Türkiye’de E-ticaret İstatistikleri

E-ticaret; özellikle Covid-19 nedeniyle yaşanan karantinalar ve doğal olarak fiziksel mağazalardan kaçınma durumunda, henüz bundan haberi olmayan kullanıcıların da dikkatini çekmiş bir alışveriş biçimidir. Türkiye’ de yapılan araştırmalar gösteriyor ki her 3 kişiden ikisi internetten alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlere dair istatistikler ise oldukça ilginç. Geçtiğimiz yıl toplamda 39,3 milyon kişinin internet alışveriş siteleri aracılığı alışveriş yaptığını koyan çalışmalar, bu rakamın giderek yükseliş gösterdiğine değiniyor. Dolayısı ile Pazar payında büyük bir dilime sahip olan e-ticaret sitelerinin iş hacmi de olası değerlere oranla büyük bir artış gösterdi. İnsanlar gelir elde etmek için e-ticaret sayfaları açmaya başladı. Ayrıca hali hazırda ticaretle uğraşan kişilerde satışlarını internetten yapmaya başladı.

Bu noktada bir hususun altı çizilmelidir. E-ticaret istatistikleri veya bu alana olan eğilimi; Covid-19’dan önce ve sonra olmak üzere bu verileri ayrı değerlendirmekte fayda olacaktır. Belirttiğimiz gibi; bu süreçten önce hiç e-ticaret platformu kullanmamış kişiler de bu alana yönelmiş ve bu platformların verimliliğini ilk defa keşfeden bir çok kişi, karantina süreçlerinden sonra da bu yöntemi kullanacağını belirtmiştir.

Ayrıca e-ticaretin anlık market alışverişi boyutuna ulaşmış olması, gelecekte bu etkinliğin zaten bir rutine dönüşeceğinin de sinyallerini vermektedir. Batıdaki e-ticaret kullanım oranlarının ülkemizde de ortaya çıkması kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmektedir ki, bu oralar fiziksel mağazaları, online alışverişin gerisine iteklemektedir.

E-Ticaret Sitelerinin Kullanım Oranı

Dünyada dijital satış (e-ticaret) amacı ile kullanılan e-ticaret siteleri ortalama %64’ lük bir büyüme oranına sahiptir. Ülkemizde bu oran 2019 yılı verileri ele alındığında %39 kadardır ve toplam hacim 83 milyar Liradır. E-ticaret sitelerinden yapılan alışveriş çeşitlerinin ilk sırasında ise giyim kategorisi geliyor.  Sonrasında ise sırlama; tatil-seyahat, elektronik olarak devam ediyor. E-ticaret sitelerine yönelik yapılan bir istatistik çalışma ise; alışveriş yapan kişilerin cinsiyetine dayalı yapılan bir çalışmadır. İnternetten alışveriş yapan kişilerin, alışveriş alışkanlıkları da ikinci sırada yer alan çalışma konusudur. E-ticaret sitelerini tercih edenler arasında ilk sırayı kadınlar, ikinci sırayı ise erkekler alıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; e-ticareti tercih edenlerin yaş ortalaması 20 ile 45 arasında değişiyor. Alışveriş yapmayı seven kadınların ve genç yaş grubunun özellikle ihtiyaçlarını e-ticaret sayfaları üzerinden karşılaması, bu pazarın büyümesine oldukça büyük bir destek sağlamıştır.

E-Ticaret Sitelerinin Ziyaretçi Potansiyeli

Kişiler alışveriş yapmak istemenin yanı sıra; fiyat karşılaştırması yapmak amacı ile de bu siteleri ziyaret ediyor. E-mağazaları gezerek kısa sürede alışverişini tamamlayan kullanıcılar, ayrıca birçok markanın yeni çıkan ürünlerini ya da gelecek sezon ürünlerini önceden keşfetme imkanına sahip oluyorlar. E-ticaret sayfalarının bu kadar popüler olmasının ve ziyaretçi oranın yüksek olmasının bir nedeni de çalışma hayatında tüm günlerini harcayan kişilerin alışveriş yapmaya vakit bulamamasıdır. Mağazaları ziyaret etmek yerine, almak istedikleri ürünleri internetten inceleyen kullanıcılar e-ticaret sayfalarının güvenli alışveriş özelliğinden de yararlanarak alışverişlerini gerçekleştiriyor.

E-Ticaret Sitelerinin Gelişimi

E-ticaret ve dijital pazarlama aynı oranda gelişme gösteren faktörlerdir. Dijital pazarın hedef kitleye ulaşması, e-ticaret sayfalarının da ziyaret edilme oranlarını arttırmaktadır. Dolayısı ile insanlar internetten alışveriş yapmanın kolaylığını, mağazayı ziyaret etmekten çok daha mantıklı buluyor. Bu durumda tamamen gelecekte bu pazarın alışveriş alışkanlıklarımıza yer edineceği anlamına geliyor. Çalışan kadınların, genç yaş grubunun ve erkeklerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı e-ticaret sayfaları; geçen yıl gösterdiği büyüme oranını bu yıl ikiye katlayacak gibi görünüyor. 2016 yılında göstermiş olduğu büyüme oranı; % 24 olan e-ticaret sayfalarının, 2019’ da ki büyüme oranı ise; %64’lerde.  Elbette bu veri 2020-2021 arasını kapsamıyor. Pandemi süreci ele alındığında çok daha marjinal bir rakamın ortaya çıkması muhtemel görünüyor.

E-Ticaret İstatistiklerine Göre Alışveriş Alışkanlıkları

E-ticaret sayfalarına ilişkin yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Türkiye internetten yapılan alışverişlere oldukça yoğun bir ilgi gösteriyor. Yaşam şartları, zaman yetersizliği ya da tamamen özel nedenlerden dolayı, insanlar ihtiyaçlarına yönelik alışverişlerini ya da özel günler için almak istedikleri hediyeleri internet aracılığı ile satın alıyor. Birçok markaya aynı anda ulaşabildiğiniz e-ticaret siteleri sayesinde ayrıca istediğiniz fiyat aralığında da alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Dolayısı ile de kullanıcılar kendilerine sunulan bu kolaylıkları tercih ederek, internetten alışveriş yapmaya daha eğilimli oluyorlar. E ticaret verilerine göre ortaya çıkan alışveriş alışkanlıkları ise, kadınların belirli aralıklarla gıda, giyim, kozmetik ve dekorasyon gibi kategorilerde harcama yaptığını gösteriyor. Aynı araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise, özel günlerde erkeklerin e-ticaret sitelerini tercih etme oranlarındaki artıştır. Aradığınız her şeyi kendi özel kriterlerinize göre kısa sürede bulabildiğiniz e-ticaret sayfaları önümüzdeki yıllarda da büyük bir gelişme gösterecektir. Hem yatırımcılar hem de alışveriş severlerin bu sayede kar elde ettiği ise göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. E-ticaret sayfalarının zaman zaman ortaya koyduğu kampanalarda, alışveriş oranlarına ait olan verileri etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir