Site Ziyaretçi Sayısı Nedir?

İnsanların bilgiye ulaşma, alışveriş yapma ya da farklı ihtiyaçlarını giderme için kullandıkları internet, her geçen gün etkinliğini arttırmaktadır. Kurumsal bir kurum olmanın ana ilkelerinden biri de internette varlık göstermek olmuştur. Bu yüzden web siteleri yarış halindedir. Burada ana amaç site ziyaretçi sayısı artışıdır. Site ziyaretçi sayısı ise sitenizin ziyaret eden kişilerin sayısıdır.

Bir web sitesinde ne kadar kaliteli içerik ve kusursuz bir tasarım olursa olsun siteye insanlar gelmiyorsa boşa yapılmış bir çalışma demektir. Bu yüzden sitenize gelecek olan ziyaretçileri mutlaka arttırma yoluna gitmelisiniz. Sitenizdeki ziyaretçi sayısını arttırmazsanız rakiplerinizin önüne geçerek başarılı olamazsınız. Bu terim bir web sitesinin başarılı olabilmesi için en somut verilerden biridir.

Site Ziyaretçi Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Sitenizi gün içinde ziyaret eden kişi sayısını öğrenmeniz zor değil. Bunun için internet üzerinde özel olarak geliştirilmiş istatistik programları vardır. Bu programlar sayesinde site ziyaretçi sayısı öğrenilebilir. Bu ölçme araçları sizlere net bilgiler verir. Ayrıca sadece sitenize gelen kişi sayısını öğrenmekle kalmazsınız.

Web sitenize insanların nasıl geldiğini de öğrenirsiniz. İnsanlar arama motorlarından mı yoksa direkt internet tarayıcıları üzerinden mi sitenize geldi bunu görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bir araç bulmak ve sitenizin ismini yazarak yapılacak olan güncelleme sonuçlarını analiz etmektir. Sorgulama işlemi ortalama iki üç dakikada tamamlanabilecek bir işlemdir.

Site Ziyaretçi Sayısı Sorgula Uygulamaları Nelerdir?

Web sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısını öğrenmeniz için kullanmanız gereken uygulamalar olduğunu belirttik. Şimdi de bu uygulamalar hakkında sizlere bilgi verelim;

Alexa

Alexa, Google tarafından halen dikkate alınan önemli bir değerdir. Web sitenize bu uygulama üzerinden gelen ziyaretçiler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için www.alexa.com sitesine giriş yaparak web sitenizin görünürlüğü hakkında bilgi alabilirsiniz. Sitenizin hangi ülkeden göründüğü, hangi anahtar kelime üzerinden daha çok ziyaretçi aldığı gibi değerler sizlere sunulmaktadır.

Website Informer

Website Informer, sizlere istediğiniz sitenin ziyaretçi sayısını vermektedir. Buradan site ziyaretçi sayısı analizinde günlük ve aylık sonuçları görebilirsiniz. Bu işlem daha çok rakip analizi çalışmalarında yardımcı olmaktadır. Sorgulama yapmak için website.informer.com adresine web sitesinin ismini girdiğiniz anda günlük ziyaretçi sayısını buradan öğrenebilirsiniz.

SEO uzmanlarından bazıları bu rakamların doğruluk payı konusunda tereddüt yaşamaktadır. Ancak  Buğra Yazar tarafından 4 farklı istatistik programında yer alan ziyaretçi sayısı rakamlarının örtüştüğü bilgisinden yola çıkarak doğru sonuçlar verdiği yorumunu yapabiliriz.

Yandex Metrica

Yandex Metrica, Arama motoru Yandex tarafından geliştirilmiş olan ölçüm aracı ziyaretçi sayınızla ilgili ayrıntılı bilgileri analiz etmenize yardımcı oluyor. Hangi ziyaretçinin ne zaman hangi konum ve bağlantı üzerinden sitenize geldiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede arama motoru optimize etme çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Bu uygulamadan elde ettiğiniz rakamları Google Analytics ile karşılaştırarak doğru bilgi elde edebileceğinizi belirtelim.

Google Analytics

Google Analytics,  bir sitenin ne kadar ziyaretçi aldığını ücretsiz olarak görmenize yardımcı olur. Tabii bu işlem için yönetimi sizde olan bir siteyi ölçümleme yapmanız gerekir. Bu araç Google tarafından geliştirilmiş olan en kaliteli analiz aracı olarak görülmektedir. Ayrıca siteniz hakkında sizlere çok sayıda istatistik bilgi de sunar.

Sitenizde anlık olarak kaç ziyaretçi olduğunu ve diğer detayları kolayca takip edebilirsiniz.  Bu aracı kullanmak için bir Gmail hesabınıza olması yeterlidir. Bir Gmail hesabı ile 50 siteye kadar analiz etme hakkınız vardır. Gmail hesabınız sayesinde uygulamaya bağlanarak ziyaretçi sayısı öğrenme kodunu sitenize ekleyerek panel üzerinden gelen trafiği kolayca kontrol edebilirsiniz.

Google Analytics ile web siteniz hakkında bilgi alabileceğiniz konular;

  • Web sitenizi ziyaret eden kişi sayısı
  • Ziyaretçilerin sitenizde ne kadar zaman geçirdiği
  • Sitenizi Google, başka arama motorları ya da başka web sitelerinden bulma durumu
  • Ziyaretçilerin yerel, ulusal ya da uluslararası olma durumu
  • Sitenizden alışveriş yapmaları ve gerçekleştirdikleri işlem türleri
  • Web sitenizden hangi noktada ayrıldıkları gibi detaylardır.

Site Ziyaretçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

İnternet dünyasında her alanda büyük bir rekabet ortamı vardır. Bu yüzden de hedef kitleniz kim olursa olsun ziyaretçilerin ilgisini çekmeniz gerekmektedir. Kaliteli çalışmalar ortaya koyarak site ziyaretçi sayısı arttırılabilir. Şimdi size sitenizdeki ziyaretçi sayısını arttırmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler verelim;

Hedef Kitleye Göre Tasarım: Web sitenizin tasarımı çok önemlidir. Hedef kitlenizin analizini yaparak tasarımı onlara göre yapabilirsiniz. Bazı ziyaretçiler basit bir tasarım olan siteyi ararken bir kısmı da estetik bir tasarımı önemser.

Kaliteli İçerik: Bir web sitesinin olmazsa olmaz kısmı içeriktir. Ziyaretçiler web sitenizde işine yarayan içerikler bulurlarsa yeniden ziyaret etme eğiliminde olurlar. Ayrıca ziyaretçiye zevk veren içerikler sitede uzun süre kalmalarını sağlayacaktır. Bu da arama motorlarında daha üst sıralar ve daha fazla trafik demek. Web sitenizde her zaman kaliteli, özgün ve işlevsel içerikler sunun. İçerik bir siteye ziyaretçi çekmek için en önemli detaylar arasındadır. Ayrıca düzenli içerik eklerseniz arama motorlarının da dikkatini çekersiniz.

Ziyaretçi Etkileşimi:  Web sitenizde ziyaretçilerle etkileşim kurduğunuzda insanların size olan güvenini arttırabilirsiniz. Sitenize yeni gelen bir ziyaretçi yorumlara cevap verdiğinizi görürse web sitenizde daha uzun süre vakit geçirecektir. Bu yüzden farklı yollarla ziyaretçilerinizle olan etkileşiminizi canlı tutun. Bununla birlikte ziyaretçilerinizin e posta adreslerini alarak yenilikleriniz hakkında onlara bilgi verebilirsiniz. Böylece tekrar sitenize gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Mobil Optimizasyonu: İnternet üzerinde yapılan aramaların önemli bir bölümü mobil cihazlardan olduğu için web sitenize ziyaretçi çekmenin en önemli aşamalarından biri de mobil uyumlu bir web sitesi kurmaktır. Bunun için mutlaka gerekli çalışmaları yaparak sitenizin mobil cihazlara tam uyumlu temalara sahip olmasını sağlayın.

Site Hızı: Sitenizin hızı hem ziyaretçi hem de Google sıralamaları açısından hayati öneme sahip. Hiçbir ziyaretçi yavaş işleyen ya da geç açılan bir sitede kalmaz. Yapılan araştırmalar ilk 3 saniyede açılmayan sitelerden ziyaretçilerin %65’inin çıktığını göstermektedir.

Alan Adı ( Domain) Seçimi: Web sitenizin ismi akılda kalacak şekilde seçilmelidir.  Ayrıca alan adınızla akılda kalan bir logo da tasarlayabilirsiniz. Hit alan sitelere benzeyen bir alan adı seçimi sizler için doğru bir hamle olabilir.  Ayrıca alan adınız kolay okunabilir yapıda olursa ziyaretçiler daha sonra da girecek ya da çevresine bahsedecektir.

Görsel Optimizasyonu: Arama motorlarında görseller üzerinden de ciddi bir sıralama söz konusudur. Bu yüzden paylaştığınız görsellerde dosya adına uygun anahtar kelime seçmelisiniz.  Arama motorları resimlerin adları ve açıklamalarıyla sıralama yapar. Arama motorlarının veri tabanına yeni görseller katarsanız öne çıkabilirsiniz.

Organik SEO Çalışması: Bir web sitesinin kalıcı ziyaretçiye sahip olabilmesinin ana noktalarından biri organik SEO çalışmalarıdır. Arama motorlarının isteklerine göre çalışmalarınızı organik şekilde yürütürseniz site ziyaretçi sayısı artacaktır. Bu kapsamda backlink çalışmaları önemlidir. Siteniz için Alexa değeri yüksek web sitelerinden link inşası gerçekleştirin.

Sayfalar Arası Bağlantı: Sitedeki sayfalarınız arasında bağlantı verirseniz sitenin navigasyonuna fayda sağlarken ana sayfanızda backlink de sağlayabilirsiniz. Böylece sitenizdeki ziyaretçi kalma süresini ve trafiğini arttırabilirsiniz.

Reklam Kampanyaları: Web sitenize ziyaretçi sayısını arttırmanın iyi bir yolu da reklam kampanyasıdır. Bunun için bir bütçe ayırarak web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.  Google ve sosyal medya gibi kanallar üzerinden düşük bütçelerle de ziyaretçi çekecek reklamlar oluşturabilirsiniz.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir