tekstil ihracatı yapan adamlar

Türkiye’de tekstil ihracatında artış beklenmektedir. Yıldan yıla yükselen üretim miktarı ürünün ihracatının da yükseleceğini düşündürmektedir.

Tekstil ürünü üretiminin artışına paralel olarak ürünün tüketimi de artmaktadır. Hem üretimi hem de tüketimi artan bu ürünün ülkemizde elde ettiği karın da yüksek olduğu bilinmektedir. Yurtiçinde elde ettiği yüksek gelir sayesinde ürünün yurtdışında da satışlarının başarılı olacağı öngörülmektedir. Yurtdışına ürün satmayı planlayan firmanın gelirinin en yüksekte tutulması hedeflenmektedir. Firmamız, Tekstil İhracatı Pazarlaması konusunda sizlere destek vermeye hazırdır.

Neden Tekstil İhracatı Yapılmalıdır?

Türkiye’de tekstil üretimi ve tüketimi artış göstermektedir. Bu sebeple  de ürün yurtiçinde yüksek kar elde etmektedir. Ülke içinde kar oranı yüksek olan bu ürünün yurtdışında da yüksek satış oranlarına ulaşması beklenmektedir. Firma, yurtdışına satış yaptığında döviz ile ödeme alacağından normal karından birkaç kat daha fazla kar edecektir. Aynı zamanda Türkiye’ye döviz girişi olacağı için ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır. Firmanın yurtiçi pazarına bağımlılığı azalacağı için  rekabet gücü ve bağımsızlığı da artacaktır.

En fazla tekstil ithal eden ülkeler

En fazla tekstil ithal eden ülkeler , her bir değer bir milyar dolardır.  ( kaynak: https://www.statista.com/statistics/236403/value-of-the-leading-global-textile-importers-by-country/ )

Tekstil Yurtiçine Satmak İle Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye, tekstil ürünlerinin üretiminde Dünya’da ilk sıralarda bulunmaktadır. Yurtdışına ürün satışı yapıldığında döviz ile ödeme alınacağından yurtiçindeki satışlardaki kardan daha fazla kar edilecektir.  Aynı zamanda ülkeye döviz girişi olacağından ülke ekonomisine de fayda sağlanacaktır.

İhracat yapmak her ne kadar karlı bir iş olsa da yurtiçine ürün satmaktan çok daha zaman alıcı ve uğraştırıcı bir iştir. İhracat yapmadan önce pazar araştırması yapmak önem arz eden bir durumdur. Yurtdışına ürün satmadan önce en çok dikkat edilmesi gereken nokta da ihracat yapmak isteyen  firmanın ve ihraç edilecek ürünün yurtdışı pazarında adının duyurulmasıdır.

Tekstil İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapmayı isteyen firma daha önce yurtdışına ürün satmış olsa da olmasa da ihracat yaparken dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İhracat riskli bir eylemdir ve dikkatle yapılması gerekmektedir. İhracat yapacak olan firma öncelikle kendine bir hedef belirlemeli ve satış yapmak istediği ülkenin pazarına hakim olmalıdır. İhracat pazarlama alanı çok sayıda verinin birleştirilmesi ile oluşur.Tekstil İhracatı Dijital Pazarlama alanında ehemmiyetle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

 • Satış yapılmak istenen ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik durumuna hakim olmak
 • Satış yapılması planlanan pazarı iyi tanımak ve pazara giriş stratejisi planlamak
 • İhracat yapmak isteyen şirket ve ihracat yapacağı ülkenin durumları hakkında detaylı analiz yapmak
 • SWOT analizi hazırlamak

Bütün bu işlemlerin doğru şekilde gerçekleşmesi için doğru bir bütçe planlaması şarttır. Bu noktada geleneksel ihracat tekniklerine güvenmek çok ciddi rakamlar harcanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda meydana gelebilecek olumsuz bir durumda firma çok büyük paralar kaybedebilir. Böyle durumlarda teknolojinin verdiği nimetler sayesinde bu işi dijital ortamda halletmek çok daha mantıklı ve masrafsız olacaktır.

Dijital Pazarlama ile Tekstil Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, profesyonel hizmet veren deneyimli ekibiyle birlikte tüm dijital kanalları aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu sayede hedef müşterilerinize kolay ulaşabilmenizi sağlıyoruz.

Öncelikle firmanızın Google aramalarında üst sıralarda çıkabilmesi için doğru anahtar kelimeleri tespit ederek websitenizi özenle hazırlıyoruz. İlk hedefimiz sizi daha fazla kişiye ulaştırmaktır. Hedef müşteri kitlenizin ürünle ilgili yaptıkları aramalara göre anahtar kelimeler belirleyerek websitenizi hazırlamak bu noktada oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bu anahtar kelimeler sık sık değişiklik gösterebildiği için bu noktada dikkatli olmak ve itinayla  içerik hazırlamak gerekir.

 

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak ihracat pazarlama stratejinize destek vermek hizmetinizdeyiz. Yüksek miktarda kişiye ulaşabilmeniz ve müşterilerinizle iletişim kurabilmeniz için en iyi pazarlama stratejilerini kullanmaya dikkat ediyoruz. Yurtdışına satış yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta websitesinizi doğru hazırlamaktır. Websitenizin  içerikleri anahtar kelimeleri hatta dili bile özenle hazırlanmalıdır. Örnek vermek istersek  Japonya’ya satış yapmak istediğiniz bir ürün için Japonca bir websitesi hazırlamanız daha mantıklı ve karlı olacaktır.

Her ne kadar İngilizce dünya dili olsa ve pek çok insan tarafından bilinse de, hedef kitlenize giren alıcıların hepsi İngilizce bilmiyor olabilir, bu ihtimali unutmamalısınız. Ancak Japonca bir websitesi hazırlayarak ülkedeki her bireye hitap edebilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak satış yapacağınız ülkenin dilinde bir websitesi hazırlamanız o ülkenin arama sonuçlarında daha üst sırada çıkmanızı sağlar.

Firmamız, belgelerin gümrüklenmesi ve ihracat prosedürlerinin yerine getirilmesi dışındaki dijital pazarlama ile ilgili olan her konuda size destek vermeye hazırdır. Firmanızı kısa sürede en doğru müşterilerle buluşturmak için elimizden geleni yapıyoruz.

SEO

SEO, çok önemli bir araştırmadır ve özenle yapılması gerekmektedir. Bu işlem sizin aramalarda ön sıralarda çıkmanıza, ihracat pazarlarında daha kolay yer bulmanıza ve müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olur. 

İhracat pazarlaması, profesyonellik isteyen ve uğraştırıcı bir iştir. Ancak doğru hamlelerle ve pazarlama stratejileriyle rakip firmaların önüne geçerek yüksek bir kar elde edebilirsiniz.

Tekstil ihracatı için örnek Google aramaları

Tekstil ihracatı için örnek Google aramaları

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim ağlarından biridir. Sosyal medya aracılığıyla hedef kitlenizdeki müşterilere kolaylıkla ulaşarak iletişim kurabilirsiniz. Bu hususta müşterilerle firmanın kendi sosyal medya hesabı üzerinden iletişim kurulması daha doğru olacaktır. Ancak Facebook, Linkedin ve Google gibi sosyal ağlarda hesabınızın bulunması tanınmışlığınızı  arttırır ve müşterilerin size kolay ulaşabilmesine yardımcı olur.

Firmamız, sosyal medya hesaplarınızın düzenlemesini özenle yapmakta ve müşterilerinize kolay şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Alanında uzman çalışanlardan oluşan ekibimiz sayesinde sosyal medya hesaplarınız sürekli aktif durumdadır ve sizi müşterilerinize ulaştırır.

Video ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu noktada öncelikle bir içerik pazarlama stratejisi geliştiriyor ve ona göre ilerleme kaydediyoruz. İçeriklerinizi video ve görsellerle de destekleyerek ilgi çekici olmalarını sağlıyoruz. Bu şekilde sitenizin ön plana çıkmasına yardımcı oluyoruz.

Üretim videolarının Google aramalarındaki görünümü

Üretim videolarının Google aramalarındaki görünümü

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yaptığımız dijital analizler sayesinde hedef kitlenizde olan müşterilerinizin ürünü en çok hangi kelimelerle arattıklarını öğreniyoruz. Daha sonra websitenizdeki içerikleri bu kelimeler ışığında düzenleyerek sitenizin aramalarda üst sıralarda görünmesini sağlıyoruz. Ayrıca deneyimli ekibimiz sayesinde sitenize gelen alıcıların sitede ne kadar kaldıklarını tespit ediyor ve bu süreyi arttırmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Basın Bülteni Yönetimi

Sitenizin ve firmanızın basın bültenini itina ile hazırlıyor ve iletilmesi gereken gazetelere, ajanslara birinci elden iletiyoruz. Bu durumda bülteni iletip ajanslardan geri dönüş beklemek sizin için uğraştırıcı ve sıkıcı olabilir. Firmamız, bu işi sizin yerinize üstlenmektedir. Aynı zamanda basın bülteninin isteğinize uygun olarak yayınlanıp yayınlanmadığını da kontrol ediyoruz.

Bülteni yollarken ufak bir ekleme yapmayı da ihmal etmiyoruz. Şirketiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapıyor ve iletişim bilgilerinizi de basın bültenine ekliyoruz.

Influencer Pazarlama

Sizin için influencer pazarlama çalışmalarımızı websitesi hazırlayarak, blog yazıları ve yazarak, sosyal medya hesaplarınızı düzenleyerek ve teknik dökümanlar hazırlayarak yapıyoruz. Aynı zamanda firmanıza özgü broşürler ve ürün broşürleri de hazırlıyoruz.

Yaptığımız tüm bu uygulamalarla ürününüzün hedef kitlenizdeki müşterilere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor ve sizi rakip firmaların önüne geçirmek için çalışıyoruz. Tekstil İhracatı Dijital Pazarlama konusunda size daha detaylı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Tekstil ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

 

Siz de tekstil ihracatı yapan firmalar arasına girmek ister misiniz ?

Kaynakça:

 1. http://www.ithib.org.tr/tr/bilgi-bankasi-istatistik-yillik-istatistik-rakamlari.html
 2. https://omeryoluk.com/tekstil-sektorunde-pazarlama-stratejileri/
 3. https://dergipark.org.tr/tr/pub/usbad/issue/51407/606581

 

4 cevaplar
 1. Cengiz
  Cengiz says:

  Hocam merhaba, osmanbey de tekstil işiyle ilgileniyoruz. Yurtdışına ihracat yapmak için ne yapmamız gerekiyor ? Kumaş toptancısıyız nereye kaça satabiliriz bu konularda bize yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir