Site İçi SEO

Site içi SEO, web sitenizde yer alan sayfaların tek tek optimize edilmesi ve arama motorlarına uyumlu olacak şekilde içeriklerin eklenmesini ifade eder. Web sitesinin analiz edilmesi sayesinde trafiğin olabildiğince artırılması hedeflenmektedir. Ayrıca başta Google olmak üzere Yandex gibi diğer arama motorlarında da üst sıralara çıkmak, ana hedeflerden birisidir. Bütün site içi SEO çalışmasından sonra, müşteri kitlesinin ve iş potansiyelinin artış göstermesi beklenmektedir.

Aynı zamanda site içi SEO çalışmaları sayesinde işlerinizi tanıtmak için yürüteceğiniz faaliyetler de en az düzeye inecektir. Çünkü iyi bir optimize işleminden sonra sayfalar yukarı çıkar ve tanıtım için gerekli faaliyetlerin yürütülmesine aslında çok da fazla gerek kalmaz. Bu nedenle tanıtım faaliyetleri en az düzeye inmektedir.

Site İçi SEO Çalışmaları

Web sitesinde bulunan içeriklerin kullanıcı odaklı olması açısından önceden belirlenen kriterleri taşımasına site içi SEO çalışması denmektedir. Peki, site için SEO çalışmaları nelerden oluşmaktadır? Bunları liste halinde şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Site içerisinde ziyaretçilere yönelik olarak hedef planlama kurgusu gerçekleştirilmelidir. Hedeflerin planlı bir şekilde olması size bir düzen kazandıracaktır. Bu uygulamalar, site içi SEO çalışmaları açısından da olumlu uygulamalardır.
 • Google Analytics veya diğer araçlar yardımı ile web sitesinin sayfalarını analiz etmek zorundasınız. Yapılacak analiz sayesinde bilgi yelpazenizi genişletebilir, böylelikle hangi durumda nasıl davranacağınıza rahatlıkla karar verebilirsiniz. Analiz etmek, öngörülebilirlik açısından önemli olmaktadır.
 • Ziyaretçi davranışlarını kontrol etmelisiniz. Bunun yanında hemen çıkma oranlarını da takip ederek bir fikir sahibi olmalısınız. Sitenize gelen ziyaretçiler hemen çıkış gerçekleştiriyorsa bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Hemen site içerisinde yer alan içerikleri kontrol ederek yapacağınız düzeltmeler ile işe başlayabilirsiniz.
 • Web site tasarımının ve site yazılımının kusursuz olması gerekmektedir. Tasarım, kullanıcılara hitap edecek bir şekilde oluşturulmalıdır. Yazılım ise sitenin kullanılabilirlik ve hızı açısından en yüksek düzeyde olmasını sağlamalıdır. Böylelikle gelen ziyaretçiler sitenizde daha uzun süreler vakit geçirebilecektir.
 • Site URL yapısının doğruluğunu kontrol edin. Bu noktada bir hata söz konusu ise bu hataları düzeltin. Bunun yanında URL’ler sayfaların başlıkları ile uyumlu olmak zorundadır. Aksi bir durum söz konusu ise gereken düzeltmeleri hemen yapın.
 • Site içerisindeki nofollow – dofollow durumlarını kontrol etmek de site içi SEO çalışmalarından birisidir. Bunun yanı sıra resim ve kelimeleri de kontrol etmek durumundasınız. Kontrol seviyesini en yüksek düzeyde tutarak site içi SEO çalışmalarından maksimum verim elde edebilirsiniz.
 • Doğru, düzgün, kaliteli ve özgün içerikler üretmek. Site içi SEO çalışmalarının ayrılmaz parçasını oluşturmaktadır. İlgili içerikte H1 H2 H3 H4 H5 H6 prensiplerini kontrol etmeniz, o içeriğin kalitesi ve SEO’ya göre uygunluğu açısından önemlidir. İçeriklerinizi bu kriterlere uygun bir şekilde hazırlayarak SEO çalışmanıza faydalı bir katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Resim alt etiketlerini kontrol etmek. Ön plana çıkmak istediğiniz kelimeleri etiketleyebilirsiniz. Bunun yanında resim optimizasyonları da tam bir şekilde yapılmak zorundadır. Resimler, ölçüleri ve favicon unsurları göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.
 • Hazırladığınız içerikler W3 standartlarına uygun olmak zorundadır. HTML5 ve CSS normları sayesinde sitenize güzel tasarımlar ve hız kazandırabilirsiniz. Bununla beraber sitenizde ilgili Java kodlarını kontrol ederseniz, maksimum performans elde edebilirsiniz. Site içi SEO çalışması da amacına ulaşmış olacaktır.
 • Sitemap.xml dosyasının oluşturulması da site içi SEO çalışmalarından birisidir. Bunun yanında robots.txt dosyası ve 301 kalıcı, 302 geçici yönlendirmeler de site içi SEO açısından önemlidir. İlgili yönlendirmeleri ve dosyaları tam, eksiksiz bir şekilde hazırlayın.
 • Siteniz temiz bir IP’ye sahip olmalıdır. Bunun yanında whois bilgileri açık olmalı ve olağan domain durumuna sahip olması gerekmektedir. Bütün bu özellikler, site içi SEO çalışmaları açısından önemli olmaktadır.
 • Site doğrulama işlemleri, arama motoru kayıtları da site içi SEO çalışmalarının bir parçasıdır.
 • SSL sertifikası, güvenlik açısından olması gereken bir özelliktir. SSL sertifikası oluşturarak site içi güvenliğini en yüksek düzeyde oluşturabilirsiniz. Bununla beraber mobil uyumluluk ve hız kriterleri de site içi SEO açısından önemli kriterlerdendir.
 • Semantik SEO kurallarına uymak zorundasınız. Anahtar kelimelerin yoğunluğu ve benzer anahtar kelimeler yeterli oranda içeriklerinizde yer almalıdır. Gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler Google tarafından banlanma riskini artıracaktır. Bu nedenle anahtar kelime yoğunluğu toplam kelime sayısının %2’si veya %3’ü civarında olmalıdır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir