sosyal medya içerik üretimi

Sosyal medya; gerek görsel, gerek işitsel ve gerekse işitsel iletişim bileşenlerinin tamamını içeren iletişim ortamıdır. Elbette bazı platformların sadece görsel yoğunluğu söz konusu olabilir. Örneğin; instagram, daha çok görsel için geliştirilmiş bir platformdur ki, buna rağmen bu ortamda da alt metin açıklamalarının önemi son derece fazladır. Bununla birlikte infografik görsellerin de detayında metin içeriği bulunur.

Bu arada bir hususun altını çizmek gerekir. İçerik kavramı sadece metin içeriği anlamına gelmez. Burada tanımlanan içerik görsel ve işitsel veriyi de kapsar. Örneğin; bir platforma yüklenen video, video içeriği olarak tanımlanır. Aynı şekilde görsel içerik ve yazılı içerik şeklide bir sınıflandırma söz konusudur. 

Sosyal Medya İçeriği Nasıl Üretilir?

Sosyal medya içeriği, diğer ortamlardan biraz daha farklıdır. Öncelikle platformların format standartları vardır. Örneğin, instagram için 4×4 oranlı yüksek kaliteli görsel kullanılması ve görsel alt metninin iyi organize edilmesi gerekir. Bunun gibi Twitter için 280 karakter sınırlı içerik üretileceğinden, içeriğin iyi planlanması gerekir. Bunun yanında b platformda görsel 16×9 orana sahip olmak durumundadır.

Platforma Uygun İçerik Üretmek

Sosyal platformların kendine has iletişim jargonları da söz konusudur. Bunun nedeni bu ortamların kullanıcı gruplarının demografik özellikleri olarak tanımlanabilir. Burada Twitter örneğine bakabiliriz. Twitter daha çok orta yaş ve üzerinde ve çoğunlukla anonim kullanıcıların yer aldığı bir platformdur. Bu ortamda genellikle viral tarzı eğlenceli içeriklerin paylaşılması etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Bu ortamda kurumsal firmalar dahi daha eğlenceli içerikler üretmeye çalışır. 

Tersi biçimde Linkedin tamamen profesyonel bir platformdur ve iş dünyasının sosyal ağı olarak bilinir. Burada yapılacak paylaşımların kurumsal standartlarda olması son derece önemlidir.

Yani sosyal medya içeriği üretirken, hangi ortam için  uygun içerik tercihinin yapılması önemlidir.

Hedef Kitleye Uygun İçerik Üretmek

Yapacağınız çalışmanın kullanıcıların dikkatini çekebilmesi için hem içeriğin, hem de yayınlanacak platformun seçimine dikkat etmek gerekecektir. Örneğin, orta yaş ve üzeri kullanıcıları hedefliyorsanız Facebook, daha genç yaş gruplarını hedefliyorsanız Instagram ve Twitter, Profesyonelleri hedefliyorsanız Linkedin tercih edebilirsiniz.

Burada yayınlanacak içeriğin nitelikleri, hem hedef kitlenin beklentileri, hem de yukarıda bahsettiğimiz gibi platformun standartları ile uyumlu olmak durumundadır.

Nitelikli İçerik Üretmek

Hedef kitleye ve platforma uygu olarak üretilecek içeriğin nitelikleri önemlidir. Zira sosyal medya ortamında; beğeni, paylaşım, retweet gibi etkileşimleri almayan içeriğin bir anlamı yoktur. Bu durum ilk adımı doğru planlamakla bağlantılı olduğu kadar içeriğin nitelikleri ile de son derece ilişkilidir.

Örneğin; bu yazıyı okumaya devam ediyorsanız, bu metin içeriği belli bir standarda sahip demektir ve başarılı sayabilir. Bunun gibi görüntülenen ve beğenilen videolar ve görseller yayınlamak da son derece önemlidir. Bu sayede gönderiniz sadece hedef kitleniz tarafından değil, hedef kitlenizin kitlesi tarafından da görüntülenir ve geniş bir alana ulaşabilirsiniz.

İçerik Dağıtım Frekansı Önemlidir

Sosyal medya platformları, hesapların etkinlik frekansına bağlı olarak onlara değer biçer ve akışta öncelik tanır. Bir hesap ayda bir paylaşım yapıyorsa, akışta daha fazla takipçiye gösterilme durumu söz konusu olmayacaktır. Ancak uygun frekansta, beğenilen içerik yayınlayan hesap, sürekli ön planda kalacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca fazla paylaşım yapmak, elbette bunu en nitelikli formda yapmak gerekir. Hesapların etkinliği bu şekilde ileri taşınabilmektedir.

İçerik Dağıtım Zamanına Dikkat!

Sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı gün ve saat son derece önemlidir. Sosyal medya platformlarının ana sayfa akışlarında yer almak ve daha fazla etkileşim almak için, platformların yaygın bir şekilde kullanıldığı gün ve saatler tercih edilmelidir. Zira paylaşımın alacağı ilk etkileşimler, akış veya etiket gösterimlerindeki frekansını da tetikler. Bir paylaşımın ilk etkileşimleri onu çok daha yüksek beğeni ve paylaşım oranlarına taşıyabilir.

Genellikle sosyal medya platformlarının Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 15:00 – 19:00 arasında etkin olduğu kabul edilir. Diğer günlerde de yaklaşık aynı saatler etkin saatlerdir.

İçerik Üretimi Ne Fayda Sağlar?

Sosyal medya araçları günümüzde hemen her ticari işletme için son derece önemli bir pazarlama alanıdır. En az internet siteleri kadar ve belki de bazı durumlarda sitelerden daha etkili sonuçlar sosyal medyada elde edilebilir. Çok daha önemli kısmı; eğer ücretli reklam vermek yerine içerik üretimi ile organik bir yayılım elde etmek niyetindeyseniz, neredeyse bedava pazarlama aracı sahibi olursunuz.

Sosyal medyada üreteceğiniz içeriği kurallara uygun oluşu sizi çok geniş kitlelere taşıyabilir. Tahmini verilere dayanarak örneğin Türkiye’de 13 yaş üzerindeki nüfusun %90’nı internete bağlı bir cihaz veya bir mobil cihaz kullandığı bilinir. Özellikle mobil cihazların her birinde en az bir sosyal medya platformu kullanılır. Kabaca bir hesapla, sosyal medya kanallarını kullanarak nüfusun 3’te ikisine ulaşabileceğinizi kolayca söyleyebiliriz.

Böyle bir etkiyi herhangi bir konvansiyonel medya aracıyla elde edebilmek son derece güçtür. Sosyal medyanın gücü, özellikle işletmeler için hafife alınmaması gereken son derece ciddi bir güç olarak tanımlanır.

Bir paylaşım uygun standartlarda hazırlanmış ise tek bir kişiden milyonlarca kişiye kadar oldukça geniş bir örneklemi kapsayabilir. Milyonlarla ifade edilen rakamlara ulaşmak pazarlama bakımından beklenmedik bir etki sayılsa da, günümüzdeki teknoloji araçları itibariyle aslında sadece harekete geçmekle ilgilidir.

SEO Etkisi

Sosyal medya içerik üretimi, elde edilecek etkileşimin doğrudan site trafiğine dönüşecek olması nedeniyle ciddi bir SEO etkisine sahiptir. Google, günümüzde backlink konusunda ciddi kriterler uygulamaktadır ve en çok dikkate aldığı geri besleme türü, etkileşimi yüksek sosyal medya paylaşımlarıdır. Bu nedenle sosyal medyada yoğun biçimde etkileşimi bulunan bir paylaşım size doğrudan SEO faydası sağlayacaktır.

Sosyal Medya İçerik Üretimini Kimler Yapmalıdır?

Sosyal medya içerik üretimini, pazarlama ihtiyacı olan her kişi ve firma yapmalıdır. Ancak bu gelişigüzel bir uygulama değildir. Sosyal medya içerik üretimi yukarıda da belirttiğimiz oldukça ciddi kriterlere sahiptir. İçeriği üreten ekiplerin uzman olması, içeriğin efekti üzerinde etkilidir. Yani içerik üretimini her firma yapmakla birlikte, bu uygulamaları sosyal medya alanında uzman profesyonel içerik üreticilerine yaptırmalıdır.

Profesyonel Sosyal Medya İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada içerik üretimi neden önemlidir? Sorusuna kitle erişiminde en etkili araç olduğu hususunun altını çizerek cevap vermiş olduk. Bununla birlikte bunun ciddi parametreleri olduğunu da ifade ettik. Bu durumda sosyal medya içerik üretiminin profesyonel biçimde yapılması gerektiğini artık biliyoruz. Bu uygulamalar kimler tarafından yapılabilir, bu konuya değinelim.

Sosyal medya ve diğer dijital medya platformları için içerik üretimi içerik sağlayıcı kişi ve firmalar tarafından yapılır. Bu firmalar, size sizin ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak içerikler üretir ve hizmetinize sunar.  Bunun için firma ile iletişime geçer ve ihtiyaçlarınızın analiz edilmesini talep edersiniz.

Örneğin biz sizin için sektörünüzü ve ihtiyaçlarınızı en detaylı biçimde analiz ederek, uygun bir sosyal medya stratejisi oluşturabilir ve uygun frekanslarda etkili sosyal medya içerikleri üretebiliriz. Bizimle iletişime geçerek, çok daha etkin sosyal medya pazarlaması yapabilir, daha geniş kitlelere erişip, hem genel pazarlama etkinlerinizde fark elde edip, hem de kısa vadede dönüşüm elde edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir