sunum programları

Günümüzde okulda, işte ya da konferanslar da sunum yapmak önemli bir hale gelmeye başladı. Özellikle dinleyicileri ya da müşterileri etkilemek adına çarpıcı ve spesifik sunumlar yapmak her zaman kişiler bir adım öne çıkarmaya başladı. Peki, sunum hazırlamak için hangi programlara gerek duyuyoruz. Ücretli, ücretsiz ve online olarak sunumlar hazırlayabileceğiniz programlar hangileridir, gelin birlikte inceleyelim.

Ücretli Sunum Programları

Prezi:  Kullanımı son yıllarda oldukça artan Prezi, sunum hazırlarken sizlere farklı alternatifler sunarak etkileyici sunumlar hazırlamanıza olanak sağlıyor. Yakınlaştırma ve uzaklaştırma özelliği bulunan program size sınırsız özgürlük tanıyarak sunum esnasında istediğiniz gibi hareket edebilmenizi sağlıyor.

Ücretsiz sürümü de bulunan bu program, aylık 5 dolar karşılığında kullanıcılarına Premium üyelik seçeneği de tanıyor.

Microsoft Power Point: Dünya üzerinde en çok bilinen ve en çok kullanılan sunum hazırlama programlarından birisidir. Microsoft Office programı satın alınarak kullanılabilen program, 3 boyutlu nesneler, grafikler ve farklı tarzda yazı biçimleri ile sunum hazırlarken sunumuzun görsel bir şölene dönüşmesine yardımcı oluyor. Hazırlanan sunumları profesyonel bir şekle büründüren Powerpoint, kolay ve anlaşılabilir ara yüzü ile çokça tercih edilen bir sunum programıdır.

Haiku Deck: İçeriğinde bulunan hazır şablonlar ile görsel bir şölen yaratabilme olanağı sunan program ayrıca kendi şablonlarınızı oluşturma fırsatını da sizlere tanıyor. İş dünyasında ki profesyoneller tarafından çokça tercih edilen Haiku Deck, Ipad ve Iphone’lar ile uyumlu olması sebebiyle ekstra çekici bir özellik taşıyor.

Pro ve Premium sürümleri bulunan programın, Pro sürümünde ki aylık paketler 9.99 dolar ve 19.99 dolar iken
Premium paketinde ki aylık paket 29.99 dolardır.

Ücretsiz Sunum Programları

LibreOffice- Impress: Microsoft Office programının muadili olan program ücretsiz olması sebebi ile insanlar tarafından son yıllarda çokça tercih edilmeye başlamıştır. İçerisinde bulunan Impress adlı yazılım bir nevi Powerpoint işlevi görürken birkaç eksiği haricinde PP’de ki çoğu işlevi sizlere sunuyor.

WPS Office Free: Bir diğer sunum programı da WPS’dir. Microsoft Office ile benzer bir görünüme sahip olan program, .pptx uzantılı dosyaları rahatlıkla açabiliyor. Bu program birçok animasyon slayt geçişine, sunumun içerisine video gömebilme özelliğinden, farklı efektler ekleyebilme özelliğine kadar sizlere birçok işlev sunuyor. Fakat WPS Office Free Programı’nın biraz canınızı sıkabilecek bir özelliği var, reklam destekli olması sunum hazırlarken dikkatinizin dağılmasına ve sıkılmanıza sebep olabilir.

Keynote:  Temel görevlerini düzgün şekilde yerine getirebilen program, Mac ve İos kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunuma açılıyor. Hızlı ve standardını koruyan program, aynı anda Powerpoint kullanmayı tercih eden kişiler ile de ortak çalışma şansını kullanıcılarına veriyor.

Online Sunum Programları

Canva: Tarayıcı üzerinden hızlı bir şekilde sunum oluşturabilmenizi sağlayan mükemmel bir uygulama, üstelik sizler için birçok ücretsiz şablon sunan Canva, içeriğinde bulunan 1 milyondan fazla resim ile sizlere güzel bir çalışma hazırlama fırsatı sunuyor.

Google Slides: Google’ın kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunduğu bu yazılım bir sunum hazırlarken gerekli olan her şeyi sizlere sunuyor. Video gömebilme, animasyon ekleyebilme ve diyagram oluşturabilme özellikleri ile herhangi bir program indirmeden online olarak sunum hazırlamanıza fırsat tanıyor.

Zoho Show: Bir diğer çevrimiçi çalışan sunum oluşturma uygulaması da Zoho Show’dur. Hala geliştirilme aşamasında olan yazılım, tema seçmek, resim eklemek, grafik eklemek vb. birçok özelliği ile sizlere sunumuzda harikalar yaratmanız için yol gösteriyor. Dosyalarınızı kaydederken .pptx formatında kaydetmenize izin veren uygulama, ücretsiz hesap kullanan kullanıcıları için sadece 5gb depolama alanına izin veriyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir