uluslararasi seo hizmeti verilen ülkeler

Dijital dünyada yaşanan gelişmeler  işletmelerin de daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştır. Rekabet ortamının daha fazla kızıştığı ortamda internet dünyasında olmayan firmalar rakiplerinin gerisinde kalır. Bu durum da yatırımların boşa gitmesine yol açar. Özellikle ticari hayatta sınırların kalkmasıyla birlikte dünyanın öbür ucunda yaşayan insanlara ulaşabilmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle bölge ve dil bazlı bir belirleme yapmak gerekir.

İnsanlar arama motorlarını kullanarak çok uzaktaki firmalara da ulaşabilirler. Bunun için web sitenizin farklı dillerde de olsa arama motoru kurallarına uygun olması gerekir. Arama motoru optimizasyonu yaparak üst sıralara çıkabilir ve daha ulaşılabilir hale gelebilirsiniz. Bu durumda devreye uluslararası SEO çalışmaları girer. Peki, uluslararası arama motoru optimizasyonu nedir, birlikte ele alalım;

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası SEO; hizmet verdiğiniz ülkenin dışında yaşayan, sizinle farklı dilleri konuşan ve çok uzaklarda olan insanlara web sitenizden arama motorları vasıtasıyla ulaşabilmeniz için yapılan çalışmalardır. Yani farklı ülkelere yönelik yapılan çalışmaların tamamıdır. Uluslararası hizmet vermek biraz daha maliyetli olabilir. Ancak yabancı dilde kaliteli işler yapan bir ekip bularak web sitenizi çok iyi yerlere getirebilirsiniz.

Web sitenizin iyi yerlere gelmesini istiyorsanız tüm çalışmalarınıza önem vermelisiniz. Uluslararası SEO çalışmaları en pahalı çalışmalar arasında yerini almaktadır. Web sitenizi sizler de arama motorlarında farklı ülkelerdeki hedef kitlelerinizin aramaları için daha iyi yerlere getirmek istiyorsanız profesyonel bir ekipten global SEO çalışmaları konusunda destek alabilirsiniz.

Uluslararası SEO Hangi Sektörlerde Gereklidir?

Uluslararası SEO çalışmaları yaptığımız çok sayıda sektör bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyetlerini yurtdışına taşıyan, yurt dışında hizmet veren tüm işletmeler için global olarak faaliyetlerimizi kapsayan uluslararası SEO çalışmaları yürütülmelidir. Sağlık alanında faaliyet gösteren firmalar, nakliye, e ticaret, turizm, lojistik, pazarlama, endüstri kollarına ait birçok sektörde faaliyet gösteren firmaların bu hizmeti almasını öneriyorum.

Uluslararası SEO çalışmalarının bir sektör için gereklilik olduğunu söyleyerek sınırlandırmak çok yanlış olur. Bu durum tamamen firmanın hedefleri ve yurtdışı çalışmaları ile ilgilidir. Faaliyet alanına başka ülkelerdeki kullanıcıları alan her firma için bu çalışmalar gereklidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Şimdi sizlere uluslararası SEO çalışmalarında hangi adımları uyguladığımızdan bahsedelim;

Uluslararası SEO Çalışmasının Adımları Nelerdir?

Uluslararası SEO çalışmalarında kullandığımız teknikler genel SEO çalışmaları ve yerel SEO çalışmalarıyla doğru orantılı şekilde yürütülür. Bu süreçte uyguladığımız SEO adımlarını hemen sizlerle paylaşayım;

 • Dil Seçimi

Öncelikle yurtdışında hitap etmek istediğiniz hedef kitlenin konuştuğu dili belirlemelisiniz. Sonrasında belirlediğiniz dilde çalışma yapmak için gerekli planlamaları yapabilirsiniz. Çok dilli SEO çalışmaları daha maliyetli ve profesyonel şekilde yürütülür. Bu yüzden hitap edeceğiniz dil çok önemlidir.

 • Bölge Seçimi

Ülkemiz sınırlarından çıkarken hitap etmek istediğiniz insanları yaşadıkları bölgeleri belirlemelisiniz. Böylece uluslararası SEO çalışmalarında hedeflediğiniz insanların yaşadıkları bölgelere yönelik optimizasyon çalışmaları planlayabilirsiniz.

 • Hedef Kitle Davranışları ve Alışkanlıkları Tespiti

Hedeflediğiniz kitlenin dilini ve bölgesini belirledikten sonra daha detaylı çalışmalar sürece dahil olur. Burada hedeflediğiniz kullanıcıların çeşitli araçlar kullanarak davranış şekilleri ölçülür. Bu kişilerin nasıl davranışlar sergilediği ve arama motorlarında neler yaptıkları iyi bilinmelidir. Hedef kitleyi analiz ederek süreci detaylandırmaya başlayabilirsiniz.

 • Rakip Analizleri

Sizinle aynı bölgedeki insanlara hitap etmek isteyen birçok firma olduğunu unutmayın. Bu yüzden rakiplerinizin çalışmalarını da analiz etmelisiniz. Rakiplerinizin SEO stratejileri belirlenerek uluslararası arenada başarı elde etmeniz sağlanabilir.

 • Anahtar Kelime Analizi

Uluslararası SEO çalışmalarında global ve bölgesel odaklı anahtar kelime grupları bir arada kullanılır. Bu yüzden hizmet verdiğiniz sektörde kullanılan, hedef kitlenizin arama motorlarında tercih ettiği aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri belirleyerek içerik stratejisi oluşturmalısınız. Anahtar kelime analizleri tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi bu çalışmalarda da etkili bir rol oynar.

 • Bütçe Planlaması

Uluslararası SEO çalışmaları için kullanacağınız bütçe konusunda da sizlere yardımcı oluyoruz. Bu çalışmalar standart SEO çalışmalarına göre biraz daha maliyetli ve uzun soluklu olabilir. Bu yüzden uluslararası arama motoru optimizasyonu çalışmalarında hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bütçe planlaması sürecinde sizlere yaptığımız analizler ışığında yardımcı oluyoruz.

 • Çalışma Takvimi Oluşturma

Tüm SEO süreçlerinde olduğu gibi uluslararası arenada yapılan optimizasyonu çalışmaları da planlı ve programlı bir şekilde yürütülür. Bunun için tanışma toplantısı düzenleyerek hedeflerinizi dinliyoruz. Hedeflerinize ulaşmanız için yaptığımız analizlerden yola çıkarak bütçenizi de dikkate alıp bir çalışma takvimi oluşturuyoruz. Takvimi oluşturduktan sonra çalışmalarımıza start veriyoruz.

 • Site İçi ve Site Dışı SEO Adımları

Uluslararası SEO çalışmalarında da yaptığımız temel müdahaleler olarak site içi ve site dışında uyguladığımız çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalara ayrıntılı olarak girmeyeceğim. Çünkü sitemizde site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları hakkında yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 • Analiz ve Değerlendirme 

Uluslararası SEO çalışmalarında sürekli olarak analizler yapılmaktadır. Tüm analizlerimiz profesyonel araçlar kullanarak yapılmaktadır. Dönüşüm oranı, hemen çıkma oranı, satış rakamları, ziyaretçi sayısı gibi birçok detay ekiplerimiz tarafından düzenli olarak takip edilmektedir. Yapılan analizler sonucunda sizlere detaylı raporlar sunulmaktadır. Haftalık değerlendirme görüşmeleri, aylık değerlendirme toplantıları ve sürekli iletişim kanalları ile sağlıklı değerlendirmeler yapılarak politikalar belirlenmektedir.

Uluslararası SEO Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uluslararası SEO çalışmaları yürütürken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu noktalara dikkat ettiğinizde hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Uluslararası SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Hedef kitlenize uygun içerikler sağlamalısınız. Bunun için kullanıcı deneyimleri ve sektör davranışları doğru araçlarla ölçülmelidir.
 • Hedeflenen dil ya da coğrafi bölgede yer alan ürün ve hizmet, mevcut dil, ülke seçeneklerinin tam eşleşeceği şekilde çeviri işlemleri yapılmalıdır.
 • Hedeflediğiniz yerdeki sektörün mevsimsel değişikliklerini dikkate alarak çalışmalarınızı planlamalısınız.
 • Hedeflenen bölgedeki rakiplerin satış stratejileri farklı olacaktır. Bu yüzden rekabet sürecinde rakipleri doğru şekilde analiz etmelisiniz.
 • Aranma hacmi ve potansiyel organik trafik değerleri farklı olacaktır. Bu yüzden doğru analizler yapılmalıdır. Yeri geldiğinde bölgesel odaklı anahtar kelime grupları seçilmelidir.
 • Ülkeden ülkeye arama motorlarının önemi değişebilir. Bu yüzden yerel olarak yaygın olan arama motorlarını belirleyerek optimizasyon çalışmalarını buna göre gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hedeflediğiniz yerdeki değişen trendleri de dikkate alarak çalışmalarınıza yön vermelisiniz.
 •  Çalışmaları yapmak istediğiniz bölgedeki web sitelerinin  takipçi kitlesine odaklanmalısınız. Takipçileri iyi tanımalı ve onlara yönelik çalışmalar planlamalısınız.
 • Ülkedeki online davranışları dikkate alarak SEO stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Ülkede en faydalı site dışı SEO çalışmalarını bulmalı ve projenizde bunlara yer vermelisiniz.

Son Söz

Uluslararası SEO; farklı ülkelerdeki hedef kitlelerinize yönelik gerçekleştirdiğiniz çalışmalar bütünüdür. Bu yüzden başka ülkede faaliyet gösteren hedef kitlenize dikkatle eğilmelisiniz. İnsanların davranışlarını belirleyerek farklı dilde ve bölgeye özgü anahtar kelimelerle çalışmalarınızı yürütmelisiniz.

Çok dilli SEO çalışmalarında mevsimsel özellikleri, trendleri, rakiplerin rekabet politikalarını doğru şekilde belirlemelisiniz. Uluslararası SEO çalışmaları daha maliyetli ve profesyonel müdahalelerden meydana gelir. 

Ülkemizde faaliyet gösteren ancak global bir hizmet anlayışına sahip olan tüm sektörler ve işletmeler uluslararası SEO çalışmaları yürütmelidir. Bu çalışmalar için profesyonel bir SEO uzmanı ya da SEO ajansıyla iş ortaklığı yapmanız yerinde olur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir