Snapchat

Snapchat; arkadaşlarınızla anlık fotoğraf paylaşımı yapabildiğiniz, hikaye özelliğiyle 24 saat süreyle profilinize anlık fotoğraf ekleyebildiğiniz fotoğraf paylaşım uygulamasıdır.

Akıllı telefonlar için 2011 yılında kullanıma sunulan uygulama efekt, ön kamera aydınlatması, ekonomik veri kullanımı özellikleri sayesinde geniş kitleler tarafından kısa sürede benimsenmiş ve popülaritesi artmıştır. Mesaj içeriği bulma problemini aşarak anlık olarak fotoğraf paylaşımı yapabilme özelliği sayesinde özellikle genç yaştaki kitleler tarafından aktif şekilde uzun süre kullanılmış, dünya çapında benimsenmiştir. Ancak 2016 yılında özelliklerinin başka bir sosyal medya platform tarafından benimsenmesi sebebiyle popülaritesini kaybetmiştir. Hala akıllı telefon uygulama marketlerinde aktif olarak sunulan uygulama, bazı kitleler tarafından kullanılmaya devam etse de ilk yıllardaki popülaritesi söz konusu değildir.

Snapchat Ne İşe Yarar?

Anlık mesajlaşma uygulaması olarak çalışan Snapchat aracılığı ile paylaşılan tüm video ve görseller kısa süreli kullanımda kalmaktadır. Ardından sistem tarafından silinmektedir. Snapchat aracılığıyla tüm kullanıcılar birbirlerine metinler yollayabilir, fotoğraflarını paylaşabilirler, ses dosyaları yollayabilirler ve elbette video formatındaki dosyaları iletebilirler. Kısa süre aktif kalan tüm materyaller kullanıcılar tarafından kolayca görüntülenebilir ancak ardından silinmektedir.

Snapchat İstatistikleri

 • Snapchat’in günlük 190 milyon aktif kullanıcısı vardır. (Zephoria, 2019)
 • Snapchat kullanıcısı başına ortalama gelir, 2018’de 1.21 $ ‘ken 2019’da % 39 artışla 1.68 $’ a yükselmiştir. (Zephoria, 2019)
 • Snapchat, ABD’deki 13-24 yaş grubundakilerin % 90’ına ve 13-34 yaş grubundakilerin % 75’ine ulaşmış durumdadır. (Zephoria, 2019)
 • 2017’de Snapchat’in ikinci çeyrek gelirinin % 81’i Kuzey Amerika’dan gelmiştir. (Omnicore, 2018)
 • Mayıs 2018’de Snapchat’in hisseleri 27.09 $ ‘dan 10.95 $ ‘a geriledi. (Brandwatch, 2018)
 • ABD’de Snapchat, Mayıs 2018 itibariyle altıncı en popüler sosyal ağ uygulamasıdır. (Statitsa, 2018)
 • Mayıs 2018 itibarıyla, en uzun Snapchat çizgisi 1.120 enstantane. (Brandwatch, 2018)
 • Snapchat kullanıcıları Eylül 2018’de uygulamada ortalama 34.5 dakika geçirdi. (CNBC, 2018)
 • Snap Ads kampanyalarının maliyeti ayda 3.000 ABD Doları’ndan başlıyor. (Wallaroo Media, 2018)
 • 25 yaşın altındaki Snapchat kullanıcıları her gün 20 defadan fazla Snapchat’i ziyaret ediyor ve her gün uygulamada 30 dakikadan fazla zaman harcıyor. (Zephoria, 2019)

B2B Pazarlamada Snapchat Nasıl Kullanılır ?

Snapchat, ülkemizde de her yaştan kullanıcı kitlesine ulaşmış bir resim gönderme uygulaması olarak ortaya çıktı. Bugün geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan Snapchat artık arkadaşlarınıza resim gönderip alabileceğiniz bir uygulama olmaktan çıktı. Bu uygulama üzerinde çok daha farklı çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Bu sosyal medya kanalı pazarlama faaliyetlerinde de çok önemli bir yer edindi.

Dijital pazarlama stratejilerini uygulama konusunda firmanız için Snapchat’i de kullanabilirsiniz. Özellikle B2B pazarlamada Snapchat çok büyük bir sosyal medya kanalıdır. Hedef pazarlama konusunda Z kuşağı denen kesime buradan kolayca ulaşabilirsiniz. Bu uygulamada dediğimiz genç kuşağın %70’inden fazlasının günlük hayatında büyük bir rutin haline geldiğini belirtelim. Özelikle yapılan araştırmalar bu kullanıcı kitlesinin gün içinde en az 10 defa Snapchat uygulamasına girdiğini ortaya koymaktadır.

Gençler arasında bu derece popüler hale gelen Snapchat büyük bir pazarlama kanalı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca son zamanlarda bu uygulama gençler yanında yaşlılar üzerinde de daha popüler olmaya başlamıştır. Hedef kitleniz 12 yaşından 35 yaşına kadar bir aralıktaysa Snapchat çok etkili bir pazarlama uygulaması olarak karşımıza çıkar. Gün içinde 187 milyon aktif kullanıcıya sahip bu uygulama geçen yılın aynı zamanlarına göre %20’ye kadar büyüme göstermiştir. Ayrıca uzmanlar bu uygulamanın en çok büyüyen sosyal medya kanalları arasında devam edeceğini belirtmektedir.

 Şimdi sizlere B2B pazarlama sürecinde Snapchat kanalını nasıl kullanacağınıza dair bir rehber niteliğinde tavsiyeler vereceğim. Bu sayede Türkiye’de az bilinen bir pazarlama kanalını etkili şekilde kullanabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız bir uygulama olsa da sizler için sunacağım öneriler ile birlikte hedef kitlenizle çok daha kolay şekilde etkileşime geçebileceksiniz;

 • Hikayenizi İnsanlara Sık Gönderin

Snapchat hesabı açtıktan sonra hesabınızın aktif olduğundan emin olun. Ayrıca burada çevrimiçi olmaya özen gösterin. Her gün düzenli olarak buraya içerik eklemenizi öneriyoruz. Burada yayınladığınız tüm içeriklerin süresi 24 saattir. Bu yüzden de içerik yayınlayarak markanızı ziyaretçilerinizin aklında kalıcı hale getirebilirsiniz.

Snapchat üzerinde yapılan en büyük hata bir gün içinde sıklıkla paylaşım yaparak daha sonra yapmamaktır. Sıklıktan bahsettiğimiz her zaman düzenli olarak insanların sizi görmesini sağlamanızdır.  Burada insanların sizi görüntüleme sayısına bakarak daha fazla hikaye paylaşabilirsiniz.

İnsanlar yaptığınız içerikleri bir süre sonra daha az bakacaklardır. Ancak takipçilerinizin beşte dördü hikayenizi ekledikten sonra ilk beş saat içinde görmektedir. Buradan yola çıkarak hikayelerinizi gün içinde dört defa ya da beş saatte bir güncelleyerek daha bilinen bir marka haline gelebilirsiniz. Bu çalışmalarınız sayesinde katılımınızı da yüksek tutabilir ve takipçilerinizin içeriklerinizi mutlaka görmesini sağlayabilirsiniz.

 • Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızda Tanıtım Yapın

Snapchat üzerinde pazarlama faaliyetlerinizin başarılı olması adına takipçilerinizi olması gerekir. Bunun için diğer sosyal medya uygulamaları üzerinde Snapchat hesaplarınızı paylaşarak takipçi kitlenizi arttırabilirsiniz.  İşletmenize ait diğer hesaplar üzerinden izleyici seçerek kolayca takipçi kitlenizi arttırabilirsiniz.

Snapchat kanalınıza Instagram biyografinizde, Facebook ya da Twitter hesabınızda yer verebilirsiniz. Bunun dışında şirketiniz için önemli olan Eposta abonelerinize snapchat hesabınızı tanıtabilirsiniz. Ayrıca web sitenize de bu kanalı ekleyebileceğinizi ifade edelim. Ne kadar fazla kanal üzerinde tanıtım yaparsanız takipçi kitlenizi o derece genişletebilirsiniz.

 • Sponsorlu Filtreleri ve Lenslerini Kullanın

İnsanlar Snapchat filtresi ve lenslerini sık kullanır. Bu filtreler her gün 16 milyon kişi tarafından görülmektedir. Bu filtreler sayesinde insanlar yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkarabilir. Snapchat üzerinde bunları direkt olarak kendi platformlarına yerleştirebilirler. Bir özçekim yapmaktansa görüntüleri burada siyah beyaz yaparak ya da farklı filtreler kullanarak daha etkileyici paylaşımlara ulaşabilirler.

 • Sosyal Medya Fenomenlerinden Destek Alın

Sosyal medya fenomenleri geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Sizler de daha fazla takipçi kazanmak ya da firmanızı daha güvenilir bir şekilde tanıtmak için Snapchat üzerinde fenomen olan kişilerle iletişime geçin.

Başka birine ait bir hesapta size ait reklamlar paylaşıldığında çok daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. İnsanlar bu sayede takip ettikleri fenomenler üzerinden firmanızın ve markanızın varlığını öğrenebilirler. Çok yüksek etkiye sahip bir çalışma ortaya koymak istiyorsanız takipçi kitlesi yüksek olan bir fenomen sizlerden iyi bir ücret alarak bu hizmeti sizlere sunabilirler.

 • Müşterilerinizden Dönüşler Alın

Sizinle alıverişe giren takipçilerinizin markanızla etkileşime girdikten sonra ürünlerinizi kullandığı videolarını göndermelerini isteyebilir ve daha sonra Snapchat hesabınız üzerinden bunları paylaşabilirsiniz. Böylece diğer takipçilerinizin gerçekçi deneyimler sayesinde teşvik edilmesini sağlayabilirsiniz. 

Takipçilerinizi etkileşim konusunda harekete geçirmek için bazı promosyonlar ve kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Ürünlerinizi biraz bu yönde kullanırsanız kolayca markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Böylece daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

 • İndirim ve Promosyon Kodu Duyurun

Kullanıcılar indirim yapan ya da promosyon kodu sunan markalarla mutlaka etkileşime geçmeye çalışırlar. Bu yüzden sizler de bu şekilde takipçi kitlenize kullanabilecekleri yapıda bir indirim ve promosyon kodunu Snapchat üzerinden sunabilirsiniz. Böylece takipçilerinize özel bir indirim kodu sayesinde satışlarınızı arttırabileceğinizi ifade edelim. Ayrıca bu kalitenizi insanlara göstermek için çok iyi bir fırsat.

 • Farklı Hesaplar Açarak İnsanları Yönlendirin

Snapchat üzerinde takipçi kitlesi yüksek olan bir fenomenden ücret karşılığında markanızın reklamını yapmasını isteyebilirsiniz. Bunun için yapacağınız alternatif yatırımlardan biri de sizin markanızın ilişkisi olmayan bir profil açarak burada yüksek takipçi kitlesi oluşturmaktır. Böylece insanları başka birinin gözünden istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Size buradan ulaşan insanlar kolayca markanıza ulaşabilecektir. Ayrıca çalışmalarınızı istediğiniz zaman yürütebilirsiniz.

 • Yeni Ürün Tanıtımları Yapın

İnsanlar her zaman sizden bazı yenilikler ve haberler bekleyecektir. Bu yüzden takipçilerinizi güncel tutacak özel yeni bir ürün lansmanı gerçekleştirerek Snapchat üzerinden bu faaliyetlerinizi yürütün.  Bir ürününüz yeni çıktıysa ya da piyasaya sürülmeyi bekliyorsa insanlara buradan tanıtabilir ve müşterilerinizde bir beklenti oluşturabilirsiniz.

Bu çalışmalar insanların ürününüz çıktığı an satın almaya hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Web sitenizden yaptığınız yeni ürün tanıtımları her zaman kullanıcıların dikkatini çekmese de Snapchat hesabına mutlaka gün içinde bir kere girecekler ve sizin tanıttığınız ürüne ait gönderiyi de izleyeceklerdir.

 • İnsanlara Kurumsal Yapınızı Gösterin

İnsanlar sizi ne kadar tanırsa, kurumsal yapınızı ne kadar anlarsa o oranda size güvenirler. Bu yüzden hizmet verdiğiniz sektöre göre kurumsal yapınızı insanlara gösterin. Snapchat üzerinden firmanızın alışma ortamını, üretim alanını ya da çalışma ekiplerini paylaşın. Buralardan insanlara kendinizi ne kadar tanıtırsanız takipçi kitleniz o oranda gelişecektir. İnsanlar bilmedikleri çalışma ortamınızı tanıdıkça sizlerden biri gibi hissedecek ve ürünlerinizi gönül rahatlığıyla almaya başlayacaktır.

 • Sorulara Cevap Verin

Firmalar Snapchat üzerinde daha çok sürekli yeni içerik yüklemeye çalışırlar. Ancak firmaların yaptıkları hatalardan biri de etkileşim kurma yolunun sadece bu olduğunu düşünmeleridir. Bu yüzden hedef kitlenizle etkileşim kuracak yeni yollar arayın. Firmanızın hikayelerine mesaj yazan kişilere ya da size doğrudan mesaj gönderen kişilere cevap verin.

Sosyal medya uygulamaları takipçi kitlelerinin markalarla doğrudan iletişim kurmak istediği yerlerdir. Buralarda markalar mutlaka size ulaşmak ister. Ne kadar çok iletişim kurarsanız o oranda güvenilir olursunuz. 

Takipçilerinize cevap vermek için mutlaka çaba harcayın ve kişisel olarak yanıt almak kullanıcıların çok özel hissetmesini sağlayacaktır. Takipçilerin yaklaşık %75’i yapılan araştırmalara göre belirli bir markayı şirketlerin ilgilenmemesi sebebiyle bıraktıkları ortaya çıkarılmıştır. Sizler de özel mesajlara cevap vererek onları markanıza bağlı tutabilirsiniz.

 • Sektörünüzle İlgili İçerikler Oluşturun

Paylaştığınız anlık görseller mutlaka gelişigüzel olmamalıdır. Takipçileriniz sizin hakkınızda birçok konuda bilgi sahibi olmak isterler. Bu yüzden insanları sizinle ilgili konularda bilgi sahibi olacakları içeriklerle buluşturun.  Burada alakasız içerikler markanızın sorgulanmasına yol açacaktır. Bu yüzden tüm içerikleriniz sektörünüzle ve markanızla ilgili, hedef kitlenizin dikkatini çekecek yapıda olsun.

 • Yeni Etkinliklerinizi Tanıtın

Şirketler yaptıkları toplantı ya da etkinliklerle müşterileriyle bir araya gelir. Ayrıca bu tarz etkinliklere ev sahipliği yapan firmalar kurumsal olarak anılırlar. Bu yüzden sizler de ev sahipliği yaptığınız etkinlikleri takipçilerinize tanıtın. Böylece insanların sizin hakkınızda bilgi sahibi olmasını sağlayın.

İnsanlar bir etkinlik hakkında Snapchat üzerinde bir tanıtım iletisini gördüklerinde o etkinliğe katılma konusunda daha istekli olurlar. İnsanlar ne tarz bir etkinlik yapacağınız konusunda merak duyarlarsa mutlaka gelirler. Ayrıca Snapchat üzerinden etkinliğiniz sırasında müşterilerinize özel fırsatlar sunacağınızı da belirtirseniz katılım daha yüksek olacaktır.

 • Web Sitenize Yönlendirmeler Yapın

Snapchat üzerinde paylaşım yaptığınız hikayelerde bağlantılara da yer verebilirsiniz. Bu bağlantılarda web sitenize yönelik linkler verin. Web sitenize verdiğiniz linkler sayesinde daha fazla insanın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar yukarı kaydırarak web sitenize bağlanabilir. Böylece Snapchat üzerinden web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Ayrıca B2B pazarlama sürecinde kurumsal yapınızı ortaya koyacak web sitesini insanlara tanıtabilirsiniz.

 • Önemli Tarihlerinizi Paylaşın

İnsanlar sürekli aynı yapıdaki paylaşımlardan sıkılırlar. Bu yüzden önemli tarihleriniz Snapchat paylaşımı yapmak ve insanların akıllarında kalıcı hale gelmek için çok etkili bir seçim olacaktır. Markanız için önemli olan tüm tarihleri burada paylaşabilirsiniz. Böylece insanların size ulaşmasını sağlayabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.  Burada kuruluş tarihiniz ya da ekip üyelerinizin doğum tarihleri gibi birçok tarihi paylaşabilir ve online olma sürenizi arttırabilirsiniz. 

 • Eğlenceli Paylaşımlarda da Bulunun

İnsanlar sürekli aynı yapıdaki paylaşımlardan hoşlanmaz. Bu konuda sizlere gerekli direktifleri vermiştik. Burada da içeriklerinizi ilgi çekici hale getirmek devreye girer. Sizler de içeriklerinizi ilgi çekici hale getirecek dokunuşlarla takipçilerinizi etkileyebilirsiniz.

Takipçileriniz Snapchat’e biraz da eğlenmek için girmektedir. Bu yüzden insanları eğlendirecek paylaşımlar da yaparak sizi takibi bırakmalarını engelleyebilirsiniz.  İnsanlara pazarlama yapabileceğiniz kaliteli ve ilginç içerikler sunun.

Son Söz

Snapchat hem dünyada hem de Türkiye’de etki alanına sahip bir sosyal ağdır. Bu yüzden dijital pazarlama alanında özellikle de B2B pazarlamada Snapchat çok etkili bir kanaldır. 

Bir snapchat hesabı açarak hemen buradan markanızı tanıtabilirsiniz. Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra her fırsatı kullanarak potansiyel hedef kitlenizle etkileşime geçin. Böylece daha fazla kazanabilirsiniz.

Snapchat pazarlama konusunda her geçen gün yeni bir adım atmaktadır. Burada marka bilinirliği yaratabilir ve satış rakamlarınızı kısa süre içinde fark edilecek şekilde arttırabilirsiniz. Snapchat kullanarak markanızı nasıl geliştireceğinizi düşünüyorsanız size rehber niteliğinde sunduğumuz bu yazıyı referans alabilirsiniz.

S.S.S

Snapchat Kullanmak Ücretli midir?

 • Snapchat yüklemek ve kullanmak tamamen ücretsiz bir hizmet olarak sunulmaktadır.

Snapchat Hesabı Nasıl Açılır?

 1. Önce Play Store ya da App Store kullanarak uygulamayı indiriniz ve açınız.
 2. Açılışta karşınıza çıkan ekrandan Kayıt ol butonuna tıklayınız.
 3. Yeni ekranda karşınızda doğrultulan soruları yanıtlayınız. Bu alanda kullandığınız aktif bir posta adresiniz, Snapchat hesabınızın şifresini ve doğrum tarihinizi belirtmeniz talep edilmektedir.
 4. Yukarda yöneltilen soruları yanıtladıktan sonra Kaydol butonuna basarak ilerleyiniz.
 5. Sonraki ekrandan size uygun bir Snapchat hesabı adı sorulmaktadır. Uygun bir hesap adı – hesap kullanıcı adı – nickname veya size özel herhangi bir kelime öbeği girerek devam et butonuna tıklayınız.
 6. Kayıt olma esnasında son aşamada ise aktif olarak kullandığınız bir telefon numarası istenmektedir. Numaranızı yazarak doğrula butonuna tıklayınız. Telefon doğrulama kullanıcılara zorunlu tutulmamıştır. İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz. Onayla der demez hesabınız karşınızda belirecektir.

Snapchat’te Snapkod Nedir, Nasıl Oluşturulur, Nasıl Paylaşılır?

 1. Uygulamayı açınız.
 2. Ana ekrana geçiniz.
 3. Yukarıdan aşağıya bir hareketle parmağınızı ilerletiniz.
 4. Karşınızda hayalet ikonu belirecektir.
 5. Bu ikona dokununuz.
 6. Uygulama dokunur dokunmaz art arda 5 adet fotoğraf çekerek hızla hareketli bir gif oluşturacaktır.
 7. Oluşan bu gif snapkodun ta kendisidir. Ardından ekranınızın sağ kısmından paylaş butonuna tıklayacak olursanız tüm arkadaşlarınıza iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir, Snapchat Hesabı Nasıl Kapatılır?

 1. “Accounts.Snapchat.Com” adresini yazarak entere basınız.
 2. Gelen ekranda kullanıcı adı ve şifre verilerinizi girerek onaylayın.
 3. Hesabınız derhal silinecektir. 30 gün boyunca tekrar giriş yapacak olursanız hesap yeniden aktif edilir.

Silinen- Kapatılan Snapchat Hesabı Tekrar Açılabilir mi, Aktif Edilebilir mi?

Snapchat hesabınızı sildiniz ancak yeniden kullanmak istediniz.

Eğer hesap silme adımını son 30 gün içerisinde gerçekleştirdiyseniz Snapchat hesabınızı tekrar kullanmaya yani aktif etmeye geçebilirsiniz. Ancak 30 günü aştıysanız hesabınız kalıcı olarak silinmiş demektir. Yeniden üye olmalısınız. Silinen hesabınızı yeniden açmak – aktive etmek için mevcut kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp girmeniz yeterlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir