teknik seo

Bir sitenin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için yapılması gereken SEO çalışmaları vardır. Bu çalışmalardan biri de teknik SEO çalışmalarıdır. Bu yazımızda iyi sonuçlar alabilmek adına sitenizde yapmanız gereken bu çalışmaların ne olduğunu ve çalışmalar içerisinde ne gibi detaylara odaklanmanız gerektiğini açıklıyoruz. Öncelikle tanım yaparak başlayalım.

Teknik SEO Nedir ?

Teknik SEO kavramı; arama motorlarının, bir siteyi daha etkili bir şekilde indexlemek ve anlamlandırabilmek için incelediği teknik ayrıntıların optimizasyonu için kullanılır. Daha basit bir dil ile ifade etmek gerekirse; arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmek için bir sitenin sahip olması gereken teknik ayarlardır. 

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Yazımızın bundan sonraki kısmında iyi sonuçlar alabilmek adına uygulamanız gereken teknik SEO çalışmalarını sıralayarak size yardımcı olamaya çalışacağız. Bu adımları uygulayarak SEO uyumlu bir site elde etmiş olacak ve arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmaya başlayacaksınız.

 • SSL Sertifikası Alın

Başta Google olmak üzere arama motorlarının güvenli olan siteleri daha çok ön plana çıkardığı biliniyor. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey SLL sertifikasına sahip olmaktır. Bu noktada “SSL sertifikası nedir?” diye aklınızda bir soru oluşmuş olabilir. Kısaca açıklayalım. İngilizce açılımı “Secure Sockets Layer” olan SSL, internet sunucusu ile tarayıcı arasında şifreli bir bağlantı oluşturan teknolojidir. Haliyle bu sertifikaya sahip bir site saldırılara karşı daha korunaklı olacağı için kullanıcılar tarafından tercih edilecektir. Sadece kullanıcılar değil arama motorları için de önemli bir konudur SLL sertifikası. Google’ın da özellikle 2014 yılından beri bu sertifikaya sahip olan siteleri ön plana çıkardığı ve sahip olmayan siteleri ise “güvenli değil” şeklinde etiketlendirdiği bilinen bir gerçektir. Peki, bir sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını nasıl anlarız? Eğer sitenin URL adresi “http” değil de “https” ile başlıyorsa bilin ki o site bu sertifikaya sahiptir. Ayrıca bir siteyi ziyaret ettiğinizde tarayıcının adres çubuğunda kilit işareti görüyorsanız da yine o site güvenli bir sitedir. Kısacası teknik SEO çalışmalarının başında gelen bu sertifika oldukça önemlidir.

 • Sitenizi Mobil Uyumlu Tasarlayın

Günlük internet kullanımlarının büyük çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden sağlanıyor. Bu da internet siteleri için haliyle mobil uyumlu tasarımların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Bu sebeple SEO uyumlu bir site oluşturmak için yapmanız gereken çalışmalardan biri de sitenizi mobil uyumlu tasarlamaktır. Aslında sadece mobil uyumlu değil “responsive” denilen uyumlu bir tasarıma sahip olmalısınız. Yani kullanıcı ister tabletinden ister cep telefonundan veya isterse bilgisayarından girsin; karşılaştığı site o cihaz ile uyumlu çalışmalıdır. Yani, mobil bir cihazdan girildiği zaman bozuk görünen bir siteyi kim bir daha ziyaret etmek ister ki! Bundan dolayıdır ki uyumlu siteler hazırlamalısınız. Ayrıca arama motorları da bu konuya fazlasıyla önem veriyorlar.

 • Sitenizin Hızını Arttırın

Arama motorları hızlı açılan siteleri daha çok ön plana çıkarıyor. Bu sebeple teknik SEO çalışmalarında site hızı da önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca internet kullanıcıları için de hız konusu fazlasıyla önemlidir. Dakikalar boyu açılmasını beklediğiniz bir sayfanın internet sitesini bir daha ziyaret eder miydiniz? Sizin yerinize biz cevap verelim: tabi ki hayır! Bu yüzden bir an önce site hızınızı arttırıcı çalışmalar yapmalısınız. Yapmanız gereken çalışmaları özetle şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Hızlı hosting paketi kullanın.
 • http isteklerini en aza indirin.
 • Resim optimizasyonunu gerçekleştirin.
 • Kod karmaşasından uzak bir şekilde sitenizi tasarlayın.
 • Sayfalarınızı sıkıştırın.
 • Yinelenen/Çift İçerik Problemini Çözün

Bazen bazı sebeplerden ötürü içeriklerin kopya hali farklı sayfalarda oluşabiliyor veya aynı içeriğe giden birden fazla link oluşturulabiliyor. Bu arama motorlarının istemediği bir durumdur. Kopya içerik gibi görünen bu içeriklerin siteden arındırılması teknik SEO çalışmaları arasında yer almaktadır. Ayrıca yenilenen içerikler kullanıcılar için de kafa karışıklığına sebep olabilir. Bu sebepledir ki bu problemi çözmeniz sitenizin kalitesini arttıracak, kullanıcılar gözünde iyi bir konumda olmasını sağlayacaktır.

 • Site Haritası Oluşturun

XML site haritaları bir arama motorunun sitenizi anlamlandırabilmesi için çok önemlidir. Site haritaları, adı üstünde sitenizin haritasını sunarak sitenizdeki her bir sayfanın, içeriğin vs. nerede bulunduğunun bilgisini arama motorlarına iletir. Ayrıca; bir sitenin ne zaman düzenlendiği, sayfanın sitedeki önceliği ve sayfanın ne sıklıkla güncellendiği bilgilerini içerir. Bundan dolayı bir site haritası oluşturmalı ve başta Google olmak üzere oluşturduğunuz bu site haritasını arama motorlarına iletmelisiniz.

 • Sitenizin AMP Versiyonunu Oluşturun

Her ne kadar bir sitenin arama sonuçlarında ön plana çıkmasındaki etkisi tartışılsa da site hızının etkisi tartışılmazdır. AMP HTML kodlarıyla mobil cihazlarda site içeriklerinin hızlı bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olan bu versiyon, Google tarafından desteklenen bir projedir. Temel mantığıysa bir sitenin sadece ilgili içeriğinin tarayıcıda görüntülenmesidir. Bu da sitenin oldukça hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktadır.

 • Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı’nı Kullanın

İçeriklerinizin başta Google olmak üzere arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olan bir sistemdir. Bir arama sonucunda karşınıza çıkan sonuçların bazılarında özet bilgiler görürsünüz. İşte bu özet bilgiler bu veri işaretleme yardımcısını kullanmış bir site olduğunu gösteriyor. Hem arama motorları açısından hem de sunduğu özet bilgilerden dolayı kullanıcılar tarafından önemlidir. Yanı bu veri yardımcısını kullanırsanız teknik SEO çalışmalarından birini daha halletmiş olursunuz.

 • Sitenizi Arama Motorlarına Kaydettirin

Arama motorlarının sitenizden haberdar olabilmeleri için yapmanız gereken en önemli çalışmadır. Başta Google Search Console ve Bing Webmaster Tools olmak üzere arama motorlarına kaydını gerçekleştirin. Bu işlem arama motorlarının sitenizi kolaylıkla bulmalarına ve indexlemelerine yardımcı olacaktır. Site kaydını oluşturduktan sonra bu araçlara site haritanızı da eklemeniz gerekmektedir. Bu araçlar sayesinde, sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilir, arama analiz raporlarına ulaşabilir ve sitenizin backlinklerini görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıda sıraladığımız bu 8 adımı uygulayarak teknik SEO çalışmalarını gerçekleştirmiş olacaksınız. Unutmayınız ki ön plana çıkmak istiyorsanız SEO konusuna mutlaka ayrıca önem göstermelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir