sunucu yanıt

Sunucu yanıt süresi; web sunucusuna belirli bir istek gönderen web tarayıcısıyla gönderilen isteğe yanıt veren sunucu arasındaki süredir. Yani ziyaretçileriniz bir sayfayı açmak istediklerinde sunucudan istek gelir. Ancak bu süre gecikirse web siteniz gelen trafiği kaybedebilir.

Sunucu yanıt süresinin probleme yol açması genelde WordPress tabanlı web sitelerinde ortaya çıkmaktadır.  Böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız sunucularınızı kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü sunuculardan kaynaklı bir sorun olabilir. Gerekli optimizasyon çalışmalarını yürüterek sunucu yanıt süresini kısaltabilirsiniz. Çeşitli araçlar üzerinden sunucu yanıt süresini ölçerek yapacağınız çalışmaları belirleyebilirsiniz. 

Sunucu Yanıt Süresi Site Hızını Nasıl Etkiler?

Sunucu yanıt süresi, web sitenizin hızını etkileyen önemli bir faktördür. Bir web sitesinin sunucusu ne kadar uzun sürede yanıt verirse web sitesi de o derece yavaşlar. Sunucu hızı yüksek olan web siteleri daha hızlıdır.  

Sunucu yanıt süreniz yavaşsa bunu gidermek için yapabileceğiniz birçok işlem vardır. Yani sunucunuzu yönetebilmeniz mümkündür. Sunucu yanıt sürenizi kısaltırsanız web siteniz daha hızlı yüklenir. Yani kullanıcılar web sitenize daha kısa sürede gidebilir. Bu da Pagespeed sıralamanızı arttırabilir. Sunucu hızınızın yavaş olması web site hızını da yavaşlattığı için kullanıcı deneyimlerini olumsuz etkiler. Kullanıcıların web sitenizi terk etmesi hemen çıkma oranını olumsuz etkiler.

WordPress Sunucu Yanıt Süresi Nasıl Kısaltılır?

WordPress tabanlı web sitelerinde ortaya çıkabilecek sunucu yanıt sürelerini kısaltabileceğiniz çok sayıda yöntem vardır. İşte sunucu yanıt süresi optimizasyonu için WordPress tabanlı sitelerinizde yapabilecekleriniz;

 • Eklentileri Azaltın

WordPress tabanlı web sitenizde eklentiler büyük bir avantajdır. Kullanıcılar eklentiler üzerinden birçok işlemi özel bilgi gerektirmeden yapabilirler.  WordPress tabanlı web sitenizde birçok işlevsel eklenti olduğunu görür gibiyiz. Bazı eklentiler pasif olduğu için kullanıcıların görmediği eylemler için uygulanır. Bu eklentiler sunucu yanıt süresine etki etmez. Ancak kullanıcıya dönük bazı eklentiler sunucu yanıt süresini olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kullanıcılara dönük gereksiz eklentileri silmeniz önerilmektedir.

 • Cache Eklentilerini Kullanın

WordPress üzerinden bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfayı almak amacıyla istek gönderir. Sunucunuz bu işlem için öncelikle veri tabanınızı sorgular. Bu kullanıcı açısından olumlu bir deneyimdir. Ancak  aynı sayfa içinde istekte bulunan kullanıcı sayısı çok olduğunda bu bir sorundur. Bu durum fazla yüklenmeye yol açar. Bunun için ön belleğe alma işlemini yapabilirsiniz. Bunu bazı eklentiler yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.  Böylece sunucularınızın yükünü azaltabilirsiniz.

 • CDN Kullanın

CDN, sunucunuzdan yükleme medyası yükünü kaldırmanızı sağlayabilir. Bu sayede sunucu yanıt süresini etkileyerek web sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Bu da kullanıcı deneyimlerini iyileştirecek bir hamledir.

 • Dış Sorguları Küçültün

Harici sorgu olarak da bilinen dış sorgular, sunucunuzun başka bir site ya da başka bir sunucuya bilgi almak için çağrıda bulunması için belirlenmiş zaman dilimidir.  Bunlar olduğunda sunucu çağrısının süresi artmaktadır. Sunucunun hazırladığı verileri hazırlamak ve göndermek için diğer sunucunun alacağı süre de beklenir. Bu durum RSS beslemeler, sosyal medya içerikleri, Youtube videoları için de geçerli olacaktır. Ayrıca başa bir gömülü içerik için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Bir sayfanın yüklenmesi sırasında harici sorgu ne kadar az olursa web sitesi o derece hızlı yüklenecektir.

 • Veri Tabanı Optimizasyonunu Sağlayın

Web sitenizde eskiye dönük paylaşımlarınızı, sayfalarınızı ve tüm çalışmalarınızı analiz etmeniz gerekir. Zaman için veri tabanınız dolar. Bunun için belli zaman dilimi geçtiğinde web sitenizi denetmeyin. Bu işlem sırasında web sitenizde ortaya çıkan kayıtları kaldırın. Kayıtları kaldırırken dikkatli olun. Gereksiz kayıtları ortadan kaldırmak için ver tabanı temizleyicileri sizlere yardımcı olacaktır.

Devre dışı bırakılan eklentiler ya da kullanılmayan temalar gibi tüm detaylar düzenli olarak temizlenmelidir. Ancak dikkatli olmadığınız anda web sitenizdeki içerikleri yok edebilirsiniz.  Çok büyük bir hatayla tüm veri tabanınızı silme durumunuz da olabilir.

Sonuç Olarak

Sunucu yanıt süresi;  sunucular arasında yanıt verme anında geçen süredir.  Bu süre web sitenizin hızını doğrudan etkiler. Sunucu yanıt süresi kısa olan web sitelerinde site hızı yüksektir. 

Sunucu yanıt süresi sorunları daha çok WordPress tabanlı web sitelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden de çeşitli optimizasyon yöntemleriyle WordPress tabanlı web sitenizin sunucu yanıt süresini kısaltarak web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

2 cevaplar
 1. Mustafa
  Mustafa says:

  sunucu yanıt sürelerini kısaltın (ttfb) uyarısı alıyorum, gereksiz eklentileri sildim ama hala 2,3 saniye gösteriyor yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir