreçlerin gelişimine dair detayları grafikler yardımıyla görebilmektesiniz.

Farklı bir bakış açısı sunan Google Webmaster Tools, çok sayıda veri sunması ile de ön plana çıkmaktadır. Eğer kendinizi acemi hissediyorsanız ya da profesyonelce çok fazla veri arıyorsanız bu aracı rahatlıkla kullanabilir, sitenizi Google gözünden görebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir