Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı; online paylaşım ve sosyal etkileşim platformlarını içeren sosyal medyanın yönetimi noktasında profesyonel danışmanlık ve yönetim hizmeti almaktır. Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere günümüzde sosyal medya kullanımı sadece Türkiye nüfusu özelinde bile nüfusun yarısından fazlasını kapsamaktadır. Hal böyle olunca profesyonel yardım gereklilikten öte zorunlu bir hizmet kalemine dönüşmüştür.

Sosyal medya danışmanlığı, en basit haliyle marka ya da firmaların yine marka özelinde belirlenmiş stratejik dijital pazarlama yöntemleriyle hedef kitlelere ulaşması ve kurumsal iletişimini en etkin şekilde kullanmasını sağlamaktadır. Müşteri şikayetlerinin dahi sosyal medya üzerinden gerçekleştiği günümüzde sosyal medya gücü ve potansiyeli oldukça yüksek bir konuma gelmiştir. Hal böyle olunca bu potansiyel marka ya da firmanızın müşteri iletişimin oldukça etkili hale de getirebilir; tam aksi yönde oldukça olumsuz bir hale de bürünebilir. Bu potansiyelin hangi yönde etki edeceğini belirlemek ise ancak profesyonel sosyal medya danışmanlığı ile mümkündür.

Sosyal Medya Danışmanlığı Almak Neden Gereklidir?

Sosyal medya danışmanlığı, firmanızın sosyal medya hesapları için aldığınız destek hizmetleridir. Sosyal medya danışmanlığı rakip analizi, içerik yönetimi, hedef kitle analizi,  diyalog yönetimi, reklam yönetimi, kriz yönetimi, marka bağlılığı oluşturma, marka bilinirliği arttırma gibi birçok detayı kapsamaktadır. Sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak için sizlere geçerli sebepler sunacağımı umuyorum;

Sosyal Medya Yaygınlığı: Sosyal medya her geçen gün yaygın hale gelmektedir.  Sosyal medyada profesyonel çalışmayan firmalar rakiplerinin önüne geçemez. Sosyal medya hesaplarınızı profesyonel yönetebilmek için destek almalısınız.

Hedef Kitleyi Tanıma: Sosyal medyada her firma belli bir hedef kitleye hitap eder. Hedef kitlenizi tanımazsanız istediğiniz hedeflere ulaşacağınız içerikler oluşturamazsınız. Sosyal medya danışmanı hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum gibi birçok demografik veriye göre analiz eder. Böylece içerikleriniz direkt hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde oluşturulur.

Etkili Reklam Çalışmaları: Sosyal medyada çok uygun fiyatlara etkili reklam çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizin satışını arttırmak için sosyal medya kampanyalarınızda reklam desteği almalısınız.

Tüketiciye Ulaşabilme: Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı sosyal medya kullanıcısıdır. Ülkemizde 35 milyonun üzerinde bir kitle vardır. Sosyal medya danışmanlığı sayesinde tüketicilere kolayca ulaşabileceğiniz adımları atabilirsiniz.

Marka Bilinirliği Arttırma: Firmalar ürün ve hizmetlerini pazarlayabilmek için sektörünün bilinen bir markası haline gelmelidir. Sosyal medya danışmanınızın sizlere sunduğu hizmet sonrasında marka bilinirliğini arttırarak gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Marka Bağlılığı Oluşturma: Sosyal medya  danışmanlığı hizmeti sayesinde tüketicilerinizden geri bildirimler alabilirsiniz. Aldığınız geri bildirimlerin en önemli faydalarından biri de marka bağlılığı oluşturma konusunda adımlar atabilmenizdir. Aldığınız dönütlere cevap vererek müşterilerinizin size tekrar başvurmasını sağlayabilirsiniz. 

Güçlü İletişim Deneyimi: Kullanıcılar sosyal medya üzerinden markalarla iletişim kurmak ve sorunlarını çözmek isterler. Bu yüzden müşterilerinize yaklaşım diliniz çok önemlidir. Sosyal medya danışmanlığı sayesinde müşterilerinizle güçlü iletişim kurabilirsiniz.

Verim Analizi: Sosyal medya danışmanınız sizin adınıza yaptığınız yatırımlardan aldığınız dönüşleri analiz eder. Hangi sosyal medya  uygulaması üzerinden ne kadar müşteri çektiğinizi, satışlarınıza olan etkiyi ve daha birçok başlığı ölçerek sosyal medya çalışmalarınızdaki verimi öğrenebilirsiniz.

Krizi Fırsata Çevirme: Sosyal medyada gündem çok hızlı değişebilir. Bir anda büyük bir markayken büyük bir prestij kaybına uğrayabilirsiniz. Kriz durumlarında ani şekilde müdahale etmeniz gerekecektir. Sosyal medya danışmanınız kriz anında hemen müdahale eder ve krizden kazanım elde edebileceğiniz hamleleri saptayarak size kazandırır.

Doğru İçerik Üretimi: Her sosyal medya kanalı farklı bir yapıya sahiptir. Sosyal medya danışmanınız sizlere içerik üretimi konusunda da destek olur. Bu hizmet kapsamında üretilen içeriklerin tamamı sosyal medya uygulamasının yapısına göre üretilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Almadan Önce Sormanız Gereken Sorular?

Sosyal medya danışmanlığı almadan önce sormanız gereken sorular vardır. Bu soruları sorarsanız nasıl bir hizmet almanız gerektiğini ve bu hizmetin neden gerekli olduğunu daha iyi anlarsınız. İşte sosyal medya danışmanlığından önce sormanız gereken sorular;

 • Rakiplerim hangi sosyal medya uygulamalarında aktif?
 • Rakiplerim hangi çalışmaları yürütüyor?
 • Sektörüm sosyal medya üzerinde neler yapabilir?
 • Markam sosyal medya kullanıcısı tarafından ne kadar biliniyor?
 • Hedef kitlem benden ne bekliyor?
 • İçeriklerimi nasıl oluşturmalıyım?
 • Bana kazanç getirecek içeriği nasıl anlarım?
 • SEO çalışmalarımı sosyal medyadan nasıl desteklerim?
 • Marka bağlılığı oluşturmak için neler yapılabilir?
 • Marka bilinirliği önemli mi?
 • Kriz durumlarında nasıl müdahale edilir?
 • Yaşadığım bir kriz beni ne kadar etkiler?
 • Sosyal medya reklamlarına ne kadar bütçe ayırmalıyım?
 • Sosyal medya reklamları etkili mi?

Sosyal Medya Danışmanlığı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları belli dinamiklere göre belirlenir. Bu hizmeti almak isteyen firmalar sosyal medya çalışmalarına belli bir bütçe ayırırlar. Firmanızın bu hizmeti alabilmesi için danışmanınıza aylık ya da dönemli ücretler ödeyebilirsiniz. 

Sosyal medya danışmanlık ücretleri öncelikle bir analiz yapılmasıyla belirlenir. Sizlere bir inceleme yapmadan fiyat vermem çok yanlış olur. Çünkü her çalışma kendi şahsına münhasır olarak görülmelidir. Sosyal medya danışmanlığı fiyatlarına etki eden faktörleri detaylandıracağım;

Hizmet Sayısı: Sosyal medya uygulamaları üzerinden alabileceğiniz birden fazla hizmet vardır. Bu yüzden öncelikle kaç tane hizmeti bir arada alacağınızı belirlemek gerekir.

Sosyal Medya Uygulaması: Sosyal medya çok sayıda uygulamayı bir arada barındırır. Bu yüzden öncelikle hizmet almak istediğiniz sosyal medya uygulaması sayısı da önemlidir. Hesabınızın olduğu sayı arttıkça ücret de yükselecektir.

Hizmetin Niteliği: Sosyal medya danışmanlık hizmetinin niteliği de fiyata etki eder. Bazı çalışmalar çok detaylı bir çalışmayı gerektirir. Ancak bazı çalışmalar da çok daha basit müdahaleler olacaktır.

Danışmanlık Süresi: Sosyal medya hesaplarınız için ne kadar süreyle danışmanlık hizmeti alacağınız da önemlidir. Sosyal medya uygulaması üzerinde kullanıcılar en az 3 ila 6 aylık danışmanlık hizmeti almaktadır. Süre uzadıkça fiyat da totalde azalacaktır.

Talep Edilen Dil Sayısı: Sosyal medya hesaplarınız üzerinden başka ülkelerdeki insanlara da hitap edebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınız üzerinde hizmet almayı düşündüğünüz dil sayısını belirleyerek fiyat almalısınız. Yabancı diller de girdikçe maliyet artacaktır.

Rakip Analizi: Sosyal medyada rakipleriniz de çalışmalar yapar. Bu yüzden öncelikle rakipleriniz incelenir ve rakiplerinizin önüne geçeceğiniz bir strateji belirlenir. Rakipleriniz güçlüyse çalışmalar daha maliyetli olabilir.

Hedeflerin Güçlüğü: Sosyal medya hesapları üzerinde belli hedefler koyarak danışmanlık hizmeti alırsınız. Sosyal medya hesaplarınızdaki hedefleriniz zorluysa danışmanlık hizmeti otomatik olarak maliyetli hale gelecektir.

İçerik Türü: Sosyal medya hesaplarınız için içerik üretirken içerik türü de önemlidir. Bazı içerikler salt metin olduğundan uygun maliyetli olur. Ancak görsel ve video gibi multimedya ögeleri girdikçe sosyal medyada içerik üretimi daha maliyetli hale gelebilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir