ücretsiz seo aracı listesi

Arama motorlarının günden güne gelişen algoritmaları nedeniyle SEO her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bundan dolayı site sahipleri, sitelerini daha fazla SEO uyumlu hale getirmenin yollarını aramaktadır.

Bu yazımızda sitenizin gelişmesine yardımcı olacak ve daha fazla SEO uyumlu hale gelmesini sağlayacak basit bir kullanıma sahip 24 tane ücretsiz SEO aracı listesi oluşturduk. Bu listedeki araçlar herkesin ortak ihtiyaçlarına çözüm bularak hızlı, ücretsiz ve kolay kullanım sunuyorlar. Siz de bu sitede yer alan araçları kullanarak sitenizin optimizasyonunu gerçekleştirebilir böylelikle SEO uyumunu sağladığınız için sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

 • Google PageSpeed Insights

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Google tarafından ücretsiz bir şekilde sunulan bu araç sayesinde sitenizin birden fazla platform içerisindeki hızını analiz edebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda sitenizin linkini girerek masaüstü ve mobil kullanımlarındaki sitenizin yüklenme zamanını öğrenebilir ve bu doğrultuda analizlerde bulunabilirsiniz.

 • Keywordtool.io

https://keywordtool.io/

Anahtar kelime analiz aracı olan bu site, girdiğiniz bir anahtar kelimenin aranma sıklığı gibi istatistikleri sunuyor. Ayrıca aradığınız bir kelimeyle ilgili anahtar kelime önerilerinde de bulunuyor.

 • Google Analytics

https://analytics.google.com/analytics

Çok kullanışlı olan bu araç sayesinde sitenizle ilgili birçok analiz bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine Google tarafından ücretsiz bir şekilde sunulan bu araç aracılığıyla sitenizin performansı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu bilgiler temel olarak; anlık ziyaretçi, kitle, davranış gibi bilgilerden oluşur.

 • Google Search Console ve Bing Webmaster Tools

https://search.google.com/search-console/

https://www.bing.com/toolbox/webmaster

Bu iki araç sayesinde sitenizi arama motorlarına tanıtabilir ve bu arama motorlarından gelen dönütler doğrultusunda sitenizi optimize edebilirsiniz. Aslında bu araçlar sizlere siteniz hakkında ne düşündüklerini söylerler. Kısacası ne kadar SEO uyumlu olduğunuzu ortaya koyarlar. Yani sitenizde varsa hataları bildirirler, bu hatalardan kaynaklana problemleri yönetmenize yardımcı olurlar ve nihayetinde sitenizin arama sonuçlarında nasıl bir performans sergilediğini gösterirler. Bu iki aracı kullanabilmek için bu arama motorlarına sitenizi kaydettirmeniz gerekmektedir. İşin özü bu iki SEO aracı işinize fazlasıyla yarayacaktır.

 • Ahrefs’ Backlink Checker

https://ahrefs.com/backlink-checker

Kapsamlı link analiz aracı olan bu site günümüz internet sitesi sahiplerine birçok hizmet sunmakta. Bu araç ile sitenizin; trafik kaynaklarının, backlink yapılarının, arama kelimelerinin ve genel SEO kriterlerinin analizlerine ulaşabilirsiniz.

 • Moz Link Explorer

https://moz.com/link-explorer

Bu araç da kullanıcılara ücretsiz link analiz hizmeti sunmaktadır. Bu araç ile sitenizin, sayfalarınızın ve linklerinizin genel bir bakışını elde edebilirsiniz.

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

Google’ın ücretsiz bir şekilde sunduğu bu SEO aracı sayesinde anahtar kelime planlaması yapabilirsiniz. Aradığınız bir kelimenin ne sıklıkla arandığını, kelimeyle ilgili olası anahtar kelimeleri ve anahtar kelime stratejilerini elde edebilirsiniz. Bu araç sayesinde doğru anahtar kelime kullanımı yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Google Trends

https://trends.google.com/trends/?geo=US

Bu araç ile kullanıcıların Google ile hangi konularda aramalar yaptıklarını keşfedebilirsiniz. Bu araç, zaman içerisinde popüler olan arama konularını göstermektedir. Böylelikle, bu bilgi kapsamında sitenizi optimize edebilir, içeriklerinizi bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz.  

 • Ahrefs SEO Toolbar

https://ahrefs.com/seo-toolbar

Google chrome ve Firefox tarayıcılarında kullanılabilen bu araç, eş zamanlı olarak yaptığını aramayla ilgili çeşitli istatistiki bilgiler sunuyor. Bu araç ile arama sonucunda sıralanan sitelerin, ortalama trafik bilgisini, sahip olduğu backlink sayısını, aranma hacmi gibi bilgileri elde edebilirsiniz.

 • SEO Web Page Analyzer

http://www.seowebpageanalyzer.com/

Web sitenizin SEO uyumluluğunu kontrol eden bu araç sitenizle ilgili kapsamlı analizler sunuyor. Bu SEO aracı ile sitenizin SEO uyumunu engelleyen hataları görüntüleyebilir ve bu hataları düzeltebilirsiniz.

 • SERP Simulator

https://serpsim.com/

Sitenize ait bir içeriği veya sayfayı yayınlanmadan önce Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Hem masaüstü hem mobil desteği sayesinde paylaşımlarınızın SEO uyumlu görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • Schema Creator

https://hallanalysis.com/json-ld-generator/

Arama sonuçlarında internet sayfanızın nasıl görüntüleneceğini özelleştirebilirsiniz. Oluşturacağınız kod ile bu görünümü sabit bir hale getirerek SEO uyumunu sağlayabilirsiniz.

 • SimilarWeb

https://www.similarweb.com/

Sitenizle ilgili istatistiki bilgileri görüntüleyebileceğiniz bu araç ile sitenizin trafik durumu gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • SERP Robot

https://www.serprobot.com/

Herhangi bir anahtar kelime ile alakalı sitenizin arama sıralamasındaki yerini görüntüleyebilirsiniz. Bu site sayesinde ayrıca rakipleriniz hakkında da bu bilgilere sahip olabilirsiniz.

 • XML Sitemaps

https://www.xml-sitemaps.com/

Bu araç ile bir site haritası kurup bu site haritasını arama motorlarına iletmeniz sitenizin kolay bir şekilde indexlenmesini sağlayacaktır. Böylelikle SEO yolunda önemli bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz. Unutmayınız ki site haritası önemli bir konudur ve bir site haritasına sahip olmanız arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

 • Browseo

https://www.browseo.net/

Bu SEO aracı ile sitenizin arama motorları tarafından nasıl görüntülendiğini görebilirsiniz. Temelde bir analiz aracı olan bu site sayesinde siteniz hakkındaki temel bilgilere sahip olabilir ve Google botlarının sitenizi nasıl gördüklerini anlayabilirsiniz.

 • SEO Site Checkup

https://seositecheckup.com/

Sitenizin SEO uyumluluğunu kontrol etmenize imkân tanıyor bu araç. Karşınıza çıkan sayfada site adresinizi girerek sitenizin SEO uyumluluğunu kontrol edebilir, eksik yanlarını tamamlayabilirsiniz.

 • Yoast SEO

https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

Bir wordpress eklentisi olan bu araç yayımlayacağınız içeriğin SEO uyumlu olması için size rehberlik ediyor. Yazının düzenlenme aşamasında gerekli düzenlemeleri yapmanızı sağlayarak paylaşacağınız içeriğin yüzde yüz SEO uyumlu olmasını sağlıyor.

 • LinkMiner

https://chrome.google.com/webstore/detail/linkminer/ogdhdnpiclkaeicicamopfohidjokoom?hl=en

Sitenizde bulunan kırık linkleri tespit etmenizi sağlayan bir Google chrome eklentisi olarak çalışan bir araçtır.

 • Google Business Review Link Generator

https://support.google.com/business/answer/7035772?hl=tr

Google Benim İşletmem aracılığıyla müşterilerinizle paylaşacağınız linkler oluşturabilir ve bu linkler aracılığıyla müşterileriniz yorum yapıp işletmenizin profilini görüntüleyebilirler.

 • Copyscape

https://www.copyscape.com/

Sitenizde paylaştığınız herhangi bir içeriğin alıntılanıp alıntılanmadığını veya izinsiz bir şekilde kullanılıp başka sitelerde yayınlandığının kontrolünü sağlayabilirsiniz. Böylelikle bu SEO aracı sayesinde içeriklerinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz. 

 • Robots.txt Generator

http://www.yellowpipe.com/yis/tools/robots.txt/

Arama motorlarının botları sitenizi ziyaret ederek sitenizi indexlemeye başlarlar. Robots.txt dosyasına sahip olmanız bu botların işlerini oldukça kolaylaştıracaktır. Bu dosya botlara sitenizde hangi sayfaları inceleyip hangi sayfaları görmezden geleceklerini söyleyecektir. Bu araç ile bu dosyayı oluşturabilir ve botların işlerini kolaylaştırabilirsiniz. Unutmayın ki bu dosyaya sahip olmanız arama motorlarının önem verdiği bir konudur.

 • Structured Data Testing Tool

https://search.google.com/structured-data/testing-tool

Yine Google tarafından sunulan bu hizmette sitenizin yapısal verisini test edebilirsiniz. Böylelikle sitenizin kodlanmasında herhangi bir hata olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey sitenizin bağlantı linkini karşınıza çıkan sayfaya yazmaktır. Gerisini Google halledecektir.

Bonus: Gizli Sekme ile Google Araması

Aslında bir SEO aracı olmayan gizli sekmeleri lehinize kullanabilirsiniz. Gizli sekme içerisindeyken arama motoruna kullanmak istediğiniz bir anahtar kelimeyi yazın ve otomatik tamamlamaları inceleyin. Böylelikle gizli sekmeleri anahtar kelime analiz aracı olarak kullanmış olacaksınız.

Yukarıda sıraladığımız araçları kullanarak sitenizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. Unutmayın ki web site trafiklerinin yarısından fazlası arama motorlarından gelmektedir. Bundan dolayı hatırı sayılır bir başarı elde etmek istiyorsanız SEO konusunda kendinizi güncel tutmalı ve sitenizin SEO çalışmalarını yapmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir