title etiketi

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yaparken web sitenizdeki etkileri üzerinde dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay vardır. Her ayrıntı birbiriyle bağlantılı ve çok önemli detaylardır. Ancak bazı noktalar diğerlerine göre daha çok dikkat edilmesi gereken durumlardır. Başlık etiketi olarak da bilinen title etiketi bunlardan biridir. 

Başlık etiketleri bir HTML ögesi olarak karşımıza çıkar ve web sitenizin başlığını belirler. Bu etiketler arama motoru sonuç sayfalarında belirli bir sonucun başlığı olarak tıklanabilir şekilde görüntülenmektedir. Yani web sitenizdeki içeriklerin kısa ve öz şekilde tanımlanmasına yardımcı olacak ögelerdir.  Bu etiketler SEO ve sosyal paylaşımlar için önemli olarak görülen detaylardır.

Title Etiketi İşe Yarar?

Web siteniz için title etiketi bazı olumlu sonuçlar doğuracaktır. SEO çalışmalarınızda bu etiketlere yer vermeniz size bazı konularda fayda sağlayacaktır;

Arama Motoru Sonuç Sayfaları: Başlık etiketleri arama motoru sonuç sayfalarındaki başlığınızın belirlenmesini sağlar. Ziyaretçi bu etiketlere bakarak arama deneyimi sırasında ilk izlenimini oluşturur. Sayfanızın sıralaması iyi olsa da etkili olmayan başlık tıklanma ihtimalinizi düşürmektedir.

İnternet Tarayıcıları: Title etiketi tarayıcıların üst bölümünde de görüntülenmektedir. Birden çok açık sekmesi olan internet kullanıcılar için pratik ögelerdir. İçeriğinizi iyi anlatan title tag insanların içeriğinizi kaybetmesine engel olacaktır.

Sosyal Medya Uygulamaları: Sosyal medyadaki uygulamaları ve bazı web siteleri sizin sayfanızı paylaştığında sayfanızın title etiketini de kullanır. Burada kullanacağınız bir etiket web sitenize ziyaretçi çekmenize yardımcı olacaktır.

Title Etiketi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Oluşturacağınız title etiketi hem arama motoru optimize çalışmaları hem de kullanıcı deneyimi için büyük önem taşıyan detaylardır. Bu yüzden yazımında dikkat edilmesi gerekir. Title tag optimizasyonu için doğru kullanım gerçekleştirmelisiniz;

 • Başlık Uzunluğu: Başlığınızın belli uzunlukta olması gerekir. Çünkü arama motorları uzun olan başlıkları üç nokta ekleyerek yarım olarak sunar. İstediğiniz kelimeler başlıkta görülmeyebilir. Başlıklar 60 karakter civarında olmalıdır. Bu yüzden tamamı büyük harflerden oluşan başlıklar yer işgal ederler.  Başlık kullanırken okurların gözünden bakın ve web sitenize ziyaretçi çekecek en uygun, etkili ve tamamı görülecek başlıklar kullanın.
 • Anahtar Kelime Oranı: Uzun başlıklar sizlere arama motorlarında sizlere ceza getirmez. Ancak anahtar kelimelerin tekrarlanan versiyonları kullanıcılar rahatsız eder. Ayrıca arama motoru botları da bunu fark eder. Bu yüzden anahtar kelimelerinizi doğru şekilde kullanın.
 • Özgün Başlık Kullanımı: Başlıklarınız benzersiz olursa içeriklerinizin değerli olduğunu botlara gösterebilirsiniz. Böylece daha yüksek tıklanma alabilirsiniz. Bu çalışma zor olsa da önemli sayfalarınız için benzersiz başlıklar kullanmayı denemelisiniz. Başlıklarınız dikkat çekici ve rakiplerinize göre özgün olsun.
 • Anahtar Kelime Kullanımı:  Title etiketi içinde yer alan anahtar kelimeler arama motorlarında daha fazla başarı sağlamaktadır. Çünkü ziyaretçiler genelde başlığın ilk kelimelerine dikkat ederler. Bu yüzden asıl ürününüzü başlığın başına yazmanız daha etkili olur. 
 • Markanızın Kullanımı: Markanız popüler ve rakiplerinden öndeyse kendi markanızın eklemeniz tıklanma oranına olumlu etki edecektir. Markanızın başlığını en sona koyabilirsiniz.  Siz eklemeseniz de Google bunu sizin adınıza yapabilir.
 • Hedef Kitle Faktörü: Bir web sitesindeki tüm SEO çalışmaları arama motorlarında üst sıralara çıkmak için olsa da title tag kullanımında arama yapanların tıklaması önemlidir.  Bu yüzen title etiketlerinizi oluştururken kullanıcı deneyimini de dikkate alın. Etiketinizin ziyaretçileri çekmesi gerektiğine ve sitenize giriş için onları etkilemesine özen gösterin.
 • Başlık İçerik Uyumu: Web sitenizin sayfasıyla title etiketi içinde uyum olmalıdır. Bu yüzden içeriklerinizle uyumlu, anahtar kelimelerinizi iyi yansıtan başlıklar belirlemeniz gerekmektedir.

Title Etiketi Nasıl Optimize Edilir?

Anahtar kelime optimizasyonunda title etiketi çok önemlidir. Google içinde yapılan arama işlemlerinde ziyaretçiler ilk karşılarına gelen içerik olduğu için tamamına yakını mavi işaretli olan başlıklara bakarak sayfanıza bağlanırlar. Bu sebeple de bu alandaki başlıkta anahtar kelime etkili cümlelerle ifade edilmeli ve spama düşmemelidir.  Optimizasyon çalışmalarında amaç ziyaretçilere aradığı şeyi direkt olarak bulduklarını hissettirecek bi algı uyandırmaktır.

Daha çok bir slogan tadında olacak bu başlık için en çok 65 karakter kullanılmalıdır. Daha uzun başlıkların üç nokta şeklinde olacağını belirttik. Bu yüzden title etkiketi optimizasyonunda başlık uzunluğuna önem verilmelidir. E ticaret siteleri için kategori başlığı, ürün olması durumunda da ürün içeriklerini yazmanız yerinde olacaktır. Optimize çalışmaları ile arama motorlarında daha üst sıralara çıkabileceğinizi ifade edelim.

SEO İçin Title Uzunluğu Önemli Midir?

Seo’nun önemli bir özelliği de Tittle taglarıdır. Title, potansiyel kullanıcı ile ilk temas olarak nitelendirilmektedir. Tittle Google aramalarında Ana başlığın altında bulunan kısımdır. Title diğer bir adıyla da tag olarak nitelendirilmektedir. Kaleme aldığınız içeriğin insanlara ve arama motorlarına ne ile ilgili olduğunu belirtir. Dikkat ve ilgi çeken bir title, kullanıcıyı web adresinize çeker ve içeriğiniz ile buluşturur. Bu yüzden oldukça doğru yapılması gerekmektedir. Title uzunluğunun da oldukça önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Boşluklar dahil 60 kelimeyi asla aşmaması gerekmektedir. Aksi takdirde verimli sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. 

Seo Dostu Title

Seo dostu title sizlere ve platformunuza her zaman fayda getirecektir. Daha fazla kullanıcıya erişmeniz ve kitlesel büyümeniz Seo’ya bağlıdır. Seo dostu title özellikleri ise şu şekildedir: 

 • Title uzunluğu asla 60’ı geçmemelidir.
 • Anahtar kelimeler title içinde kullanılmalıdır.
 • Ayırıcı işaretler olmamalıdır. 
 • Her sayfanın titlesi tamamen özgün olmalıdır
 • Tamamen anahtar kelimelerle dolu olmamalıdır

Yukarıdaki detaylar ve maddeler sizlere Seo uyumlu title örneklerini getirecektir.

2 cevaplar
 1. Cengiz
  Cengiz says:

  Başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık, bir sorum var hocam seo title uzunluğu sıralamada etkili mi ? Yani daha fazla anahtar kelime koyarsam başlığa ya da bir tek anahtar kelime eklersem hedeflediğim anahtar kelimede daha hızlı yükselebilir miyim ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir