sosyal medya pr çalışması

Pr çalışması; markaların potansiyel müşterilerine karşı marka bağlılığını oluşturabilmek adına yapılan çalışmaların tamamı olarak karşımıza çıkar. Bu terim halkla ilişkiler olarak da tanımlanabilir. Firmalar sosyal medya PR çalışması da yürütmek zorundadır. Bu çalışmalar  hem kişilerin hem de kurumların markalaşma ve kurumsallaşma adımlarında sosyal medyada da gerekli faaliyetleri yürütmesi sürecidir. 

Sosyal medya üzerinde etkili PR çalışmaları yürüterek çok kısa sürede hiç beklemediğiniz geniş kitlelere çok kısa bir zaman diliminde ulaşabilirsiniz. Böylece hem marka bilinirliğini arttırabilir hem de markanıza olan bağlılığı arttırabilirsiniz. Şimdi sizlere Sosyal medya PR çalışması detaylarını anlatalım;

  • Markanızın Temel Taşlarını Oluşturun

Sosyal medya üzerinde insanlarda bir marka bilinci oluşturabilmek için öncelikle markanızın temel taşlarını oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için insanlara markanız üzerinden net mesajlar vermeye çalışın. Öncelikle markanızın temellerini doğru şekilde atarsanız takipçi kitlenizle duygusal bir bağ oluşturabilir ve markanızdan çıkan mesajların çok daha geniş kitlelere ulaşarak beklediğiniz etkiyi oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

  • Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Tanıyın

Sosyal medya kullanıcı sayısını dikkate aldığımızda çok büyük bir yığın olduğunu ifade edebiliriz. Ancak sosyal medya kullanıcıların en avantajlı yanı belli bir kalıba sokmanın çok kolay olmasıdır. Öncelikle markanız üzerinden seslenmek isteyeceğiniz kişileri iyi tanıyın. Bunun için yaş, ekonomik durum, cinsiyet,  sosyal medyayı aktif kullanma saatleri gibi birçok konuda hedef kitlenizi analiz edin.

Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, hangi kampanyalara daha fazla ilgi gösterdiğini, hangi sosyal medya servisi üzerinde daha uzun süre vakit geçirdiğini belirleyin. Bu sayede sosyal medya üzerinde sesleneceğiniz kitleye yönelik çalışmalar planlayabilirsiniz.

  • Birden Fazla Sosyal Medya Kanalını Kullanın

Sosyal medya çok geniş bir kavramdır. İçinde farklı yapıdaki çok sayıda sosyal medya uygulaması vardır. Bu yüzden markalar kitlelerine daha kolay ulaşmak ve marka bilinirliğini arttırmak için birden fazla sosyal medya uygulaması üzerinde çalışmalar yürütmelidir.

Öncelikle popüler olan ya da ülkemizde popülerleşme yolunda önemli adımlar atan sosyal medya uygulamalarını belirleyerek hemen kendinize bir profil oluşturun. Oluşturduğunuz profilde kurumsal yapınızı ve marka gücünüzü ortaya koyacak detayları hemen doldurun. Sonrasında hesaplarınızı profesyonel şekilde yönetme konusunda destek alma seçenekleri üzerinde durun.

  • Sosyal Medyada Her Zaman Aktif Olun

Sosyal medyada hedef  kitlenizin size ulaşabilmesini istiyorsanız mutlaka her zaman aktif olmalısınız. Sosyal medyada aktif olmayan markalar takipçi kitlesiyle etkileşime giremez. Doğru bir etkileşim yaratamaz ve bu etkileşimi yönetemezseniz hiçbir şekilde sosyal medya PR çalışmaları veriminizi arttıramazsınız. Bu yüzden tüm sosyal medya kanalları üzerinde özellikle takipçilerinizin çevrim içi olduğu saatleri seçerek aktif olmayı ihmal etmeyin.

  • Paylaşım Takvimi Oluşturun

Sosyal medyada takipçileriniz üzerinde bir beklenti oluşturamadığınızda tüm çalışmalarınız boşa gidebilir. Bu yüzden sosyal medyadaki takipçi kitleniz sizlerden ne kadar aralıkla paylaşım yapmanız gerektiğini belli etmenizi bekler.

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden belli bir paylaşım takvimi oluşturun. Bu takvimi de yeri geldikçe insanlarla paylaşarak beklenti içine girmelerini sağlayın. Beklenti içine giren takipçileriniz markanıza daha fazla özen gösterecektir.  Takviminize mutlaka uyun ve insanların ilgisini çekecek kaliteli paylaşımlarda bulunun.

  • Kampanyalar Düzenleyerek Etkileşimi Arttırın

Sosyal medya PR çalışmalarının temellerinden biri de düzenlenen kampanyalardır. Sosyal medya uygulamasının yapısına uygun şekilde takipçi kitlenize ufak sürprizler yapın. Onlara özel indirimler düzenleyin ya da belli ödüller dağıtarak hem marka bağlılığı oluşturun hem de takipçi kitlenizi arttırın. Takipçi kitleniz  için kampanyalar her zaman etkileşimi arttıracaktır. Ayrıca sosyal medya uygulamasının yapısına uygun şekilde kaliteli içerikler oluşturmayı da ihmal etmeyin.

S.S.S

Sosyal Medya PR Çalışmasında Hedef Kitle Neye Göre Belirlenir, Nasıl Belirlenir?

Elbette amaca göre belirlenir. Örneğin sizin amacınız son kullanıcılara yani müşteri potansiyeli taşıyan bireylere yönelikse, o kullanıcılara özel ürünler ve hizmetler ortaya çıkarmanız lazım. Unutmamalısınız; kullanıcılarınızın sizin cironuza, hasılatınıza bakmaz.

Sosyal Medya PR Çalışmasında İçerik Tarzı Nasıl Saptanır?

Amaç ve hedef kitlelerinizi saptadıktan sonra sıradaki aşama içerik tarzının saptanmasıdır. Bunun için hedef kitlenizin ne tür içerik – ürün – hizmetlerden hoşlandığını ve rağbet ettiğini iyi analiz etmeniz şarttır. Unutmamalısınız; kullanıcılar artık okumaktan daha az hoşlanıyor, izlemek – görüntülemek artık kullanıcıların en çok tercih ettiği terimlerdendir. Bu nedenle etkileyici görseller ve videolarla yüksek performans sergilemeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Çalışmasında Platform Saptama Nasıl Yapılır?

Amaç, hedef ve içerik tarzı saptadınız, şimdi de sırada platform saptama var. Elbette tüm platformları kullanacaksınız ama bunlardan birine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Örneğin yatırımcılara ulaşmak istiyorsanız platform seçiminde ağırlık vermeniz gereken konu basınla iç içe olmaktır. Örneğin sektörünüzdeki ünlü basın bloglarına ve yazılı basın bültenlerine ağırlık verebilirsiniz.

Sosyal Medya PR Çalışmasında Sosyal Medya Hesap Yönetimi Hizmeti Almalı mıyım?

PR çalışmasını yürüten ajanslarla çalışacaksanız böyle bir hizmeti almanıza lüzum yok. Bu hizmeti veren firmaların sosyal medya uzmanları var. Eğer sosyal medya hizmetini sözleşme dışında bıraktıysanız kendinize ek bir sosyal medya uzmanı bulabilir ya da ajanstan bu hizmeti de talep edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir