otel sosyal medya kullanımı

Sosyal medyanın günümüzde önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle turizm sektöründe sosyal medya pazarlaması çok önemlidir. Turizm pazarlaması da geleneksel pazarlamadan sıyrılarak dijital pazarlama kaymış bulunmaktadır. Dijitalleşmenin yaşandığı bu sektörde internette varlık göstermek, pazarlama açısından önem arz etmektedir. Farklı sosyal medya platformlarında farklı paylaşımlar yaparak etkileşim artırabilir, pazarlama alanında başarı sağlayabilirsiniz.

Pazarlama, bir satışın gerçekleştirilmesi için yürütülen faaliyetler bütününü oluşturmaktadır. Turizm pazarlaması ise bir turizm işletmesinin yüksek oranlarda kâr elde etme amacıyla yürütülen faaliyetler bütünüdür.

Sosyal medyada var olarak satışlarınızı arttırabilir, mevcut müşterilerinizin sadakatini kazanabilir, potansiyel müşterileri ise kendinize çekebilirsiniz. Bu sebeple turizm işletmeleri için sosyal medya pazarlaması çok önemli bir konumdadır.

Sosyal medya pazarlaması ise pazarlama faaliyetinin sosyal medyada gerçekleştirildiği durumu ifade etmektedir. Sosyal medya pazarlamasının pek çok avantajı bulunmakla beraber oldukça faydalı bir işlem olduğu bilinmektedir. Bu nedenle işletmeler artık sosyal medya pazarlamasının önemini dikkate almaktadır ve almaya devam edecektir. Çünkü sosyal medya giderek büyüyen bir alan konumundadır. Bu büyüyen alandan işletmelerde yararlanmak istemektedir.

Söz konusu sosyal medya olunca birden fazla platform ön plana çıkmaktadır. Biz burada en önemlilerinden olan Facebook, Twitter ve Instagram platformlarına değineceğiz. Turizm sektörü açısından bu platformlarda nasıl içerikler paylaşmak gereklidir, bu sorunun yanıtını arayacağız.

Twitter Pazarlaması

Sosyal medya pazarlama faaliyetlerini Twitter’da sürdürebilirsiniz. Bildiğiniz üzere Twitter’da karakter sınırlaması vardır ve anlatmak istediğinizi bu karakter sınırları içerisinde anlatmanız gerekmektedir.

Özellikle görsellere bir tık daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Kullanıcılar görsel içeren paylaşımları daha çok beğenmektedir. Bununla birlikte içeriğinizde yazacağınız kelimeleri özenle seçmeniz gerekmektedir. Mümkünse bu içerikler anahtar kelime içermelidir. Hashtag kullanımı ise ayrı bir profesyonellik gerektirmektedir.

O gün gündemde olan hashtagleri kullanarak paylaştığınız tweetin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle paylaşımınız sektörünüz ile alakalı olursa daha iyi olacaktır. Böylelikle hedef kitlenize net bir şekilde ulaşabilir, daha fazla takipçi kazanabilirsiniz. Aksi halde fazla takipçi kazanmanız mümkün olmayacaktır.

Instagram Pazarlaması

Instagram platformu Twitter gibi değildir. Instagram’da genellikle resimler ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu platformda yer alırken resimlerinizi özenle seçmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz kaliteli görseller ile takipçilerinizi etkileyebilirsiniz. Mevcut ve potansiyel müşterilerinize hitap edecek bir şekilde belirlediğiniz görselleri, en uygun yazılarla süslemeniz gerekmektedir. Yazılar, anahtar kelime içerirse daha güzel olacaktır.

Bununla beraber Instagram reklam modelini de kullanarak belli bir ücret karşılığında içeriklerinizi daha fazla kişiye gösterebilirsiniz.

Instagram platformunda etiket kullanımı bir diğer önemli faktördür. Doğru etiketler kullanarak paylaşımınızın daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayabilir, sosyal medya pazarlaması alanında güzel adımlar atabilirsiniz. Böylelikle yürüteceğiniz pazarlama faaliyetleri çerçevesinde başarıya ulaşabilir, mevcut ve potansiyel müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

Facebook Pazarlaması

Diğer platformlara benzer bir şekilde Facebook platformunda herhangi bir karakter sınırlaması bulunmamaktadır. Diğer içeriklerde anlattığımız gibi doğru görseller kullanmak burada da faydalı olacaktır. Öte yandan içeriğinizin yazı kısmını doğru kelimeler ile anahtar kelimeleri içerecek bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Anahtar kelimeleri fazla kullanmamaya özen gösterin. Bu hem spam algısı için hem de anlam bütünlüğü için önemli bir konu olmaktadır. Bunun yanında Facebook reklam modelini de kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfanızı daha fazla kişiye gösterebilir ya da gönderinizin daha fazla etkileşime girmek adına fazla kişilere görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede sosyal medya pazarlama faaliyetini yürütebilir, başarıya biraz daha yaklaşabilirsiniz.

YouTube Pazarlaması

Kullanıcılar video içerikleri daha çok beğenmekte ve takip etmektedir. Bu nedenle YouTube platformunda da bulunmanız gerekmektedir. Sektörünüz ile ilgili videolar paylaşarak takipçi kitlenizi sürekli canlı tutabilirsiniz. Bu sayede sosyal medya pazarlaması alanında önemli bir mesafe kat etmiş olacaksınız. Kullanıcıların video içerikleri beğenmesi etkileşiminizin daha da artmasına neden olacak, buradan da daha fazla müşteri elde edebileceksiniz. Bu şekilde yürüteceğiniz sosyal medya pazarlama faaliyeti sayesinde birçok fayda elde edebilirsiniz. Üreteceğiniz videoların sektörünüz ve müşteri kitleniz ile uyumlu olmasına özen gösterin. Aynı zamanda YouTube reklamcılık modellerini de kullanarak farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Bu sayede içerikleriniz daha fazla kişi tarafından izlenecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir