sponsorlu reklam

Sponsorlu reklamlar, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinde yayınlanan reklam çeşididir. Diğer adı sosyal medya reklamlarıdır. Haber akışı kısmında sağ ve sol sütunlarda çıkan reklamlar markaların yaptıkları sponsorlu reklamlardır. Belli bir bütçe karşılığında hedef kitleye özel olarak yayınlanan bu reklamlar sayesinde markanıza değer katabilirsiniz.

Örneğin Facebook’a sponsorlu reklam vermek için Power Editor kullanmanız veya Facebook aracılığı ile reklam yayınlamanız gerekmektedir. Power Editor, daha detaylı reklam çalışması yürütülmesi için kullanılması önerilmektedir. Instagram reklamları da Facebook reklam paneline bağlıdır. Instagram reklamları sayesinde hem hikaye kısmında hem de ana sayfada reklamlar yayınlanabilmektedir. Sponsorlu reklamlar diğer reklam çeşitlerine göre daha uygun maliyetli olarak avantajlı hale gelebilmektedir.

Hangi Uygulamalarda Sponsorlu Reklam Verilir ?

 

Facebook Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Facebook’ta dolaşırken sponsorlu sayfalara, ürün tanıtımına veya bir işyerine denk gelmekteyiz. Sponsorlu reklamı Facebook’ta kullanarak avantajlarından faydalanabilirsiniz. Peki, Facebook’ta sponsorlu reklam nasıl oluşturulmaktadır? İlk olarak Facebook ana sayfasında reklam oluştur bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Karşınıza reklam verme amacınız nedir gibi bir soruya yanıt bölümü gelecektir.

Bir gönderinin ön plana çıkması, sayfa tanıtımı ya da ürün tanıtımı, marka bilinirliğini artırma ve diğerleri, tercih tamamen size aittir. Örnek olarak sayfa beğenisini seçebilirsiniz. Reklam hesabı oluştur seçeneği ile devam etmeniz gerekmektedir. Hesabınız hangi ülke konumunda ise o ülkeyi seçiniz. Para birimi olarak da hangi para birimini kullanıyorsanız onu seçebilirsiniz. Saat dilimi olarak da İstanbul seçilmesi gerekmektedir. Devam butonuna tıklayarak diğer aşamaya geçebilirsiniz. Hedef kitle seçiminde reklamların hangi bölgede yayınlanmasını istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Seçili olarak Amerika gelse de bunu kaldırıp Türkiye yapmalısınız.

Yaş veya diğer durumları da bu aşamada ayarlayabilirsiniz. Bağlantılar kısmından reklamınızı kimin göreceğini veya kimin göremeyeceğini belirleyebilirsiniz. Reklam alanları olarak hepsinin seçili olması sizin faydanıza olacaktır. En önemli adımlardan birisi reklam için ayırdığınız bütçedir.

Günlük bütçe ve toplam bütçe şeklinde iki seçenek sunulmaktadır. Tarih aralığını dilerseniz süresiz, dilerseniz süreli olarak belirleyebilirsiniz. Tercih tamamen size bırakılmaktadır. Bu ayarları da yaptıktan sonra devam sekmesine basarak ilerleyiniz. Sayfanın tanıtımı için görsel seçmeniz gerekmektedir. Bu aşamada bir görsel, video veya slayt oluşturabilirsiniz. Bu aşamadan sonra reklamın nasıl gösterileceği ile ilgili bir ön gösterim karşınıza çıkacaktır. Sipariş ver butonuna tıklayarak siparişi verebilirsiniz.

Reklam yöneticisi > Ödeme Yöntemleri ve Fatura sekmesine giderek bir kredi kartı tanımlamanız gerekmektedir. Hesabınızda yeterli bakiye yoksa size bir geri bildirim gelecektir. Reklam kurallarına uymanız bu noktada tavsiye edilmektedir. Reklam ile ilgili istatistikleri Reklamları yönet > İstatistik kısmından inceleyebilirsiniz.

 • Facebook’ta Sponsorlu Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Günümüzde dijital pazarlama alanında yoğun olarak kullanılan ağlardan birisi Facebook’tur. Facebook’ta reklam verirken uygun adımlar atmak zorundasınız. Bu aşamada nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeniz faydalı olacaktır.

İnsanları Sitenize Çekme (Clicks To Website):  Bu aşamada amaç kullanıcıları Facebook üzerinden sitenize çekmek olmaktadır. Ziyaretçi sayısını artırmak isteyen web site sahiplerinin kullandığı bir formattır.

İnternet Sitenizdeki Dönüşümleri Arttırma (Website Conversions): Amacınız satış sayısı, abonelik sayısı, üyelik sayısı gibi rakamları arttırmak ise bu formatı tercih edebilirsiniz. Bu reklam modeli web sitenizdeki işlem performansını arttırmaktadır.

Gönderilerinizi Öne Çıkarma (Page Post Engagement): Bu formatın amacı gönderilerinizi öne çıkarmaktır. Bu sayede yüksek etkileşim sayılarına ulaşabilirsiniz. Bu noktada paylaşımınız etkileşimde olmayan birçok insana gösterilmektedir ve etkileşim oranının artması sağlanmaktadır.

Sayfanızın Tanıtımını Yapma (Page Likes): Daha çok yeni açılan sayfalar tarafından tercih edilmektedir. Amacı kullanıcıları sayfasına çekmektir. Firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir reklam türüdür. Beğeni arttırmaya yöneliktir.

Uygulamanızdaki Etkileşimi Arttırma (App Engagement): Amacınız uygulamanızın yüklenmesini ve kullanılmasını sağlamaksa bu reklam formatını tercih edebilirsiniz.

Yakınındaki Kişilere Erişme (Local Awareness): Konum özelliği sayesinde işletmenizin civarında bulunan kimselere reklamınız ulaşmaktadır. Bu reklam türü işletmenize gerçekleştirilen ziyaret sayısını arttırabilir, ilgili bölgede tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

 • Facebook’ta Reklamlarınızı Nasıl Daha Etkili Hale Getirebilirsiniz?

Bunun için birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunları açıklayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

Dönüşüm Pikseli (Conversion Pixel): Bu uygulama Facebook’tan verilen bir kod dizinini ifade etmektedir. Kampanyalarda hedef kitle oluşturmak, reklamları optimize etmek, trafik ölçmek gibi uygulamaları bu sayede gerçekleştirebilirsiniz. Facebook dışındaki platformlarda da takip edilmenizi sağlayan bu uygulama, yeniden pazarlamada size analiz imkânı sunmaktadır.

Yayınlanmamış Sayfa Gönderisi (Unpublished Page Post): Standart Facebook reklamlarından farklı olarak bu reklam türünde reklam yapabilmek için o gönderiyi daha önceden paylaşmış olmak gerekmemektedir. Gönderi reklamını direkt hazırlayıp paylaşabilmektesiniz. Bu reklam türünü kullanarak sadece belirli bir kitlenin görebileceği içerikler oluşturabilirsiniz ve bunu sayfanızda paylaşmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Haber Kaynağı (News Feed): Facebook reklamlarının ciddi bir bölümünü oluşturmaktadır. Haber kaynağı reklamların ciddi bir bölümünü oluştururken masaüstü sağ sütun bölgesinde gösterilen reklamlar haber kaynağında veya mobil cihazlarda gözükmemektedir.

 • Facebook Sponsorlu Reklamın Avantajları Nelerdir?

Facebook reklamlarının sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Düşük maliyetlidir. Bu sayede küçük bir bütçe ile yüzlerce kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Diğer reklam araçlarında kaç kişiye ulaşıldığı tespit edilememektedir. Facebook reklamlarında bu mümkündür.
 • Facebook reklamları aylık, haftalık, günlük ya da saatlik olabilmektedir. Kampanya günü gelmeden reklamı yaparak meraklılığı canlı tutabilirsiniz.
 • Facebook reklamlarını kontrol etmek kolaydır. Zamanlama manuel olarak yapılmaktadır. Ayrıca reklam yayınlandıktan sonra reklam üzerinde değişiklikler de yapabilirsiniz.
 • Facebook kullanıcı sayısı fazla olmakla birlikte giderek artış göstermektedir. Bu nedenle ürün ya da hizmetiniz çok sayıda kişiye rahatlıkla ulaşabilir.
 • Lokasyon ve demografik bir şekilde hedefleme yapılabilmektedir. Reklamın doğru kişiye iletilebilmesi için yaş, cinsiyet, medeni durum gibi kriterler belirlenebilmektedir. Bu sayede Facebook reklamları daha fazla esneklik sağlamaktadır. Günlük bütçe ile uygun reklamlar yapılabilmektedir. Bir kullanıcı reklamınızı beğendiği zaman onun arkadaşı da ilk olarak sizin reklamınızı görmektedir. Bu sayede reklam daha fazla kitleye ulaşma başarısı göstermektedir.

Instagram Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da sponsorlu reklam vermeyi madde madde şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Instagram’da reklam verebilmek için öncelikle Facebook hesabına giriş yaparak Ayarlar sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Sol tarafta yer alan Instagram Reklamları butonu tıklanır.
 • Eğer bir hesap ekli değilse Bir Hesap Ekle butonuna tıklayarak hesap eklenir.
 • Son aşamada yapılması gereken Power Editor üzerinden bir reklam oluşturmak ve yayınlamaktır.

Peki, Power Editor nasıl kullanılır?

 • Sağ üst köşede yer alan Reklamları Yönet butonuna tıklanır.
 • Sol üst kısımda yer alan 1 simgesine tıklayarak Reklam Seti Oluştur butonuna tıklanır.
 • Bu noktada yeni bir kampanya durumuna karar verilmelidir.
 • Reklam setine isim verilerek Oluştur butonuna tıklanır.
 • Reklam seti seçilir ve düzenle butonuna basılarak plan, bütçe gibi kriterler belirlenir.
 • Daha sonra Reklam Alanları bölümü tıklanır.
 • Her şey hazır olduğunda Değişiklikleri Yükle butonuna basarak reklamı yayınlayabilirsiniz.
 • Instagram’da Etkili Bir Şekilde Sponsorlu Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Instagram’da yayınlayacağınız reklamlarda dikkat etmeniz gerekenleri liste halinde şu şekilde özetleyebiliriz.

Görsel Boyutu: Instagram’da yayınlanacak reklam görsellerinin boy oranı 1.9:1 ile 1.1’dir.

Çözünürlük: Dikkat edilmesi gereken konuların başında görsel çözünürlüğü gelmektedir. Kaliteli bir görüntü için çözünürlük 600×315 piksel veya 600×600 piksel şeklinde olmalıdır.

Açıklama: Reklam fotoğrafı altındaki açıklama maksimum 300 karakter olmalıdır. Bu nedenle verilmek istenen mesajın fazla uzatılmadan kısa ve öz bir şekilde 125 karakter ile verilmesi önerilmektedir.

Görsel Üzerindeki Yazı: Facebook Reklam İlkeleri uyarınca yazılar reklam görselinin %20’sini geçemez. Bu oranın üzerindeki yazılar spam olarak algılanabilir ve reklamınız bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Az yazı, içeriği daha etkileyici bir hale getirmektedir. Bu kural, videolar için kullanılan küçük resimler dahil hepsi için geçerlidir. Reklam görselinin bu kurala uyup uymadığını anlamak için Facebook Izgara Aracı’nı kullanabilirsiniz.

Video Reklam Oluşturma: Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar Instagram’da daha çok videolu reklamlara ilgi göstermektedir. Bunun bilincinde olan Facebook, reklam süresini 60 saniyeye çıkarmış bulunmaktadır. Verimli reklam için videonun sürükleyici ve kaliteli bir şekilde hazırlanması gereklidir. Özellikle ilk 5 saniye, videonun devamının izlenmesi isin çok önemli olmaktadır. Gereksiz uzatmalardan kaçınarak vermek istediğiniz mesajı net bir şekilde 30 saniye içerisinde vermeniz tavsiye edilmektedir.

Görsel Seçimi: Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus görsel seçimidir. Görselleriniz mutlaka bir odak noktası içermeli, karmaşık ve yoğun olmamalıdır. Kullanıcıların gözünü yormayan sade görseller bu noktada avantajlı olmaktadır.

Görsel – Marka İlişkisi: Görselin zihinde kalıcı bir şekilde logo, marka, simge, renk gibi unsurları içermesi gerekmektedir. Yani diğer reklamlar arasından bir şekilde sıyrılmanız gerekmektedir. Bu nedenle reklam görselleri tamamen sizi yansıtmak zorundadır.

Doğru Hedef Kitleyi Belirlemek: Hedef kitle, en doğru kişilere ulaşmak için bir aracı konumundadır. Örneğin makyaj ürünleri satan bir firmanın hedef kitlesi erkekler değil kadınlar olmaktadır. Reklamların buna göre şekillenmesi, reklam açısından fayda sağlamaktadır.

Hikâye Oluşturmak: Konsept paylaşımlar yaparak bir hikâye oluşturabilirsiniz. Bir hikâye örgüsü yaratıp bunu belli aralıklarla paylaşmanız, reklam açısından faydalı olmaktadır.

Facebook Reklamı: Instagram’da reklamlar Facebook ile çapraz bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Her iki platformu da kullanmak, size en iyi sonucu vermesi açısından önemlidir.

 • Instagram’da Sponsorlu Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

Instagram’da sponsorlu reklam vermenin avantajları liste halinde şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Instagram reklamları sayesinde hedef kitlenizi çeşitlendirebilirsiniz. Uygun yapıdaki müşteri ve takipçilere reklamları göstererek daha verimli bir reklam kampanyası yürütebilirsiniz. Bu sayede size ilgili olan kişilere ulaşmış olursunuz. Hedef kitleye ulaşmak sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.
 • Hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, medeni durum gibi kriterlere göre belirleyebilirsiniz. Böylece kişiye göre reklam gösterebilir, bu alanda da verim sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha az bütçe ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • Instagram reklamları ile sadece sosyal medya hesap reklamları yapılmamaktadır. Ayrıca ürün ya da hizmetlerinizin reklamını da yapabilirsiniz. Bu sayede etkileşimi en üst seviyeye çıkararak marka bilinirliğini artırabilirsiniz. Web sitenize trafik çekebilir, ürün tanıtımınızı başarılı bir şekilde yürütebilirsiniz.
 • Vereceğiniz bir link ile blogunuza, ürüne veya web sitesine yönlendirme işlemi yapabilirsiniz. Bu linkleme işlemi sayesinde kullanıcı direkt olarak hedeflenmiş siteye yönlendirilmiş olmaktadır. Böylece reklam performansları artış gösterir ve daha etkili bir reklam kampanyası yürütmüş olursunuz.
 • Sonuç odaklı reklamlar hazırlayabilirsiniz. Böylece verdiğiniz reklamın başarısı da artış gösterecektir.
 • Daha etkili reklam vermek için A/B testleri uygulayabilirsiniz. Facebook Business Manager ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Böylece belirlemiş olduğunu bütçe ile yüksek dönüşüm oranları yakalayabilirsiniz.
 • Instagram sayesinde farklı reklamlar oluşturarak hedef kitlenize farklı reklamlar gösterebilirsiniz. Instagram’da başarılı olmak bir bakıma sponsorlu reklamlara bağlıdır.
 • Instagram sponsorlu reklamlarda çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Örneğin reklamların gösterim sıklığını kendiniz manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca farklı reklam modelleri de mevcuttur. Bunun yanında birden fazla hedef kitle belirleyebilir, her hedef kitleye farklı reklamlar gösterebilirsiniz. Bu sayede farklı reklamlar oluşturabilir, daha etkili ve verimli bir şekilde kampanyalar yürütebilirsiniz. Instagram sponsorlu reklam ile düşük bütçeyle yüksek dönüşüm oranları sağlayabilirsiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir