Sosyal medya uzmanlığı; online bağlantı, içerik ve paylaşım platformları sosyal medyada ürün, marka, firma ya da kişinin profilini doğru ve etkili yönetmesini sağlayan danışmanlık, yönetim danışmanlığı hizmetidir.

Sosyal medya uzmanlığı, özellikle son yıllarda oldukça artan sosyal medya kullanımı ve hemen hemen bütün sektör ve işlevlerin bu mecralara taşınmasıyla özellikle tüketiciye temas eden profillerinin profesyonel şekilde yönetilmesini zorunlu kılmıştır. Öyle ki şikayet, görüş, müşteri hizmetleri gibi hizmetler dahi artık sosyal medya üzerinden verilmektedir. Hal böyle olunca hem pazarlama hem marka yönetimi anlamında sosyal medya uzmanlığı oldukça kritik bir hizmet kalemi haline gelmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir ?

Sosyal medya uzmanı; markanızın ya da isminizin bilinirliğini arttırma, pazarlama çalışma alanınızı genişletme ve satışlarınızı arttırmak için stratejileri planlayan kişidir. Planladığı stratejileri uygular ve sonuçları sizlerle paylaşma görevini de yerine getirir. Yani en kısa haliyle sosyal medya hesaplarınızın yönetiminde sizlere yardımcı olan kişidir.

Sosyal medya uzmanları markanızın tüm çalışmalarını sosyal ağlar üzerinden insanlara duyurur ve hedef kitlenize yönelik dijital çalışmalar gerçekleştirir. Ayrıca markanızın sosyal medya hesaplarının yönetimi üzerinden içerik pazarlaması gerçekleştirmektedir. Sizler bir sosyal medya uzmanıyla anlaştığınızda sosyal medyadaki tüm hesaplarınızın sorumluluğunu vermiş olursunuz. Uzmanınız kreatif çalışmalar yaparak dijital dünyadaki varlığınızı arttırır.

Günümüzde birçok marka sosyal medya hesaplarını profesyonellere bırakmaktadır. E ticaret faaliyetlerinin gelişmesiyle birlikte en etkili dijital pazarlama yöntemlerinden biri de sosyal medya olmuştur. Sosyal medya uygulaması üzerinden sizler de ürün ve hizmetlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Şimdi gelin sosyal medya uzmanı ne iş yapar detaylı şekilde bakalım.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanı; sosyal medya hesaplarınız üzerinde yetki verdiğiniz yöneticidir. Sizlere yönetim konusunda destek olur, gerekli tavsiyelerde bulunur ve tüm yönetim sürecini koordine eder. Sosyal medya uzmanının görevleri;

 • İçerik Üretimi: Her sosyal medya yönetimi sürecinin bir içerik paylaşım takvimi vardır. Sosyal medya uzmanları bu takvimi sizler adına oluşturur. Takvime göre sosyal medya hesaplarınız için düzenli olarak metin, görsel ve video gibi farklı alanlarda içerikler oluşturur. Oluşturduğu içerikleri hedef kitlenize uygun şekilde düzenler.  Düzenlediği içerikleri de yeri geldiğinde sosyal medya hesaplarınız üzerinde paylaşır.
 • Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma: Her markanın bir sosyal medya stratejisi vardır. Bu stratejiyi belirlemenizde sosyal medya uzmanı sizlere yardımcı olur. Öncelikle hedef kitlenizi analiz eder. Hedef kitlenizi belirledikten sonra rakiplerinizi araştırır ve gerekli kıyaslamaları yapar. Tüm bu parametreleri dikkate alarak markanızı hedeflerinize ulaştıracak bir sosyal medya stratejisi belirler. Belirlemiş olduğu stratejiyi sosyal medya hesaplarınız üzerinde uygular. Yeri geldikçe stratejinizde değişiklikleri sizin bilginiz dahilinde yapar.
 • Kriz Yönetimi:  Sosyal medya çok hızlı değişen bir dünyadır. Bu yüzden markanız her an beklenmeyen bir durumla karşılaşabilir. Bu durumda süreci doğru yönetmek çok önemlidir. Markanız hakkında olumsuz eleştiri, yorum ve haberlere karşı hemen bir kriz yönetim planı hazırlar. Kriz yönetim planını hemen uygulamaya koyar ve markanızın itibarını korur. Kriz durumlarında hızlı bir şekilde ilk müdahaleyi profesyonel şekilde yerine getirir.
 • Kurumsal Sosyal Medya Profili ve Marka İmajı: Sosyal medya uygulamaları işletme hesaplarına da büyük önem verirler. Gün geçtikçe kurumsallaşmanın da önemli bileşenlerinden biri sosyal medya hesaplarınız olmaya başladı. Sosyal medya uzmanı sizler için kurumsal sosyal medya profilleri oluşturur. Firmanızın politikalarına göre sosyal medya profili yaratır. Bu profil üzerinden olumlu bir marka imajı oluşturur. Ayrıca mevcut marka imajınızı sürekli güçlü tutmaya yönelik adımlar atar.
 • Sosyal Medya Çalışma Takvimi: Sosyal medyada her zaman güncel olmanız gerekmektedir. Sosyal medya üzerinde güncelliği yakalayamayan firmalar geri planda kalır. Burada planlı çalışmak çok önemlidir. Sosyal medya uzmanınız firmanız için bir sosyal medya pazarlama planı oluşturur ve yönetir. Ayrıca editoryal bir takvim oluşturarak bu takvime göre hareket eder. Böylece sosyal medya takipçilerinizle sürekli iletişim halinde olabilirsiniz.
 • Analiz ve Raporlama: Sosyal medyada da temel amaç sayfanıza trafik çekmektir. Sosyal medya uzmanı yaptığı çalışmalar sonrasında sosyal medya hesaplarınıza gelen trafiği inceler. Sosyal medya trafiğini analiz ederken demografik yapıyı da ortaya çıkarır. Hedef kitlenizin gelip gelmediğini belirler. Elde ettiği analiz raporlarını inceledikten sonra sizlerle paylaşır. Ayrıca daha sonraki çalışmalardan yüksek verim alabilmek için elde ettiği bilgileri saklar ve gerektiği yerde hemen kullanır. Sizlere günlük, haftalık, aylık raporlar verir.
 • Reklam ve Promosyon Yönetimi: Sosyal medya hesaplarınızdan hedef kitlenize ulaşabilmek için ilgilerini çekecek çalışmalar yapmalısınız. Sosyal medya uzmanınız sizler adına markanızın ismini yönetir. Bunun için gerekli reklam ve promosyon çalışmalarını oluşturur. Oluşturduğu reklam ve promosyonları yönetir. Süreç sonunda elde ettiği verileri analiz eder ve soruları sizlerle paylaşır.
 • Sosyal Medya Trend Analizi: Sosyal medyada sürekli trendler değişmektedir. Sizlerin trendlerin hepsini takip etmeniz zor olabilir. Sosyal medya uzmanı sizin adınıza sosyal medyadaki genel ve sektörünüzle ilgili olan trendleri takip eder. Tüm trendler arasından size uygun olanları belirler ve hemen çalışmalarını bu yönde planlar.
 • Etkili Bütçe Yönetimi: Sosyal medya yönetimi için ayırdığınız belli bir bütçe olacaktır. Sosyal medya uzmanı ayırdığınız bütçeyi en iyi şekilde kullanır. Hedeflerinize ulaşmanız için en uygun bütçelerle en etkili çalışmaları planlar.

Sosyal Medya Uzmanı İle Neden Çalışmalısınız?

Sosyal medya kullanımı ülkemizde 35 milyonun üzerindedir. Yani ortalama ülkemizde her 2 kişiden biri sosyal medya uygulamalarından birinde hesaba sahiptir. Bu yüzden sosyal medyada var olmak hem markalar hem de kişiler için önemlidir. Birçok firma sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda bir sosyal medya uzmanıyla çalışmaktadır. Peki, neden sosyal medya uzmanıyla çalışmalısınız? İşte cevabı!

 • Zamanınızı İşinize Ayırabilirsiniz

Sosyal medya üzerine eğilecekseniz bu süreç çok vaktinizi alacaktır. Sosyal medya çalışmaları çok detaylı bir çalışma bütünüdür. Sosyal medya uzmanıyla çalışarak sizler değerli vaktinizi işinize ayırabilirsiniz. Sosyal medya uzmanı sizi dijital dünyada tanıtırken sizler de markanız için diğer alanlardaki çalışmalara yönelebilirsiniz.

 • Daha Fazla Müşteriye Ulaşabilirsiniz

Firmalar müşterilerine ulaşmak için dijital çözümlere önem vermektedir. Hedef kitlenize erişim sağlamak için arama motorları ideal yerlerdir. Ancak SEO çalışmalarıyla ulaşabileceğiniz kişi sayısı bir yere kadardır. SEO çalışmaları sosyal medyayla desteklenmelidir. Böylece daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kısa süre içinde geniş bir kullanıcı kitlesine erişim sağlamanıza yardımcı olur.

 • Satış Rakamlarınızı Yükseltebilirsiniz

Sosyal medya pazarlaması her geçen gün daha yaygın hale gelen bir alandır. Sosyal medya hesapları üzerinden hizmet alırken markanızı daha bilinir hale getirerek satış rakamlarınızı yükseltebilirsiniz. Sosyal medya uzmanı dijital pazarlama konusunda uzman olduğu için ürün ve hizmetlerinizi daha fazla pazarlamanıza yardımcı olur.

 • Çalışmalarınızı Objektif Değerlendirebilirsiniz

Sosyal medya üzerinden yaptığınız çalışmalar çeşitli analiz araçları sayesinde değerlendirilebilir. Araçlar sizlere sadece sonuçları verir. Bu sonuçları yorumlamak sizin işinizdir. Bu yüzden çalışmalarınızın sonuçlarını değerlendirirken sosyal medya uzmanı sizlere doğru değerlendirme yapma konusunda destek olur. Objektif değerlendirmeler için hemen bir sosyal medya uzmanı bulabilirsiniz.

 • Hedef Kitlenizi İyi Tanıyabilirsiniz

Sosyal medyada her şey hedef kitleyi tanımayla başlar. Çünkü hedef kitlenizi size çekmek ve istediğiniz davranışı onlara yaptırmak temel amaçtır. Hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, ilgi ev ihtiyaç gibi durumlara göre doğru şekilde sosyal medya uzmanı sayesinde analiz edebilirsiniz. Bu çalışmalar sonrasında hedef kitlenizi en iyi şekilde tanıyabilirsiniz. Oluşturacağınız içeriklerde de daha profesyonel ve kullanıcı odaklı bir yaklaşım oluşturabilirsiniz.

 • Rakiplerinizin Önüne Geçebilirsiniz

Sosyal medya çalışmalarında gözünüzü sektörünüze kapatırsanız yol alamazsınız. Bu yüzden rakiplerinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Rakiplerinizi tanıyabilmek için de analiz yapmanız gerekir. Sosyal medya uzmanı sizler adına rakiplerinizi inceler ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak çalışmaları hayata geçirir.

Sosyal Medya Uzmanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medya uzmanı seçimi firmanız ve markanız için çok önemlidir. Doğru kişiyle çalışmadığınızda yatırımınız boşa gidebilir. Bu yüzden sosyal medya uzmanı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere ayrıntılı şekilde vereceğim;

 • Referanslarını İnceleyin

Sosyal medya uzmanı seçerken profesyonelliği çok önemlidir. Bu yüzden bir sosyal medya uzmanı seçiminde öncelikle geçmişteki çalışmalarına bakın. Referanslar sizlere büyük bir fikir verecektir. Sosyal medya uzmanının güçlü referansları olmasına özen gösterin. Böylece markanıza değer katacak içerikler oluşturabilirsiniz.

 • İletişim Yeteneğine Yoğunlaşın

Bir sosyal medya uzmanı sizlerle iyi bir iletişim kurmalıdır. Sosyal medya yönetimi bir ekip işidir. Bu yüzden anlaşabileceğiniz sosyal medya uzmanlarına odaklanın. Tanışma toplantısında güzel ilişki kurabileceğiniz uzmanla yolunuza devam edin.

 • Çalışma Sistemini Öğrenin

Bir sosyal medya uzmanı planlı çalışır. Bu yüzden öncelikle sosyal medya uzmanı seçerken çalışma sistemini öğrenin. Sizler için yapacağı tüm çalışmaları önceden planlayan, süreç içinde planını esnetebilen, elde ettiği sonuçları sizinle aralıklarla paylaşmayı vadeden kişiyle çalışmayı deneyin.

 • Sertifikalarını Görün

Başarılı bir sosyal medya uzmanı mutlaka kaliteli sertifikalara sahip olmalıdır. Bu yüzden sosyal medya uzmanı seçerken hangi eğitimlere katıldığını ve kendini ne kadar geliştirdiğini öğrenmeye çalışın. Bunun için de sosyal medya uzmanının sertifikalarını incelemek için adım atabilirsiniz.

Bitirirken

Sosyal medya uzmanı; sosyal medya hesaplarınızın yönetimi konusunda sizlere yardımcı olan kişidir. Sosyal medya uzmanınız sayesinde bu alandaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada hedef kitlenize hitap edebilir, buradan ürün ve hizmetlerinizin satışını arttırabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı; hedef kitle analizi, rakip analizi, içerik yönetimi, bütçe yönetimi, reklam yönetimi ve analiz gibi alanlarda sizlere yardımcı olur. Sosyal medya uzmanıyla çalışarak dijital pazarlama hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya uzmanı seçerken de öncelikle referanslarına ve çalışma sistemine bakabilirsiniz. Bir sosyal medya uzmanı başarısı kadar iletişim yeteneğiyle de sizlerle uyumlu olmalıdır. Ayrıca kendini geliştirme yönünde adım atan sosyal medya uzmanları alanındaki birçok eğitime katılır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir