tbm nedir, nasıl çalışır, nasıl düşürülür

TBM açılımı tık başına maliyettir. Google hizmetleri olarak sunulan Adwords ve Adsense hizmetlerinde reklama tıklandığında ödenen ya da tahsil edilen tutardır. Reklam verenler kampanya oluşturdukları süreçte TBM belirlerler. Bu TBM birim fiyatlarına göre reklam maliyetleri ortaya çıkmaktadır. Bu tutar, tık başına gözden çıkarılan tutar olarak da ifade edilebilir. TBM modeli genellikle pazarlamacıların çevrimiçi bir platforma reklam yerleştirmelerini sağlayan ve kullanıcıların her tıkladığında ödeme yapılmasını sağlayan bir modeldir.

Gerçek TBM ise tıklama başına ödediğiniz son tutardır. Genellikle maksimum tıklama başına maliyet teklifinden daha az bir tutardır. Çünkü Google birçok faktörün ve özelliğin olumlu olması durumunda, tık başına maliyetlerinizi çok daha aşağılara çekmektedir. Gerçek tık başına maliyet genellikle maksimum tık başına maliyetten daha azdır.

Google Ads TBM Nasıl Çalışır?

TBM, uzun haliyle tıklanma başı maliyet olarak karşımıza çıkar. Google üzerinde verdiğiniz reklamlarda ödemelerinizi tıklanma başı maliyete göre yaparsınız. Sizler öncelikle bir teklif verirsiniz ve sonrasında reklamlarınıza tıklandığı anda ödemeniz yapılır. Kampanyalarınız TBM teklifine göre düzenleniyorsa ilk olarak en yüksek olacak tıklanma başına maliyet belirlenmektedir. Bu tutar bir reklam için gerçekleştirilen tıklamada ödenecek en yüksek ücrettir.  Bir reklam için geliştirilmiş TBM kullanılmadığında ya da durum teklif ayarlamaları yapılmadığında bu durum devreye girer.

Öncelikle bir internet kullanıcısı arama gerçekleştirdiğinde gördüğü reklamlar için açık arttırma yapılır. Açık arttırma sürecinde reklam verilen kampanyanın açık arttırma için uygun olması, reklamların uygun olan sayfada görüntülenme sırası, reklamlara tıklandığında reklam verenin ödemeyeceği tutar açık arttırmanın detaylarını belirler.

 

Reklam veren kişiler bu kampanyaları için ödemek istedikleri tutarı belirtiler. Reklamlar için oluşturulan en yüksek TBM üzerinden ödemeyi düşündüğünüz tutar ortaya çıkar. Tekliflerinizin tamamı anahtar kelime düzeyinde ya da reklam grubu düzeyinde ayarlanmaktadır. Ayrıca açık arttırmayı kalite puanı da eklenir.  Bir reklam açık arttırmaya girdiği anda maksimum TBM’nin kalite puanı kombinasyonu, reklam sıralaması olacak şekilde hesaplanır. Sonrasında ise arama yapan kullanıcılar için gösterime alınır.

Tıklama Başı Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Reklam sıralaması, gerçek tıklanma başı maliyeti belirlerken son derece önemlidir.  TBM hesaplarken kullanılan bir formül vardır; Reklam verenlerin reklam sıralaması/ kalite puanı+ 0.01 TL formülüyle TBM hesaplanır.   Bu ücret sizden sonra reklam veren kişilerin reklam sıralamasına göre de değişmektedir.

Ortalama tıklanma başı maliyet;  bir reklam için ödemeniz gereken ortalama fiyattır. Ortalama TBM hesaplanırken toplam tıklanma maliyeti, toplam tıklanma sayısına bölünmektedir. Tıklanma başı maliyet firmaların verdikleri reklamlarda ödeyecekleri tutarı belirlemede kullanılan bir değerdir. Google reklamlarında kullanacağınız tıklanma başı maliyet giderlerini düşürme şansınız da vardır. Şimdi de sizlere bu değeri nasıl düşüreceğiniz konusunda bilgilendirelim;

Google Ads TBM Nasıl Düşürülür?

Google ADS üzerinde reklam verme işi yapan kullanıcıların en büyük şikayetlerinin başında TBM değerinin sürekli artması gelir. Ancak yapılacak doğru adımlarla tıklanma başı maliyeti düşürmek mümkündür.  Rekabet ortamında tıklanma başı maliyet sürekli yükselen bir grafik çizmektedir. Şimdi sizlere tıklanma başı maliyet değerinin nasıl düşürüleceğini anlatalım;

  • Kalite Puanını İrdeleyin

Kalite puanı TBM belirlemede çok etkili bir değerdir. Bu yüzden kalite puanınızı yükseltecek çalışmalara imza atın. Bunun için performansı düşük olan anahtar kelimeleri durdurmaya özen gösterin. Sonrasında reklam metinlerinizi ilgi çekici hale getirin. Böylece kullanıcılar daha çok tıklayacaktır ve böylece tıklanma oranınız artacaktır. Kalite puanınız arttıkça TBM değeriniz de düşecektir.

  • Anahtar Kelimelere Odaklanın

Anahtar kelimelerinizin aranma durumlarını iyi analiz etmeniz gerekir. Çünkü arma sorgularında anahtar kelimeleriniz hiç beklemediğiniz yerlerden tıklanma alabilir. Bu durumda negatif anahtar kelimeleri kullanma yoluna gitmelisiniz. Bu durumda bazı kelimelerinizin dönüşüm getirisinin düşmesini sağlayın.  Anahtar kelimelerinizi düzenli olarak optimize edin. Alakasız olan anahtar kelimeler sizlere gereksiz tıklanmayla birlikte gereksiz bir maliyet getirecektir.

  • Detaylı Anahtar Kelimeleri Kullanın

Anahtar kelimeler üzerine çalışmalarınızı yoğunlaştırın. Bu süreçte rekabetin az olduğu anahtar kelime öbeklerini hayata geçirin. Bu kelimeler tıklanma başı maliyetinizi düşürecektir. Detaylı anahtar kelimeler rakiplerinizle olan rekabet ortamınızı ortadan kaldıracak ve ödeyeceğiniz ücreti de düşürecektir.  Doğru kelimeleri seçerek rakiplerinizi geri plana atabilirsiniz.

  • Reklam Pozisyonunuzu İyi Seçin

Google reklamlarına yatırım yapan işletmelerin en büyük hatalarından biri sürekli olarak zirvede yer almaya yönelik adımlar atılmasıdır.  Ancak her zaman en üstte olmanız gerekmez. Sizin için önemli olan en düşük maliyetle en etkili geri dönüşü aldığınız pozisyonu seçmektir. Bu yüzden en üstte olmak yerine en doğru yerde olmaya odaklanın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir