Uluslararası pazarlama, çok uluslu olarak faaliyet gösteren işletmelerin yürüttüğü tüm pazarlama faaliyetlerini ifade eder. Tüketiciler ile etkileşim kurmak isteyen işletmeler artık dijital pazarlama kanallarını da kullanıyorlar. Dijital kanallar uluslararası faaliyet göstermek isteyen işletmeler için tüketiciye ulaşmada büyük bir avantaj elde etmiştir.

Günümüzde küçük ve orta ölçekli işletmeler de uluslararası pazarlama faaliyetleri yürüterek global pazarda faaliyet yürütebilir hale geldi. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmeler için global pazarda yer edinebilmek için uluslararası pazarlama faaliyetleri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.

Uluslararası pazarlama faaliyetleri hakkında detaylı bilgi elde edebilmek için sizin için uluslararası pazarlama kitapları listesi hazırladık. İşte en nitelikli uluslararası pazarlamayı anlatan kitaplar;

  • Uluslararası Pazarlama- Prof. Dr. Erdoğan Taşkın

Uluslararası pazarlama faaliyetleri kolaylaşsa da rekabet oranı sürekli artmaktadır.  Günümüzde sosyal medya sayesinde işletmeler dünyanın en uzak köşelerine ulaşabilir.  Günümüzde iş dünyasında farklı ülkelere pazarlama yaparken maliyet düşürme, etkinlik arttırma, verimliliği sağlama ve kazanç oranlarını yükseltme önemlidir.

Bu kitapta uluslararası pazarlama dinamiklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca uluslararası pazarlamada güncel uygulamaları, başarı hikayelerini görebilirsiniz. Bu alandaki popüler yaklaşımlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  • Uluslararası Pazarlama Yönetimi- Prof. Dr. Mehmet Karafakioğlu

Uluslararası pazarlama faaliyetleri yürütmek isteyenler için başucu kitabı olabilecek bir eserdir. Eserde öncelikle uluslararası pazarlamayla ilgili teorik tüm bilgileri bulabilirsiniz. Dünyada ve ülkemizde kullanılan tüm politikaları ve teorik bilgileri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Uluslararası pazarlama faaliyetleri yürütmek için sektörünüzden mevcut uygulamaları görebilirsiniz. Uygulamaları tüm detaylarıyla değerlendirebilir ve fikir edinebilirsiniz. Ayrıca uluslararası pazarlamada örnek olaylarla fikirlerinizi güçlendirebilirsiniz. Uluslararası pazarlama alanında uzmanlaşmak isteyenler için uygun bir eserdir.

  • International Marketing- Carl Arthur Solberg

Pazarlama departmanlarında görev yapan yönetici ve personeller için çok yararlı bir kitaptır. Kitapta satın alma davranışı, güç ilişkileri, tüketici bağlılığı ve uluslararası pazarlama normlarını öğrenebilirsiniz. Uluslararası pazarda genişlemek için fırsatları bulabilir ve çalışmalarda karşınıza çıkacak zorluklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu kitabın en güzel yanı ise daha önce test edilmiş olan  Nine Strategic Windows modeli hakkında detaylı bilgi alabilmenizdir. Uluslararası faaliyetlerini yürütmek isteyen küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için uyarlanabilir bir stratejiyi öğrenebilirsiniz. Ayrıca yazar tarafından ek kaynaklar barındıran ve eğitmen kaynaklarını yer aldığı bir web sitesi de hizmete sundu.

  • International Marketing Managament- U.C. Marthur

Bu kitapta Hindistanlı yöneticilerin uluslararası pazarlama faaliyetleri detaylı olarak ele alınmıştır. Son yıllarda önemli çalışma alanı olarak görülen uluslararası pazarlama konusunda dünyadaki popüler işletme okullarında müfredata konu olan bu kitaptan çok şey öğrenebilirsiniz.

Kitapta teorik bilgi yanında vaka incelemeleri de yer alıyor. Böylece uluslararası pazarlama faaliyetlerine yönelik bakış açınızı daha kolay şekillendirebilirsiniz. Kitapta yer alan vaka çalışmaları aynı zamanda okuyan kişilere uygulamalı kurumsal deneyim yaşama fırsatı veriyor. Uluslararası pazarlama alanında uzmanlaşmak isteyenler için en nitelikli kitaplardan biridir.

  • International Marketing Strategy- Pegan , Giovanna, Vianelli , Donata, De Luca , Patrizia

Bu kitapta işletmelerin ve uluslararası ithalatçıların deneyimleri ve faaliyetleri ele alınıyor. Ayrıca işletme ve perakendecilerin faaliyet yürüttüğü ülkelerde karşılaştıkları durumlar da detaylı olarak inceleniyor.  

Kitapta çeşitli ülkelerde uluslararası pazarlama kanallarını kullanarak nasıl daha geniş kitlelere ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.  Ayrıca kitapta pazarlama faaliyeti yürütebileceğiniz ülkelerde karşılaşacağınız zorluklar ve bu zorluklara bulabileceğiniz çözümler yer almaktadır. 

Kitapta uluslararası pazarlama faaliyeti yürüten büyük marka ve yöneticilerle röportajlar da yer alıyor. Kitapta uluslararası pazarlama alanında hem teorik hem de pratik bilgiyi bir arada sunuyor. Bu kitap size ve markanıza çok şey katacak.

  • Global Marketing- Warren J. Keegan, Mark C.Green

Kitapta uluslararası pazarlama faaliyetleri hakkında çok detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Bu kitap üniversite, yüksek lisans ve küresel pazarlama kursları tarafından eğitim materyali olarak kullanılmaktadır. Küresel pazarlamadaki deneyimleri barındıran kitapta bu alanın tüm zorluklarını görebilirsiniz.

Küresel pazarlamayla ilgili güncel sorunlar ve olaylar kitapta her yönüyle değerlendirilmiş. Ayrıca kitapta küresel pazarlamaya yardımcı olacak kavramsal ve analitik araçların tamamı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kitapta uluslararası pazarlama faaliyetlerinde başarı örneklerini bulabilirsiniz. Ayrıca ilgi çekici deneyimler yanında uluslararası pazarlama konusunda uzmanlaşmak isteyenler için nitelikli bir seçim olacaktır.

  • Global Marketing- Kate Gillespie ve H. David Hennessey

Küresel pazarlama üzerine eğitim kurumlarında ders kitabı olarak kullanılmaktadır. Kitapta küresel pazarlama alanında en önemli kavramları öğrenebilirsiniz. Kitapta kavramların yönetim açısından nasıl değerlendirebileceği yönünde detaylı incelemeler vardır. Yani uluslararası pazarlamanın teorik yönünü nasıl pratiğe dökebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kitabın temel çıkış noktası uluslararası pazarlamayı hızlı bir şekilde öğretmektir. Kitaplarda uluslararası pazarlamada işletmelerin kültürel farklılıkları dikkate alarak yerel stratejileri nasıl uygulayacağı detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu kitaptan öğrendiklerinizle hitap ettiğiniz bölgede yerel stratejileri uluslararası pazarlama stratejilerinize entegre ederek başarılı olabilirsiniz. Kitapta özellikle Çin’de faaliyet gösteren işletmelerin uluslararası pazarlamadaki başarı hikayeleri inceleniyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir