Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya, markalar adına her geçen gün önemini ciddi anlamda arttırmaktadır. Hatta satış için en önemli kanallardan biri haline gelmektedir. Firmaların da bu sektöre ciddi  yatırımların gerçekleştirdiğin bir alan haline gelmiştir. Günümüzde pazarlama faaliyetleri içinde en etkili olan pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği platformlar arasındaki yerini almıştır. Sosyal Medya Pazarlama, bir ürün veya hizmetin sosyal medya aracılığı ile  tanıtımının ve  reklamının yapıldığı ayrıca marka bilinirliğinin de artırılması gibi işlemlerin hayata geçirildiği bir pazarlama yöntemidir. Daha kısa bir biçimde açıklayacak olursak, sosyal medya platformları aracılığı ile yapılan tüm pazarlama stratejilerine Sosyal Medya Pazarlama adı verilmektedir.

Sosyal medya pazarlamasının; şüphesiz günümüzün ve  geleceğin en etkili ve aynı zamanda en hızlı pazarlama yöntemlerinden birisi olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Twitter, facebook, instagram, linkedin gibi sosyal ağlar üzerinden yapılan ürün ve hizmetlerinizi tanıtarak, markanızın bilinirliğini arttırmanıza, müşterileri kampanyalarınızdan haberdar etmenize yarayan bir pazarlama yönetimidir. Bunların dışında ayrıca firmalara ürün ve hizmetleri için bu kanallar üzerinden satış yapabilme olanağı tanır.

Sosyal medya pazarlama belki kullandığı yöntemler ve stratejiler bakımından klasik internet reklamcılığından farklı görünse de internet ortamından yapılan bir pazarlama türü olduğu için internet pazarlamanın bir alt kategorisi olarak kabul edilebilir.

Geleneksel medyada hedef kitleye ulaşım ölçümleri yapılırken üzerinde ölçümleme yapılacak denek sayısı kısıtlıdır. Fakat aynı şeyi sosyal medya pazarlamada yapmaya kalktığınız zaman kişiler ile bire bir ölçüm yapabilme olanağı bulabilirsiniz. Bunları uygularken akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi birçok internet erişimi sağlayan araçlar kullanılabilir. Aynı zamanda sosyal medya pazarlaması maliyet ve zaman açısından da geleneksel pazarlama yöntemine kıyasla oldukça avantajlıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması Terimleri Nelerdir?

İçerik

İçerik, gönderdikleriniz ve paylaştıklarınızdan oluşur. Sosyal medya stratejinizin başarılı veya başarısız olup olmayacağı oluşturup düzenleyeceğiniz içeriğe bağlı olacaktır. İçeriklerinizin ilgi çekici olması, markanızın imajına uygunluğu ve hedef kitleye hitap edici olması gerekir.

Bunlar paylaştığınız bir fotoğraftan tutun da bir durum güncellemesine veya bir  tweet türünden her türlü paylaşımı kapsayabilir. İnsanlara eğlenceli ve dikkat çekici  gelecek içerikler size çok avantaj sağlayacaktır.

Grafik

Grafik size içeriğin birçok farklı biçimde geldiğini veya gelebileceğini bundan dolayı da  onu her bir platforma uygun biçimde uyarlamanız gerektiğini gösterir.

Kaynak

İçerik ne kadar önemli ise kaynak da aynı oranda önem taşımaktadır. İçerik çok sağlam olabilir. Fakat bu içeriği hangi kaynak aracılığı ile ve nasıl paylaştığınız da dikkat edilmesi gereken bir konu çok önemli bir konuyu ve kısa bir bilgiyi paragraflar dolusu bir yazıya sığdırdığınız zaman dikkat çekmeyebilir. Çok kısa bir tweet ile de bunu yapamayabilirsiniz. İşte burada  devreye hashtagler giriyor.

Hashtag

Hashtag, insanların çoğu sosyal medya kanallarına bilgi eklemek için kullandıkları etiketlerdir. Twitter, İnstagram, Facebook, ve Pinterest gibi sosyal medya  platformlarının hepsinde, içeriğinin konusunu tanımlamak veya işaretlemene izin vermek amacıyla hashtag’ler kullanır. İçeriğini kullanıcıların keşfetmesini daha kolay bir duruma getirerek içeriğinin paylaşılma ve yayılma olasılığını arttırmış olur.

Paylaşımlar

Sosyal medya için en önemli unsurlardan biri de paylaşımlardır.

İnsanlar sizin içeriklerinize ilgi duyabilir, beğenebilir. Bu tabi ki sizin adınıza güzel sayılabilecek bir durumdur. Ancak insanlar sizin içeriklerinizi paylaşmaya başladıklarında işte şimdi gerçekten başarılı olmuşsunuz demektir. Çünkü ne kadar çok paylaşım yapılırsa ulaşacağınız kitle ve kişiler katlanarak büyüyecek daha çok tüketiciye ulaşma imkanı sağlayacak demektir.

Etkileşim

Bu terim, insanların ürettiğiniz içerik ile beğeni, tavsiye, yorum, paylaşım gibi işlemler ile işlem trafiğinizi ifade eden genel bir terimdir.

Bir beğeni, tavsiye, yorum etkileşim oranınızı arttıracak demektir. Tabi bütün bunlar ve yapılacak olan paylaşımlar ile durum düşündüğünüzden çok daha iyi bir hale gelecektir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Markalar sosyal pazarlama stratejilerinde mutlaka başarıya ulaşmalıdır. Fakat, markalar takipçi sayısı ve paylaşımlarının beğeni sayısını başarı göstergesi olarak kabul etmeleri çok da doğru değil bu faktörlerin dışında markanın güvenirliliğini ve etkinliğini belirleyen birçok etken var. Şimdi bunlara bir göz atalım;

  • Hedeflerinizi Belirleyin

Bir markanın sosyal medya pazarlaması yaparken nerede konumlanacağını, hedef kitlesinin kimler olacağı, ulaşmak istediği hedef kitleyi iyi tanımak ve analiz etmek gibi markanın tüm hedeflerini doğru belirlemesi öncelikli şartlardır. 

  • Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Birçok sosyal medya platformu mevcuttur. Ancak markanın bütün sosyal medya platformlarında etkili yer alabilmesi çok kolay bir durum değildir. Hatta gerçek hedefe ulaşmasını da engeller. Bundan dolayı var olacağınız sosyal medya platformunu belirlediğiniz hedefe göre seçmeniz gerekmektedir.

  • Çeşitli İçerik Stratejileri Oluşturun

Daha fazla etkileşim alarak rakiplerinizden ayrılarak ön plana çıkmak istiyorsanız markanıza ait eğlenceli içerikler, videolar, çekilişler ve çeşitli etkinlikler ile bunu sağlamanız daha mümkün olacaktır.

  • Sosyal Medya Bütçesi Oluşturun

Paylaşımlarınız çok ilgi çekici olabilir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Marka bilinirliğinizi artırmak, yeni müşterilere ulaşmak ve markaya sadık müşteriler sağlamak istiyorsanız iyi bir sosyal medya bütçesi ayırmanız gerekmektedir.

  • Marka Hikayenizi Anlatın

Tüketiciye markanız hakkında gerçek hikayeler anlatın. Bu tüketici ve marka arasında sıcak bir temas kurulmasına olanak sağlayarak kuvvetli bağlar oluşmasına yardımcı olacaktır.

  • Planlamaya Önem Verin

Günlük, haftalık, aylık planlar oluşturmanız gerekecektir. Görseli, içeriğini ve hatta saatine kadar hazırlamanız  size önünüzü daha iyi görmenizi daha derli toplu bir strateji yapmanızı sağlar. Ayrıca özel günler için nasıl duruş içinde bulunacağınızı öngörmeniz ve planlarınıza göre bütçenizi doğru şekilde yönetebilmeniz açısından da çok fayda sağlayacaktır.

Kaynakça:

https://blog.euromsg.com/etkili-bir-sosyal-medya-pazarlama-stratejisi-olusturmanin-7-temel-adimi/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir