Genel olarak sorulan sorulardan bir tanesi de statik olarak belirlenen özel bir IP, SEO çalışmalarını etkiler mi şeklinde olmaktadır. Bazen uzmanlar, müşterilerine daha iyi performans için özel bir IP almaları yönünde telkinde bulunmaktadır. Ancak özel bir IP adresine sahip olmanın SEO açısından bir etkisi bulunmamaktadır. Bu soruyu şu şekilde cevapları ile birlikte detaylandırabiliriz.

Performans ve Hız

Web sitenizin hızı, arama sonucunuzu temel olarak etkilemektedir. Yani, her zaman web sitenizi mümkün olduğunca hızlı hale getirmek için çaba göstermeniz gerekmektedir. Hesabınız paylaşılan bir barındırma sunucusunda bulunuyorsa, web siteniz büyük olasılıkla aynı trafiği yüksek trafiği işleyen başka bir web sitesiyle paylaşır. Özellikle site çok sayıda ziyaretçi ve ağır içeriğe sahipse, bu biraz web sitenizi yavaşlatabilir. Ve Google ile arama motoru sıralama konumunu etkilediğinden hız SEO’yu etkiler. Ancak, özel bir IP almanın web sitenizi hızlandıracağı anlamına gelmez.

Web sitesi yükleme süresini önemli ölçüde hızlandırmak için çok sayıda optimizasyon yöntemi vardır. Bu ayrı bir konunun başlığıdır. Her adımdan sonra web sitesi hızı sonuçlarını izlemek ve önerilen öğeleri optimize etmek için web sitenizi Google Page Speed gibi çevrimiçi araçlarla kontrol edebilirsiniz.

SSD diskleri olan bir sunucu, verileri standart bir HDD’den daha hızlı okur veya tümü harici bir SSD destekli depolama alanını paylaşan birkaç sunucu içeren bir hibrit sistemden oluşur. SSD diskler düşmelere, darbelere, g kuvvetlerine karşı daha dayanıklıdır ve sessiz çalışır, HDD’ye kıyasla daha düşük erişim sürelerine ve daha az gecikmeye sahiptir.

Geliştirilmiş performans, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlayan SSD disklerindeki daha yüksek okuma / yazma hızlarıyla elde edilir. Bir SSD ile bir sunucu, kararsız hale gelmeden önce genel olarak daha fazla okuma / yazma isteğini işleyebilir, bu da sunucunun kararlılığını ve çalışma süresini doğrular.

Güvenlik

Paylaşılan sunucuda, web siteniz bir IP adresini kötü amaçlı yazılım olarak işaretlenmiş başka bir web sitesiyle paylaşabilir. Bu gibi durumlarda, bazı ağ güvenlik programları bu IP’lere yönelik istekleri “boş” olarak belirleyebilir ve web sitenize erişilemez hale gelir. Ayrıca bazı anti-virüs yazılımları, web sitenizle ilgili yanlış uyarılara neden olacak kötü amaçlı yazılımlarla aynı IP’ye sahip tüm web sitelerini işaretleyebilir ve bu tür uyarılar modern tarayıcıların çoğunda görüntülenebilir (örneğin, “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” veya ‘Önümüzdeki web sitesi kötü amaçlı yazılım içeriyor’). Dolayısıyla özel bir IP’ye sahip olmak iyi bir çıkış yolu olabilmektedir.

SSL

SSL Sertifikaları sitenize gelen trafiği şifreler. Genellikle e-ticaret web sitesi ve kişisel bilgileri saklayan web siteleri için gereklidir. SSL Sertifikası yüklemek için özel bir IP şart değildir. Ancak, paylaşılan bir IP adresinde birkaç SSL sertifikası olması, bazı nadir ve / veya eski tarayıcıların eski sürümlerinde sorunlara neden olabilir. Bu durumda, bu tür web sitelerinin tüm ziyaretçilerine güvenilmeyen bağlantı hakkında bilgi içeren bir mesaj gönderilir, aslında web sitesi HTTPS protokolü aracılığıyla kullanılabilir olacaktır. Özel IP adresi bu tür sorunların önlenmesine yardımcı olur.

SEO ve Paylaşılan IP Adresleri

Dikkate almanız gereken gerçek şey, bağlantılar veya kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle Google cezalarıdır. Web sitenizin, ‘spam’ olarak kabul edilen bir web sitesi ile paylaşılan bir sunucuda barındırılması ve web sitenizin bu durumda olumsuz etkilenmesi olabilir.

Google, web sitesinin paylaşılan barındırmada olabileceğini ve aynı IP veya IP alt ağını paylaşan web sitelerini kontrol edemeyeceğinizi anlar. Ancak, aynı IP’de bazı spam web siteleri varsa ve yalnızca bir tanesi normal ise, bu oldukça kötü görünüyor ve endişelenmeye değer. Öte yandan, aynı IP’de (paylaşılan barındırma hizmetlerinin çoğunda olduğu gibi) spam ve normal web sitelerinin bir karışımı olduğunda endişelenecek bir şey yoktur. Google’ın penguen güncellemesi, arama sıralama algoritmalarını geliştirdi ve bir bağlantı ağına katılan web sitelerini dikkate almaktadır.

Sonuç

Kuralın istisnaları olabilir, ancak genel olarak SEO’yu geliştirmek için özel bir IP adresine sahip olmak şart değildir. Web sitenizi korumak ve kendi web sitenizin güvenliğine ve optimizasyonuna dikkat etmek için web sitenizi her zaman Google Web Yöneticisi Araçları ile kontrol edin ve ortak barındırılan sitelerinizi izleyin. Özel bir IP adresi düşünmeden önce odaklanmanız gereken diğer SEO ile ilgili birçok unsur bulunmaktadır. Örneğin, daha fazla bilgi için Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne bakabilirsiniz.

Özetle Statik IP sitenizin güvenliği ve diğer unsurları açısından önemli olsa da SEO açısından bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle SEO çalışmalarını etkinleştirmek adına özel bir IP adresi alınmasına gerek yoktur. Bu aşamada odaklanmanız gereken başka SEO teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler ile sitenizi daha üst sıralara çıkarabilirsiniz. Öte yandan üst sıralara çıkmak için, SEO çalışmalarını etkili hale getirmek için özel bir IP adresi edinmenize gerek yoktur.

Ancak, site güvenliği ve yukarıda belirttiğimiz sorunlar açısından bir çıkış yolu olarak özel bir IP edinebilirsiniz. Bu size güvenlik ve daha fazlasını sağlayacaktır. Bu sayede güvenliğinizi en yüksek düzeyde tutabilir, belirli sorunları aşabilirsiniz. SEO açısından düşünüldüğünde ise özel olarak bir statik IP almanın belirli bir faydası bulunmamakla birlikte, SEO dışı işlemler açısından faydaları bulunmaktadır.

Statik IP Adresi Faydaları

Statik IP adresi adında anlaşacağı üzere değişken olmayan, aynı olan IP adresleridir. Statik IP adreslerinin diğer bir adı da özel IP adresi olarak geçmektedir. Evinizde veya mobil cihazlarınızda düzenli olarak kullandığınız IP’ler eğer statik IP olarak temin edilmediyse; dinamik IP adresidir. Herhangi bir akıllı cihaz üzerinden online dünyaya bağlı olarak çalışan bilgisayar veya telefonların mutlaka bir IP adresi bulunmaktadır. Bu IP adresinin her vatandaşın ikametgahı olarak da nitelendirebilirsiniz. Statik IP adresinde ise biraz daha avantajın fazla olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bir listeleme yaparsak, statik IP adresinin avantajları şu şekildedir:

  • Temin edilen statik IP adresi ile sabit bir IP adresi yakalanır
  • Dijital işler yapan her bireyin kullanmasında fayda vardır
  • Çeşitli saldırılardan korumayı da beraberinde getirir

Temel olarak statik IP avantajları bu şekildedir. Statik IP adresleri hakkında bilmeniz gereken önemli bir diğer detay ise statik IP adreslerinin ücret ile satıldığıdır. Ücret üzerinden temin edilebileceği gibi manuel olarak ayarları yapılmaktadır.

Kaynakça:

  1. https://www.namecheap.com/support/knowledgebase/article.aspx/9788/2225/does-dedicated-ip-affect-seo
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir