sosyal medya pazarlaması nedir, nasıl yapılır

Sosyal medya pazarlaması pazarlamada ve pazarlama tekniklerinde genellikle sosyal medya araçlarının kullanıldığı bir pazarlama yöntemidir. Günümüzde diğer tekniklere oranla en etkili pazarlama tekniği olarak kabul edilmektedir. Sosyal medya pazarlaması, bir ürün ya da hizmetin sosyal medya ağları üzerinde tanımlanması, paylaşılması, reklam verilmesini içerir. Bunun yanında marka bilinirliğinin artırılmasının gerçekleştirildiği bir pazarlama yöntemidir.

Geleneksel pazarlama yönteminde hedef kitleye tam olarak erişim sağlanamamaktadır. Sosyal medya pazarlamasının tercih edilmesinin nedeni ise hedef kitleye tam olarak ulaşma imkânının var oluşudur. Diğer önemli bir sebep ise, etkileşimin çift taraflı sağlanması ve bunun kısa süre içerisinde gerçekleşiyor olmasıdır. Hedef kitleye tam olarak ulaşım, hız gibi faktörler sosyal medya pazarlamasını diğer tekniklere göre daha avantajlı hâle getirmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, ürün ya da hizmetinizi tanıtma faaliyetlerinin, yani pazarlama faaliyetlerinin sosyal medya üzerinden yapılması yöntemidir. Potansiyel müşterilere ulaşmanın etkili yollarından birisi de sosyal medyadır. Sosyal medya pazarlaması ile potansiyel müşterilerinize ve mevcut müşterilerinize hızlı bir şekilde, düşük maliyet ile ulaşabilirsiniz. Bu sayede çok daha çabuk sonuç alabilmenin yanında toplam faydası çok yüksek bir pazarlama yöntemidir.

Günümüzde trend haline gelen sosyal medya, işletmeler için çok önemli bir pazarlama alanı yaratmaktadır. Sosyal medya, işletmelerin doğrudan son tüketiciyle iletişim kurmasını sağlayan, geleneksel iletişim araçlarına göre daha düşük maliyetli ve daha etkili bir pazarlama yöntemidir. Gazete, haber siteleri gibi mesaj iletmek için kullanılan geleneksel iletişim araçlarından farklı olarak sosyal medya pazarlaması, müşteri ile doğrudan iletişim ve diyalog kurmaktadır. Aynı zamanda gelecekte sosyal medya pazarlamasında kullanılan mesajların başkaları tarafında görülebilmesi de bu pazarlama yöntemini önemli hale getirmektedir.

Sosyal medya pazarlaması için günümüzün ve geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisidir desek yanılmış olmayız. Klasik internet reklamcılığından farklı olarak şekillense de sosyal medya pazarlaması, internet pazarlamasının bir kategorisidir. Geleneksel medya platformunda hedef kitleye ulaşım imkânı sınırlı sayıdaki denek ile yaratılabilirken, sosyal medyada bu ölçüm neredeyse birebir olarak yapılmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlaması pek çok yönden önem arz etmektedir. Bir diğer anlamı ile sosyal medya pazarlamasının önemi ve avantajları şu şekilde sıralanabilir.

 • Sosyal medya pazarlaması insanlarla iletişimde kalmak açısından önemlidir. Birçok insan vaktini sosyal medyada geçirmektedir ve dünyadan haberdar olmak için yine sosyal medya platformlarından faydalanılmaktadır. Sosyal medya pazarlamasını marka açısından düşünecek olursak, markayı takip eden ya da etmeyen kişilerin gündemini bilmek gibi bir avantajı vardır. Bu nedenle onlarla iletişimde kalmak ve onları tanımak açısından sosyal medya önem arz etmektedir.
 • Sosyal medya pazarlaması, markaya yönelik kitle oluşturmak açısından da önemlidir. Bu pazarlama yöntemi doğru yapıldığı takdirde olumlu sonuçlar üretmektedir. Marka için yaratacağınız bir takipçi kitlesi, etkili pazarlama yapılmasında ve markayı doğru konumlandırmada size yardımcı olacaktır. Yeter ki bu kitleye sürekli olarak doğru mesajlar iletilebilsin. Diğer yandan sosyal medyada yaratmış olduğunuz bu kitle tekrar tekrar iletişim kurabileceğiniz ve tamamen size ait bir takipçi kitlesi olacaktır. Bu sayede o kitleyi dilediğiniz gibi yönlendirme ve bilgi verme olanaklarına sahip olursunuz.
 • Sosyal medya pazarlaması, marka itibarını geliştirme açısından da önem arz etmektedir. Sosyal medyanın marka ya da sektörden bağımsız olarak o markaya en büyük etkisi itibar konusunda olmaktadır. Markanızı sosyal medyada doğru konumlayarak marka itibarına ve bilinirliğine olumlu katkıda bulunabilirsiniz. Örneğin hakkınızda negatif algılar varsa, çeşitli tekniklerle bu algıyı pozitife çevirmek için iletişim stratejileri oluşturabilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlaması, marka bilinirliğini artırma açısından da önemlidir. Sosyal medya kendinizi reklam ile ifade etmek ve reklam vermek için diğer platformlar ile karşılaştırıldığında çok yüksek bütçeli bir alan değildir. Üstelik sosyal medyanın doğası gereği rakip diğer markalarla eşit koşullarda yarışma imkânınız vardır. Kısaca sosyal medyada rekabet edebilmek, sizin yaratıcılığınıza bağlı bir konudur. Özetle sosyal medyada doğru iletişim kurarak reklam yoluyla, insanların sizi beğenmesini, paylaşmasını sağlayarak marka bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlamasının araştırma yapmak ve ilham almak açısından da önemi bulunmaktadır. Sosyal ağların hemen hepsi bir konu hakkında bilgi almak ve bulmak için yardımcı olan veri kaynaklarıdır. Markanız, rakipleriniz ve diğer bütün faktörler hakkında araştırma yapabilmek için sosyal ağlar bulunmaz bir fırsattır. Bu sayede gerekli bilgiyi gerekli yerlerden edinebilirsiniz.
 • Sosyal medya pazarlamasının sektörden haberdar olmak açısından önemi bulunmaktadır. Çalışmış olduğunuz sektörde olup bitenlerden haberdar olmak için sosyal medyayı etkin olarak kullanabilirsiniz. Sosyal medya aracılığı ile sektördeki önemli kişileri, rakipleri, haberleri kolayca takip edebilirsiniz. Bu da sektörden sürekli olarak haber almanızı sağlayarak bilgi yelpazenizi genişletecektir. Bütün bu unsurlar marka için olumludur.
 • Sosyal medya pazarlamasının web sitesi trafiğini artırmak açısından da önemi bulunmaktadır. Sosyal medyanın en büyük avantajlarından birisi de sitenize ya da blogunuza ait linkleri sosyal medyada kolayca paylaşabilmenizdir. Yaratmış olduğunuz linkler gerçekten insanların dikkatini çekiyorsa, geri dönüşler olumlu olacaktır. Bu dönüşler web site trafiğini artırarak marka bilinirliğine olumlu katkıda bulunacaktır.
 • Sosyal medya pazarlaması sayesinde e-posta listenizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda e-posta pazarlama ile de alakalı olan bu konu, izinli abone sayısını artırmakla yakından ilgilidir. Sosyal medyada yarattığınız kitleyi aynı zamanda izinli abone yaparak bu anlamda da bir katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu bölümünde etkili bir sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır, bunun için gerekli faktörler nelerdir, listeler halinde buna değineceğiz.

 • Hedef Belirleyin

İlk olarak bir hedef belirlemeniz gerekmekte. Pazarlama ile neyi amaçlıyorsunuz, bunu en baştan belirlemeniz gerekir. Aksi halde doğru bir ölçümlemeye ulaşamazsınız. Sosyal medya aracılığı ile ne elde etmek istiyorsunuz, bunu bilmelisiniz ve analiz etmelisiniz. Amaçladığınız şey marka bilinirliği mi? Satış yapmak mı? Web site trafiğini artırmak, yani potansiyel müşterilerinizi artırmak mı? Bunu belirlemeniz gerekmektedir. Sosyal medya pazarlamasının temelini buna göre oluşturmanız şarttır.

 • Başarı Ölçütünüzü Tanımlayın

İkinci olarak başarı ölçütünüzü tanımlamış olmanız gerekmektedir. Sosyal medya pazarlamasının belirli başarı ölçütleri şu şekildedir. Pazarlamanın web site trafiğine olan etkisi, sosyal medyada yer alan hesapların etkileşim ve erişim sayıları, aktif kitle sayıları ve geri dönüşüm oranları. Temel ölçütler bu şekildedir fakat her marka için ölçütler farklı olacaktır.

 • İçerik Planlaması Yapın

Üçüncü olarak sosyal medya pazarlamasında içerik planlaması yapmanız gerekmektedir. Hedef kitlenize yönelik markalarla ilgili içerikler üretmelisiniz. İçeriklerinizi belirli saat aralıklarında yayınlamanız, etkili bir pazarlama açısından önemlidir. İçeriklerinizi çeşitlendirerek farklı stratejiler kurabilirsiniz. İçeriklerin etkileşimi yüksek olacak şekilde ayarlanması, önemli olan bir diğer konudur. İçerikler eğlenceli ve bilgi verici tarzda yayınlanabilir. İnfografik içerikler, sosyal medyada hızlıca yayılabilen içerik türüdür. Aynı zamanda liste içerikler de üretebilirsiniz. Ürün veya marka ile ilgili yürütülen kampanyaları ve indirimleri içeren içerikler de üretebilirsiniz. Bunun yanında soru cevap içerikleri de etkileşiminizi artıracaktır. Bu ve bunlar gibi çeşitli içerikler üretebilirsiniz fakat sosyal medya pazarlama stratejileri ile marka bir şekilde bağdaşması gerekmektedir. Kitleyi tanımakta içerik oluştururken önemli adımlardan bir tanesidir. İçeriğiniz, kitlenizin ilgisini çektikçe marka bilinirliği ve etkileşim artış gösterecektir.

Yukarıda bahsedildiği gibi sosyal medya pazarlaması hazırlarken pek çok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu faktörleri etkili bir şekilde, atlamadan uygulayarak sosyal medya pazarlamasını etkili hale getirebilirsiniz. Sosyal medya pazarlamasında başarı bu faktörleri etkili bir şekilde uygulayarak sağlanabilmektedir.

 • Her Sosyal Medya Kanalını Tek Bir Öge Olarak Düşünün

Sosyal medya kanallarının tek tek ayrı olarak ele alınması gerekmektedir. İçerik türleri, tüm platformlarda paylaşılabilecek türden olabilmektedir. Ancak stratejinizi her bir sosyal medya platformu için ayrı ayrı belirlemek durumundasınız. Örneğin LinkedIn daha çok iş odaklı bir alandır ve eğitim içeriklerinin burada yer alması faydanıza olabilmektedir. Instagram ise daha çok görsel odaklıdır ve buradaki kitleye uygun bir şekilde paylaşım yapmanız, sizi bir tık daha öteye taşıyacaktır.

 • Müşteri Hizmetlerinizi İyi Bir Duruma Getirin

Bir müşteri sosyal medya platformlarından herhangi birinde gönderinize yorum yapmışsa ve cevap alamamışsa, bu olumsuz bir durumdur. Güven ortadan kaybolacaktır. İletişim yetersizliğinden dolayı potansiyel müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu da rekabet içerisinde olduğunuz kurumların bu kişileri kendi ağlarına çekmesi anlamına gelebilir. Öte yandan, doğru zamanlama ile vereceğiniz bir cevap, müşteri memnuniyeti açısından olumlu bir durumu getirecektir.

Olumu geri dönüşler kadar olumsuz geri dönüşlerin ulaşmasını da sağlamalısınız. Sabır ve saygı, olumsuz eleştiriler karşısında vazgeçilmez unsurlarınız olmalıdır. Eleştirilere gösterdiğiniz tavır, aynı zamanda müşterilere gösterdiğiniz tavrı açığa çıkaracağından dolayı dikkatli olmakta fayda var. Bütün gönderilere ilk cevabı vererek bu gönderiyi takip edebilir ve bunu hemen her platformda gerçekleştirebilirsiniz. Bilinen hatalar ve karışıklıklar için bir sorun giderme kütüphanesi oluşturarak bu sorunları ele alabilirsiniz. Sorunun uygun bir biçimde aktarıldığından ve anlaşıldığından emin olmalısınız. Eğer sorunu gidermek için ekstra adımlar gerekiyorsa e-posta veya özel mesajlar ile bu adımları atın. Espri anlayışına sahip olun, yaratıcı olun ve sizi takip eden kişileri markanızı takip eden birer kitle haline getirin. Bu anlatıldığı kadar kolay olmayabilir fakat adımlarınızı bu yönde atmanız gerekmektedir.

 • Hatalarınızı Benimseyin

Herkes hata yapabilir. Hele ki sosyal medya gibi her şeyin hızlıca olup bittiği bir ortamda hata yapmak kaçınılmazdır. Bu hatalarınızı kabul edin, benimseyin. Gönderdiğiniz bir paylaşımda bir imla hatası olabilir. Bunu telafi etmek için tekrar bir gönderi göndermenize gerek yoktur. Hatayı benimseyerek bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak ürün kusurları veya müşterilerinizin herhangi birinden yapılan ekstra para çekimleri gibi büyük hata durumlarında özür dilemelisiniz. Bunu sosyal medya ortamında tüm takipçilerin görebileceği bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlem gerçekleştirilirken hatanın nereden ve nasıl kaynaklandığını müşterilerinize açıkça anlatmalısınız.

Çok büyük hata durumunda ne yapılması gerekir? Böyle bir durumda bu konu için özel bir yazı, blog yazısı yazabilirsiniz. Bu adım markanız açısından önemlidir çünkü müşterilerinize markanın da insanlar tarafından yönetildiğini hatırlatmış olursunuz. Ancak hatalarınızı kabul ettiğiniz takdirde insanlar size saygı duyarak desteklerler.

 • Verilerinizi Takip Edin

Takip etmek oldukça sıkıcı bir işlem olabilir. Ancak her ay birkaç saat yapacağınız takip işlemleri, sizi bu dertten kurtaracaktır. Gönderilerinize kaç kişi baktı, etkileşim sayınız kaç, kaç yorum aldınız, takipçi sayınızdaki artış ne gibi soruların tamamı sizin için önemlidir. Bu işlemleri her sosyal medya kanalı için ayrı ayrı yapmalısınız. Zaman açısından problem yaşanıyorsa profesyonel yazılımlardan destek alınarak da bu işin üstesinden gelinebilmektedir. Bu yazılımlar hangi içeriğin daha fazla tıklama aldığı gibi konuları göstererek size yardımcı olur.

Sonuçlarınızı strateji toplantılarında paylaşın ve aylık stratejiler belirleyin. Gelecek için plan yapmak istiyorsanız farklı pazarlama kanallarından destek almayı da düşünebilirsiniz. İşletmenizin diğer departmanlarında çalışan kişilerle birlikte çalışarak stratejinizi geliştirebilir, sosyal medya çalışmalarını iyi bir konuma getirebilirsiniz. Böylelikle diğer departmanlardan da faydalanmış olursunuz. Müşteri hizmetleri gibi ekipler sosyal medya konusunda size yardımcı olabilirler çünkü bu ekipler müşteriler ile doğrudan iletişim içerisindedir.

Sosyal Medya Pazarlaması Hangi Platformlarda Yapılabilir?

Sosyal medya pazarlaması hemen her sosyal medya platformunda yapılabildiği gibi başlıca YouTube, Facebook, Instagram, Bloglar ve Twitter aracılığı ile yürütülmektedir. Şimdi bu sosyal medya pazarlama çeşitleri tek tek detaylandıralım.

1) YouTube Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Viral olmanın kaynağı olması ve birçok kişinin kullanması nedeni ile YouTube sosyal medya pazarlamasının açık ara en iyi platformlarından birisidir. Tanınmış kişi desteğiyle markanızı, ürün ve hizmetlerinizi doğrudan bu platformdaki hedef kitlenize sunabilmektesiniz. Öte yandan YouTube üzerinden yürütülen sosyal medya pazarlama faaliyeti, diğer platformlara göre biraz daha pahalı olmaktadır. YouTube tamamen reklam alanı değildir. Bir kanal oluşturarak, kanalınızı diğer sosyal medya profilleri ile destekleyerek tamamen doğal ve pazarlamaya açık bir kitle edinebilirsiniz.

2) Facebook Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook, sosyal medyadaki kullanıcı payının birçoğunu başka platformlara kaptırsa da doğru kullanıldığında hala etkili olabilmektedir. Facebook’ta yapmanız gereken tek şey içeriklerinizi doğru bir şekilde üretmek ve daha sonra doğru reklam modellerini tercih etmek. Facebook, reklam alanında en geniş çeşitliliğe sahip olan platform unvanını taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde sosyal medya pazarlaması alanında harikalar yaratabilirsiniz. Doğru içerikler üreterek, doğru reklam modelini tercih ederek markanız için bir hayran kitlesi oluşturabilirsiniz. Öte yandan hazırlamış olduğunuz gönderiler ile sitenize trafik çekebilir, viral reklamlar ile markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

3) Instagram Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Instagram, büyük kitlelere ulaşmada etkili olan platformlardan birisidir. Instagram’da kullanıcıların içerikleri takip etmesi, diğer platformlara göre daha basit ve kolay olmaktadır. Doğal olarak bu özellik Instagram’ı sosyal medya pazarlaması için harika bir platform haline getirmektedir. Başarılı bir viral olma senaryosu yürüttüğünüzde bu amacınıza Instagram’da ulaşmak daha kolay olmaktadır. Çeşitli reklam seçeneklerinin yanında içeriklerinizi keşfet kısmına düşünerek marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Instagram’a eklenen yeni modüllerle birlikte Instagram’ın sosyal medya pazarlamasında daha etkili hale getirildiği bir gerçektir. Eğer sosyal medya pazarlaması için bu platformun doğru olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle bu pazarlama türünü denemelisiniz.

4) Bloglar Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Bir sorunun çözümüne bakmak istediğinizde kendinizi otomatik olarak bloglarda bulmaktasınız. Örneğin almak isteğiniz bir kitap, izlemek istediğiniz bir film, alacağınız yeni bilgisayar hakkındaki incelemeler, hemen hepsi bloglarda yer almaktadır. Doğal olarak bloglar sosyal medya pazarlamasında halen etkili bir rol oynamaktadır. Bu tanıtım yazıları sayesinde Google gibi arama motorlarına yönelik olarak gerçekleştireceğiniz SEO çalışmaları ile sosyal medya pazarlamasını daha etkili hale getirebilirsiniz.

Markanın kendine ait bir blogunun bulunması da etkili bir sosyal medya pazarlamasıdır. Örneğin bir bilgisayar üreticisi olduğunuzu düşünün. Bilgisayarınızın diğer bilgisayarlardan farkları, avantajları, özellikleri gibi unsurları marka blogunda paylaşarak sosyal medya pazarlamasını daha etkili hale getirebilirsiniz. Bu blog yardımıyla potansiyel ve mevcut müşterilere ulaşabilir, tüketicileri devamlı müşteri haline getirebilirsiniz.

5) Twitter Aracılığıyla Sosyal Medya Pazarlaması

Twitter’ın kullanıcı kitlesi her geçen gün büyüme göstermektedir. Bu nedenle Twitter, sosyal medya pazarlaması açısından etkili platformlardan birisidir. Her ne kadar daha resmi bir platform olsa da içeriklerinizin dilden dile dolaşarak viral olma yolunda ilerleyebilir. Twitter, RT adı verilen bir gönderinin tekrar paylaşılması olarak da ifade edilen bir unsurla hayat bulmaktadır. Hazırlamış olduğunuz içerik ne kadar çok RT edilirse, içeriğin insanlara dağılım göstermesi o kadar hızlı olmaktadır. Yaptıklarınızı bir de Twitter reklam modeli ile desteklerseniz, çok daha etkili bir sosyal medya pazarlama faaliyeti yürütebilirsiniz.

 

S.S.S

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

 • Anlık güncellenebilir olması
 • Gerçek zamanlı yorum sunması
 • Arşivlenebilir olması
 • İzlenebilirliği
 • Analiz edilebilmesi

Sosyal Medya Pazarlamasında Kullanılan Araçlar Nelerdir?

 • Bloglar
 • Mikrobloglar
 • Vbloglar
 • Wikiler
 • Sosyal ağ siteleri
 • Forumlar
 • Portallar
 • Podcastler
 • Paylaşımsiteleri
 • Çevrimiçi topluluklar
 • Sanal oyun ortamları

Günümüzde En Çok Kullanılan Sosyal Medya Ağları Nelerdir?

 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
 • İnstagram
 • Pinterest
 • Snapchat
 • Skype
 • Tumblr
 • Google+

Türkiye’de Sosyal Medya Kullanım Oranları Nedir?

2017 verilerine göre sosyal ağ kullanan kullanıcı sayısı 48 milyonun üzerindedir.  42 milyonu aşkın kullanıcı da sosyal medyayı aktif olarak akıllı telefonlar üzerinden kullanmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması Yapılırken Unutulmaması Gerekenler – Bilinmesi Gerekenler – Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Pazarlar ve müşteriler sürekli değişmektedir.
 • Coğrafi, ekonomik, kültürel, siyasi, iktisadi değişimler sürekli kontrol edilmeli – analiz edilmeli ve yol haritası bu etkenlere göre uyarlanmalıdır.
 • Kara değil müşteriye odaklanılmalıdır.
 • Unutulmamalıdır ki müşterilerin ilk önceliği mal – ürün değildir. Mal – ürünün sağladığı faydalar ve satışı yapan kurumun teknik desteği – ilgisidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir