blog yazısı seo etkisi

Günümüzde web sitesi sahipleri bilinirliklerini arttırmak ve sitelerine daha çok trafik çekebilmek adına çeşitli yollar denemekte ve bu yollara her geçen gün yeni çalışmalar eklemektedirler. Bu çalışmaların kimisi gerçek manada işe yarıyorken kimi çalışmalar da ne yazık ki fayda sağladığı düşünülürken zarar sağlıyor.

Bu yazımızda bir nevi reklam aracı olan tanıtım yazılarının doğru kullanılmadığı zamanlar nasıl zararlı olabileceğini ve SEO üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz. Fakat önce kısaca tanıtım yazısının ne olduğuna bakalım.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı bir site hakkında başka bir sitede yayınlanmış bilgi içerikli metindir. Tanıtım yazıları sanılanın aksine kendi sitenizde değil başka site ve bloglarda yayınlanır. Yukarıda da denildiği gibi bir nevi reklam olan bu yazılar doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman özellikle SEO açısından faydadan çok zarar sağlıyor.

Tanıtım Yazısı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse tanıtım yazıları mutlaka ama mutlaka SEO uyumlu yazılmalıdır ve doğal bir şekilde oluşturulmalıdır. SEO uyumlu olmayan bir tanıtım yazısı sitenizin SEO çalışmaları üzerinde oldukça olumsuz bir etki yaratacaktır.

Bu soruya detaylı yanıt verdiğimiz içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda SEO uyumlu bir tanıtım yazısının nasıl yazılması gerektiğinden bahsettik.

Şimdiyse tanıtım yazılarının SEO üzerindeki etkilerine bakalım.

Tanıtım Yazısı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Siteye trafik çekmek için hazırlanan tanıtım yazıları bilindiğinin aksine SEO üzerinde olumsuz bir etki bırakabiliyor. Bu şöyle açıklamaya çalışalım;

Google günden güne algoritmalarını geliştirmektedir. Gelişen bu algoritmalardan dolayı site dışı SEO önemini yitirirken ziyaretçi etkileşimli unsurlar daha önemli bir hale geliyor. Yani site içerisindeki ziyaretçi davranışları Google için daha önemlidir ve bu noktaya dikkat eden siteleri daha çok ön plana çıkarmaktadır.

Ayrıca aşağıdaki şekillerde yazılmış tanıtım yazıların hiçbir etkisi yoktur. Google tarafından bu türdeki bir tanıtım yazısı spam olarak tespit edildiği için sitenizin kara listeye alınması da bir ihtimaldir.

  • SEO uyumlu yazılmamış tanıtım yazıları
  • Satın alınmış tanıtım yazıları
  • Yeteri kadar özenle yazılmamış tanıtım yazıları
  • Anahtar kelimelerle dış linke boğulmuş tanıtım yazıları
  • Birden fazla sitede yayınlanmış tanıtım yazıları

Bu tanıtım yazılarının ne yazık ki hiçbir olumlu getirisi yoktur. Bundan dolayı bir tanıtım yazısı oluşturacaksanız kuralına uygun bir şekilde oluşturmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir