Domain kelimesinin Türkçe karşılığı “Alan adı” olarak bilinmektedir. Alan adlarının SEO üzerinde büyük bir etkisi olabilir. En alakalı ve uygun alan adına sahip olmak, ilgili kitlenizi hedeflemenize ve arama sıralaması yerleşiminizi hızlandırmanıza yardımcı olabilir. Bu durum birçok yol ile yapılabilir ancak, önce siteniz ile alakalı herhangi bir iyileştirme yapabilmeniz için alan adınız(domain) bakımından iyi optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmanız gerekir. 

Türkçe domain, İngilizce domain ya da Lehçe domain fark etmeksizin, bir alan adı belirlerken dikkat edilmesi gereken en temel husus, şüphesiz olarak sektörünüzü ve işinizi hedef kitlenize direkt ve açık şekilde yansıtabiliyor olmanızdır. Türkçe Domain konusunun SEO optimizasyon unsurlarına nasıl etki ettiğini sormadan önce, dikkat edilmesi gereken ana konu domainlerin SEO’ya nasıl etki ettiğidir.  

Bir işletme sahibi olarak, bir alan adı seçmek, işletmenin marka kimliği haline geleceği için oldukça önemli bir görevdir.

Dolayısıyla Google, alan adlarının daha önce sahip oldukları gibi arama motoru sıralamalarına katkıda bulunmadığını onaylamış olsa da, doğru alan adı şunları sağlayabilir:

 • Yüksek Tıklama Oranları
 • Güven ve Otorite Algısı
 • Rakiplere Karşı Rekabet Gücü
 • Daha Fazla Marka Potansiyeli
 • Arama Motoru Sıralamalarını Etkileyebilecek Olumlu Kullanıcı Davranışı

Alan adınızdan en fazla SEO değerini elde etmek istiyorsanız, fazla doldurulmuş bir alan adı ile iyi markalı bir alan adı arasında bir denge kurmayı düşünmeniz gerekir; her şey doğru sinyalleri göndermekle ilgili.

SEO topluluğu içinde, sahibin web sitesinin içeriğini nasıl yönettikleri konusunda dikkatli olmaması durumunda Google’ın tam eşleme alanlarını cezalandırabileceği iyi bilinmektedir. Dolayısıyla, alan adlarının markayı yansıtmaya odaklanılması gerekirken, SEO dostu bir alan adına sahip olmak çabalarınıza kesinlikle yardımcı olabilir. 

Yani domain konusunun dolaylı da olsa SEO hususuna bir etkisinin bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bir diğer yandan belirlenecek domain hangi dilde olursa olsun, verilen hizmetin ya da satış birimlerinin yansıması olması gerekmektedir. Türkçe domain SEO’ya bu konuda direkt olarak bir etkide bulunmaz. SEO’ya etkide bulunan domain konusu dil ile değil, hizmet ve keyword yoklamasının eşleştiği kadar betimlenebilir. 

SEO İçin Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adınızı seçmek tamamen SEO’ya odaklanmamalı; bunun yerine, alan adı seçiminiz web sitenizin sunduklarına odaklanmalıdır. Alan adınız web sitenizi ve markanızı doğru bir şekilde yansıtıyorsa, bu başlı başına iyi bir SEO’dur. Alan adı seçmek için en iyi ipuçlarından bazıları şunlardır:

 • Marka Adınızı Kullanın
 • Hem Alakalı Hem de Markaya Uygun Anahtar Kelimeleri Düşünün
 • Konumunuzu Düşünün
 • Tam Eşleşen Etki Alanlarından Kaçının
 • Orijinal TLD’lere bağlı kalın
 • Belirsizlikten Kaçının
 • Hatırlaması Kolay Bir Alan Adı Seçin
 • Kısa ve Öz Tutun
 • Kısa Çizgi Kullanmaktan Kaçının

SEO için bir Alan adı, işinize ve markanıza mükemmel şekilde uyan bir ad oluşturmayı içerecektir. Gün içinde, hedef anahtar kelimeleriniz için tam eşlemeli bir alan adı oluşturursanız, otomatik olarak iyi bir sıralama elde edersiniz. Ancak, Google’ın algoritması daha karmaşık hale geldikçe, bugün tam olarak eşleşen bir alan adına sahip olmak sitenizin otomatik olarak bir numara olacağı anlamına gelmez.

2012 yılında Google, arama sonuçlarında düşük kaliteli tam eşlemeli alan adlarını azaltmak için bazı önemli değişiklikler yaptı. Hâlâ tam eşlemeli alan adlarıyla sıralanacak birçok web sitesi olsa da, alan adınızı hedef anahtar kelimelerinizle aşırı doldurmaktan kaçınmak en iyi uygulamadır.

Alan adınızdan en fazla değeri elde etmek istiyorsanız doğru sinyalleri göndermeniz gerekir. Spam algısı oluşturmadan SEO dostu bir alan adı oluşturmanız gerekir. Markanıza, iş tekliflerinize ve kullanıcıların web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecek bir alan adı kullanmaya odaklanın.

Daha önce de belirtildiği gibi, Google, kullanıcıların taleplerini karşılamak için çaba göstermektedir. Bu nedenle, bir alan adına karar verirken önce müşterilerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Alan adınız şunları yapmalıdır:

 • Spam İçerikli Bir Web Sitesi Algısı Vermemek
 • Tanınabilir, Unutulmaz ve Okunabilir Olun
 • Alakalı ve Meşru Olun
 • İşletmenizi Markalayın
 • Kim Olduğunuz ve Ne Yaptığınız ile Güçlü Bir İlişkiye Sahip Olun

Görüldüğü gibi eğer alan adınız ya da diğer bir adı ile domaininiz yaptığınız işi doğru şekilde yansıtıp, dillere pelesenk olabilecek bir potansiyele sahipse Türkçe ya da İngilizce fark etmeksizin SEO konusunda avantajlı konuma gelirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir