Teknik SEO

Bu makalemizde teknik seo nedir, teknik seo nasıl yapılır, teknik seo neleri kapsar sorularının yanıtlarını vereceğiz. Öncelikle teknik seo nedir diyerek başlayalım; teknik seo en basit haliyle yeni kurulan web sitelerinin arama motorları tarafından tanınma ve taranmasına olanak tanıyacak adımları işlemek demektir.

Biraz daha açacak olursak; yeni bir site kurdunuz. Bu sitenin google başta olmak üzere tüm arama motoru botlarınca taranmasına, sitenizin alt yapısı ve içeriğine göre dizinlerin eklenmesine, web sitesi ayarlamaları ve sunucu optimizasyonlarına olanak tanıyan işlemlerin tamamıdır.

Teknik seo nasıl yapılır sorusunu detaylıca aşağıda inceleyeceğiz. Bundan önce belirtmeliyiz ki; arama motorlarının tamamı aranan kelimelere odaklanarak yükledikleri sonuç sayfalarında yer verirken, web sitesinin yüklenme hızından tasarımına, yazılımından güvenli bağlantı noktalarına dek pek çok kriteri baz alarak kontrol eder. Bu nedenle aşağıda yer alan teknik seo adımlarının tamamının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Teknik SEO Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Yapılır?

Sıra sıra gideceğiz. Ana başlıklarımızı yazarak konumuza giriş yapalım;

 1. Tarama ve İndeksleme Çalışmaları ile Başlayacağız
 2. Site Haritamızı Belirleyeceğiz, Robots.Txt Dosyamızı Oluşturacağız
 3. Http Yanıtları ve Yönlendirmeleri ile Devam Edeceğiz
 4. Sitemizin Hızına Yönelik Ayarlar Yapacağız
 5. Mobil Arayüz Baz Alarak İndeksleme Çalışmalarını Yürüteceğiz

Şimdi ilk adımdan bilgi vermeye başlayabiliriz;

 • Tarama ve İndeksleme Çalışmaları ile Başlayacağız

Tarama – Crawling Nedir?

Arama motorlarının bot sistemlerinin belirlenen süreler çerçevesinde; kurduğumuz sitemizin tüm sayfalarının tek tek gezilerek, detaylı olarak incelenmesi demektedir. Bot sistemleri bu adımları yürütürken sayfalarımızın kendi arasında verilen url adreslerinin takibi yapılarak ya da sitemiz dışından gelen url linklerinin takibi yapılarak tamamlanmaktadır. Elbette bu bot sistemlerinin internet ortamındaki her bir site ve her bir sayfa için gerçekleştirmeleri olasılık dahilinde değildir. Gezinti ve incelemeleri esnasında sitelerin kalitelerini belirlerler. Seo aleminde yer alan botların kalite standardı belirlemesi olayına ise Tarama bütçesi adı verilmektedir. Ancak tarama bütçelerinin belirlenmesinde net olarak ifade edilebilecek bir puanlama – kriter belirleme ya da sayısal değeri bulunmamaktadır. Buna karşın SEO uygulamaları neticesinde bot sistemlerinin sayfalarımızı detaylı olarak incelemelerini, çok daha sık tarama gerçekleştirebilmelerini ve dizinlerine katmalarını gerçekleştirebilmekteyiz. 

İndeksleme Nedir?

Botların site ve sayfalarımızın her birini detaylı olarak taramaları, belirli kriterleri baz alarak sitemiz ile ilgili anahtar kelime odaklarını birbirleri ile ilişkilendirerek kendi indeks sistemlerine kısacası kendi dizin sistemlerine ekleme olayına indeksleme adı verilmektedir. Herhangi biri arama motorunda bir arama yaptığı zaman ekrana gelen sonuçlar anlık sonuçları yani canlı sonuçları barındırmaz. Arama yapılmadan gerçekleştirilen en son ve en güncel indeksleme sonuçlarına göre ilgili aramanın sonuçlarını gösterir. 

 • Site Haritamızı Belirleyeceğiz, Robots.Txt Dosyamızı Oluşturacağız

Robots.TXT Dosyası Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Her sitenin host’unda / ana dizininde yer alan “txt” dosyasıdır. İçerisinde yer alan kodlar arama motoru botlarının sitemizi ve sitemizdeki tüm sayfaları taramasını sağlamak için oluşturulur. Aşağıda yer alan örnek robots.txt dosya içeriği kodları ile tüm botların sitenizi taramasına izin vermiş olursunuz;

User-agent:*

Disallow:/wp-admin

Allow:/wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap:https://www.sitemizinadresi.com/sitemap.xml

Allow: İzin verir.

Disallow: İzin vermez.

Yukarıdaki örnek robots.txt dosya içeriğinde yer alan disallow serisi wordpress sitelerdeki admin panelinin botlarca taranmasına izin vermemektedir. Öte yandan admin paneli / admin dizininde yer alan site ajax dosyasına da erişim sağlayabiliyoruz. Yani botlarca taranmasına izin verebiliyoruz.

Sitemap: Site Haritası Nedir? Ne İşe Yarar?

Sitemizin içerisinde yer alan tüm url adreslerinin XML formatına çevrilerek botların tek seferde ve kolayca ziyaret etmesine olanak tanıyan bir dosyadır. 

Örnek sitemap.xml dosya içeriği aşağıdaki gibidir;

<?xml version=1.0 encoding=”UTF-8” ?>

<urlset xmlns=”https://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9”>

<url>

<loc>http://www.sitemizinadresi.com/</1oc>

<lastmod>2020-06-06</lastmmod>

<chnagefreq>monthly</changefreq>

<pritority>0.8</priority>

</url>

</urlset>

Bu kod satırlarında;

 • Sitemizin adı
 • En son ne zaman tarandığı
 • Hangi aralıkla tam taranması
 • Ne kadar sürede taranması

Gibi bilgiler verilerek botların yönlendirilmesi ve taramasına teşvik etmiş oluyoruz.

 • Http Yanıtları ve Yönlendirmeleri ile Devam Edeceğiz

Tarayıcılar ve sunucular arasında gerçekleştirilen işlemlerin görüntülenmesini sağlayan kod sistemleridir. Bu nedenle Google, Yahoo, Yandex gibi tüm arma motoru bot sistemleri öncelikle hedef sitenin yani bizim sitenin yüklenmesini aktifleştirmek için kod sistemini kullanırlar. Böylece ilgili url adresinin ne durumda olduğunu anlamak için bu kod yanıt sistemlerini okurlar. Pek çok http kodu vardır ancak seo açısından mühim olan kodlar şunlardır; 2xx, 3xx, 4xx, 5xx.

Bu kodları kısaca tanıyacak olursak;

 • 2xx

Başarılı sonuç anlamını taşır. Yani hem botların hem de kullanıcıların başarılı olarak ilgili sayfaya giriş yaptığını yansıtmaktadır. 2xx ile başlayan tüm kod sistemleri başarılı karşılama – çalışan url – sayfa anlamını taşır.

 • 3xx

Yönlendirme kodudur. Bot ya da kullanıcı ilgili url adresine girdiğinde kullanıcı veya bota yönlendirme mesajı verir. Daha detaylı örnekler aşağıda sunulmuştur;

 1. 301 kodu: Girilmek istenen url adresinin kalıcı formda başka bir url adresine taşındığını ifade eder. Bu kod sayesinde botlar ulaşmak istediği adresin artık olmadığını anlarlar. Böylece eski url bot dizininden silinir, yeni url bot dizinine eklenir.
 2. 302 kodu: girilmek istenen url adresinin geçici formda başka bir url adresine taşındığını ifade eder. Taşınmış adreslerin yeniden geri dönüş olasılıkları olsa da bizler yine de 302 kodunu kullanırız. Böylece eski link bot sistemlerindeki dizinlerde mevcut yerini korur.
 • 4xx

Bu kodların tamamı hata kodlarıdır. En belirgin örnekleri 403, 404, 410 kodlarıdır. En sık görüntülediğimiz kod ise 404’dür. Girilmek istenen url adresin silindiğini, olmadığını, bulunmadığını anlatır. Böylece bot sistemleri ve kullanıcıları bilgilendirerek ana url adresine yönlendirme yapılmasını sağlar.

 • 5xx

En yaygın olanları 500 – 503 kodlarıdır. Doğrudan sunucuda yaşanan bir problemin yaşandığını ifade eder. Bu sorunun ortadan kaldırılması elzem olup hosting – sunucu firmasının sorumluluğundadır. 503 kodu ise sunucu ile yaşanan kesintiyi ifade eder. 

 • Sitemizin Hızına Yönelik Ayarlar Yapacağız

Bilhassa mobil kullanıcılar için oldukça önemli olan site açılma hızını Google’da gündemine almıştır. 10 Temmuz 2018 tarihinden bu yana Google’un resmi olarak açıkladığı duyuru şuydu: “10 Temmuz 2018 tarihinden sonra site açılma hızları, google arama sonuçları listesinde artık aktif olarak etkili bir rol oynayacaktır.” Özetle bu duyuru ile sitelerinizin açılma ve işlenme hızı yavaş ise sizi arama sonuçlarında aşağı sıralara doğru çekerim demek oluyor. Site sahiplerini sitelerini hızlandırmaya ve mobil kullanıcıların artışı nedeni ile mobil uyumlu kodlama ve tasarım yapmalarını şart koşmuştur. İstatistiklere göre 3 saniyeden daha uzun sürede açılan ve işlenen siteler – url adresleri yavaş kategorisinde değerlendirilecektir. 

Teknik SEO Açısından Önemli Olan Diğer Kriterler ve Ayarlar

 • SSL Kullanmalısınız

2014 yılında Google’dan gelen açıklama şu şekildeydi: “Artık her sitenin SSL kullanmasını istiyoruz. HTTPS olmayan sitelerin arama sonuçlarında HTTPS kullananlara göre daha geri planda çıkarılacağını belirtmek isteriz.” Özetle, Google bize şunu duyurdu: SSL sertifikası kullanarak url kimliğimizi daha güvenilir olan HTTPS’ye dönüştürmeliyiz. 

 • Döngüsel İçerikleri Kaldırın

Yinelenen içeriklerin sitemizden kaldırılması gereklidir. Aynı içeriği dönüp dönüp siteye eklemenin bir mantığı yoktur. Bu tür içerikler arama motoru bot sistemlerinin de alakasını çekmemektedir. Google başta olmak üzere tüm popüler arama motorları da yinelenen içeriklerin sistemden kaldırılması gerektiğini önermektedir. 

 • AMP Etkinleştirmesi Yapın

AMP – HMTL yapısı; spesifik kod dizilimleriyle, akıllı telefonlarda açılan site ve sayfaların hızlandırılmasını hedef alan ve popüler arama motoru Google tarafından da desteklenmiş en belirgin çalışmalardan biridir. Bir web sitesindeki tüm url sayfaları AMP sürümü ile kullanıldığı vakit akıllı telefonlarda işlendiğinde çok daha verimli ve hızlı olabilmektedir. 

 • Yapılandırılmış Verilerden Faydalanın

Daha ilgili sonuçlar elde edebilmek ve etkili dizin ekleme işlemleri için arama motorlarına destek olabilir – teşvik edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken sitenize yapılandırılmış veriler eklemek. Bu verileri zengin snippetlarla güçlendirerek kullanıcı bir arama gerçekleştirdiğinde arama sonuçlarının geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. 

 • Google ve Bing’den Daha Fazla Yararlanın

Google’un sunmuş olduğu arama konsolu aracına sitenizi kaydetmeye üşenmeyin. Aynı işlemi Bing’de de uygulayabilirsiniz. Üstelik bu işlemlerin tamamı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bunun için tek yapmanız gereken site haritanızı iki popüler arama motorunun yönetici ve konsol araçlarına eklemek. 

Kaynakça:

 1. https://moz.com/beginners-guide-to-seo/technical-seo
 2. https://www.reliablesoft.net/technical-seo/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir