Trendyol SEO

 Burada temel SEO tanımı ve SEO’nun anlamı ile başlayacağız. En iyi arama motoru sıralamasına sahip işletmelerin hepsi SEO optimizasyonunu içten dışa bilmenin önemini anlamış olmasına rağmen önce temel konularda ustalaşmaları gerekmektedir.  Bu doğrultuda anlamını bilmediğimiz bir kelimenin açıklamasını da yapamayız. Gelin beraber SEO nedir ile başlayalım.

SEO Nedir ?

SEO, arama motoru sonuç sayfasından organik veya ücretsiz trafik elde etmek için web sitenizi optimize etme işlemi olan “Search Engine Optimization” anlamına gelen bir kısaltmadır. Başka bir deyişle SEO,  web sitenizin tasarımında ve içeriğinde sitenizi herhangi bir arama motoru için daha çekici hale getiren bir optimizasyon aracıdır diyebiliriz . Bu optimizasyonları kullandığınız arama motorunun web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında en iyi sonuç olarak görüntüleyeceğini umarak yaparsınız.

Arama motorları açısından bakıldığında, arama motorları  kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak ister. Bu, arama motoru sayfalarında yalnızca yüksek kalitede değil, aynı zamanda arayıcıların aradıklarıyla da alakalı sonuçlar sunmak anlamına gelir. Bunu yapmak için, arama motorları sitenin neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamak için daha farklı web sitelerini tarayarak bir sonuca ulaşacaktır. Bu sonuçlar, belirli konuları veya anahtar kelimeleri arayanlar için daha alakalı sonuçlar vermelerine yardımcı olur.

Benzer şekilde, arama motorları, gezinmenin ve okumanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek için siteyi tarayacak ve arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek sıralamaya sahip kullanıcı dostu siteleri öne çıkaracaktır. İşte tam da burada SEOyu net bir şekilde tanımlayacak olursak; kuruluşların sitelerinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbeklerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaya yardımcı olmak için uygulandığı bir süreçtir.

Dünyada e-ticaretin artması beraberinde farklı altyapılar ortaya çıkmıştır. Bu alt yapılar daha önce adını duyduğumuz ve en az bir kere alışveriş yaptığımız sitelerden birisi olmakla beraber Amazon, Ebay gibi şirketlerin alt yapıları da olabilmektedir. Türkiye sektörüne çok uzun süre önce olmamasına rağmen hızla ilerleyen bu site ve mağazacılık alt yapılarından biri de Trendyol’dur. Gelin birlikte Trendyol ile ilgili kapsamlı bir bilgiye ulaşalım.

Trendyol’da Satış Yapmak 

Trendyol’dan bahsetmeden önce e-ticaret sitelerinin mantığını bir inceleyelim. E-ticaret sitelerinin mantığı, üretici tüketici ve mağazaları internet gibi sanal ortamlarda bir araya getirerek alım-satım işlemlerinin gelişmesini sağlamaktır. Diğer bir  anlatımla  gerçek hayatta yapılan ticaretin elektronik ortama taşınmasıdır.

Mart 2010 da kurulan iki kişilik bir ekiple kurulan Trendyol daha sonra hızlı bir şekilde büyüyerek kuruluşunun 6. Ayından itibaren yatırım teklifleri almaya başladı. Ünlü bir çok yatırımcıdan yatırım toplayan Trendyol günümüzdeki halini almaya başladı.

Seçkin markaları özel indirimlerle sunarak ayrıcalıklı alışveriş deneyimi yaşatan özel bir alış veriş sitesi olan Trendyol 128bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL sertifikasını kullanır. Trendyol hakkında birazcık bilgi sahibi olduğumuza göre Trendyol’da nasıl mağaza açarız gelin beraber inceleyelim.

Trendyolda Nasıl Satıcı Olurum

Öncelikle trendyol.com’a girerek sağ üst köşede bulunan satıcı ol butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza gelen bilgileri doldurarak satıcı olma talebinizi iletmiş olacaksınız. İletim aşamasından sonra Trendyol İş Ortaklığı Başvurusu isimli bir e-posta sizlere iletilecektir. Daha sonra Trendyol tarafından incelenen başvurunuz olumlu veya olumsuz bir sonuç alacaktır. Olumu bir dönüş sonrası  firma bilgilerinizi ve belgelerinizi sisteme yükleterek yeni açılan mağazanızda satışa başlayabilirsiniz. Trendyol ürünlerinizi çeşitli yöntemlerle Trendyol’a yükleyerek satışlarınıza başlayabilirsiniz.

Trendyol Mağaza Yönetim Süreci

Trendyol mağazanızı kurduğunuza göre satış aşamasına geçebilir ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Her e-ticaret alt yapısında olduğu gibi Trendyol’da da mağaza yönetimi yaparken dijital pazarlama ve SEO araçlarına ihtiyacınız olacaktır. Bu çalışmalar e-ticaretin önemli bir adımını oluşturmaktadır. Sizlere vereceğimiz bilgiler doğrultusunda satışlarınızı arttırabilir mağaza rakiplerinizin bir adım önünde olabilirsiniz.

Trendyol SEO Nasıl Yapılır ?

Trendyol altyapısını kullanıp ürünlerinizi yüklediğiniz halde hala geri dönüş alamıyor musunuz? Sizlere vereceğimiz öneriler doğrultusunda sizi ve dükkanınızı bir adım öne çıkaracağız.  SEO’nun ne demek olduğunu anladığımızı varsayarak ilk adımımız olan ürün başlıklarını düzenlemeyle başlayalım.

Ürün başlıklarını düzenlemek: Ürünleriniz genel anlamıyla kaliteli ve özgün ürünler fakat size kimse ulaşamıyorsa öncelikle bir ürün başlığınıza bakmanız gerekecektir. Bugün 30 milyondan fazla ziyaretçisi olan Trendyol’da rakiplerinizin ürünlerinden önce sizin ürününüzün gözükmesini istiyorsanız müşterilerinizin ne tür arama gerçekleştirdiklerine bakmanız bunları anlayarak yorumlamanız ve daha sonrasında bir ürün başlığı girmeniz gerekecektir. Kimse herhangi bir ürün alırken arama motorların “muhteşem kulaklık” veyahut “hızlı laptop” diye bir arama yapmayacaktır. Öncelikle ürününüzü tanımlamanız daha sonra belirtilen nitelikleri eklemeniz sizi diğer mağaza ve rakiplerinizden öne çıkaracaktır. Size önerimiz ürününüzü “Marka-Model-ürün kodu- nitelik” şeklinde girmenizdir. Müşteriniz herhangi bir telefon aratacağı veya alacağı zaman” huawei p30 “, “p30 “, “huawei cep telefonu” gibi bir arama yapacaktır. Buna karşılık sizler de “ Huawei P30 Cep Telefon” gibi bir başlık üreterek rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz.

Ürün açıklamasını düzenlemek: Ürün açıklamaları da oldukça önemli bir husustur. Çoğu insan okunmadığını düşünse de müşteriler bir ürünü satın almadan  önce ürün açıklaması kısmına çok uzun olmasa da bir göz gezdirebilmektedir. Ürün açılamalarınız açık net ve müşterilerinizin aratacağı ve arayacağı kelimeleri barındırması ve ürünün her ayrıntısının girilmesi gerekmektedir. Bu sayede diğer mağaza ve rakiplerinizin bir tık daha üstünde olacak ürünlerinizin açıklamasında belirttiğiniz hususlar nedeniyle başınız ağrımayacak ve hatta Trendyol’un gözünde bir adım daha ilerlemiş olacaksınız.

Ürün görselleri: Ürününüzün görselleri fazlasıyla kaliteli olmak zorundadır. Ürün görsellerinizin kalitesini arttırarak hem müşterilerinizin ürün hakkında görsel bir hafıza oluşturmasını sağlayacak hem de ürün görselinizi gören insanlar merak edip tıklayacaktır. Tıklama sayısı arttıkça çeşitli arama motorlarında da üst sıralarda yer almaya başlayacaksınız.

Satıcı Puanı:  Satıcı puanınız ve müşteri ilişkileriniz Trendyol gibi e-ticaret altyapılarında önemli yer tutmaktadır. Yüksek satıcı puanınızın olması diğer satıcılarla aranızı açmanızı ve ilk sıraya ulaşmanızı sağlayacaktır. Satıcı puanınızı artırmak için öncelikle müşterilerinizle özel olarak ilgilenmeli ilk adım olarak ürününüzü özenle paketleyip zamanında kargoya vermeniz müşterinize hızlı ulaşmasını bu sayede de iyi bir puan almanızı sağlayacaktır. Mağazanıza gelen yorumlara özenle ve kibar bir dille cevap verdiğiniz sürece yorumlarınız artacak Trendyol’da bir adım daha öne çıkacaksınız.

Ücretsiz Kargo Seçeneği : Sona en önemli seçeneği eklemiş bulunmaktayız. Ne kadar büyük bir SEO çalışması yapmış olursanız olun e-ticaret altyapılarında öncelik olarak ücretsiz kargo seçeneği olan ürünler daha önce gösterilmektedir. Çeşitli arama motorlarında da test edildiğinde ücretsiz kargo seçenekleri ,ücretli kargo seçeneklerinden daha önce çıkmakta ve ürününüzü daha önde göstermektedir. Ücretsiz kargo seçeneğini tercih etmeniz sizler açısından fazlasıyla önem arz etmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak günlük 30 milyondan fazla kişinin aktif olarak kullandığı e-ticaret pazaryeri olarak bilinen Trendyol’da nasıl mağaza açabileceğinizi açtığınız mağazada ürünlerinizi nasıl SEO uyumlu hale getirip arama motorlarında öne çıkabileceğinizi anlatmış bulunmaktayız. Ürün içeriklerinize dikkat ederek, başlıklarınızı doğru analiz ederek çeşitli reklamlarla ürününüzü destekleyerek, ürün görsellerinizi optimize ederek, ürünlerinizin satışı ile ilgili tüm aşamaları sağlıklı bir şekilde tamamlayarak, ürünlerinize ücretsiz kargo seçeneği sunarak SEO yönünde bir gelişim elde etmemeniz söz konusu bile değildir. Birçok çeşitli SEO yöntemini bir uzmana bırakarak daha iyi sonuçlar alabileceğinizi biliyor ve bir SEO uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir