sosyal medyada içerik pazarlama

Sosyal medya, içerik pazarlamasına önem veren firmalar için çok büyük bir faaliyet alanıdır. Markanızı tanıtmak, insanlarla oluşturduğunuz kaliteli içerikler üzerinden etkileşim kurabilmek için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Sosyal medyada içerik pazarlaması yapabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Profesyonel bir içerik pazarlama stratejisi oluşturduktan sonra birçok yöntem uygulayarak hedef kitlenize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşabilirsiniz.  

Sosyal medyada içerik pazarlarken öncelikle uygulama türü dikkate alınmalıdır. Bazı uygulamalarda metin içerikler dikkat çekerken bazı uygulamalar da görsel ya da video içerikler için uygundur. Paylaşım yapacağınız sosyal medya uygulamasını belirledikten sonra oluşturabileceğiniz çok sayıda içerik vardır. Oluşturduğunuz içerikler kaliteliyse hedef kitleniz iletişim kurabilir ve markanızı tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya’da İçerik Pazarlama Önerileri

 

 • İlgi Çekecek Alıntılara Yer Verin

Sosyal medyada viral olan uygulamaları takip edin. Sizler de sektörünüzle ya da ürünlerinizle ilgili ünlü kişilerin ve sosyal medya fenomenlerinin söylemiş olduğu ilgi çekici, eğlenceli ve komik alıntıları kullanın. İlgi çekici alıntılar sayesinde hem insanların dikkatini çekebilir hem de insanların markanıza yönelmesini sağlayabilirsiniz.

 

 • Geri Dönüşüm İçin Anketler Düzenleyin

Instagram ya da Twitter gibi birçok sosyal medya uygulaması etkileşimi için anket yöntemini kullanan sayfalarla dolu. Sizler de takipçi kitlenizi harekete geçirmek ve aradaki etkileşimi arttırabilmek için anketler oluşturun. Ufak bir anket sorusuyla bile hem insanlarla iletişim kurabilir hem de takipçi kitlenizle ilgili önemli dönüşümler alabilirsiniz.

 

 • Sektörünüzle İlgili İstatistiklere Yer Verin

İnsanlar istatistiklere her zaman önem verir. Pazarlama faaliyetlerinde istatistikler vermek çok önemlidir.  Sektörünüzü takip eden insanlar hakkında özel istatistiklere yer verin. Ürünlerinizin memnuniyet oranı, kullanım oranı ya da insanlara ilginç gelecek sayısal veriler dikkat çekecektir.

 

 • Çalışma Ortamınızı Paylaşın

İnsanlar çalışma ortamınıza ve kamera arkasına her zaman ilgiyle yaklaşır. Bu yüzden üretim tesislerinizi, personellerinizin çalışma ortamını ve kendinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Firmaya ait çalışma detayları, ürün gönderim süreci, paketleme süreci gibi durumları paylaşmak tüketicilerin güven oluşturmasını sağlayacaktır.

 

 • Çok Okunan ya da Eski Blog Yazılarınızın Linkini Verin

Blog yazıları takip oranı internet kullanıcıları için çok yüksektir. Bu yüzden web sitenizde oluşturduğunuz eski ya da ilgi çekici blog yazılarının linkini paylaşın.  Böylece hem insanlara geçmişi hatırlatabilir hem de web sitenize trafik çekerek ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

 

 • Konuk Yazarları Davet Edin

Sosyal medyada son zamanlarda en etkili içerik pazarlama stratejilerinden biri konuk yazar almaktır.  Bloglarınızda konuk yazarları alarak daha fazla kaliteli içerik üretin. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan da canlı yayınlarda uzmanlara yer verin. Böylece insanların sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.

 

 • Markanıza Ait Ayrıntıları Paylaşın

Sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinize kurumsal bir marka olduğunuzu hissettirin. Bunun için markanızın logosuna yer verin, kurumsal web sitenize ait linkler paylaşın ya da firmanızın kurumsal yapısını insanlara gösteren içerikler oluşturun.

 

 • Ürün Fotoğraflarını Paylaşın

Ürün fotoğrafları her zaman en başarılı içerik pazarlama stratejileri arasındadır. Firmanızın ürettiği ürünlerin ayrıntılarını sunmak için kaliteli ve öne çıkan özelliklerini gösteren fotoğraflar paylaşın. Bunun için çalışanlarınızın ürünü kullanırken fotoğrafını doğal bir durumda çekerek paylaşabilir ya da ünlü birinin ürününüzü kullanırken fotoğrafını paylaşın. Ayrıca ürününüzün üretim aşamasını gösteren fotoğraflara da yer verin. 

 

 • Markanızla Alakasız Görsellerle Sıcaklık Oluşturun

İnsanlar her zaman markanızı ya da ürünlerinizi görmekten sıkılacaktır. Kurumsal yapınızı anlatırken bir yandan da insanları samimi hissettirecek içerikler paylaşmalısınız. Bunun için de markanızla alakası olmayan bazı görselleri de paylaşabilirsiniz. Ancak bu görseller markanızın yarattığı sıcaklığı insanlara hissettirmelidir.

 

 • Takipçilerinizden Ürününüzü Geliştirmek Adına Öneriler İsteyin

Markaların ürünlerini geliştirme konusunda takipçi taleplerini dikkate alması gerekir. Bunun için de en etkili yöntemlerin başında takipçilerinizden ürünlerinizi nasıl geliştireceğiniz hususunda yardım istemek gelir. Bu süreçte insanlardan hiç çekinmeden yardım isteyebilirsiniz. Takipçileriniz markanızla ilgili detayları hiç sıkılmadan sizlerle paylaşacaklardır.

 

 • Başarı Hikayelerine Yer Verin

İnsanlar sosyal medyada başarı hikayelerine çok ilgi gösterir. Bu yüzden markanızla ilgili başarı hikayeleri yaratarak insanlara sunun. Takipçi kitleniz yarattığınız başarı örnekleriyle markanıza daha da ilgi gösterecektir.

 

 • Takipçilerinizi Tartışmaya  Çekecek İçerikler Paylaşın

Bazen “Reklamın iyisi kötüsü olmaz.” sözü doğrudur. Markanıza ait sosyal medya hesabı üzerinde takipçi kitlenizi tartışmaya çekecek içerikler paylaşın. Daha sonra bu ortamda insanları yönlendirin ve onlarla etkileşime girin. Sayfanızda istenmeyen durumlar yaratan takipçilere karşı önlem alın ve bunu insanlara gösterin. Böylece markaya olan güven çizginiz olduğu için artacaktır.

 

 • Bilgi Odaklı İçerikler Oluşturun

İnsanlar her zaman bilgi odaklı içeriklere ilgi gösterirler. Bu yüzden takipçilerinizin işine yarayacak içerikler oluşturarak paylaşın. Ayrıca insanların işine yarayacak başka içerikler bulduysanız başka bir platformda yer alan ve başkası tarafından oluşturulmuş profesyonel içerikleri sunun. Böylece insanlar onlara yararlı olmak için çalıştığınızı düşünecektir. Ayrıca insanlara ücretsiz web sitelerini ya da uygulamaları önerin. İnsanların hayatını kolaylaştıracak önerilerle etkileşimi attırabilir ve sadık bir kitle oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisini çekecek ipuçlarını belli aralıklarla paylaşın. Bu konuda bir düzen oluşturarak beklenti oluşturabilir ve takipçi etkileşimini sıcak tutabilirsiniz.

 

 • Rutin Gün İçerikleri Oluşturun

İnsanlar markanız ya da markanızın CEO’sunun, tasarımcısının ya da yazarının günlük yaşamını merak eder. Bunu insanlara verin.  CEO’nuzun bir rutin günü konulu içerikler oluşturarak paylaşabilirsiniz. Böylece hem insanların ilgisini çekebilir hem de sosyal medya hesaplarınızın insanlar tarafından yönetildiği algısını yaratarak sıcaklığı oluşturabilirsiniz.

 

 • Şirketinizin Geçmişine Ait İçerikler Paylaşın

İnsanlar marka geçmişi olan firmalara daha fazla ilgi gösterirler. Bu yüzden firmanızın tarihini gösterecek içerikler oluşturun. Köklü bir işletmeyseniz bunu gösteren eski görseller paylaşın. Ayrıca eski logonuzu, eski çalışma alanlarınızı ve şirketinizin geçmişini barındıran içerikleri arada paylaşın.

 

 • İlgi Çekecek Yarışmalar Düzenleyin

Özellikle Instagram uygulamasında yarışma düzenleyerek takipçi kitlesi oluşturmak birçok sayfanın gerçekleştirdiği bir uygulamadır. İnsanları çekebilmek için yarışmalar oluşturun. Bu yarışmalara arkadaşlarını etiketlemelerini isteyin ve markaya olan ilgiyi arttırın.

Kaynakça

https://www.postplanner.com/58-social-media-tips-for-content-marketing/

https://www.i-scoop.eu/content-marketing/social-content/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir