twitter

Twitter; duygu, durum, haber ve birçok konuda 280 karakter uzunluğunda metin, görsel, video ve link paylaşımı yapılabilen anlık sosyal paylaşım sitesidir.

2006 yılında San Francisco, ABD’de Jack Dorsey tarafından kurulan Twitter’ın ilk Türkçe tweeti ise 2007 yılında atıldı. Özellikle sosyal topluluk ve çevrelerin anlık haberleşme ve durum bildirimi için kullandığı platform son yıllarda firmalar tarafından duyuru; basın yayın organları için haber paylaşımı için sıklıkla kullanılmaktadır.

Firma, ünlü ve diplomatik kişilerle direkt iletişim imkanı sağlaması ise popüleritesinde en önemli etmenlerden biridir. Twitter’da fazla takipçiye sahip olarak tanınmış kişilere ise “fenomen” adı verilmektedir.

Twitter İstatistikleri

 • 2018 itibariyle aylık 369 milyon aktif Twitter kullanıcısı vardır. (Statitsa, 2018)
 • ABD’de aylık 68 milyon aktif Twitter kullanıcısı vardır. (Zephoria, 2019)
 • 2018’in üçüncü çeyreği ile 2019’un üçüncü çeyreği arasında gelir elde eden Twitter günlük etkin kullanıcı sayısı % 17 arttı. (Hootsuite, 2019)
 • ABD’de Twitter kullanıcı sayısının 2020’de % 0,3 oranında artması bekleniyor. (Statista, 2019)
 • En fazla Twitter kullanıcısına sahip üç ülke ABD, Japonya ve İngiltere’dir. (Hootsuite, 2019)
 • Twitter’da en çok takipçi sayısına Katy Perry hemen ardından da Justin Bieber sahiptir. (Statitsa, 2018)
 • 2017 yılında Twitter’ın geliri 2.44 milyar ABD dolarına ulaştı. (Statitsa, 2018)
 • Twitter’ın aylık ortalama kullanıcılarının% 79’u ABD dışında bulunuyor (Hootsuite, 2018)
 • Videolu tweetler, fotoğraflı tweet’lerden altı kat fazla retweet almaktadır. (Wochit, 2018)

B2B Pazarlamada Twitter Nasıl Kullanılır ?

B2B pazarlama alıveriş sürecinde hem alıcının hem de satıcının şirket olduğu durumdur. Yani şirketler arasında bir ticaret yapılacağı durumda bu pazarlama sınıfının dinamiklerine devreye girer. Ülkemizde Twitter da pazarlama alanında her geçen gün etkisini arttırmaktadır. Sizlere b2b pazarlamada Twitter nasıl kullanılır, bunlardan bahsedeceğiz.

İnsanları web sitenize çekerek ürün ve hizmetlerinizi daha etkili pazarlamak adına sosyal medya çok etkili olacaktır. Sosyal ağlarda genelde işletmeler Linkedin gibi kanallara daha fazla önem verirler. Bu durum Twitter’ın daha geri planda kalmasına yol açar. Ancak Twitter da B2B ticari faaliyetlerinde oldukça etkili ve dikkate alınması gereken bir araç olarak karşımıza çıkar.

Twitter daha çok kişisel kullanıcıların vakit geçirdiği bir sosyal medya ağıdır. Ancak şirketler arası ticari faaliyetlerde de hem dünyada hem ülkemizde etkin bir araçtır. Son yapılan güncelleme sayesinde uzun mesajlar oluşturma şansı elde edilmiştir. Böylece diğer takipçilerinizde çok daha nitelikli iletişim kurabilir ve burada markanızın imajını güçlendirebilirsiniz. Farklı şirketlerle Twitter üzerinden iletişim kurarak gerçek zamanlı bir iletişim süreci yürütebilirsiniz.  Ayrıca buradan sektörünüzdeki güçlü markalarla da bağlantı sağlayabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetleri desteği de sağlayabileceğiniz bir kanaldır.

Şimdi yazımızda sizlere B2B için Twitter’ı nasıl daha etkili kullanacağınızı anlatacağım. Bu yazı sayesinde şirketler arası ticari faaliyetleri Twitter üzerinden daha doğru ve nitelikli şekilde yürütmeye başlayabileceksiniz.

 • Etkileşime Geçeceğiniz Kişileri Doğru Seçmelisiniz

B2B pazarlamasında hedef kitlenizi doğru belirleyerek onlara yönelik faaliyetlerinizi hızlandırmanız gerekir. Bu yüzden Twitter hesabınız üzerinden hedef kitlenizde olacak şirketlere yönelik paylaşımlar yapın. Dünyada 300 milyondan fazla Twitter hesabı olmasına karşın bu topluluk arasından doğru kişileri seçerek ulaşmanız önemlidir. Bu yüzden ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için doğru kişilerle etkileşime geçebilmeniz gerekir.

Öncelikle sektörünüzdeki insanları ve işletmeleri takip etmeye başlayın. Bununla birlikte kendi alanlarında uzman olarak kabul edilen kişiler, rakipleriniz, akranlarınız ve ortaklarınızı, kendi müşterilerinizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Çalışmalarınızı bu topluluklara göre planlayın.

Twitter B2B pazarlama sürecinde ilk çalışmalar çok zorlayıcı olabilir. Ama Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u tek bir hamleyle almadığını aklınızdan çıkarmayın. Daima sabırlı olun. İnsanların sizleri takip etmesi için bolca etkileşime girmeniz gerekir. Bu yüzden hedef kitlenizi çekecek tweetler atın ve onların paylaşımlarını da tweetleyin. Onların penceresinden giriş yaparak onları çekmeye çalışın.  Yaptığınız çalışmalar hiç beklemediğiniz kişilerin sizi takip etmesine yol açabilir.

 • Doğru Saatlerde Çevrimiçi Olun

Twitter üzerinden pazarlama çalışmaları yürütecekseniz doğru saatlerde çevrimiçi olmanız gerekmektedir. Bunun için hedef kitlenizin hangi saat aralıklarında daha fazla sosyal medyada olduğunu belirleyin. Kişisel  kullanıcılarınız daha çok akşam saatlerinde çevrimiçi olurken B2B için yapılan araştırmalar iş saatlerinde daha nitelikli sonuçlar alabileceğinizi ortaya koymaktadır. Ayrıca hedef kitlenizin iş çıkışından sonra ve öğle molasında da hesaplarını kontrol edeceklerini düşünerek gün içinde en doğru saatlerde çevrimiçi olmaya özen gösterin.

 • Hedef Kitlenizin İlgisini Çekecek İçerikler Paylaşın

Twitter’da ilgi görmek istiyorsanız insanların ilgisini çekmelisiniz. Salt düzenli tweet atarak insanların ilgisini çekemezsiniz. Bunun için hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler paylaşmaya özen gösterin. Bu içeriklerde hedef kitlenizin ne istediğini, neye ihtiyaçları olduğunu ve hangi detayları aradıklarını bilerek içeriklerinizi oluşturun. 

İçeriklerinizde web siteniz ya da bloğunuz için bağlantılar sağlayın ve kurumsal yapınızı insanlara gösterin. Ayrıca insanların ilgisini çekecek içeriklere bağlantılar sağlayarak faaliyetlerinizi gösterin. Ayrıca paylaşımlarınızda görsellere önem verin. İnsanlar bazen bir görsel içerikler sayfalarca metinden çok daha bilgilendirici bir etkileşime girebilirler.  Ayrıca takip ettiğiniz kişilerin içeriklerini de retweetlemeye özen gösterin. İlgili ve ilgi çekici içerilerle firmanızın Twitter hesabını canlı tutmaya özen gösterin.

 • Kişisel Mesajlarla İnsanlara Yaklaşın

B2B pazarlamada Twitter kullanımında hedef kitlenizi tanımanın ve onlara ulaşmanın ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Hedef kitlenize ulaştıktan sonra onlara kendilerini değerli hissettirecek şekilde onlara özel mesajlar paylaşarak size ısınmalarını sağlayın. Böylece tüm iletilerde yer alarak etkileşimlerde insanların sizi tanımasını sağlayın. Her zaman hedef kitlenizin sorunlarıyla ilgilenerek onlara hangi konularda yardımcı olabileceğiniz üzerine planlamalar yapın. Bir konuda sorun çözerek insanlara değer katabilir ve markanıza yönelik güven duygusu geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

 • Doğru Hashtag Kullanımıyla Hedef Kitlenize Ulaşın

B2B pazarlamada Twitter kullanıyorsanız başkaları tarafından görülebilir olmaya yönelik planlamalar yapmalısınız. Ne kadar kaliteli paylaşımlar yaparsanız yapın etkileşime girecek adımlar atamıyorsanız boşa gidecektir. İnsanlarla sosyal medyada en kolay iletişim kurmanın ve etkileşime girmenin yolu hashtag olacaktır. Tweetlerinizde sektörünüzle alakalı etiketler kullanın.  İçeriklerinizde etiket kullanarak insanlara çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Böylece etkileşim sürecinizi ortaya çıkarın.

 • Kurumsal Bir Twitter Profili Oluşturun

Firma olarak bir Twitter profili oluşturuyorsanız burada tüm detaylarınız kurumsal olmak zorundadır. Kurumsal profil oluşturarak marka imajı yaratabilir ve insanların sizlere güven duymasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden Twitter bio bölümlerini etkili kullanın. Bu bölümler de arama sonuçlarında yer aldığı için ilgili anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Ayrıca işinizin detaylarını,  insanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi burada paylaşın.

Kurumsal yapınızı ortaya koymak için en etkili yollardan biri firmanıza ait logonun profil resminde yer almasıdır. Bu yüzden profil resminizde kurumsal logonuza yer verin. Ayrıca ulaşılabilir olmanın en etkili yollarından biri de konumunuzun paylaşılmasıdır. Twitter profilinizde işletmenizin nerede olduğunu insanlara gösterin. Ayrıca kurumsal bir profil için web sitenizi de insanlara göstermeniz gerekir. Twitter profiliniz üzerinden web sitenize insanları yönlendirecek bir bağlantı verin. Böylece insanları çok daha kolay markanıza çekebilirsiniz.

Sonuç

Twitter B2B pazarlama kanalı olarak çok etkili bir araçtır. Ülkemizde firmaların bu alanda faaliyetlerini güçlendirmeye başladığına eğilerek bu alandaki faaliyetlerinizi arttırmalısınız. Sizleri de Twitter üzerinde şirketler arası pazarlama çalışmalarına davet ediyoruz.

İlgi çekici içeriklerle doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Buradan potansiyel müşteriler, iş ortakları ile iletişim kurabilirsiniz. Böylece ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Ayrıca Twitter üzerinden insanları web sitenize de yönlendirebilirsiniz.

Etkili bir B2B pazarlama kanalı olarak Twitter’da aktif olmayı deneyin!

S.S.S

Twitter Ne İçin Kullanılır?

Sistemin temel hedefi bireyleri birbirine bağlamak ve bireylerin kendi düşünce ve hislerini büyük kitlelere iletmelerini sağlamaktır.

B2B Pazarlamada Twitter’in Yeri Nedir?

B2B Pazarlama ve PR ekiplerinin Twitter'ı kullanma amaçlar, marka ve firmalarını tanıtmak, marka bilincini yükseltmek, müşteri kitlelerini bulmak ve müşterilerini memnun etmek içindir.

Twitter Nasıl Çalışır?

Bir tweet içerisinde, beğenilen makale ya da videoların adreslerine yönelik linkler ekleyebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz tüm kişi ve markaların gönderdikleri son tweetleri kendi Twitter ana sayfasında dolaşarak inceleyebilirsiniz.

Tweet Nasıl Gönderilir?

Bir tweet yayınlamak için yapmanız gereken ilk şey Neler Oluyor yazan kutucuğa tıklamaktır. Açılan kutuda yer alan gir, fotoğraflar ve anketleri seçebilir ve metinlerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun dışında tek yapmanız gereken Tweetle demektir.

B2B Pazarlamada Twitter’in Yer ve Önemi

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Tiwtter da B2B pazarlamada oldukça önemli bir konuma sahiptir. Marka bilinirliğini güçlendirme, hedef kitleye ulaşma, strateji geliştirmede Twitter’i de kullanmalısınız. Marka, firma, ürün ya da hizmetinizle ilgili herhangi bir tweeti beğenmeli gerekiyorsa yorum yapmalısınız. Aynı şekilde bir şikayet varsa hızlıca çözümleyerek markanızı güçlendirebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir