türkiye'de sağlık turizmi

Sağlık turizmi, hastaların ikamet ettikleri ülkeden tedavi olmak amacıyla başka ülkelere seyahat etmesine denir. Sağlık turizmi sadece tıbbi değil tıbbi olmayan hizmetleri de kapsar. Bu hizmetler hastanelerde tedavi edilen tıbbi hastalıklar, termal, yayla turizmi gibi tıbbi olmayan hizmetlerden oluşur.

Sağlık turizmi son yıllarda tüm dünyada hızla gelişen ve oldukça ilgi gören bir turizm çeşididir. Türkiye’de sağlık turizmi açısından dünyada oldukça söz sahibi olan ülkelerden biridir. 

Türkiye’de JCI ile akredite olmuş 42 tane sağlık kuruluşu bulunur. Yani bu sağlık kuruluşları uluslararası düzeyde tescillenmiş kuruluşlardır. Türkiye’deki sağlık kuruluşları son teknoloji tıbbi cihazlara sahiptir ve ortopedi, onkoloji, beyin cerrahi, estetik cerrahi, çocuk cerrahi, göz ve diş sağlığı alanlarında kaliteli sağlık hizmetleri sunar. Ayrıca Türkiye’deki hastanelerde yabancı hastalara yönelik tercümanlık hizmetleri mevcuttur ve Sağlık Bakanlığına danışma, istek ve şikâyetleri için kendi dillerinde iletişim kurabilme imkânları vardır. Hastalara yaşadıkları bir olumsuzluk sonucunda sigortalama sistemi sayesinde zararları ve mağduriyetleri giderilmesi konusunda da güvence altındadır.

Türkiye’deki hastaneler ve sağlık kuruluşları nitelik açısından Avrupa’daki sağlık kuruluşları ile aynı düzeyde imkânlara sahiptir. Termal tesisler olarak zaten Avrupa’daki en iyi tesisler mevcuttur. Dünya’da da termal turizmin önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlık turizmi sadece tedavi amaçlı değil seyahat ve tatil amaçlı da yapıldığından Türkiye iklimi, tarihi ve doğal güzellikleri açısından da sağlık turizmi için çok cazip bir ülkedir.


Sağlık Turizminde Neden Türkiye?

Türkiye sunduğu hizmetlerden dolayı sağlık turizmin de oldukça fazla talep gören bir ülke durumundadır. Ülkemizdeki sağlık kuruluşlarını tıbbi ve teknik donanımları, termal turizm kaynaklarının fazlalığı ve termal tesislerin çeşitliliğini kaliteli hizmetler sunan oteller ve konaklama imkânlarından kaynaklı çok cazip bir hale getirir. Tüm bunlara ek olarak bir de bu hizmetleri diğer Avrupa ülkelerine kıyasa daha uygun fiyatlar da almak da eklendiğinde Türkiye birçok yönden daha avantajlı konuma gelir.

 • Türkiye stratejik konumunun sağladığı avantajdan kaynaklı da Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü görevi taşır. Bundan dolayı da birçok ülkeden Türkiye’ye gelmek kolaydır. 
 • Ülkemiz sağlık hizmetlerinin sağlanması ve sağlık hizmetlerini sunan personel olarak deneyimli ve eğitimli bir insan gücü taşır. Yabancı hastalar yabancı dil konusunda eğitimli personel ve hekimler sayesinde iletişim kurmada da sorun yaşamaz. Tedavi süreci ve sonrası ile ilgili aklında bulunan her türlü soruya cevap alır.
 • Türkiye’deki termal turizme romatizmal hastalıkların fazla rastlanıldığı Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinden talep daha çoktur. 
 • Ülkemiz tıp turizmi, SPA& wellness ve kaplıca turizmi, spor turizmi açılarından çok avantajlı bir konumdadır. 
 •  Her tür hedef kitleye hitap edecek özelliklere sahiptir.
 •  Türkiye Ortadoğu ülkeleri içinde önemli bir sağlık ve termal turizmi için ideal bir ülkedir. Türkiye Ortadoğu ülkelerine hem konum olarak hem de kültürel olarak yakın özellikler barındırdığından bu ülkelerden de yoğun talep görür.
 • Gelişmiş sağlık hizmetlerine ek olarak uygun fiyatlı tedavi seçenekleri sunar.
 • Türkiye’ye sağlık ihtiyaçları için gelen kişiler sadece sağlık hizmetlerinden değil aynı zamanda Türkiye’nin gelişmiş konaklama, zengin kültürel ve tarihi mirasından dolayı da turistik bir gezi imkânına kavuşur.

Sağlık turizmi, gün geçtikçe ve ülkeler arasındaki sağlık turizmi ile ilgili iş birliği de arttıkça daha da gelişim gösterecektir. Türkiye’de bu değişim ve gelişimdeki yerini en ön sıralarda sürdürmeye devam edecektir. Tüm bu olanakları da birlikte değerlendirdiğiniz zaman Türkiye’nin sağlık turizmi açısından öncü bir ülke olması hiç de sürpriz olmayan bir durumdur. Türkiye sunduğu kaliteli ve ekonomik sağlık hizmetlerinden dolayı öncelikle komşu ülkelerdeki yaklaşık 1milyar nüfusa sağlık turizmi kapsamında hizmet vermeye hazır bir ülkedir. Pek yakında ülkemiz Sağlık turizmi konusunda dünyada en ön sırada yer alacaktır.

Sağlık Turizminde En Çok Tercih Edilen Hizmetler

Sağlık turizmi için Türkiye pek çok tıbbi ve tıbbi olmayan hizmet sunar. Sağlık turizminde Türkiye’nin sunduğu hizmetler tıbbi olarak; göz hastalıkları, iç hastalıkları, jinekoloji, beyin ve sinir cerrahi, genel cerrahi, çocuk sağlığı ve hastalıları ortopedi ve travmatoloji, kulak, burun ve boğaz, ağız ve çene hastalıkları, cilt ve zührevi hastalıklar saç ekimi, plastik cerrahi ve diş sağlığı ve tedavi hizmetleri vb. birçok alanda hizmetler sunar. 

Sağlık turizminde Türkiye’nin sunduğu hizmetler oldukça fazla ve çeşitlilik gösterir. Diğer hizmetler medikal olarak; SPA Wellness, termal sağlık hizmetleri ve bitkisel tedavi hizmetleridir. Bunlara ek olarak bağımlılıkla mücadele, diyaliz gibi rehabilitasyon hizmetleri ve yaşlı bakım hizmetlerini kapsar.

Sağlık Turizminde En Fazla Hasta Gelen Ülkeler

Türkiye sağlık turizminde kaliteli sağlık hizmetleri, çeşitli konaklama imkânları, konum, uygun fiyatlı tedavi olanakları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak en çok Almanya, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Irak, Libya,  Suriye, Gürcistan, Özbekistan, Arnavutluk, Ukrayna, Bosna Hersek, Bulgaristan, Moldova, Hollanda, İngiltere ve Makedonya dahil olmak üzere bunların dışında birçok ülkeden vatandaş sağlık turizmi için Türkiye’yi tercih etmektedir.

Türkiye’ye Gelen Sağlık Turistlerinin Branşlara Göre Dağılımı Nedir?

 1. Diğer
 2. Göz
 3. Onkoloji
 4. Ortopedi
 5. Kardiyoloji, KVC
 6. Beyin Cerrahisi
 7. Plastik Cerrahi
 8. Diş

Bu verilere göre DİĞER alanında yer alan sağlık turistleri diğer branşlara göre oldukça yüksektir. Bu kısım kozmetik, estetik, termal su, kısırlık, obezite gibi pek çok alt branşı kapsamaktadır.

Kaynak: https://www.baka.gov.tr/uploads/48947588121518SAGLiK-KATALOG-TURKCE-16MAYiS-3.pdf

Özel Hastanelere Gelen Sağlık Turisti Sayısı – İlk 10 Ülke Nedir?

 1. Almanya
 2. Bulgaristan
 3. Irak
 4. Azerbeycan
 5. Romanya
 6. Libya
 7. İngiltere
 8. Hollanda
 9. ABD
 10. Rusya

Kaynak: https://www.baka.gov.tr/uploads/48947588121518SAGLiK-KATALOG-TURKCE-16MAYiS-3.pdf

İllere Göre Sağlık Turisti Sayısı Nedir?

 1. İstanbul 25073
 2. Kocaeli 10947
 3. Ankara 7708
 4. Antalya 6579
 5. Muğla 1947
 6. Samsun 1938
 7. Adana 1048
 8. Aksaray 573
 9. İzmir 308
 10. Nevşehir 181

Kaynak: https://www.baka.gov.tr/uploads/48947588121518SAGLiK-KATALOG-TURKCE-16MAYiS-3.pdf

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir