Temasal Blog

Temasal blog, gönderi olarak sadece bir alanda yazılan, alanında uzman kişiler tarafından yazılan ve düzenlenen bloglar olarak tanımlanmaktadır. Bir başka ifade ile politika, ekonomi, pazarlama, yemek, moda, tasarım, fotoğrafçılık, programlama dilleri ve benzeri konularda yazılmış, sadece bu alana özel paylaşımlar yapılan sitelerdir. Sayı olarak bu türde bilgisayar blogları her ne kadar fazla olsa da, en fazla ilgiyi yemek ve blogger konulu bloglar çekmektedir.

Bu bloglarda başarı, gerçekten alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan paylaşımlarla sağlanmaktadır. Alanında uzman olmayan kişiler dolayısıyla o alan hakkında bilgi veren yazılar yazamayacaktır. Bu da kullanıcıların dikkatini ve ilgisini çekmez, blog sitesinin başarılı olmamasına neden olur.

Temasal Blog Kurmanın Avantajları

Temasal blog kurmanın faydalarını maddeleyerek sıralayalım.

  • Tanınan Hedef Kitle

Temasal bir blog sitesine sahip olmanın en iyi faydası, tanınan bir hedef kitle sunmasıdır. İçerik oluştururken odaklanması gereken en önemli nokta, içeriği kimlerin okuyacağıdır. Yani hedef kitlenin kimlerden oluşacağıdır. Temasal bir bloga sahip olduğunuz zaman da hedef kitlenizin kimler olduğunu bilecek ve bu hedef kitlenin özelliklerine yönelik içerikler oluşturacaksınız. Bu da daha kaliteli içeriklerin oluşmasına sebebiyet verecektir.

  • Sadık Okuyucu

Temasal blog sahibiyseniz sadık okuyucularınız var demektir. Örnek vererek açıklamak gerekirse; yemek konusunda internette araştırma yapan bir kullanıcı sitenize ulaştı ve karşısında sadece yemek konulu bir blog sitesi gördü. Bu durumda bir daha yemek konulu bir araştırma yapması gerekirse yapacağı şey bu konuyu arama motorlarından aramak olmayacak. Direkt sizin sitenizi ziyaret edecektir. Ayrıca okuyucuların güven duymasını sağlayacaktır. Eğer ki bir kullanıcı sadece belli konular üzerine içerik üreten bir site görürse kendi kendisine “demek ki adamlar bu konuda uzman” diyecektir. Yani temasal bloglar sadık müşteri oluşmasına yol açar.

  • Kolay İçerik Oluşturma

Birden fazla konu üzerinde yazmayıp belli bir konu üzerine odaklanacağınız için hem yazacak konu bulmada zorluk çekmeyeceksiniz hem de daha kaliteli içerikler oluşturacaksınız. Ayrıca yine belli bir konuya odaklandığınız için o konuda yetkinlik kazanacak ve zamanla içeriğinizin kalitesi artacaktır. Veya belki zaten bir konuda bir uzmansınızdır ve o konu üzerinde blog içerikleri oluşturuyorsunuzdur. Her iki durumda da içeriklerinizin kalitesi yüksek olacağı için fazlaca başarı elde edeceksiniz.

  • SEO

Niş bir alana odaklanmış siteleri sadece kullanıcılar değil arama motorları da çok sever. Başta Google olmak üzere arama motorları temasal blogları daha çok ön plana çıkarıyor. Ön plana çıkan bir site de bilinirliğini arttırdığı için daha çok trafik çekecektir.

  • Fazla Trafik

Daha çok trafik demişken, temasal blogların genel bloglara göre daha fazla maddi gelir sağladığı bilinen bir gerçektir. Ne kadar çok trafik o kadar çok gelir anlamı taşımaktadır. Bu yüzden temasal blogların maddi gelir üzerinde de oldukça faydaları fazladır.

  • Reklam

Reklam verenler, reklamlarını yayınlayacak bir site arayışında oldukları zaman reklam içeriğiyle site içeriğinin aynı olacağı bloglar aramaktalar. Örneğin herhangi bir ruj firması reklam vermek için her telden çalan bir blog sitesini istemez. Sadece makyaj konuları üzerine kurulmuş siteleri tercih etmek ister. Ve hatta varsa sadece ruj konuları üzerine kurulu bir siteyi tercih eder. Bundan dolayı temasal siteler genel sitelere nazaran daha çok reklam alma olasılığı taşırlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir