profesyonel seo uzmanı

Sitelerin google’da üst sıraya çıkması için site içi bir çok ayarın yapılması gerekir.Bunlara birkaç bağlık altında bakmak daha doğru olacaktır. 

  • Yazılımsal ayarlar 
  • Veri yolu ayarları
  • Sunucu ayarları
  • Meta Ayarları
  • İçerik Ayarları

Siteniz inşa edilirken bu özellikler üzerinde panel ile kontrol sağlamanız mümkün kılınmış ise işiniz bir nebze kolaylaşır. Ancak eğer size bir panel sağlanmadıysa, oldukça sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor demektir. Bu nedenle web sitesi yaptırırken, size mutla bir panel sağlanmasını talep edin. Bu panelde, her sayfa için meta girişlerini yapabilmeniz, resimlere alt kodlar girebilmeniz, ve elbette metinlerinizi rahatça değiştirebilmeniz gerekir. Bunun yanında kalıcı bağlantı ayarları gibi özelliklere de sahip olmanız doğru olacaktır.

Sitenin kurulumu

Sitenizi CMS gibi yapılar (Wordpres, Joomla vb.) ile kuruyorsanız, işiniz biraz daha kolaydır. Bu açık kodlu yazılımlar size yukarıda belirttiğimiz noktalarda rahat hareket edebilme imkanı sunar. Ayrıca bu yapılarda pek çok eklenti ile sitenizi daha verimli kullanabilmeniz de sağlanır. Ancak ne olursa olsun, siteniz kurulduğunda, Google’ın sitenizi verimli biçimde ziyaret edebilmesi için bazı sayfaların hazır edilmesi gerekir. Bunlar;

  • .httaccess
  • Site Haritası
  • Robots.txt dosyası şeklinde sıralanır.

.httaccess nedir?

.httaccess dosyası sitenizin tüm giriş parametrelerinin yazılı olduğu dosyadır. Tarayıcının ve elbette arama motoru botlarının sitenizi gezerken hangi kuralları dikkate alması gerektiğini belirtir, hatta onları zorlar. Bu dosyadan kalıcı bağlantılar değiştirilebilir, bazı linkler yönlendirilebilir, tarayıcı belleklemesi ve daha pek ok detay değiştirilebilir. Yani bu dosya seo bakımından hayati öneme sahiptir ve uzman olmayan kullanıcıların bu dosyaya asla dokunmaması gerekir.

Site Haritası

Site haritası her ne kadar kati bir zorunluluk olmasa da, Google bot’un sitenizi rahat gezebilmesini sağlayan dosyadır. Site haritasını içerisinde arama motorunun sitenizdeki hangi linki gezmesini istediğini belirtir ve tüm linklerinizi listelersiniz. Bu haritası arama konsoluna yükleyerek Google’ın sitenizi ziyaret etmesini talep ederiniz. Google bu dosyadaki tüm linkleri koşulsuz olarak listelemez ancak arama motoru uyumluluğu kriterleri içerisinde bu oldukça önemli bir başlıktır.

Robots.txt

Robots dosyası, arama ajanlarının hangi klasör veya sayfalarını izlemesini istediğinize karar verdiğiniz dosyadır. Bu dosyanın var olmaması halinde siteniz tüm robotlara açık kabul edilir. Ancak elbette böyle bir durum bazı tarama botları tarafından tercih edilmesi ve robots.txt bulunmayan site robot tarafından ziyaret edilmez. 

Robots.txt ile örneğin admin ara yüzünün veya şifrelenmiş alanların arama motorlarına kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede tehlikeli indekslemeler engellenebilir.

Veri Yolu Ayarları

Siteniz; “alanadı.com/kategori/sayfa-ismi” şeklinde bir veri yoluna sahip olabilir. Bunun gibi aynı sayfa “alanadı.com/sayfa-ismi” veya “alanadı.com/12345” gibi sayısal bir değere de sahip olabilir. Burada Google tarafından dikkate alınan, veri yolu (Slug) değerinin, sayfa başlığı ile örtüşmesidir. Sayfa adının veri yolunda geçmesi önemli bir seo kriteridir. Bu bakımdan son yıllarda hemen her sitede tarih değerleri veya sayfa numaraları yerine sayfa isimleri veri yolu olarak kullanılır.

Meta ve İçerik Ayarları

Sitenize gireceğiniz içeriğin seo uyumlu olmasını sağlamak bir seçenek değildir. Google gelişi güzel metinleri indeksine almaz. Dil ve anlatım zafiyeti bulunan metinler, noktalama hataları bulunan metinler ve elbette kopya metinler sitenizi yükseltmez, bilakis düşürür. Bu sorunun üstesinden gelmenin yolu ise kaliteli içeriğe sahip olmaktır. Bu elbette profesyoneller tarafından sağlanan bir hizmettir. Nitelikli içeriğe bu alanda uzman kişi ve kuruluşlardan erişebilirsiniz.

Fakat elbette sadece içerik yeterli değildir. Her sayfanın bir meta yapılandırması vardır. Anahtar kelimeler ve description alanlarının doldurulması hayati öneme sahiptir. Kimi site yazılımlarında sayfanın başlığı ve link yolu da meta yapılandırması ile gerçekleştirilebilir ki, Yoast gibi seo araçları bu noktada oldukça efektif araçlara erişmenizi sağlar.

Sunucu Yapılandırması

SEO ayarlarının belki de birincisi, site yazılımı ve evrensel sistematik ile uyumlu bir sunucu yapılandırması elde etmektir. Seo parametreleri arasında yer alan hız faktörünü elde etmek için sunucu ön belleklemesi, Gzip, Litespeed ve benzeri uygulamaların sağlanması gerekir. Bu sunucu yapılandırma adımlarının özenle gerçekleştirilmesi gerekir ki, eğer gerekiyorsa, CDN bileşenleri de kullanılmalıdır. Bunun yanında hassas sitelerin güvenlik protokollerini gelişmiş biçimde temin etmeleri gerekir.

Son olarak sitenizin güvenlik sertifikasına sahip olması gerekliliğinden bahsetmek gerekir. Google en son algoritmaya göre; sitelerin https ön ekine sahip olmasını ister ve bu sertifikaya sahip olmayan siteleri güvenilir olarak kodlamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir