long tail keyword nedir, nasıl bulunur

Anahtar kelimeler, Arama Motoru Optimizasyonu’nu geliştirmek için içeriğinizde kullandığınız kelimeler veya kelime gruplarıdır. İnsanların arama motoruna yazacağı kelime ile belirlediğiniz anahtar kelimenin eşleşmesi veya bu eşleşmeye yakın bir noktada olması çok önemlidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise, genellikle üç veya daha fazla sözcük uzunluğunda olan kelimelerdir. Genellikle beş veya altı kelime civarında olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin belirli yararları bulunmaktadır. Kısa oluşturulan anahtar kelimeler genellikle çok geniş bir kitleye hitap eder ve rekabeti fazladır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha açıklayıcıdır. Böylelikle arama motoru botlarının içeriğinizi doğru insanlara tavsiye etmelerine yardımcı olur.

Long Tail Keyword Nedir?

Long tail keyword, yani uzun kuyruklu anahtar kelime, diğer anahtar kelimelere oranla daha düşük arama oranına sahip kelime gruplarıdır. Diğer anahtar kelimelere göre daha uzundur. 4 veya daha çok kelimeyi içerebilirler. İsmini de buradan almaktadır. Uzun kuyruklu kelimelerin az sayıda insan tarafından arandığı gerçek olsa da bu insanlar bir araya geldiklerinde Google sonuçlarında çok fazla yer kaplamaktadırlar. Örneğin “siyah klasik ayakkabı” şeklinde bir arama yaptığınızda rekabeti yüksek bir kelime grubuna odaklanmış olursunuz. Ancak “düğün için siyah klasik ayakkabı” şeklinde bir arama yaptığınızda long tail yani uzun kuyruklu bir anahtar kelime grubuna odaklanmış olursunuz.

Long tail keywordun çalışma sistemi şu şekildedir. Long tail kelime grupları 4 veya daha çok kelimenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu kelime gruplarının arama hacmi düşük olsa da dönüş oranları yüksektir. Çünkü bu tür detay içeren bir aramayı yapan kullanıcılar, bir sorunun çözümüne yönelik araştırma yapmaktadırlar. Tekli bir arama yapmaktansa doğrudan sorunu çözücü bir arama yapmayı tercih ederler. Bu da onların bir ürün grubunu satın almaya yönelik olduğunu göstermektedir. Bu nedenle long tail keyword çalışması yaparak hem trafiğinizi hem de dönüş oranlarını artırabilirsiniz.

Long Tail Keyword Neden Önelidir?

Long tail keyword çalışması birçok sebepten dolayı önemli olmaktadır. Bunları liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bu kelime gruplarında rekabet oranı düşüktür. Tek veya ikili kelime gruplarında yapılan aramaların hacimleri ve rekabeti yüksektir. Verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak “siyah klasik ayakkabı” aramasını herkes yapabilirken, “düğün için siyah klasik ayakkabı” ifadesi daha özel bir ifadedir ve rekabet oranı düşüktür. Anahtar kelime olarak bu şekilde konumlanmak trafiği artıracak, bu tür aramalardan ziyaretçi çekmeyi sağlayacaktır. Rekabetin az olması nedeniyle üst sıralarda yer almakta kolaylaşacaktır.
  • Long tail keyword çalışmasında yüksek geri dönüşüm oranları mevcuttur. Belirli bir duruma odaklanmış anahtar kelime grubuna odaklandığınızda, bu tür arama yapan kullanıcılara direkt olarak ulaşmış olursunuz. Bu kadar detaylı araştırma yapan kullanıcılarda artık bir karar vermişlerdir. Onların aradıklarına kapsamlı bir şekilde cevap verdiğinizde bu aramadan elde edilecek geri dönüşüm oranları da yüksek olacaktır. Çünkü hedefe yönelik işlemi doğrudan yapmış olursunuz.
  • Long tail keyword çalışması maliyetleri düşürecektir. Özellikle Adwords konusunda yatırım gerçekleştiriyorsanız, bu anahtar kelime gruplarından faydalanmak maliyetlerinizi düşürecektir. Long tail keyword anahtar kelime grubundaki rekabetin düşük olması, PPC maliyetlerini de düşürmektedir. Bu kelime gruplarına daha düşük bütçe ile reklam verebilir, tıklama başına maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz. Doğru kişilerle iletişim kuracağınızdan dolayı düşük PPC ile yüksek geri dönüşüm sağlayabilirsiniz.
  • Long tail keyword çalışması yaparak iyi bir hedefleme gerçekleştirebilirsiniz. Hedef kitlenizin direkt olarak yapacağı anahtar kelimeleri inceleyerek, onlara yönelik uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması yaparak ve Adwords yaparak daha etkili bir hedefleme yapabilir, bu hedeflemeden yüksek oranda geri dönüşler alabilirsiniz.

Long Tail Keyword Nasıl Bulunur?

Long tail keyword bulmak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemleri liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Google İlgili Aramalar

Bu yöntemlerden ilki Google’da yer alan ilgili aramalar bölümüdür. Google’da bir arama yaptığınızda sayfanın en altında ilgili aramalar kısmı yer almaktadır. Bu özellikten daha iyi faydalanmak için, yaptığınız arama ile çıkan ilgili aramalar kısmına bakın. Bu terimi de Google’da aratıp o kelimenin ilgili aramalar kısmına bakın. Böylece yüzlerce uzun kuyruklu anahtar kelime üretebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise Google Keyword Planner ’dir. Türkçe olarak Google Anahtar Kelime Planlayıcısı olarak ifade edilebilir. Bu araç bir Google Ads aracıdır. İnternette yer alan bütün anahtar kelime analiz araçları bu aracın verilerini kullanarak çalışmaktadır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısını doğru bir şekilde kullandığınızda başka bir araca ihtiyacınız kalmayacaktır.

Diğer bir yöntem ise keywordtool.io analiz aracıdır. Bu analiz aracı, uzun kuyruklu anahtar kelime araştırmanızda başına ve sonuna gelecek anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmaktadır. Fakat araç, Google Anahtar Kelime Planlayıcısını kullanmaktadır. Yani veriler buradan alınmaktadır.

Bu araçta long tail keyword bulmanız için yararlanabileceğiniz bir araçtır. Oldukça başarılı bir anahtar kelime bulma aracıdır ve uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak içinde kullanılabilmektedir.

Bu anahtar kelime bulma aracı, oldukça başarılı ve kullanışlıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmak için de tercih edilebilir. Anahtar kelimeleri soru odaklı bulmaya yarar. Son derece basit bir kullanıma sahiptir. Araçta karşınıza çıkacak olan ekrana anahtar kelimeyi yazın ve ilgili butona tıklayın. Karşınıza insanların bu anahtar kelime ile ilgili sordukları sorular gelecektir. Soru aramaları genellikle çok kelime ile yapıldığından dolayı aynı zamanda long tail keyword ‘de bulmuş olacaksınız. Fakat Türkçe sonuçlar için hizmet vermemektedir ve bu büyük bir sorun.

  • Forumlar

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için forumları kullanabilirsiniz. Bir konu hakkında birçok soru sorulan ve cevaplanan, bu kadar insanı bir arada bulabileceğiniz tek yer forumlardır. Eğer bir kişi karşılaştığı bir sorunla ilgili bir başlık açmışsa, aynı başlıkla ilgili aramalar da çok olacaktır. Bu nedenle forumlar uzun kuyruklu anahtar kelimeler için bulunmaz bir nimet konumundadır. Tek yapılması gereken, popüler birkaç foruma girip, son konulara göz atmaktır.

  • Google Otomatik Tamamlama

Google otomatik tamamlama, favori anahtar kelime bulma özelliklerinden birisidir. Bunun sebebi, sonuçların direkt olarak Google’dan gelmesidir. Google otomatik tamamlama özelliğini kullanmak son derece basittir. Tek yapılması gereken ilgili anahtar kelimeleri yazıp, başına veya sonuna bir harf ekleyip sonuçlara bakmaktır. Bu sayede birden fazla long tail keyword üretebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime üretmek için son derece kullanışlı bir yöntemdir.

  • Google Trends

Eğer bir ürün ya da hizmet hakkında SEO çalışması yapacaksanız bu ürün ya da hizmete olan ilginin arttığını ya da düştüğünü bilmek istersiniz. Google trends tam da bu amaç için kullanılabilmektedir. İlk yapılması gereken Google Trends’e girip yükselmek istediğiniz anahtar kelime grubuyla alakalı olarak arama yapmak. Araç size bu anahtar kelime ile ilgili zamanla oluşan trendi gösterecektir. Aklınızda olan kelimeleri burada arayın, sonuçları görün ve ilgili long tail keyword kelimeleri oluşturduktan sonra SEO çalışmasına başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda long tail keyword kavramını işledik ve nedir, önemi nedir, nasıl bulunur gibi soruların yanıtlarını aradık. İlgili araştırmalardan sonra size en uygun anahtar kelime grubunu bulma aracını tercih ederek kullanabilirsiniz. Bu sayede oldukça verimli bir anahtar kelime çalışması yapmış olursunuz. Diğer yandan anahtar kelime grubu bulmak çok önemlidir ve bu aşamada oldukça vakit kaybetmekten korkmayın. Yaptığınız bütün çalışmalar sizi daha yukarıya çıkaracaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir