Spam

Spam kelimesi internet ortamında daha çok e mail servisleri ile hayatımıza girdi. Ancak web dünyasında spam kelimesi başka anlamlara da gelmektedir.  Burada öncelikle arama motoru optimizasyonundan bahsetmek gerekir. Bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara gelmek için SEO çalışmaları yapması gerekir. Her web sitesinin çalışmaları ise kendine özgü olmalıdır.

Bir web sitesinde spam kavramını karşılayan birçok detay vardır. Bu yüzden öncelikle sizlere bu kavramın ne olduğunu ve ne gibi sonuçları olacağını belirtelim. Öncelikle web sitelerinin özgünlüğü ve içeriklerin size özel olması çok önemlidir.  Bu konuya dikkat etmeyen web sitesi sahipleri bu terimle sık sık karşılaşabilir.

Spam Nedir?

Spam terimine SEO açısından bakacak olursa web sitesi sahiplerinin arama motoru optimizasyonu çalışmaları sırasında ziyaretçilere istemedikleri sonuçları sunmasıdır. Yani web sitesindeki bilgilerin sadece trafik kazanmak adına kullanılmasıdır. Buna göre düzenlenmiş bir site ve URL’ler spam politikasıyla arama motorlarında indeks almaktadır.

Yani kişilere istemediği ya da talep etmediği içerikleri sunarsanız spam olarak gösterilebilir. Bu özellikler genel olarak reklam ya da tanıtım mesajları olarak karşımıza çıkar. Ziyaretçilerin girdikleri sitede istenmeyen mesajlara yer verilmesi spama yakalanmanıza yol açacaktır. Spam en basit tabiriyle arama motoru, yönlendirici siteler ya da sosyal medya üzerinden sitelere gerçek olmayan trafik yollamaktır. Bu sahte trafik spamın ortaya çıkmasına yol açar.

Spam Yemek Ne Demektir?

Spam yemek web sitesinin Google tarafından cezaya maruz bırakılması olarak tanımlanabilir. Web sitesine sahte trafik çeken web masterler bir süre sonra bu durum anlaşıldığında spam yerler. Yani Google gibi arama motorları tarafından fark edilerek olumsuz listeye alınmanızı spam yemek olarak tanımlayabilirsiniz.

Google sizlere bu durumda uyarı olarak bir bildirim verebilir. Bu süreçte siteniz için aldığınız backlinklerin spamlı olması, içeriklerinizin özgün olmaması gibi birçok detay sizlerin spam yemenize yol açabilir. Web siteniz bir süre sonra arama motorlarından silinebilir.

Spama Yol Açabilecek Durumlar Nelerdir?

Spama yol açabilecek birçok durum vardır. Sizler için spam yemenize yol açacak bazı detayları paylaşalım;

Otomatik İçerik: Bir web sitesinden hazır olarak içerik alarak sitenizde özgün olmadan paylaştıysanız ya da bilinen spinleme işlemini gerçekleştirdiyseniz web sitenizin spama takılma olasılığı çok yüksek olacaktır.

Gizli Yönlendirme: Kullanıcılar sitenize girdiklerinde istemedikleri siteye otomatik olarak yönlendirilmekten hoşlanmazlar. Gizli yönlendirmeler de spam sebepleri arasında yer alır. Bir kullanıcı sitenize gezi konusunda giriş yaptığında film izleme sitesine yönlendirilirse bu kullanıcı açısından kötü bir deneyimdir ve arama motoru botları fark ettiğinde siteniz olumsuz etkilenir.

Link Satın Alma: Web sitesinde backlink alımı, tanıtım yazıları gibi çalışmalar en organik SEO çalışmaları arasındadır. Ancak bu süreçte özgün olmayan kalitesiz tanıtım yazıları, doğal olmayan baclklink yorumları ve spamlı sitelerden alınan link bağlantıları web sitenizi olumsuz etkileyecektir. Sitenize gelen yönlendirmeler mutlaka kaliteli ve organik olmalıdır.

Widget Spam: Bazı Widgetler kullanarak yerleştirme yaptıysanız spam yemeniz çok doğaldır. Widgetler amaçları dışında kullanılarak bağlantı metinleri içeren bağlantılar kullandığınızda bu başlık altındaki spama maruz kalabilirsiniz.

Kelime ve Bağlantı Gizleme: Arama sonuçlarında sıralama almak için Google’ı kandırmak amacıyla yapacağınız bir çalışmadır. Etiket kullanımı gösterme ya da aşırı anahtar kelime kullanımı gibi yöntemler bu başlık altında incelenebilir. Tema ile aynı renkte verilen yönlendirmeler gibi bağlantı gizleme teknikleri de kötü spama girmektedir.

Köprü Sayfa: Arama motorlarında bir konuda farklı siteler üzerinden index alabilirsiniz. Bu durumda kullanıcıların farklı siteler olarak gördüğü bu sonuçları açtıklarında tek bir siteye yönlendiriliyorlarsa köprü sayfa oluşur. Bu durum ceza almanıza yol açabilecek bir spam yöntemidir.

Toplama İçerik: Bazı internet kullanıcıları index sayısının fazla olmasıyla arama motorlarında ciddi sıralama alabileceklerini düşünerek web sitelerinde alakasız içerik ekleyerek index arttırma yoluna gidiyorlar. Bu durumlar da spam yemenize yol açabilir.

Spam Skoru Nedir?

Spam skoru, Google tarafından cezalandırılan ya da yasaklanan benzer özellikteki sitelerin yüzdesini göstermektedir.  Cezalandırılmış milyonlarca site arasında 27 ortak özellik tanımlayan bir sistemdir. Spam skorunuz sitenizin spam olduğunu ortaya koymaz. Bu skor üzerinden sitenizin kalitesi ve SEO çalışmalarına uygunluğu gibi detaylar kontrol edilebilir.

Sitenizdeki spam skorunu belirleyen çok sayıda etmen vardır. Bu yüzden web sitenizin skorunu belli aralıklarla kontrol ederek çalışmalarınızı bu yönde belirleyerek spamdan kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Spam Yemekten Nasıl Kurtuluruz?

Web siteniz için spam yemekten nasıl kurtulacağınız konusunda sizlere bazı tavsiyelerde bulunalım;

  • Web sitenizde özgün içerikler paylaşmaya özen gösterin.
  • Web sitenizin konusunu iyi çizin ve kategori dışına çıkacak içerikler paylaşmayın.
  • Web siteniz için kaliteli backlinkler alın. Spam yemiş olan kalitesiz backlinkler aldığınız sitelerle ilişkinizi hemen kesin.
  • Ziyaretçilere istemedikleri bir yönlendirme yapmayın. Bırakın onlar sitenizde istedikleri zaman yönlendirmelere tıklasınlar.
  • Web sitenizin tüm SEO çalışmalarını organik olarak yürütün. Web sitenize ziyaretçi çekebilmek için organik trafik yöntemlerini kullanın.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir