Sosyal Medya nedir

Sosyal medya; çeşitli iç dinamik ve özelliklerle insanların birbiriyle online bağlantı kurarak sosyalleşebildiği metin, video, görsel paylaşım ve etkileşim platformudur. İlk olarak 2004 yılında Facebook’la hayatımıza giren sosyal medya kavramı yılları içerisinde beklenmedik derecede gelişmiş ve çeşitlenmiştir.

Sosyal medya, belirli sosyal medya platformunun konseptine göre değişkenlik göstererek farklı etkileşim yöntemleriyle insanların birbiriyle bağlantı kurmasını sağlamaktadır. Özellikle günümüz zaman ve hız kavramının oldukça değişmesi ve yaşam döngüsünün oldukça hızlı bir hal alması sonucunda insanlar klasik sosyalleşme yöntemlerini terk etmeye başlamıştır. İstenilen yer ve zamanda sosyallik imkanı sağlaması sosyal medyanın gücünü bu noktada ön plana çıkarmış ve kullanım oranının büyük bir ivmeyle artmasını sağlamıştır.

Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir?

Sosyal medya uygulamaları 2000’li yılların başından bu yana hayatımızdadır. Ortalama 15 yıl içinde sosyal medya uygulamaları oldukça çeşitlenmiştir. Sosyal medya uygulamaları farklı kullanım özellikleriyle kullanıcıları kendine çekmektedir. İşte sosyal medyada en çok dikkat çeken sosyal medya uygulamaları;

Hayatımıza ilk giren sosyal medya uygulamasıdır. 2004 yılından bu yana hayatımızda olan Facebook, günümüzde 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcısıyla dikkat çeken bir sosyal medya uygulamasıdır. Facebook Messenger ve Whatsapp sohbet uygulamalarıyla mutlaka gün içinde girdiğimiz bir uygulamadır. Mark Zuckerberg tarafından Amerika’da kurulmuştur.

Twitter hayatımıza Amerika’da 2006 yılında giren bir sosyal medya uygulamasıdır. Günümüzde haberlerin paylaşıldığı, kamu mikroblog ağı olarak nitelendirilir. Kullanıcılar burada belli bir karakter sınırıyla paylaşım yapabilirler. Ayrıca her türlü multimedya içeriği için de kolay paylaşım özelliğine sahiptir. Günümüzde devlet politikalarını etkileyen bu ağ, hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki en önemli haber kaynaklarından biridir.

Dünyadaki en büyük video paylaşım platformudur. Burada insanlar video izler ya da video paylaşırlar. Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak gösterilir. Bir süre önce Google tarafından satın alınan Youtube, giderek etkinliğini arttırmaktadır. Özellikle Youtube kanalı kurarak ciddi paralar kazanan Youtuberlar arttıktan sonra ülkemizde de daha önemli bir uygulama haline gelmiştir. Burada kişisel ve kurumsal paylaşımlar yapabilirsiniz.

Mobil internet kullanımının artmasına bağlı olarak dünyada en çok yükseliş gören sosyal medya uygulamaları arasına girmeyi başardı. Kısa videolar, gerçek zamanlı görseller paylaşabileceğiniz bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkar. Bu uygulama 2012 yılında 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınmıştır. Günümüzde kurumsal özellikleriyle ve yeni eklentileriyle birlikte büyük bir ticaret ve sosyal ağ merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Büyük ve küçük ölçekli firmalar için çok etkili bir sosyal ağdır.

Mobil kullanımın artmasıyla birlikte bilinir hale gelen bir sosyal medya kanalıdır. Anlık mesajlaşma yapabileceğiniz bir uygulama olarak karşımıza çıkar.  Dünyada en hızlı büyüyen uygulamalardan biri olarak kabul edilir. En ilgi çekici yanı ise görsel ya da kısa videolarınızın görüntülendikten kısa bir süre sonra silinmesidir.

Kariyer hedefi olan kişilerin ve profesyonel iş ortağı arayan firmaların buluştuğu en etkili sosyal ağdır. Burada profil oluşturarak iş deneyiminizden bahsedebilir, gönüllü çalışmalarınızı anlatabilir, sertifika ve ödüllerinizi ekleyebilir ve eğitim durumunuzu paylaşabilirsiniz. Sizlere profesyonel projelerde yer alma ve iş bulma konusunda büyük kolaylıklar sağlayan bir uygulamadır. Ayrıca firmalar da buradan hizmetlerini tanıtma şansına sahiptir.

  • Whatsapp

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma sağlayıcısı olarak karşımıza çıkar.  Mesaj gönderme ya da veri paylaşımı konusunda internet bağlantısı olan cihazlar için çok etkili bir araçtır. Metin, görsel, video, sesi mesaj ya da belgeleri kişilere ya da gruplara mesaj olarak gönderebilirsiniz.  Burada telefon numaranız üzerinden işlem yaparsınız. Ülkemizde resmi dairelerde dahi kullanılan bir sosyal medya uygulamasıdır.

Sosyal Medya Hangi Amaçlarla Kullanılır? 

Sosyal medya her geçen gün büyüyen ve daha fazla insanı etkisi altına alan bir alandır. Sosyal medya çok farklı kullanım amaçlarına sahip bir yerdir. Sosyal medya kullanım amaçlarını genel olarak şu şekilde kalıba sokabiliriz;

İletişim Kurma: İnsanlar sosyal medyayı kullanırken en çok iletişim kurmaya yönelik işlem yapmaktadır. Sevdiklerinizle, eski dostlarınızla, hizmet alacağınız firmalarla, ailenizle buradan iletişim kurabilirsiniz. Neredeyse tüm sosyal medya uygulamaları üzerinden iletişim kurmaya yönelik bir hizmet akışı bulabilirsiniz.

Ürün ve Hizmet Tanıtımı: Ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için sosyal medya uygulamaları çok etkili araçlardır. Firmanızın pazarladığı ürün ve hizmetleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden kolayca tanıtabilirsiniz. Çünkü sosyal medya hesabınız varsa hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Satış Yapma ve Alışveriş:  Sosyal medya uygulamaları işletme hesapları sayesinde kurumsal olmak isteyen firmalar için çok etkili bir kanaldır. Ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilmek için sosyal medya hesaplarını kullanabilirsiniz. Ülkemizde küçük, orta ve büyük ölçekli birçok işletme buradan ürünlerinin ve hizmetlerinin satışını yapmaktadır. Ayrıca müşteriler de sosyal medya hesapları üzerinden istedikleri ürünü bulabilir ve çok uygun fiyatlara istedikleri markalardan kolayca satın alabilirler. 

Reklam Kampanyaları: Dijital reklam stratejileri çok etkili ve uygun maliyetli çalışmalardır. Sosyal medya hesapları üzerinden sizler de markanıza ait reklam çalışmalarıyla hedef kitlenize kolayca ulaşabilir ve hitap ettiğiniz kitleyi istediğiniz kadar genişletebilirsiniz.

Bilgi Edinme: İnternet dünyasında aradığınız tüm bilgileri sosyal medya kanalları üzerinden öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan alanda bilgi vermeye yönelik oluşturulmuş profiller üzerinden aradığınız bilgileri kolayca bulabilirsiniz.

Gündemi Takip Etme: Dünyada gündeme etki eden en önemli kanallardan biri de sosyal medyadır. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden ülkemizdeki ve dünyadaki gündemi takip edebilirsiniz. İstediğiniz alanda hizmet veren sayfaları takip ederek istediğiniz gündemi takip etme şansınız vardır. 

Arama Motoru Optimizasyonu: SEO çalışmaları çok yönlü faaliyetleri barındıran sistemlerdir. Web sitenizin tanıtımını yapma ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmek için sitenizin içinde ve dışında birçok çalışma gerçekleştirirsiniz. Sosyal medya ve SEO iç içe geçmiş çalışmalar bütünüdür. Sosyal medya uygulamalarını kullanarak web sitenize kolayca trafik çekebilirsiniz. Web sitenize çektiğiniz trafik sayesinde arama motorlarında çok iyi yerlere gelebilirsiniz. 

Eğitim: Sosyal medya uygulamaları eğitim amacıyla da kullanılmaktadır. Video paylaşımına izin veren sosyal medya uygulamaları üzerinden uzmanlık alanınız üzerinden çok kolay eğitim içerikleri oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz eğitim içeriklerini geniş kitlelere aktarabilir ve hatırı sayılır bir takipçi kitlesi elde edebilirsiniz.

Para Kazanma: Sosyal medya uygulamaları üzerinden para kazanan fenomen sayısı oldukça fazladır. Youtube ve Instagram gibi farklı kanallar üzerinden kendinize özel kanallar oluşturarak kolayca para kazanabilirsiniz.  Sayfalarınızda yüksek takipçi elde ederek reklam alabilir ve insanların reklamlarınıza tıklamasını sağlayarak tıklama ya da izleme başı paralar kazanabilirsiniz. 

Sosyal Sorumluluk Projeleri: Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte küçük ya da büyük çaplı birçok sosyal sorumluluk projesi sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilmeye başladı. Birçok konuda sosyal sorumluluk projeleri başlatabilir ve insanların bu projelere katılmasını sağlayabilirsiniz.  Böylece geniş kitlelerle birlikte istediğiniz konuda çalışmalar yapabilirsiniz.

Kurumsal Yapı: Firmaların kurumsal yapıya kavuşabilmeleri adına sosyal medya uygulamalarında yer almaları da artık zorunluluk haline gelmeye başladı. Sizler de müşterilerinizin gözünde kurumsal bir marka imajı oluşturabilmek için sosyal medya uygulamalarında yer alabilirsiniz.

Sona Yaklaşırken

Sosyal medya uygulamaları; Twitter, Lınkedin, Facebook, Instagram,  Snapchat, Youtube gibi birçok popüler uygulamaları barındırır. Ayrıca çok daha farklı uygulamalar da bulabilirsiniz.  Sosyal medya üzerinde metin, görsel ya da video içerikler paylaşabilirsiniz. Her uygulamanın desteklediği özellikler kendine özgüdür. İstediğiniz özelliğe sahip bir sosyal medya uygulamasına kayıt olarak varlık gösterebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamalarının kullanım amaçları birbirinden farklıdır. Bu uygulamaları gündemi takip etme, bilgi edinme ve iletişim kurma gibi kişisel amaçlar için kullanabilirsiniz. Ayrıca para kazanma, satış yapma, ürün ve hizmet tanıtma, satın alma gibi ticari amaçlar için de tercih edebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarından alacağınız verimi sosyal medya uygulamaları sayesinde arttırabilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir